Що таке онхоцеркоз? Причина захворювання, розповсюджувач

Онхоцеркоз – це інфекція, викликана нематодою Onchocerca volvulus. Людина заражається онхоцеркозом після укусу мухи Simulium. Комаха розвивається і розмножується в проточній воді, тому онхоцеркозом зазвичай хворіють люди, що проживають на території поблизу річок. Друга назва захворювання – річкова сліпота.

Муха Simulium або чорна муха – основне джерело інфекції. В результаті зараження людський організм вражають спочатку личинки, а потім черви.

В організмі людини дорослі нематоди живуть у вигляді підшкірних вузликів і виробляють мікрофілярії, які можуть розташовуватися в усьому тілі, однак переважно мешкають в очах і під поверхнею шкіри.

Повторний вплив заражених мух на людину призводить до того, що кількість дорослих черв’яків і мікрофілярій в організмі господаря збільшується. Хронічний шкірний онхоцеркоз (онходерматит) викликає сильний свербіж, папульозний висип, а також утворення рубців і ліхенізація. Згодом уражені ділянки шкіри можуть почати провисати, що призводить до таких симптомів, як «провислий пах». Невелика депігментація на ногах викликає стан, відомий як «шкіра леопарда». Спостерігається сильне свербіння з потемнінням шкіри, часто зосереджений в межах однієї кінцівки. Хронічний очний онхоцеркоз може привести до склерозуючого кератиту і іридоцикліту, і, нарешті, до сліпоти.

Онхоцеркоз є ендемічним захворюванням в Африці, Ємені та в невеликих регіонах Центральної і Південної Америки. Показники рівня захворюваності були скорочені зусиллями з профілактики, в тому числі і контролем популяції мух, що поширюють інфекції.

Зовсім недавно увагу вчених привернув мікроорганізм Wolbachia, що представляє собою ендосімбіотичну бактерію, що переноситься дорослими хробаками і мікрофіляріямі. Лікування Wolbachia було показано, щоб порушити вироблення мікрофілярій у дорослих нематод жіночої статі.

Онхоцеркоз не має расових переваг. За неясною для фахівців причини симптоми, викликані інфекцією, розрізняються залежно від регіону появи захворювання. Наприклад, онходерматитом частіше хворіє населення, які проживають поблизу лісових районів, а сліпота більш поширена в районах савани.

Деякі фахівці вважають, що генетична мінливість вірусу може бути обумовлена географічним розташуванням. Вікових пріоритетів також не позначено. Діти, народжені від матерів з онхоцеркозом, можуть мати схильність до захворювання, в тому числі може статися і трансплацентарна передача мікрофілярій.

ВООЗ веде боротьбу з онхоцеркозом масово з 1988 року, в той час компанією «Мерк» в рамках благодійної програми безкоштовно було надано препарат мектизан. До 2002 року країни, найбільш постраждалі від інфекції, взяли участь в Благодійній програмі мектизан. Препарат був використаний для лікування осіб, які постраждали від онхоцеркоза. Звіти лікарів показали, що його ефективність була дуже високою, особливо на території Північної і Південної Африки. Там передача інфекції була повністю припинена і погашено кілька великих вогнищ очної форми захворювання. В цілому на території Африки захворювання було скорочено, але не усунуто повністю. Подібна тенденція, вважають вчені, могла мати місце через розвиток інфраструктури і туристичної галузі.

Цікаві факти про онхоцеркоз:

  • захворювання є другою провідною інфекційною причиною сліпоти в світі;
  • підшкірні вузлики викликають нестерпний свербіж шкіри, аж до розчісування до крові;
  • довгостроковий онходерматит може привести до утворення рубців, депігментації, втрати еластичності шкіри і шрамів;
  • хвороба частково позбавляє людину можливості пристосуватися до суспільства, а також впливає на можливість виконання повсякденних завдань і турботи про себе;
  • хворі люди часто мають низьку масу тіла;
  • сліпота скорочує тривалість життя хворих на 4-10 років;
  • в західноафриканських саванах до 10% сільських жителів сліпі внаслідок онхоцеркоза.

Симптоми і прояви захворювання

Експертиза шкіри у пацієнтів з онхоцеркозом може виявити підшкірні вузлики, дифузний онходерматит, лімфедему і атрофічні зміни. Онходерматит проявляється у вигляді піднятих над поверхнею шкіри папул, які інтенсивно сверблять. Роздряпування папул зазвичай викликає вторинну бактеріальну інфекцію.

У своїй крайній формі атрофія шкіри може викликати опущення шкіри в паху, приводячи до симптому «висячий пах».

У деяких випадках у хворих фіксуються симптоми, що нагадують іхтіоз і супроводжуються сухою шкірою. Також виникає так звана леопардова шкіра, що супроводжується пігментацією гомілок, збільшуються лімфатичні вузли, шкіра свербить і свербить, іноді темніє досить велика її ділянка. Підшкірні вузлики можуть досягати в розмірі декількох сантиметрів. Вони утворюються найчастіше на кісткових виступах стегна і гомілки або на голові і плечах.

При запальній реакції в оці розвивається точковий кератит (локальне помутніння, як ніби в оці щось застрягло). Спеціальні лампи можуть показати наявність мікрофілярій в рогівці, а також фіброз і помутніння. Інші очні симптоми – глаукома, іридоцикліт, атрофія зорового нерва.

Загальний період дозрівання личинок становить від 3 місяців до 1 року. Іноді захворювання протікає безсимптомно на початкових етапах. Дорослі черви формують вузлики під шкірою в області лопаток, тазових кісток, ребер і черепа. Личинки можуть безперешкодно мігрувати в різних напрямках, не зустрічаючи опору імунної системи. Хворобливі симптоми пов’язані з відмиранням мікрофілярій.

Якщо інфекцію не лікувати, захворювання прогресує до хронічного дерматиту і гіперпігментації. Шкіра стає сухою, щільною і темною. На пізніх стадіях вона покривається кіркою або формує плями.

Найбільш важкий симптом – свербіж, він іноді не зникає навіть в процесі лікування.

Пошкодження очей розвиваються лише після багаторічного розвитку інфекції і рідко спостерігаються у пацієнтів молодше 30 років. Запалюється кон’юнктива, на рогівці утворюються непрозорі плями, поступово рогівка мутніє, і зір втрачається повністю.

При інфекціях, які призводять до сліпоти, не тільки рогівка отримує пошкодження, але всі анатомічні частини ока, в тому числі задня поверхня очного яблука і зоровий нерв.

Лікування онхоцеркоза

В даний час доступні лише такі варіанти лікування, при яких може призвести до втрати дорослих черв’яків всередині хворих. Однак ці методи занадто токсичні. Для лікування рекомендується використовувати препарат Івермектин (мектизан). Він швидкодіючий, безпечний і ефективний. Івермектин вбиває циркулюючих мікрофілярій, а також тих, які містяться в організмі жіночої особини хробака.

Це зменшує кількість мікрофілярій в шкірі і знижує кількість нових мікрофілярій в організмі дорослих черв’яків, тому хвороба не прогресує. Стандартне лікування інфікованих проводять в середньому три рази в рік. Загальна тривалість лікування може тривати від 10 до 15 років. Перед початком лікування необхідно з’ясувати, чи є у хворого будь-які хронічні захворювання або інфекції.

Профілактика онхоцеркоза

У період між 1974 і 2002 роками онхоцеркоз був узятий під контроль ВООЗ в рамках Програми боротьби з онхоцеркозом. Основні методи боротьби включали розпилення інсектицидів, що знищують мух Simulium. Великомасштабне поширення препарату Івермектин почалося в той же період. Однак найбільший пік активності боротьби із захворюванням припав на 1989 рік.

За оцінками експертів, така масштабна профілактика запобігла близько 600 тисяч випадків сліпоти, більше 18 мільйонів дітей, які ризикували отримати хворобу внутрішньоутробно, народилися здоровими. Крім того, близько 25 мільйонів гектарів покинутих орних земель були віддані під сільськогосподарські поселення і виробництва. Це дозволило щорічно забезпечувати їжею близько 17 мільйонів чоловік.

У 2010 році майже 76 млн доз Івермектину були розподілені в 16 країнах світу, які потребують лікування онхоцеркозу.

Програма ліквідації онхоцеркозу в Північній і Південній Америці (OEPA) почалася в 1992. Всі 13 вогнищ інфекції вразили більше 85% населення в 2006 році, проте передача була перервана в 10 з них до кінця 2011 року.

Після успішного початку великого лікування населення в постраждалих районах, за підтримки міжнародних партнерів, Колумбія і Еквадор змогли зупинити передачу захворювання в 2007 і 2009 роках відповідно. Мексика і Гватемала так само зупинили поширення онхоцеркоза в 2011 році, потім це сталося в Бразилії і Венесуелі.

5 квітня 2013 року генеральний директор ВООЗ випустив офіційний лист, що підтверджує, що Колумбія домоглася ліквідації онхоцеркоза. Президент Колумбії публічно оголосив цей висновок ВООЗ на урочистій церемонії, що відбулася в Боготі 29 липня 2013 року. Колумбія стала першою країною в світі, що повністю перемогла онхоцеркоз.

Соцмережі