Хвороба легіонерів. Бактерія Legionella – причина легіонельозу

Хвороба легіонерів – це важка форма пневмонії, викликана впливом бактерій Legionella. Друга назва хвороби легіонерів – легіонельоз. Захворювання є дуже серйозним, іноді смертельним. Близько 10% випадків хвороби легіонерів можуть бути смертельними для пацієнтів.

Існує близько сорока штамів бактерій легіонелли, однак лише деякі з них є причиною захворювання у людини. Штами, які найчастіше провокують легіонельоз у людини – Legionella Pneumophila і Legionella Longbeachae. Заразитися легіонельозом від хворої людини неможливо, проте більшість людей захворює саме в результаті вдихання хвороботворної бактерії. Особливо сприйнятливі до хвороби легіонерів літні люди, курці та люди з ослабленою імунною системою.

Бактерія Legionella також є причиною понтіакської лихоманки – більш слабкої форми легіонельозу, що протікає без запалення легенів. Найчастіше протікання понтіакської лихоманки нагадує звичайну застуду або слабку форму грипу. Лихоманка зазвичай проходить сама по собі, без лікування, однак при перетіканні в легіонельоз загрожує життю людини. Своєчасне лікування антибіотиками досить швидко позбавляє від хвороби легіонерів, але у деяких хворих навіть після одужання можуть виникати ускладнення.

Як поширюється легіонельоз?

Бактерії легіонели мешкають у воді та ґрунті, проте нерідкі випадки проживання таких бактерій в домашніх умовах. Наприклад, Legionella міститься в системах водопостачання – кондиціонерах, обприскувачах, джакузі та зволожувачах повітря.

Більшість спалахів легіонельозу відбуваються у великих будинках, оскільки складні системи водовідведення, кондиціонування і зволоження повітря дуже цьому сприяють.

Більшість хворих інфікується легіонелою в момент вдихання мікроскопічних крапель води, що містять бактерії. Це може статися в момент прийняття душу або перебування в джакузі, а також при вдиханні диспергованого повітря (що містить мікрочастинки води).

Спалахи легіонельозу пов’язані з такими джерелами води:

 • гарячі і гідромасажні ванни на круїзних лайнерах;
 • градирні в системах кондиціонування повітря;
 • декоративні фонтани;
 • басейни;
 • обладнання для фізіотерапії;
 • водні системи в готелях, лікарнях і будинках престарілих.

Легіонелла поширюється при вдиханні дрібних крапель зараженої води, проте передача патогена може здійснюватися і іншими способами:

 • Якщо людина поперхнулася. Рідина в такому випадку потрапляє в легені при кашлі під час пиття.
 • Аспірація води, що містить легіонелли, призводить до хвороби легіонерів;
 • Контакт із зараженим ґрунтом. В цьому випадку зараження відбувається після роботи в саду або використання зараженого ґрунту в домашніх умовах (наприклад, для пересадки рослин).

Фактори ризику захворювання легіонельозу

Не всі пацієнти, які зазнали впливу бактерій легіонелли, хворіють. Існують категорії пацієнтів, ризик хвороби легіонерів у яких набагато вище.

До них відносяться:

 • курці. Куріння пошкоджує легені, а значить, робить людину більш сприйнятливим до всіх видів легеневих інфекцій;
 • ослаблена імунна система в результаті ВІЛ / СНІДу або прийому деяких лікарських засобів, особливо кортикостероїдів і препаратів, що вживаються для запобігання відторгнення органів після трансплантації;
 • люди з ослабленими легенями і хронічними легеневими захворюваннями, наприклад емфіземою, цукровим діабетом, хворобою нирок і раком;
 • літні люди у віці старше 50 років.

Хвороба легіонерів є глобальною проблемою лікарень і будинків престарілих, оскільки знаходяться там люди схильні до інфекції та легко уразливі.

Симптоми хвороби легіонерів, перебіг захворювання

Хвороба легіонерів зазвичай розвивається протягом 2-10 днів після потрапляння легіонелів в легені людини. Найчастіше захворювання можна визначити за такими ознаками:

 • головний і м’язовий біль;
 • лихоманка, озноб;
 • температура вище 38 градусів.

На другий-третій день розвиваються додаткові симптоми:

 • задишка, біль у грудях;
 • кашель з кров’ю і слизом;
 • нудота, блювота і діарея;
 • зміна стану психіки.

І хоча хвороба легіонерів насамперед вражає легені, іноді захворювання є причиною розвитку інфекції внутрішніх органів, в тому числі та серця. При м’якій формі хвороби, понтіакській лихоманці, легені людини не страждають, а сама хвороба проявляється лише головним і м’язовим болем, лихоманці та підвищенні температури. Такі симптоми зазвичай зникають протягом двох-п’яти днів.

Коли необхідно звертатися до лікаря?

При появі підозрілих симптомів необхідно звертатися за медичною допомогою. Точна діагностика і швидке лікування зведуть до мінімуму ризик ускладнень при хворобі легіонерів. Особливу увагу на цю рекомендацію необхідно звернути людям, що знаходяться в групі ризику по легіонельозу.

Діагностика хвороби легіонерів

Несвоєчасне або неправильне лікування хвороби легіонерів є фатальним для людини, особливо якщо організм пацієнта ослаблений хворобою або лікарськими препаратами. При підозрі на пневмонію необхідно звернутися до пульмонолога або фахівця з інфекційних захворювань, а також у відділення невідкладної медичної допомоги.

Для полегшення постановки правильного діагнозу необхідно зафіксувати історію хвороби, зокрема, записати всі симптоми, показники температури, список прийнятих препаратів і недавніх або хронічних захворювань. Щоб не погіршити нездоровий стан, до постановки діагнозу і в процесі лікування рекомендується не палити, не вживати алкоголь, не вдихати сигаретний дим оточуючих, перебувати вдома, не відвідувати навчання або роботу, пити більше рідини.

Хвороба легіонерів схожа на інші види пневмонії. Для визначення наявності бактерій легіонели зазвичай використовують тест сечі на антигени легіонели. Крім того, призначають аналіз крові, рентген грудної клітки, який покаже ступінь поширення будь-якої інфекції в легенях, а також аналіз зразків мокротиння і легеневої тканини (при важких симптомах). Крім того, іноді може знадобитися КТ головного мозку або спинномозкова пункція. Останні два пункти є чинними тільки при наявності у пацієнта неврологічних симптомів, наприклад, марення, проблем з концентрацією, сплутаність свідомості.

Лікування хвороби легіонерів, можливі ускладнення при легіонельозі

Хвороба легіонерів виліковується антибіотиками. Чим раніше почнеться терапія, тим менше ймовірність отримання серйозних ускладнень або летального результату. У багатьох випадках лікування легіонельозу вимагає госпіталізації. Понтіакська лихоманка проходить сама по собі, без лікування, і не викликає ускладнень зі здоров’ям. Цей вид хвороби легіонерів можна лікувати в домашніх умовах під наглядом лікаря, використовуючи стандартні методи лікування застуди: рясне тепле питво, постільний режим, прийом загальнозміцнюючих препаратів (великі дози вітаміну С, препарати від болю в горлі, трав’яні чаї).

Хвороба легіонерів викликає ряд небезпечних для життя ускладнень, в тому числі:

 • дихальну недостатність. Це відбувається, коли легені вже не в змозі забезпечити організм достатньою кількістю кисню або не можуть вивести необхідну кількість вуглекислого газу з організму;
 • септичний шок. Слідство раптового зниження артеріального тиску, через який знижується приплив крові до життєво важливих органів, особливо до нирок і мозку. Серце намагається компенсувати цей стан, збільшуючи обсяг перегнаної крові, проте додаткове навантаження в остаточному підсумку послаблює серцевий м’яз і ще більше знижує приплив крові;
 • гостра ниркова недостатність. Раптова втрата основної функції нирок – фільтрації відходів крові. При відмові нирок в організмі накопичується критична кількість рідин і токсинів, які не мають виходу.

Профілактика легіонельозу

У зв’язку з неможливістю постійного контролю систем водопостачання, басейнів і спа, можливо лише запобігання масових спалахів легіонельозу. Медики рекомендують в якості найдієвішого заходу профілактики хвороби легіонерів відмовитися від куріння та алкоголю. Куріння підвищує шанси розвитку будь-яких легеневих захворювань, а не тільки легіонельозу.

Рекомендується відмовитися від купання в водоймах сумнівної чистоти або відверто антисанітарних умовах. Після відвідин спа, басейну або джакузі рекомендується прийняти душ з милом. У домашніх умовах рекомендується очищати системи подачі води в гідромасажні кабіни та джакузі мінімум раз на рік.

Зміцнення імунітету також знижує ризик розвитку легеневих захворювань.

Бактерія Legionella Pneumophila під мікроскопом.

Бактерія Legionella Pneumophila перешкоджає розмноженню свого природного господаря Acanthamoeba Castellanii.

Соцмережі