Про що розповість колір вушної сірки?

Вушна сірка – природна змазка, яка виробляється сірчаними залозами в зовнішньому слуховому проході. Вона необхідна для захисту вуха – затримує різний бруд, перешкоджає попаданню води і навіть протидіє розвитку різних інфекцій. Тому наявність вушної сірки – природний і здоровий стан вуха. Але що якщо її колір змінюється? Якщо на тлі збільшення її секреції з’являються і інші симптоми? Коли не варто хвилюватися, а коли настав час звернутися до лікаря?

Види вушної сірки

У вусі налічується близько 2000 сірчаних залоз, які за місяць здатні виділити від 12 до 20 мг мастила. Кількість залежить від індивідуальних особливостей людини, а також від зовнішніх умов. Сірка зволожує і захищає шкіру слухового проходу, при цьому в її склад входять імуноглобуліни, які здатні пригнічувати розвиток бактерій і грибків – так внутрішнє вухо природним способом захищене від інфекцій. Мастило складається в основному з ліпідів, тому не розчиняється у воді і перешкоджає попаданню надмірної вологи.

У нормі вухо здатне самоочищатися – сірка поступово просувається по каналу і виходить назовні. При цьому якщо її занадто багато або ж вона досить тверда, цей процес може порушуватися, секрет буде накопичуватися в вусі. В цьому випадку утворюється вушна пробка, яка з часом позначається на слуху і навіть на роботі вестибулярного апарату.

Вчені давно помітили, що консистенція і колір сірки залежать від регіону проживання людини. Так, наприклад, сухий тип вушного воску частіше зустрічається у жителів Азії. Дослідження останніх років довели, що це пов’язано не з зовнішніми умовами (більш сухе і тепле повітря), а з генетичними особливостями людини. Також густота сірки збільшується з віком, тому вушні пробки частіше зустрічаються у людей похилого віку. Більш того, у пацієнтів старше 65 років саме вони є найбільш частою причиною минущих порушень слуху.

Здоровий колір вушної сірки

Густота сірки безпосередньо впливає і на її колір. Тому в залежності від типу змазки здоровий відтінок може бути різним. Наприклад, волога сірка може бути жовтою або жовтувато-медовою, а ось більш тверда – навіть темно-коричневою. Більш того, нормальним вважається і білий секрет, що нагадує шкіру, що лущиться, тобто виходить з вушного каналу невеликими сухими пластівцями. Все це буде варіантом норми.

При цьому лікарі зазначають, що турбуватися потрібно в тому випадку, якщо колір і консистенція різко помінялися. Всі перераховані кольори можуть бути і ознакою виниклих проблем зі здоров’ям, але тільки в тому випадку, якщо вони не характерні для вушної сірки конкретної людини. Зміни можуть говорити про наступне:

 • Більш рідка і світла сірка – розвиток інфекції, запалення вуха.
 • Загущення і потемніння сірки – вушна пробка, травма вуха.
 • Поява білих пластівчастих фрагментів – хронічна травма вуха (наприклад, від постійних механічних чисток), нестача вітамінів, дерматологічні хвороби (наприклад, псоріаз, екзема, грибкові інфекції).

Що значить чорна вушна сірка: норма, травми або вушна пробка

Найбільші побоювання у людей викликає чорна вушна сірка. Однак далеко не завжди це ознака будь-яких проблем зі здоров’ям. Як вже говорилося, колір сірки залежить від її консистенції. І іноді занадто густа сірка може темніти настільки, що на деяких ділянках придбає відтінок, близький до чорного. Відтінок також змінюється з віком, тому темна сірка у літньої людини не повинна викликати великих побоювань, а ось у маленької дитини все-таки може бути симптомом різних проблем зі здоров’ям.

Оскільки сірка виконує захисну функцію і затримує бруд, що потрапляє в вухо, її колір може змінюватися в залежності від тих частинок, які були в повітрі. Надлишок пилу, особливо в вітряну погоду, може призводити до потемніння мастила. Чорна вушна сірка характерна для шахтарів і гірників.

Чорні вкраплення можуть бути частинками засохлої крові і говорити про перенесену травму слухового каналу. Якщо такі домішки одиничні і не повторюються, швидше за все, пошкодження було незначним і пройшло без наслідків. Звернутися до лікаря варто в тому випадку, якщо в сірці видно домішки свіжої крові, вухо болить, порушений слух, є почервоніння і набряк.

Колір залежить і від того, наскільки довго вушний віск залишався в каналі – чим більше часу пройшло, тим темніше він буде. Природному очищенню вуха можуть заважати сторонні предмети, такі як слухові апарати або навушники. Це теж потрібно враховувати при оцінці кольору сірки.

І звичайно, чорна сірка може бути ознакою її тривалої затримки в вусі при вушній пробці. В цьому випадку з’являться і додаткові симптоми:

 • Зниження слуху в одному вусі.
 • Звін у вухах.
 • Сверблячка в слуховому каналі.
 • Головний біль.

Небезпечні симптоми: сірий колір, домішки крові, рясна сірка

При різних захворюваннях вкрай рідко зміна кольору вушної сірки буде єдиним симптомом. Тому звернутися до лікаря за допомогою треба в тому випадку, якщо є такі скарги:

 • Біль в вусі.
 • Припухлість, почервоніння, локальне підвищення температури.
 • Відчуття закладеності вуха, зниження слуху.
 • Дзвін і простріли в вухах.
 • Симптоми проблем з вестибулярним апаратом: запаморочення, потемніння в очах, втрата координації рухів.

На тлі таких ознак ураження різних відділів вуха змінюється і сірка. В першу чергу, насторожити має збільшення її кількості. Водянисті виділення можуть говорити про пошкодження барабанної перетинки. Але найчастіше збільшення обсягу змазки – ознака інфекції:

 • Гнійне бактеріальне ураження: сірка придбає каламутний жовтуватий або зелений колір, а також смердючий запах, випливає з вуха легко, по консистенції нагадує рідку сметану.
 • Грибкова інфекція: виділення стають сірого кольору, їх обсяг істотно збільшується, по консистенції мастило творожисте.

Кров’янисті домішки в вушній сірці – ознака травм. Якщо виділення інтенсивні або не проходять протягом декількох днів, а також супроводжуються іншими симптомами, наприклад, болем або погіршенням слуху, потрібно терміново звернутися до лікаря. Така кровотеча говорить про серйозну травму, іноді це сигнал того, що зачеплена барабанна перетинка. Наявність крові в сірці в рідкісних випадках може бути ознакою початку онкологічного процесу. При такому діагнозі з часом з’являються рясні гнійні виділення, вухо болить, страждає слух.

Профілактика вушних пробок: як правильно чистити вуха

Вушна сірка самостійно видаляється з слухового каналу. Важливо пам’ятати, що виробляється вона в зовнішньому вушному каналі, тому в нормі ніяк не може вплинути на роботу середнього і тим більше внутрішнього вуха. Якщо сірка не надто суха, гігієнічний догляд простий – досить промити вушну раковину і акуратно промокнути її чистим рушником.

Використання ватних паличок та інших предметів для очищення вух вкрай не рекомендовано. Отоларингологи відзначають, що такі процедури не просто даремні, але і можуть бути небезпечні з наступних причин:

 • Є ризик проштовхнути сірку глибше і тим самим спровокувати появу пробки.
 • Можна випадково травмувати вушний прохід і занести інфекцію.
 • Роздратування шкіри слухового проходу призводить до гіперсекреції сірки.

Тому в нормі вуха не вимагають якоїсь спеціальної чистки. При цьому якщо є схильність до утворення вушних пробок, при симптомах закладеності вуха можна використовувати спеціальні аптечні краплі або звернутися до лікаря.

Соцмережі

Exit mobile version