Панічні атаки

Панічні атаки (ПА) – це напади вираженої тривоги, паніки, страху. Сама назва “панічна атака” походить від давньогрецького бога Пана, бога пастухів і скотарства, родючості і дикої природи.

Тривожна реакція при панічних атаках має три компоненти:

 1. Тіло – серцебиття, пітливість, м’язова напруга.
 2. Свідомість – оцінка ситуації, її інтерпретація як “небезпека, я не можу впоратися”.
 3. Поведінка – бігти, битися або завмерти.

Тривога, як правило, швидко наростає, повільно згасає і її не можна “вимкнути”.

Існують інші більш застарілі назви панічних атак: кардіоневроз, вегетативний криз, симпатоадреналовий криз.

Поширеність панічних атак і їх захворюваність протягом життя становить 5% населення. Виникнення самих панічних атак становить 50%, менше 10% спонтанних ремісій (поліпшення стану, коли розлад “відступає”) (Jürgen Margraf).

Панічні атаки призводять до значних наслідків для пацієнтів та їх сімей (частота суїциду в 18 разів вище). Так само, варто відзначити високий рівень звернення за медичною допомогою (високі витрати системи охорони здоров’я) (Jürgen Margraf).

Симптоми панічних атак

Як проявляються панічні атаки?

Стан панічної атаки характеризується вираженим страхом, панікою або тривогою в поєднанні з іншими симптомами.

Наприклад, такими як: серцебиття, прискорений пульс, пітливість, озноб, тремор, відчуття внутрішнього тремтіння, відчуття нестачі повітря, задишка, біль або дискомфорт у лівій половині грудної клітини, нудота, дискомфорт в області живота, відчуття запаморочення, нестійкість, легкість в голові або переднепритомний стан, відчуття, що “я якийсь не такий” або “світ якийсь не такий, світ став іншим”, відчуття поколювання або оніміння в кінцівках, безсоння, сплутаність думок, страх втрати контролю, зниження довільної уваги. Тиск при панічних атаках, як правило, підвищений, пульс при панічній атаці прискорений. Так само виникають вторинні страхи смерті, божевілля, уникнення будь-якої ситуації, в якій панічна атака виникла вперше. Крім того, виникають вторинні страхи самотності, людних місць, повторних панічних атак.

Існують також нічні панічні атаки,коли організм перебудовується для сну, змінюється ритм і частота серцевих скорочень, організм стає вразливим і в цей момент можуть відбуватися панічні атаки.

Панічні атаки необхідно відрізняти від інших психічних розладів, наприклад від генералізованого тривожного розладу, посттравматичного стресового розладу, соціальної тривоги і соціальної фобії, іпохондрії, обсесивно-компульсивного розладу.

Ще один психічний розлад часто поєднується з панічними атаками – це агорафобія. Як відрізнити панічну атаку від агорафобії? При агорафобії виникає тривога з приводу перебування в місцях або ситуаціях, з яких важко знайти вихід. Найбільш часті страхи: транспорт, залишатися вдома одному, перебувати в натовпі або на мосту. Дані ситуації уникаються. При цьому людина відчуває виражене напруження або тривогу з приводу ПА або потрібна присутність іншого. Варто відзначити, що страхи не можна пояснити наявністю іншого психічного захворювання (соціофобія, специфічні фобії, ОКР). Агорафобія входить в рубрику “Панічний розлад з агорафобією”). (DSM-4, 1994). Агорафобія як і ПА пов’язана з уникненням лякаючих місць. При агорафобії люди бояться відкритих просторів.

Причини панічних атак

До панічних атак існує схильність, особлива вразливість до стресових факторів. Такими стресорами можуть бути: конфлікт на роботі, радісна подія, розлука з емоційно значимою людиною.

Панічна атака як модель поведінки закріплюється у людини, коли відбувається так зване порочне коло. Д.Кларк позначив таке порочне коло як цикл, який починається зі стресу, або гормональних змін, неусвідомленої агресії, припинення зловживання алкоголем потім відбуваються несподівані відчуття (прискорене серцебиття), далі людина фокусується на цих відчуттях, акцентує на них увагу і відбувається так зване сканування. Далі слідує катастрофічна інтерпретація ( “Я вмираючи, божеволію і т.д.”) далі підвищується тривога, запускається стресова реакція і відбувається викид адреналіну і порочне коло знову замикається на відчуттях (прискорене серцебиття) і коло триває заново. Таке сканування тіла і постійний роздум про ПА призводить до погіршення стану.

При ПА можуть виникати когнітивні спотворення (когнітивні помилки мислення: Катастрофізація, читання думок, зверхузагальнення та ін.), перебільшення ймовірності настання ПА, перебільшення наслідків ПА.

Панічна атака, як правило, триває від 5 до 25 хвилин.

Як самостійно впоратися з панічними атаками?

 • Працюйте над собою під керівництвом психотерапевта;
 • Тренуйте спокійне і глибоке дихання;
 • Намагайтеся відволікатися, займатися цікавими справами, дивитися на навколишні предмети, людей, робити щось захоплююче.

Лікування панічних атак відбувається комплексно: медикаментозне лікування, призначене та проконтрольоване лікарем-психіатром і когнітивно-поведінкова терапія під керівництвом лікаря-психотерапевта. Такі стани виліковуються, але від пацієнта потрібно регулярна робота над собою.

Важливо пам’ятати противорецидивний план, коли дискомфортний стан може повернутися і погіршити самопочуття. Задайте собі питання:

 • Які ранні ознаки погіршення стану?
 • Які типові думки погіршують стан?
 • В яких ситуаціях мій стан може погіршитися?
 • До кого я можу звернутися, коли мені важко?
 • Які ідеї з тих, що я виніс з терапії, можуть виявитися корисними мені?

Рекомендується написати лист собі в майбутньому / іншій людині з ПА.

Важливо пам’ятати!

 • Від паніки не вмирають, при здоровому серці паніка не призводить до інфаркту або інсульту.
 • Від паніки не сходять з розуму. Паніка – не ознака шизофренії!
 • ПА не призводить до “погіршення здоров’я і нервів”.
 • Паніка завжди проходить.
 • Окремі підйоми артеріального тиску не говорять про гіпертонію.
 • Паніка – не показник слабкості і боягузтва.

У будь-якому випадку не варто зупинятися на досягнутому в психотерапевтичній роботі. Необхідно продовжувати працювати над поліпшенням стану і зміною якості життя.

Соцмережі