Кава-кава – натуральна трава з багатообіцяльними заспокійливими властивостями

Кава (кава-кава або перець п’янкий) – це рослина з тривалою історією використання в самих різних церемоніях народів Океанії.

Що таке кава?

Кава (кава-кава або перець п’янкий) – це рослина з тривалою історією використання в самих різних церемоніях народів Океанії. Традиційний напій готувався з коренів кави за допомогою замочування в холодній воді. Споживання кави зазвичай надає явно виражений розслабляючий ефект, що не супроводжується інтоксикацією або галюцинаціями, хоча при надмірному вживанні можуть виникати блювота або головний біль. Традиційні способи споживання цієї рослини залишаються популярними в Океанії й до цього дня.

Цілющі властивості кави

Заспокійлива дія

Кава містить речовини, відомі як кава лактон. Хоча в цей час у нас немає повного розуміння природи цього ефекту, кава, схоже, виконує певний набір дій, які пояснюють надається рослиною розслабляючий ефект.

Як і інші традиційні заспокійливі засоби, такі як валеріана, пасифлора, лаванда і меліса лимонна, кава теж впливає на гамма-аміномасляна кислота (ГАМК), відомий нейромедіатор. ГАМК – це головний нейромедіатор гальмування в центральній нервовій системі, що уповільнює активність мозку. Хоча кавалактон дуже погано зв’язуються з рецепторами ГАМК, схоже, що вони дуже добре підсилюють можливості зв’язування інших молекул. Через посилення зв’язування цих молекул кавалактон, ймовірно, підсилюють активність ГАМК.

Однак, на відміну від інших поширених заспокійливих, кава також може впливати на потенціалзалежні натрієві канали (ПЗНК). ПЗНК – це канали, що знаходяться в клітинних мембранах, і які відіграють важливу роль у функціонуванні нервової системи. Електричні сигнали проходять через нерви, коли натрієві канали відкриті, виробляючи нервовий імпульс. Кавалактон можуть блокувати натрієві канали, знижуючи загальну активність мозку і нервової системи. Даний ефект в поєднанні з посиленням зв’язування з рецепторами ГАМК, ймовірно, пояснює заспокійливий ефект, який чинить напоями з кавой.

Протизапальний і протизгортаючий ефект

Ранні дослідження, проходять в 1960-х роках, спочатку демонстрували явно виражений протизапальний ефект цієї рослини. Дослідження показало зниження запалення при споживанні кави при впливі різних речовин і ультрафіолетового випромінювання.

Фактор некрозу пухлини-альфа (TNF-альфа) – це основна запальна сигнальна молекула. При декількох аутоімунних захворюваннях стандартне медикаментозне лікування має на увазі придушення активності TNF-альфа. Деякі кавалактони в складі кави можуть пригнічувати TNF-альфа. Ендотоксини – це речовини, які містяться у зовнішній мембрані грамнегативних бактерій, які значно посилюють запальні процеси. Миші, що отримала смертельну дозу ендотоксину, кава допомогла впоратися з запальною реакцією, зазвичай викликає смертельний результат.

Цей протизапальний ефект також проявляється в здатності знижувати ймовірність згортання крові в результаті запалення. Схоже, що це викликано придушенням запальних механізмів, що забезпечуються арахідоновою кислотою, що сприяє запаленню жиром.

Поліпшення сну

Лікування тривожного розладу часто допомагає впоратися з безсонням і навпаки. Хоча є винятки, такі як мелатонін, який слід використовувати тільки для усунення проблем зі сном, більшість натуральних засобів для усунення проблем з тривогою і безсонням є взаємозамінними. Стандартні медикаменти використовуються для лікування проблем зі сном, які часто виписують людям, що страждають тривожним розладом.

Таким чином, не дивно, що ряд клінічних досліджень впливу кави на поліпшення сну довели ефективність цієї рослини. Попереднє дослідження кави і валеріани для лікування викликаної стресом безсоння продемонструвало позитивний ефект при прийманні обох рослин. Рівень стресу і безсоння знижувалися в результаті прийому кави і валеріани.

Вплив кави на порушення сну при тривожному розладі було оцінено в ході подвійного сліпого плацебо-контрольованого клінічного дослідження. Вчені виявили, що приймання кави протягом 4-тижневого періоду дозволив поліпшити сон і знизити тривожність. Масштабне дослідження з використанням веб-ресурсів виявило, що кава не набагато краще плацебо справляється з лікуванням безсоння, хоча це може бути викликано дуже високою результативністю лікування за допомогою плацебо. Як кава, так і плацебо виявилися в стані знижувати тяжкість безсоння майже в два рази в ході дослідження.

Необхідні подальші дослідження для повної оцінки впливу кави на безсоння. Однак, визнаючи той факт, що кава володіє добре вираженими можливостями боротьби з тривожністю, в опублікованому дослідженні, існує ймовірність, що кава може позбавляти від деяких симптомів, принаймні, у підмножини пацієнтів з порушеннями сну.

Вивчення впливу кави на рівень тривоги у людей

Дослідження користі кави для боротьби з тривогою у людей, схоже, демонструють досить цілісні результати. Перші рекомендації по використанню цієї рослини в терапевтичних цілях для лікування тривоги з’явилися понад 100 років тому і спиралися на приклади традиційного застосування.

Дослідження

Одне з перших подвійних сліпих досліджень було проведено в Німеччині в 1991 році. Автори дослідження виявили помітне зниження рівня тривоги вже через один тиждень після початку приймання, а симптоми продовжили поліпшуватися протягом одного місяця. Засіб дуже добре переносився учасниками і не викликало побічних реакцій. Більш масштабне дослідження від 1997 року тривало цілих 25 тижнів і виявило велику кількість корисних якостей поряд з мінімальним числом побічних ефектів.

Автори окремого подвійного сліпого плацебо-контрольованого дослідження оцінювали перехід від стандартних медикаментів, бензодіазепінів, які використовуються для лікування тривожного розладу, до каве, застосовуваної в якості альтернативи. Вони прийшли до висновку про те, що кава володіє більшою ефективністю, добре переноситься і краще справляється з тривожністю.

Хоча одне невелике дослідження використання кави для лікування загального тривожного розладу не продемонструвало помітних поліпшень, а реакція на плацебо виявилася дуже помітною. Учасники, які страждають тривожним розладом, добре реагували на каву, як і люди, які одержували плацебо. Окреме невелике дослідження за участю жінок після менопаузи показало, що приймання кави протягом одного місяця дозволив зняти симптоми тривоги, а після трьох місяців результат був ще краще. Одними з найцікавіших виявилися результати дослідження з використанням вебресурсів, згідно з якими ефект від приймання даної рослини виявився мінімальним.

Велике дослідження з використанням більш низького дозування, яка дорівнює половині стандартної кількості кавалактон, також показало певні результати при лікуванні невротичної тривожності. Однак при використанні більш низького дозування ефект виявився менш вираженим, в порівнянні з попередніми дослідженнями. Автори трохи більше пізнього дослідження спробували оцінити можливість застосування невеликих доз кави для лікування різних тривожних станів. Навіть при використанні невеликих доз лікування все одно виявилося ефективним для зниження тривожності і не викликало побічних ефектів.

Хоча існує ряд досліджень з негативними результатами, відгуки, як правило, підтверджують, що кава може знижувати розлад, а один з авторів зауважив, що кава надає «безкомпромісне заспокійливу дію». Згідно з останніми оцінками, незважаючи на необхідність подальших досліджень, кава володіє багатообіцяльними можливостями боротьби з тривожністю і може застосовуватися в якості зручною опції для короткострокового лікування тривожного розладу протягом 4-8 тижнів.

Безпека і токсичність

Будь-яке обговорення медичного застосування кави має торкатися обговорення її безпеки. Хоча традиційне використання кави не пов’язане з можливим шкодою для печінки, зареєстровані рідкісні разі пошкодження печінки, відмови печінки і навіть смерті в результаті прийому деяких екстрактів кави. Хоча ці дані викликають побоювання, необхідно розуміти, що такі випадки трапляються досить рідко, набагато рідше випадків токсичності для печінки в результаті приймання таких стандартних медикаментів, як антибіотики, протисудомні засоби і протизапальні препарати (НПЗП).

Всесвітня організація охорони здоров’я виконала оцінку даних про випадки гепатотоксичності в 2008 році. Є інформація про 93 випадках генотоксичності, і тільки 8 з них могли з великою ймовірністю бути викликані прийманням кави, а ще в 53 випадках кава була визнана можливою, але не єдиною причиною.

Під час оцінки випадків було відмічено, що вживання алкоголю під час приймання кави може провокувати ушкодження печінки. Всім, хто приймає каву, рекомендується утримуватися від одночасного вживання алкогольних напоїв.

Також є ймовірність, що препарати, що викликали проблеми, проводилися відрізняється від традиційного способом і з застосуванням видів рослин, не призначених для вживання людиною. Традиційним способом споживання цієї рослини є заварювання коренів «благородною» кави в холодній воді.

Благодная кава і дводенна кава

Випадки гепатотоксичності також можуть бути пов’язані зі зміною типу вирощуваної і експортованої кави. Шляхетна кава використовувалася в традиційних церемоніях, а на її вирощування до моменту збору йде чотири роки. На жаль, через високий попит один з головних експортерів екстракту кави почав вивчати інші види кави, що ростуть на острові Вануату, що спеціалізується на комерційному виробництві кави.

Після хімічного аналізу фахівці експортера прийшли до висновку, що «дводенна» кава росте набагато швидше і містить більше кавалактон. Даний вид кави був заборонений до експорту в якості продукту для приймання людиною і ніколи не використовувався в традиційних церемоніях. Однак ця заборона була проігнорована і рослина почали використовувати для виробництва екстрактів кави. Через короткий час після цього з’явилися перші випадки гепатотоксичності.

Клінічні дослідження кави, які довели безпеку і ефективність даної рослини, в переважній більшості випадків використовували спиртові екстракти благородної кави. Всі 14114 учасників клінічних досліджень, які одержували продукти з кавой, не зіткнулися з якими-небудь ознаками гепатотоксичності. Дослідження в цілому підтверджували безпеку і хорошу переносність кави. Попри все сказане вище, для додаткової безпеки людям з відомими проблемами з печінкою необхідно уникати прийому продуктів з кавой. Також ні при яких випадках не можна перевищувати рекомендовану дозу.

Висновки

Кава – це приголомшлива рослина з довгою історією безпечного традиційного використання. Дослідження показують помітну ефективність при зниженні рівня тривоги, хоча рекомендується тільки короткострокове застосування. У разі застосування відповідних видів рослин та належної обробки кава виявляється ефективною.

Хоча випадки гепатотоксичності досить рідкісні, інформація в медичній літературі пов’язує такі випадки із застосуванням видів дводенної кави в формі ацетонових екстрактів, які заборонені для експорту і застосування людиною. Як і у випадку з іншими рослинними продуктами, придбання рослинних продуктів у надійних виробників важливо для мінімізації ризиків.

Соцмережі