Короста

Багато хто помилково вважає, що короста – хвороба соціально-неблагополучних верств суспільства, і ця проблема ніколи їх не торкнеться. Це твердження не правдиве. Від корости не застрахований жодна людина, зустрічається короста і у дорослих, і у дітей. Як виглядає короста у людини? На які перші ознаки корости варто звертати увагу? Як вилікувати коросту? Які засоби від корости найбільш ефективні? Чи ефективна профілактика корости?

Що таке короста?

Короста – інфекційна хвороба шкіри, на яку хворіють тільки люди. Основною ознакою корости є ураження рогового шару епідермісу шкіри. Викликається хвороба коростяним кліщем. Передається хвороба контактним шляхом від хворої людини до здорової.

Збудник корости у людини

Інфекція викликається коростяним кліщем (Sarcoptes scabiei hominis), який паразитує на шкірі людини і вкрай рідко у тварин. Бувають жіночі та чоловічі особини у даного збудника. Ширина самки становить всього чверть міліметра, її довжина трохи більше – третина міліметра. Самці ще менше самок, приблизно в два рази. Коростяний кліщ відноситься до класу павукоподібних.

Самка паразита виробляє кератолітичний секрет, який допомагає їй проникнути в роговий шар епідермісу і прокладати там ходи. У зернистий шар епідермісу і глибше самка не проникає. Робить це вона після запліднення її самцем. Поки самка робить ходи в товщі епідермісу, вона відкладає там яйця. Щодоби кожна самка відкладає 2-3 яйця. Над кожним яйцем вона залишає «вентиляційний отвір».

Через кілька днів (3-5) з яєць виходять личинки, вони потрапляють на поверхню шкіри через отвори і проходять на ній кілька стадій свого подальшого розвитку. Менше тижня необхідно їм для того, щоб стати статевозрілими особинами.

Доросла особина живе в людському організмі півтора-два місяці. Тривалість її життя в навколишньому середовищі набагато менше: близько трьох тижнів при температурі 8-15 градусів, два-три дні при температурі 18-20 градусів. Підвищення температури навколишнього середовища до 60 градусів викликає загибель кліщів приблизно через годину. Також згубно для кліща кип’ятіння і температура нижче 0 градусів. Кліщі «люблять» домашній пил, натуральні тканини, поверхні з дерева. У них вони можуть «з комфортом» жити поза тілом людини кілька діб.

Для самок збудника характерна активність в строго певний час, а саме ввечері і вночі. Увечері і в першу половину ночі самки прогризають поглиблення для яєць і відкладають їх там, а в другу половину ночі вони проробляють хід прямо. При проробляє ходів самки інтенсивно харчуються. До ранку самки завмирають, і знову активізуються наступного вечора. Всі самки працюють синхронно.

Одномоментно в шкірі людини зазвичай паразитує не більш 7 кліщів, а при норвезькій корості налічується тисячі і мільйони особин. Паразити залишають в шкірі свої екскременти, які стають причиною розвитку алергічної реакції у людини.

У тому випадку, коли у людини має місце дуже низький імунітет і слабка реактивність організму, процес генералізується, і розвивається норвезька короста. Норвезька короста відноситься до атипових форм хвороби. Нею страждають не тільки люди зі слабким імунітетом, але ще і люди з психічними хворобами. Симптоми при норвезькій корості дуже яскраві, страждає загальний стан, з’являється лихоманка, збільшуються лімфовузли.

Як передається короста

Як передається короста у людини? Джерелом збудника є людина, яка хворіє на коросту, і дуже рідко тварини. Людина, яка не отримує лікування корости, залишається джерелом хвороби тривалий час.

Заразитися коростою можна через безпосередній контакт здорової людини з хворим (прямий шлях). Це трапляється при рукостисканні, різних дотиках і навіть статевих контактах. Іншим способом передачі корости у людини є контакт з особистими речами хворого (непрямий шлях). Таке трапляється при користуванні загальною білизною, одягом, рукавицями, іграшками.

Людина дуже сприйнятлива до корости. Особливо багато випадків хвороби відзначається восени і взимку, а також в таких ситуаціях як міграція населення, надзвичайні події та стихійні лиха, коли відбувається скупченість людей при нестачі особистої гігієни.

Короста є найпоширенішим паразитарним захворюванням. З цією хворобою стикаються люди будь-якого віку і статі. Лікарі будь-яких спеціальностей можуть зіткнутися з коростою у людини.

Стадії корости

Хвороба проходить в кілька стадій. Які стадії корости виділяють?

 • Інкубаційний період є першою стадією корости.

Його тривалість становить один-два тижні (рідко шість тижнів). Цей період відображає час від проникнення в шкіру збудника до розвитку перших ознак корости.

 • Розгорнута клінічна картина є другою і найдовшою стадією корости.

Тривати ця стадія хвороби може кілька тижнів, а при відсутності застосування ліків від корости вона може затягнутися на кілька місяців і навіть років, приводячи до неприємних ускладнень.

 • Період одужання.

На цій заключній стадії корости шкіра хворого поступово набуває свого звичного вигляду.

Симптоми корости

Основні ознаки корости наступні:

 • Свербіж шкіри. Він турбує хворих переважно в нічні години, тому що саме в цей час збудники найбільш активні.
 • Виявлення на шкірі коростявих ходів.
 • Інші шкірні ураження, зумовлені поширенням інфекції по тілу і ускладненнями.

Перші симптоми корости

Свербіж шкіри вночі і пізно ввечері є першим симптомом корости. Сверблячка виникає через те, що самка механічно дратує нервові закінчення шкіри. Ще однією причиною сверблячки є алергічна реакція шкіри на продукти життєдіяльності кліща (оболонки яєць, слина, екскременти). Сверблячка, що обумовлена алергічним компонентом, з’являється через 2-3 тижні після зараження. У тому випадку, якщо буде повторне зараження коростою, свербіж з’явиться вже через кілька годин.

Цей симптом корости дуже важливий для діагностики хвороби. До речі, свербіж шкіри, є захисним фактором людини від інфекції, так як при механічних розчісуваннях руйнується багато яєць.

Перші симптоми корости включають в себе не тільки свербіж шкіри, але і виявлення коростяних ходів, які видно на шкірі неозброєним оком. У разі сумнівів можна провести діагностичну пробу з чорнилом. Для цього підозрілу ділянку шкіри фарбують чорнилом або аніліновим барвником (фуксин, зеленка) і відразу ж прибирають барвник ватним тампоном, змоченим в спирті. Після цього можна відзначити, що шкіра над коростяним ходом фарбується нерівно, так як барвник потрапив в отвори ходу.

Короста на руках

Виявлення ознак корости на руках є однією з головних ознак хвороби. Чому найбільш часто первинно проявляється короста саме на руках? Це пояснюється тим, що саме руки зазвичай бувають тим місцем, куди спочатку потрапляє збудник. Так трапляється при рукостисканні, при користуванні спільними особистими речами з хворим, при контакті руками з зараженими предметами (поручні в транспорті, дверні ручки і ін.)

Як виглядає короста на руках? Необхідно оглянути бічні поверхні пальців і кистей, а також міжпальцеві складки. На них можна відзначити білуваті або сіруваті лінії, які трохи підносяться над поверхнею шкіри. Ці лінії бувають і прямими, і вигнутими. Такі лінії представляються нічим іншим, як коростяві ходи. Їх довжина становить від 1 до 10 мм. На одному з кінців ходу можна помітити маленький пухирець – це кліщ. Іноді сам кліщ виглядає як чорна точка. Нагорі свого ходу самка збудника проробляє вентиляційні отвори. Їх ще називають «вентиляційними шахтами».

Як виглядає шкіра при корості?

Не тільки на руках зустрічається короста. Страждає шкіра і інших частин тіла в міру поширення коростяного кліща. Уражається шкіра грудей, живота, молочних залоз, мошонки, статевого члена, сідничної області, спини та попереку. Як виглядає короста при такій локалізації процесу? У цих областях відзначаються розсіяні вузлики рожевого кольору, їх дуже багато.

Також зустрічаються на шкірі папуловезикульозні (вузлики і пухирці) елементи, діаметр яких не більше 3 мм. Часто на їх верхівці відзначається геморагічна скориночка. На шкірі ліктів нерідко спостерігаються гнійно-кров’янисті кірочки.

Як виглядає короста при атипових формах хвороби? З атипових форм виділяють стерту коросту (мізерні симптоми) і норвезьку.

Чому у деяких хворих з діагнозом «короста» симптоми хвороби не виражені? Зазвичай стерта клінічна картина спостерігається у людей, які ретельно дотримуються особистої гігієни, регулярно миються з мочалкою, наносять на шкіру різні косметичні засоби. Подібний догляд сприяє змиванню кліщів і руйнуванню їх яєць, у яких порушуються сприятливі умови для їх розвитку.

Крім того, не сильно виражена короста у людини, яка працює з машинними маслами, соляркою, бензином та іншими хімічними рідинами за умови їх потрапляння на шкіру. У такого хворого практично відсутні симптоми хвороби на руках, але вони яскраво виражені на тілі.

При норвезькій корості відзначається дуже сильна інвазія збудника в організм і поширення його по тілу. У типових місцях локалізації патологічних процесів виявляються товсті бурі кірки (до 2-3 см завтовшки). Уражається навіть шкіра обличчя і шиї. На таку шкіру часто нашаровується піодермія.

Є ще один тип корости, який називається короста «інкогніто». Перші симптоми корости у таких хворих пропускаються, так як їх не турбує свербіж шкіри. Хвороба швидко поширюється по тілу, на шкірі виявляється багато коростявих ходів. Відсутність свербіння пояснюється прийомом хворою людиною деяких ліків, які усувають свербіж шкіри. До них відносяться деякі гормональні препарати, нейротропні і антигістамінні ліки. Такі хворі дуже заразні тривалий час.

З симптомами яких хвороб можна переплутати ознаки корости?

Нерідко перші симптоми корости розцінюються як ознаки алергічних та інших хвороб. Це тягне за собою неправильне лікування і затягування процесу, який може ускладнитися нашаруванням вторинної інфекції та ін.

З якими хворобами найчастіше стоїть диференціювати коросту?

 • Псевдокороста (псевдосаркоптоз), акаріаз.

Захворювання викликаються кліщами, які паразитують на тілі тварин і птахів. Ці кліщі НЕ прогризають ходи в товщі епідермісу людини. Хвороба не заразна для інших. Зовні симптоми нагадують коросту. Може наступити самолікування.

 • Нейродерміт.

Це шкірна хвороба нейрогенно-алергічного генезу. Хворих турбує сильний свербіж, що схоже з коростою, з’являються шкірні ураження. При нейродерміті свербіж шкіри цілодобовий.

 • Свербець.

Це алергічне захворювання шкіри, при якому з’являється дуже сильний свербіж. На тілі з’являються ерозії, папули, бульбашки та ін. Пускових факторім розвитку свербецю дуже багато. Хвороба не заразна.

Хвороба шкіри, при якій часто відбувається хронізація процесу. Виявляється різними висипаннями, сверблячкою шкіри. Від людини до людини екзема не передається.

 • Токсидермія.

Це запальне ураження шкіри, яке розвивається гостро у відповідь на потрапляння в організм сильного алергену. Характеризується різними висипаннями і свербінням шкіри. Хвороба не заразна.

Як видно з короткого опису станів, з якими варто диференціювати коросту, відрізнити її від інших хвороб буває не так-то просто. Тому варто негайно звертатися до лікаря при всіх випадках шкірної висипки, яка супроводжується свербінням.

Короста у дорослих

Короста у дорослих частіше виникає при зараженні людини прямим шляхом. Причому більше 50% випадків передачі корости у дорослих зумовлені статевими контактами. Серед непрямих шляхів передачі особливо варто відзначити постільна білизна в спільному ліжку, так як саме вночі самки дуже активні. Клінічні прояви корости у дорослих відповідають таким, що описані вище.

Короста у дітей

Короста у дітей досить-таки швидко поширюється в дитячих колективах, якщо є хоча б один хворий. Найбільш характерний непрямий шлях зараження коростою у дітей (через загальні іграшки, канцелярське приладдя, через одяг при обміні ним).

Якщо в дитячому колективі виявляється хворий на коросту, то ті хто контактували з ним на місцях. Нових хворих усувають від відвідування дитячого саду або школи на весь період лікування. Лікування контактних осіб ще до виявлення ознак хвороби проводиться в більшості випадків. В осередку корости необхідно проводити поточну дезінфекцію.

У сім’ї діти зазвичай заражаються від дорослих, особливо від тих, хто найбільше доглядає за дитиною (мама, бабуся) або від тих, з ким дитина разом спить.

Особливості корости у дітей

Симптоми корости у дітей можуть трохи відрізнятися, що залежить від віку хворої дитини. Характерно нашарування вторинної бактеріальної інфекції на запалену шкіру, ураження нігтьових пластинок. Часто короста у дітей ускладнюється алергічним дерматитом, який не піддається стандартнй антиалергійнй терапії.

Симптоми корости у дітей

Ознаки корости у немовлят

Симптоми корости у дітей грудного віку дуже виражені: висипання розташовуються по всьому тілу, процес носить генералізований характер. Висипання у них виглядають як дрібні папули яскраво-рожевого кольору, шкіра навколо них часто гіперемована. Особливістю корости у дітей (переважно раннього віку) є те, що часто коростяві ходи локалізуються навіть на шкірі долонь і стоп. У грудних дітей відсутні розчухи і геморагічні кірочки. Грудні діти зазвичай заражаються коростою від інших домочадців, частіше від матерів.

Симптоми корости у дітей у віці старше 1 року

Клінічна картина схожа з коростою у дорослих. Характерно наявність розчосів, геморагічних кірочок. Дуже часто висипання розташовуються в області статевих органів, сідниць, внизу живота. Іноді в процес втягуються долоні і підошви, де часто виникає ускладнення у вигляді екземи. Шкіра обличчя і волосиста частини голови при корості не пошкоджується.

Крім банальних симптомів корости у дітей часто відзначаються ознаки різних піодермій (фолікулітів, фурункульозу та інших гнійничкових уражень шкіри). Через сильний свербіж діти стають дратівливими, у них падає успішність в школі, розсіюється увага.

У підлітків з хворобою «короста» симптоми і ускладнення такі ж як у дорослих. Вторинна інфекція нашаровується дуже часто, якщо ліки від корости не були застосовані вчасно.

Як вилікувати коросту?

Як вилікувати коросту, якщо її ознаки виявила людина сама у себе або своїх близьких? Необхідно якомога швидше звернутися до лікаря: дерматолога або інфекціоніста. Багато людей соромляться звертатися з такою проблемою до лікаря, що абсолютно необґрунтовано. При захворюванні «короста» лікування повинен підбирати тільки лікар. Він зробить це з урахуванням віку хворого, наявності супутніх хвороб і наявних ускладнень.

Важливо, щоб лікар оглянув не тільки хворого, але і його найближче оточення. Він розповість їм про перші ознаки корости та алгоритм дій при їх виявленні.

При лікуванні корости лікар зустрічається з пацієнтом п’ять разів. У перший день (дата звернення) лікар оглядає хворого, ставить діагноз і призначає йому лікування. Через три дні після проведеного лікування хворий знову приходить на прийом. Потім він відвідує доктора тричі з інтервалом в 10 днів. Таким чином, загальний термін спостереження за хворим на коросту становить півтора місяця.

Що робити при перших ознаках корости?

При виникненні перших ознак корости варто якнайшвидше почати лікування. Діагностика зазвичай не викликає труднощів у досвідчених терапевтів, дерматологів і інфекціоністів. Зазвичай вистачає збору скарг і уважного огляду шкіри, щоб правильно поставити діагноз.

Хоча існує метод специфічної лабораторної діагностики, коли досліджують кліща, отриманого за допомогою голки з кінця коростяного ходу. Є ще один спосіб отримання матеріалу для дослідження на наявність збудників. Для цього потрібно обробити шкіру 10% розчином лугу, що призводить до мацерації епідермісу, який потім можна без зусиль вивчити.

Особливості лікування корости в домашніх умовах

У переважній більшості випадків лікування корости відбувається в домашніх умовах. Госпіталізація потрібна лише за епідеміологічними показниками. При лікуванні корости в домашніх умовах не потрібно дотримуватися дієти або особливого режиму.

Що включає в себе лікування корости в домашніх умовах? Найголовніше: знищити збудника акарицидними препаратами. Це досягається шляхом обробки шкіри відповідними зовнішніми лікарськими засобами.

Крім обробки шкіри лікування корости в домашніх умовах має на увазі під собою обробку білизни, одягу та особистих речей хворого і тих членів сім’ї, які могли від нього заразитися.

Як лікувати коросту у кількох членів сім’ї?

Якщо хоча б один член сім’ї хворий на коросту, незабаром від нього заражаються всі інші. Тому раціонально провести обробку шкіри відразу всім членам сім’ї. В іншому випадку вони зможуть повторно заразити.

При застосуванні протисвербіжних препаратів потрібно дотримуватися таких правил:

 • Ліки від корости наноситься на шкірні покриви в вечірній час, бажано робити це перед сном.
 • Перед тим як лікувати коросту і після цього хворому варто змінити білизну в ліжку, повністю переодягнутися.
 • Засіб від корости наноситься на всю шкіру за винятком волосистої частини голови і обличчя, іноді шиї.
 • Засіб від корости наноситься на тіло рукою, а не ватою або серветкою.
 • Не варто змивати ліки від корости з шкіри рук протягом трьох годин. Потім рекомендується повторювати нанесення мазі від корости або іншого засобу на руки після кожного миття.

Як лікувати коросту у дітей? Чи є якісь особливості?

 • Мазь від корости та інші засоби наносить на шкіру дитини мати або хтось інший з дорослих.
 • Навіть якщо прояви корости у дітей носять локальний характер, обробляти потрібно всю шкіру, крім обличчя і волосистої частини голови.
 • Малюкам можна наносити препарат на шкірні покриви під час сну.
 • Необхідно стежити за тим, щоб ліки від корости не потрапило дитині в очі. Для цього можна надіти на малюка сорочку або сорочечку з зашитими рукавами або рукавички.

Які ліки від корости існують?

Ліки від корости існують у вигляді різних лікарських форм, які застосовуються зовнішньо. Вони бувають у вигляді кремів, мазей, спреїв, розчинів і ін.

Як вилікувати коросту за допомогою цих засобів? Для початку варто звернутися до лікаря, який підбере найбільш підходящий для кожного пацієнта препарат. Потім варто уважно вивчити інструкцію, що додається, в якій детально розписано про те, як лікувати коросту, які побічні дії можуть бути від прийому препарату, а також в ній відображені протипоказання до його застосування.

Найбільш ефективні засоби від корости

 • Крем Перметрин 5%

Використовується для лікування корости у дітей і дорослих. Наноситься на шкіру одноразово на ніч, вранці крем потрібно змити у ванній або під душем. При недостатній ефективності лікування, яка оцінюється за збереженим свербіння шкіри, обробку потрібно повторити, але не раніше, ніж через два тижні після першого застосування препарату.

 • Розчин для зовнішнього застосування Перметрин

З розчину готують водну емульсію, яку наносять на тіло три дні поспіль перед нічним сном. На четвертий день хворий приймає душ, переодягається, змінює постільну білизну.

 • Спрегаль (піпероніл бутоксид + есбіол)

Це аерозоль для зовнішнього застосування, підходить для лікування корости у всіх членів сім’ї, включаючи немовлят. Необхідно одноразове обприскування шкіри, миття якої допустимо не раніше, ніж через 12 годин після лікування. Уникати потрапляння препарату в очі, ніс і рот. Іноді потрібно повторне застосування препарату.

 • Бензилбензоат 10% і 20%

Це мазь від корости, яка підходить для дітей і дорослих. Дорослі використовують 20% мазь, а діти – 10% мазь від корости. Як вилікувати коросту за допомогою цього широко відомого препарату? Мазь наносять на тіло двічі з інтервалом в 10 хвилин перед нічним сном на перший і четвертий день лікування, при цьому між нанесенням ліків робиться перерва два дні. Перед нанесенням препарату обов’язково митися з милом, в перервах (два дні) душ приймати не потрібно. На п’ятий день лікування необхідно знову прийняти душ з милом.

 • Сірчана мазь 33% і 10%

Ця мазь дуже ефективна для лікування корости. Наноситься на шкіру хворого ввечері три дні поспіль. Для дорослих використовують препарат з більшою концентрацією активної речовини, дітям достатньо 10% мазі. На четвертий день хворий миється з милом і змінює білизну.

Як лікувати коросту майбутнім матерям або тим, хто годує малюка грудьми? Які засоби від корости для них краще? Доведено, що для вагітних і годуючих можна без побоювання застосовувати всі ці перераховані вище засоби.

Ускладнення при відсутності лікування корости

При такому захворюванні, як «короста», лікування необхідно починати одразу після встановлення діагнозу. При відсутності застосування засобів від корости процес може сильно затягнутися, що може викликати ускладнення хвороби. До найбільш поширених ускладнень корости відносяться екзема, піодермія і лімфаденіт.

Піодермія – це гнійничкові ураження шкіри. Буває дуже часто при корості, а при генералізованої формі майже завжди. Може бути різного ступеня тяжкості: від фолікулітів і фурункулів до флегмон і абсцесів. У важких випадках піодермія іноді призводить до сепсису.

Екзема (особливо часто мікробна) розвивається при тривалому перебігу хвороби. Це хронічна запальна хвороба шкіри, яка має в своїй основі, в тому числі, алергічний компонент. Виявляється екзема множинними везикулами (бульбашками), мокнуттям, серозно-гнійними корками. Середовища ураження частіше розташовуються на кистях, стопах, близько сосків у жінок, на внутрішній поверхні стегон у чоловіків.

Лімфаденіт (запалення лімфовузлів) розвивається при великих шкірних ураженнях. Найчастіше до процесу залучаються пахвові і пахові лімфовузли.

Існують і інші ускладнення корости, наприклад: дерматит, лімфоплазія, ураження внутрішніх органів внаслідок приєднання вторинної інфекції.

Лікування ускладнень корости призначає дерматолог в залежності від типу процесу, віку хворого і його індивідуальних особливостей.

Профілактика корости

Профілактика корости в першу чергу спрямована на дотримання елементарної особистої гігієни людини. Миття рук з милом, щоденний душ, часта зміна натільної білизни, вологе прибирання будинку, регулярне прання речей, періодичне миття іграшок та ін.

Ті люди, які були в контакті з хворим на коросту, обов’язково оглядає дерматолог і інфекціоніст. Вони ж розповідають, що контактували з хворою людиною особам про перші симптоми корости, щоб вчасно звернути на них увагу і почати лікування корости.

Одяг хворих людей обробляють методами дезінфекції та дезінсекції. Одяг і білизну можна обробити різними способами: прокип’ятити, випрати в пральній машині при високій температурі, обробити в дезінфекційній камері. Є речі, які не можна прати і кип’ятити. Їх можна провітрити на вулиці протягом п’яти днів, або на одну добу винести на мороз. При неможливості цього речі можна загорнути в поліетиленовий пакет, туго зав’язати і залишити їх в ньому на тиждень. Даних методів профілактики корости буде досить, щоб знову не заразитися від своїх же речей.

Килими, м’які меблі, іграшки можна обробити спеціальним аерозолем А-ПАР.

Дорослим людям варто трохи розповісти своїм дітям про таку хворобу як короста та її профілактику. Це необхідно, щоб вони ще краще розуміли важливість дотримання особистої гігієни. Особливо такі навички знадобляться в моменти розлуки з батьками при відвідуванні школи, громадських роздягалень в спортивних секціях, душових кімнат, при відпочинку в таборах і на дитячих майданчиках, при подорожі в поїзді, при поїздках на громадському транспорті і в інших ситуаціях. Варто пояснити, що не потрібно приміряти і носити чужі речі, взуття, рукавички, а також давати свій одяг кому-небудь.

Соцмережі