Коефіцієнт (індекс) атерогенності підвищений, що це таке і про що це може говорити?

Коефіцієнт атерогенності це показник, який розраховується з метою з’ясування ризиків атеросклерозу. Коефіцієнт являє собою співвідношення різних ліпідів і холестерину в крові.

Основний досліджуваний матеріал при обчисленні коефіцієнта атерогенності – це холестерин. Точніше баланс між холестерином і іншими складовими ліпопротеїнів, давайте детально розберемося що це таке.

Холестерин, що це таке? Класифікація ліпопротеїнів

Холестерин, що знаходиться в нашому організмі синтезується в печінці і потрапляє в нього з продуктами, які ми вживаємо в їжу. Він в крові міститься в таких формах як загальний вільний холестерин і холестерин в з’єднаннях ліпопротеїнів високої і низької щільності.

Загальний холестерин – це холестерин який не входить до складу ніяких зв’язків і вільно пересувається в крові.

Холестерин по організму переноситься в складі особливих білково-ліпідних зв’язках, іменованих ліпопротеїнами. До складу ліпопротеїнів входять ліпідні речовини (тригліцериди), білки (апопротеїни) і холестерин.

Ліпопротеїнових з’єднання розрізняють по щільності і поділяють на два типи:

 • ліпопротеїни з високою щільністю (ЛПВЩ);
 • ліпопротеїни з низькою щільністю (ЛПНЩ);
 • ліпопротеїни з дуже низькою щільністю (ЛПДНЩ);

Рівень щільності в білково-ліпідних зв’язках залежить від кількості холестерину, який вони переносять. Велика кількість холестерину в ліпопротеїнів, показує низьку щільність.

Ліпопротеїни з дуже низькою щільністю синтезуються в печінці людини. Надалі ці сполуки трансформуються в ліпопротеїни з низькою щільністю. Вони несуть в собі шкідливий холестерин. Який, випадаючи в осад, є основним будівельним матеріалом для бляшок у кровоносних судинах. Це погіршує стан стінок судин і сприяє зменшенню просвіту в них. Такі процеси викликають атеросклероз.

Ліпопротеїни з високою щільністю так само синтезуються в печінці. Зміст холестерину в них незначне і він має корисний характер. Такий холестерин є основним матеріалом для побудови клітин внутрішніх органів, переносить жири від одних клітин до інших і видаляє залишки поганого холестерину з крові. Зайвий холестерин за допомогою ЛПВЩ повертається в печінку, де синтезується в жовч і виводиться з організму.

Чим старшою стає наш організм, тим менше холестерину йому необхідно. Значить в дитячому віці зайве накопичення холестерину і ризик атеросклерозу прагне до нуля. У дорослого вживання зайвого жиру викликає хвороби, при яких індекс атерогенності підвищений.

Ще одним складовим ліпопротеїнів є тригліцериди (ТГ). Тригліцериди дають енергію для будівництва клітин в нашому організмі. Тригліцериди синтезуються в жирових клітинах, печінці та кишківнику. Показники ТГ враховується при постановці багатьох діагнозів. Таких як атеросклероз. Підвищення ТГ є тривожним сигналом, як і його зниження.

Діагностика коефіцієнта атерогенності

Коефіцієнт атерогенності вказує на правильність жирового обміну в організмі. З огляду на наскільки багато холестерину потрібно організму, скільки він його споживає і скільки надлишків холестерину виводиться в організмі.

Якщо індекс атерогенності знижений, значить все надлишки холестерину здатні перероблятися і виводиться з нашого організму з каловими масами, після перероблювання печінкою. А весь споживаний з їжею холестерин засвоюється і витрачається на будівництво нових клітин.

При стані, коли індекс атерогенності підвищеного холестерину в організмі занадто багато і він не може перероблятися. ЛПВЩ не встигають збирати надлишки холестерину, і він випадає в осад, утворюючи склади в судинах і пошкоджуючи їх. Просвіт судин звужується і кров не надходить повноцінно в органи. Це сприяє розвитку ішемії. Така ситуація загрожує до інсульту, інфаркту і зупинки серця.

Формула розрахунку коефіцієнта (ХС – ЛПВЩ) / ЛПВЩ, де ЗХС – це загальне значення холестерину.

Для того, щоб показники не були спотворені необхідно відповідально підійти до діагностики та правильно підготуватися до взяття крові на аналізи. Кров для діагностики береться венозна. Для правильних результатів необхідно:

 • вести звичний спосіб життя, без внесення корекцій, протягом двох тижнів до аналізу;
 • за добу до забору крові не вживати алкогольних напоїв і не курити;
 • Останній прийом їжі перед аналізами повинен відбуватися не менше ніж за 10 годин. Також відмовитися від вживання чаю і кави. Можна пити воду;
 • У день аналізів необхідно уникати емоційного і фізичного навантаження;
 • Відпочити сидячи 10-15 хв безпосередньо перед забором крові;
 • здавати аналіз бажано в першій половині дня;

Невірний коефіцієнт атерогенності

Показник співвідношення холестерину може бути визначений невірно, результати можуть бути перекручені. Це говорить, що пацієнтом були порушені рекомендації з підготовки до аналізу.

Коефіцієнт атерогенності підвищений спотворено, коли пацієнт:

 • стояв під час забору крові;
 • курив перед аналізом;
 • вжив велику кількість тваринних жирів;
 • тривало утримувався від приймання їжі;
 • приймав препарати, що впливають на рівень холестерину;
 • підвищений коефіцієнт відзначається у вагітних жінок;

Фактори, що впливають на спотворене зниження результатів:

 • забір крові в положенні лежачи;
 • фізична і психоемоційне навантаження;
 • відхилення від звичного харчування на користь продуктів з низьким вмістом холестерину і високим вмістом кислот;
 • прийом препаратів, що впливають на рівень холестерину в крові;

Причини підвищення показників атерогенності

Джерелом холестерину для нашого організму є продукти харчування. Тому, основним фактором, що впливає негативно на коефіцієнт атерогенності прийнято вважати нездорове харчування. Вживання в їжу жирних продуктів (м’ясо і риба жирних сортів, масло і маргарин, жирні молочні продукти). Надлишок холестерину викликається систематичним переїданням і звичкою приймати їжу перед сном.

При такому харчуванні в організм надходить дуже багато холестерину. Він не тільки не встигає перероблятися організмом, але і накопичується в швидкому темпі.

Куріння – це ще один фактор через якого може підвищений показник атерогенності. Нікотин потрапляючи в кров не тільки знижує метаболізм жирів, але і створює спазмоване звуження просвітів судин. Це сприяє ще більш швидкого накопичення бляшок на їх стінках. Алкоголь надає зворотну дію, розширюючи судини. Однак профілактичну дію спиртного вельми сумнівно. З огляду на ряд інших захворювань, які він провокує.

Недостатньо активний спосіб життя. Робота, що вимагає розумового навантаження. При малорухомій роботі, що вимагає розумового навантаження організмом витрачається велика кількість глюкози. Намагаючись заповнити його організм посилає сигнали голоду. У той час як жири залишаються повністю нерозтраченими. Ще більшого накопичення атеросклерозних бляшок сприяє уповільнення кровотоку, в слідстві малорухомості.

Кава і кофеїн напої протипоказані при найменшому ризику підвищення холестерину в крові.Через те, що провокують спазм судин.

Спадковий фактор є причиною захворювання. Однак при правильному способі життя виникнення захворювання можна уникнути.

Лікування, яке застосовується при підвищенні коефіцієнта атерогенності

Підвищення коефіцієнта не викликає ніяких симптомів і не завдає прямої шкоди організму. Він є сигналом і фактором ризику для розвитку більш серйозних захворювань, аж до повної закупорки судин. Про що говорить статистика атеросклерозу та ішемічної хвороби серця.

Насамперед якщо коефіцієнт атерогенності підвищений, необхідно коригувати свої звички приймання їжі і організувати свій раціон. По можливості замінювати тваринні жири на рослинні. Вибирати нежирну молочну їжу. При ризику розвитку атеросклерозу необхідно уникати переїдання і організувати п’ятиразовий режим харчування невеликими порціями. Переїдання і ожиріння є основною причиною підвищення коефіцієнта атерогенності.

Фізична активність – запорука правильної роботи кров’яного потоку. Стимуляція кровообігу є основною профілактичним заходом для запобігання збільшення ЛПВЩ. Фізичне навантаження дозволяє організму витрачати всі вступники жири і виводити їх з організму, замість нагромадження.

Важливим в боротьбі з ЛПВЩ виступає відмова від куріння і продуктів, що містять кофеїн.

Для регуляції холестерину від пацієнта потрібно позбавлення від зайвої ваги.

Таким чином виходить, що основними методами в боротьбі за коефіцієнт атерогенності виступає корекція способу життя, однак лікарі при необхідності призначають ряд препаратів, що дозволяють виключити ризик розвитку ішемічної хвороби і атеросклерозу.

Медикаментозна корекція рівня атерогенності передбачає застосування препаратів, що згубно впливають на стан печінки. Однак в разі ризиків утворення бляшок такий ризик виправданий. Після курсу лікування печінку відновлює свої клітини. Клітини стінок судин не відновлюються, як і клітини серця.

Соцмережі