Хвороби, які приймають за підвищений тиск

Якщо здається, що у вас піднявся тиск, не поспішайте його збивати. Можливо, це ознаки зовсім інших хвороб.

Підвищений тиск: ознаки хвороби

Визначити, який артеріальний тиск можна вважати нормальним, не так просто, як це може здатися на перший погляд. Справа в тому, що для кожної людини ця цифра суто індивідуальна. Деякі відчувають себе нормально при стандартному показнику 120/80. Для деяких норма – 100/60, а тиск 120/80 вважається високим. В цілому ознакою підвищення вважається, якщо артеріальний тиск перевищив позначку 130/80. А показання 180/120 або вище – це вагома причина для негайного звернення до медичної установи.

Характерна особливість підвищеного тиску в тому, що цей стан в деяких випадках ніяк себе не проявляє або має змащені симптоми. Тому гіпертонію і називають «тихим вбивцею». Одні люди іноді навіть не помічають, що у них підвищений тиск. А у інших цей стан супроводжується головним болем, нападами нудоти, слабкості і запаморочення, почуттям дискомфорту в області грудної клітини В деяких випадках у хворого мерзнуть руки і ноги, «стукає» в скронях, відзначається блідість шкірних покривів.

Незначне зниження тиску теж може протікати безсимптомно. В цілому гіпотонія представляє меншу небезпеку для здоров’я, ніж гіпертонія. Знижений тиск не є приводом для занепокоєння, якщо він не супроводжується погіршенням самопочуття. Однак, коли гіпотонію супроводжують запаморочення, нудота, слабкість, збліднення шкірних покривів і відчуття холоду в кінцівках, необхідно звернутися до лікаря.

Як можна було помітити, основні ознаки підвищеного, а також зниженого тиску майже ідентичні, тому визначити причину погіршення самопочуття візуально дуже складно. Кращий спосіб – виміряти його за допомогою тонометра. Але і тут є свої нюанси. Щоб визначити індивідуальний показник нормального тиску, вимірювати його слід протягом певного часу (і тоді, коли людина відчуває себе нормально). На підставі отриманих даних обчислюється середній результат. Слід знати, що артеріальний тиск може коливатися під впливом різних факторів – нервового перенапруження, фізичних перевантажень, зміни погоди, вживання деяких продуктів харчування і т. д.

Якщо не в тиску справа: головний біль

Припустимо, у людини діагностовано наявність гіпертонії або гіпотонії. В черговий раз з’являються характерні симптоми, а тонометра поруч не виявилося. Або вона виміряла тиск, а він виявився нормальним. Як визначити, чи не є причиною погіршення самопочуття ознаки гіпертонії або гіпотонії, а також які чинники нездужання слід виключити перед тим, як варити міцну каву або вживати лікарські препарати?

Перша причина – біль напруги. Якщо в результаті тривалого сидіння за монітором комп’ютера стала боліти голова, причиною цього дискомфорту не обов’язково є низький або підвищений тиск. Це може бути головний біль напруги. Подібні симптоми можуть з’явитися в результаті надмірного напруження м’язів плечового пояса і шиї, особливо коли людина довго перебуває в не дуже зручній позі. Такий головний біль має двосторонню локалізацію, не пульсуюча, можна сказати, терпима. Щоб його позбутися, в деяких випадках досить просто змінити позу, трохи розім’яти шию і плечі. Відповідно, якщо після невеликої фізкультхвилинки і прогулянки на повітрі біль пройшов, значить причиною його появи було не порушення нормального рівня тиску, а перенапруження м’язів.

Гіпоглікемія

Симптоми, що нагадують ознаки гіпертонії або гіпотонії, можуть даватися взнаки при гіпоглікемії (зниження рівня глюкози). Прийнято вважати, що таке трапляється у хворих на діабет, проте є й інші випадки. Наприклад, зменшення вмісту глюкози в крові у здорової людини іноді свідчить про те, що з моменту останньої трапези пройшло чимало часу. Крім того, зниження вмісту цукру може спровокувати вживання спиртних напоїв і прийом деяких медикаментів.

Основні симптоми глікемії:

  • запаморочення, а також напади сильної втоми;
  • болі в області голови;
  • погіршення концентрації уваги;
  • озноб або посилена пітливість.

Дійсно, дуже схоже на знижений або підвищений тиск. Тільки для глікемії характерний ще один симптом – виражене, іноді просто нестерпне відчуття голоду. Крім того, у деяких людей в разі зниження цукру може зіпсуватися настрій. Тому варто спробувати замість чашки чорної кави з’їсти шматочок шоколаду або один бутерброд. Або хоча б просто додати ложку цукру в свій напій.

Коли глікемія дає про себе знати занадто часто, має сенс зробити аналіз на вміст глюкози. Це допоможе виключити або своєчасно діагностувати розвиток цукрового діабету. В ідеалі перевірити також зміст глікірованого гемоглобіну. Це дасть можливість визначити середню цифру вмісту цукру в крові за останній час і вчасно діагностувати розвиток переддіабетичного стану.

Підвищена тривожність і рівень артеріального тиску

Неприємні симптоми, які вказують на проблеми з кров’яним тиском, можуть з’явитися в результаті психологічних порушень, зокрема, в разі генералізованої тривожності, а також при нападах паніки.

Основними ознаками підвищеної тривожності є:

  • почастішання серцевого ритму;
  • запаморочення і втома;
  • напади нудоти.

Іноді з’являються задишка та інші порушення дихання. Мають місце оніміння кінцівок, озноб і підвищене потовиділення. Під час нападу паніки з’являються больові відчуття в області грудної клітини, сильна слабкість, іноді призводить до непритомності, відчуття «стуку в скронях».

Стан підвищеної тривожності з’являється в результаті сильної реакції організму людини на дію стресу. В результаті цього відбувається викид великої порції адреналіну, який здатний викликати порушення серцевого ритму і підвищення артеріального тиску. Тільки в цій ситуації очевидна проблема не з роботою серцево-судинної, а зі станом нервової системи. Тому впоратися з нею допоможуть не ліки від гіпертонії, а заспокійливі засоби. Коли організм впорається зі стресом, підвищений тиск та інші неприємні симптоми зникнуть самі собою.

Ознаки гіпотиреозу

Симптоми гіпотиреозу теж можна переплутати з проявами гіпер, а також гіпотонії – слабкість, погіршення загального стану, блідість шкірних покривів, відчуття ознобу в кінцівках.

Однак є у гіпотиреозу є й інші прояви:

  • швидкий набір маси тіла і труднощі в схудненні;
  • сухість шкіри і випадання волосся;
  • порушення менструального циклу і проблеми зі стільцем.

Крім того, у хворих на гіпотиреоз з’являється дратівливість, що іноді переходить в стан депресії . Тому, якщо слабкість і млявість не проходять протягом тривалого часу, має сенс зробити аналіз на гормони, а при необхідності почати гормональну терапію.

Соцмережі