Не торкатись: що таке тактильний голод і чому нам так потрібні обійми

З самого народження людині необхідні дотики. Ми ходимо за руку, обіймаємось при зустрічі, в буквальному сенсі підставляємо плече, коли хочемо морально підтримати близьких. Але якщо в житті людини стане мало дотиків або вони зникнуть взагалі, вона може зіткнутися з так званим тактильним або шкірним голодом (англ. Skin hunger). Саме з цієї причини укладені, що містяться в одиночних камерах, часто говорять, що бажання доторкнутися до іншої людини у них так само сильно, як мрія потрапити на свободу. Через пандемії коронавіруса відчуття тактильного голоду загострилося у мільйонів людей – а особливо у тих, хто живе один. Розповідаємо, чим він небезпечний і чи можна якось його вгамувати під час самоізоляції.

Як це працює?

Наша шкіра є масивним рецептивним полем. Коли ми чіпаємо один одного, в точці дотику під шаром шкіри активуються особливі рецептори – вони називаються пластинчасті тільця. Клінічний психіатр Тіффані Філд, яка заснувала науково-дослідний інститут дотиків на медичному факультеті Університету Майамі в США, пояснює: «Ці тільця беруть на себе тиск і посилають сигнал в мозок. Відбувається стимуляція блукаючого нерва (він відповідає за функціонування безлічі внутрішніх органів, включаючи серце), і тим самим підвищується рівень окситоцину. Завдяки цьому знижується кров’яний тиск, нормалізується серцебиття і рівень кортизолу (гормону стресу), знижуються больові відчуття. Дотики змушують нас відчувати себе спокійніше і щасливіше ».

Без дотиків наше фізичне та емоційне здоров’я погіршується. Альберто Галлас, нейробіолог з Міланського університету Біккока, пояснює це тим, що люди – соціальні істоти: «Природа спроєктувала таку сенсорну модальність, щоб посилити наші відчуття добробуту в соціальному середовищі. Вона зустрічається виключно у соціальних тварин, які співіснують разом, щоб оптимізувати свої шанси на виживання ».

Дослідження

Вперше вчені почали досліджувати шкірний голод незабаром після Другої світової війни. Під час знаменитого експерименту під назвою «Природа любові», проведеного американським психологом Гаррі Харлоу в п’ятдесятих роках, маленьких дитинчат макак-резусів розлучали з матерями і давали на вибір дві неживі заміни. Одна була з дроту і дерева, а друга була покрита м’якою тканиною. У переважній більшості мавпочки воліли обійми тряпічну заміну, попри те, що пляшечка з молоком була тільки у дротяної матері. З цього Харлоу зробив висновок: щоб вижити, маленьким макакам від матерів потрібно більше, ніж тільки харчування. Він назвав це «комфортом від контакту».

Завдяки дослідженням Харлоу стало видно, що тваринам, як і людям, потрібні дотики, особливо в дитинстві. Вони потрібні так само сильно, як предмети першої необхідності – їжа і вода.

Коли ми відчуваємо себе в небезпеці або турбуємося, дотик – це перша і найефективніша форма допомоги. Це знову ж таки йде з дитинства: коли дитина падає, він першим ділом біжить до свого батька, щоб той його пошкодував і обійняв. Це дає відчуття спокою, і біль від падіння йде швидше.

Відносно недавно величезну популярність у покупців отримали сенсорні або обтяжені ковдри, хоча цей винахід зовсім не нове. Уже багато років такі ковдри використовують в якості ефективної терапії при лікуванні депресії та безсоння, посттравматичних розладів, а також для полегшення тривожних станів у дітей з аутизмом, ДЦП, синдромом Аспергера і синдромом дефіциту уваги і гіперактивності. Працює воно за тим же принципом – центральна нервова система позитивно реагує на тиск, вивільняючи серотонін і мелатонін і знижуючи рівень кортизолу.

Безкоштовні обнімашкі

До початку пандемії коронавіруса Інститут Тіффані Філд працював над великим дослідженням, в якому вчені розглядали поведінку людей під час очікування посадки на борт літака – вони хотіли з’ясувати, як часто люди , які подорожують разом, торкаються один до одного. У підсумку вони прийшли до страхітливого висновку: практично весь час люди були зайняті смартфонами, і ні про які дотики зовсім не йшлося.

Виходить, соцмережі, в яких кожен з нас проводить величезну кількість часу, повинні зближувати, але по факту – все навпаки. Жоден рух не демонструє це більш потужно, ніж ініціатива «Безкоштовні обнімашкі», що з’явилася в червні 2004 року. Напевно ви бачили онлайн або зустрічали (до пандемії, звичайно) людей, які стоять з табличкою «Обнимашки безкоштовно» або «Free hugging». Мало хто знає, що за ідеєю цієї акції стояла одна людина – житель Сіднея під псевдонімом Хуан Манн. «Я почав роздавати обнімашкі безкоштовно, просто тому що в той час поруч зі мною нікого не було. Ніхто мене не обіймав і не спілкувався зі мною. Потім до мене на одній з тусовок підійшла якась молода жінка і обняла мене, і я вперше за багато місяців відчув себе живим. Це змусило мене замислитися про всі інші одиноких людей на світі, які можуть потребувати обіймах або хотіти їх ».

Музикант Шимон Мур помітив Манна, який роздавав обнімашкі, в одному з торгових центрів в Сіднеї, зняв його на відео і в результаті використовував ці кадри для кліпу своєї групи Sick Puppies. Кліп Free Hugs отримав вірусну популярність (в даний час у нього майже 79 мільйонів переглядів), а проект Манна став відомий по всьому світу.

Дотики та самоізоляція

Сьогодні всі країни світу закликають дотримуватися дистанції і не підходити до інших людей ближче, ніж на 1,5-2 метра. Звичайно, це не стосується близьких і родичів, які знаходяться разом з вами на карантині. Тактильному голоду схильні в першу чергу люди, які живуть одні. Парадокс полягає в тому, що цей стан послаблює нашу імунну систему, тим самим роблячи нас більш вразливим до Коронавіруса або будь-яким іншим вірусам. Філд пояснює: «Дотики грають важливу роль в зміцненні імунітету, тому що, коли рівень кортизолу високий, імунна система виснажується: цей гормон вбиває наші природні захисні клітини (по-науковому вони називаються” природні кілери “,” клітини-кілери “або” NK -клітини “від англійського – natural killer cells), які як раз і борються з вірусами. Деякі дослідження показали, що дотики збільшують кількість клітин-кілерів у пацієнтів з ВІЛ і рак ». З урахуванням того, що пандемія сама по собі є вкрай стресовою ситуацією, відсутність людських дотиків тільки посилює її.

Близько місяця тому Філд і її команда провели опитування. Вони запитували у людей, які живуть одні, як вони себе почувають. В результаті 26% опитаних сказали, що їм катастрофічно не вистачає обіймів і дотиків, а 97% поскаржилися на порушення сну.

Як зрозуміти, чи вистачає вам дотиків

тактильні голоду може бути підданий кожен – навіть той, хто прекрасно себе почуває в компанії самого себе і любить самотність. Можна відчувати тактильний голод і не знати про це або взагалі приймати свої симптоми за проблеми з психічним здоров’ям. «Цьому явищу властиві симптоми, які зустрічаються у класичній депресії: проблеми зі сном, низький рівень енергії, відсутність апетиту або різка зміна смакових пристрастей, відчуття тривоги», – пояснює нейробіолог Тара Сварт.

Голод може виявлятися не тільки емоційно, а й фізично – він часто призводить до зневоднення шкіри (особливо на ліктях і гомілках), сухості в роті та висипань на обличчі.

І що робити?

На жаль (чи на щастя), поки ще не придумали технологій, які могли б імітувати рукостискання або обійми. Але в умовах самоізоляції тактильний голод все-таки можна спробувати зменшити. Ось кілька способів, для яких вам не буде потрібно стороння допомога:

  • Ходіть по кімнаті – краще в шкарпетках або взагалі босоніж. Це стимулює рецептори тиску в ногах.
  • Робіть масаж голови – руками або масажною гребінцем.
  • Приймайте гарячу ванну.
  • Перед ванною або душем зробіть масаж сухою щіткою.
  • Використовуйте лосьйон або олію для тіла – втирайте його неквапливими рухами в усе тіло.
  • Не ігноруйте фізичні вправи – йогу, танці, функціональні тренування, розтяжку. Можна вибрати що завгодно – займатися вдома можна практично всім.
  • Якщо у вас є домашні тварини, обіймайте і гладьте їх частіше.

Чим більше наша шкіра буде відчувати рухів і стимуляцій, тим легше буде переноситися тимчасова самотність.

Соцмережі