Хвороба Боткіна

Хвороба Боткіна (він же гепатит A) – це гостре інфекційне захворювання, що вражає печінку; збудником хвороби є вірус гепатиту A (ВГА-інфекція). Може протікати як вигляді помірного захворювання тривалістю кілька тижнів, і у вигляді важкого захворювання тривалістю кілька місяців.

Причини хвороби Боткіна

Причини хвороби Боткіна – це вірус, що передається через кал, брудні руки, їжу та воду.

Після того, як інфекція потрапляє в кишківнику, вона всмоктується через кров, потрапляючи в печінку. Розвивається вірус у клітинах печінки, ушкоджуючи їх, що викликає основні симптоми захворювання. Організм людини за допомогою імунної системи розпізнає пошкоджені клітини, щоб їх знищити.

Ризик зараження захворюванням істотно зростає, якщо людина:

 • вживає наркотики;
 • відвідує зарубіжні країни, де високий рівень захворюваності на вірус ВГА;
 • має незахищені статеві контакти;
 • порушує правила гігієни;
 • має тісний контакт із хворими на дане захворювання.

Як поширюється хвороба?

Вірус залишає організм інфікованої людини разом із калом. Інфікування оточуючих відбувається внаслідок контакту зі слизовою оболонкою ротової порожнини рук, продуктів харчування або об’єктів, які попередньо контактували з інфікованим калом. Для поширення інфекції потрібна дуже мала кількість інфікуючого матеріалу, невидиме неозброєним оком.

Умови поширення хвороби Боткіна:

 • Ігнорування інфікованою особою необхідності ретельного миття рук після відвідин туалету.
 • Вживання води чи морепродуктів, заражених вірусом.
 • В результаті статевих зносин, що передбачає контакт рук або рота з калом або частинами тіла, забрудненими калом.

Хворий найбільш заразний протягом 2 тижнів до 1 тижня після початку прояву симптомів захворювання.

Хвороба Боткіна не передається за поцілунків, чхання і не розноситься слиною.

Ознаки та симптоми хвороби Боткіна

Симптоми зазвичай проявляються через 2-6 тижнів після зараження. Тривалість захворювання варіюється; хворі, як правило, оговтуються від хвороби протягом 3 тижнів. Ступінь тяжкості захворювання підвищується із віком; у поодиноких випадках хвороба може стати причиною серйозних ускладнень та печінкової недостатності.

У дорослих на ранній стадії захворювання відзначаються такі симптоми:

 • втрата апетиту;
 • нудота та блювання;
 • стомлюваність;
 • підвищення температури;
 • біль у животі чи боках у боці.

У ряді випадків можуть спостерігатися такі характерні ознаки захворювання:

 • темно-жовта або коричнева сеча;
 • блідий або білий кал (екскременти);
 • жовтяниця (жовта шкіра та склери очей).

Хворі можуть відчувати прояви всіх або деяких симптомів захворювання.

У деяких випадках, зокрема у дітей, характер перебігу захворювання може нагадувати грипоподібну хворобу помірної тяжкості без жовтяниці; в окремих випадках симптоми можуть бути відсутніми повністю.

Епідеміологічна ситуація

Райони географічного поширення можна поділити на території з високим, середнім або низьким рівнем інфікування. Однак зараження не означає хворобу, оскільки інфіковані діти молодшого віку не мають жодних виражених симптомів.

Райони з високим рівнем інфікування

У країнах з низьким та середнім рівнем доходу, в яких санітарні умови та санітарно-гігієнічні норми не відповідають належним вимогам, інфекція широко поширена та більшість дітей (90%) заражається вірусом гепатиту А у віці до 10 років, найчастіше без симптомів. Епідемії – нетипове явище, тому що діти старшого віку і дорослі, як правило, мають імунітет. У цих районах показники захворюваності на клінічні симптоми знаходяться на низькому рівні, а спалахи захворювання є рідкістю.

Райони з низьким рівнем інфікування

У країнах із високим рівнем доходу та хорошими санітарно-гігієнічними умовами показники інфікування є низькими. Захворювання може виникати серед підлітків та дорослих із груп високого ризику, таких як споживачі ін’єкційних наркотиків, чоловіки, які мають статеві контакти з чоловіками, особи, які виїжджають у райони з високою ендемічністю, а також серед ізольованих груп населення, таких як закриті релігійні громади. В Україні її великі спалахи захворювань реєструються серед безпритульних.

Райони із середнім рівнем інфікування

У країнах із середнім рівнем доходу та районах з різними санітарно-гігієнічними умовами багато осіб не піддаються зараженню в ранньому дитинстві та досягають дорослого віку без імунітету. Таким чином, поліпшення економічних та санітарно-гігієнічних умов іноді призводить до збільшення числа дорослих осіб, які ніколи не були інфіковані та не мають імунітету. Тим самим у таких районах підвищена сприйнятливість у старших вікових групах може призводити до більш високого рівня захворюваності та великих спалахів захворювання.

Діагностика

Випадки хвороби Боткіна клінічно не відрізняються від інших видів гострого вірусного гепатиту. Конкретний діагноз ставиться шляхом виявлення в крові антитіл імуноглобуліну G (IgM), специфічних для вірусу гепатиту A. Додаткові дослідження включають полімеразну ланцюгову реакцію зі зворотною транскрипцією (RT-PCR) для виявлення РНК вірусу гепатиту А і можуть вимагати залучення спеціалізованих лабораторій.

Лікування хвороби Боткіна

Спеціального лікування хвороби Боткіна не існує. Відновлення після симптомів інфекції може бути повільним та займати кілька тижнів чи місяців. Головне – уникати невиправданого призначення лікарських засобів. Ацетамінофен/парацетамол та ліки проти блювання не показані.

За відсутності гострої печінкової недостатності госпіталізація не потрібна. Лікування спрямоване на підтримку комфорту та належного балансу живлення, включаючи поповнення втрат рідини, що викликаються блюванням та діареєю.

Харчування при хворобі

Хворому рекомендується дотримуватись спеціальної дієти №5. Ця дієта була розроблена в СРСР у п’ятдесяті роки минулого століття провідним спеціалістом – дієтологом А.А. Покровським для хворих на хронічні гепатити. Вона забезпечує повноцінне харчування, при максимальному щадному режимі для хворої печінки.

 • До дієтного списку входять варені, тушковані та запечені страви, приготовані з нежирних сортів м’яса та риби, молочнокислі продукти, крупи та бобові, яйця та хліб.
 • Набір овочів і фруктів, що містять клітковину, допускають достатню жовчогінну дію білків та жирів.
 • Виключається вживання жирних тугоплавких продуктів, смажених страв, гострого, копченого.
 • Виключається вживання консервованих продуктів, у тому числі маринованих та засолених, газованих напоїв.
 • Обмежується вживання солі.

Виключаються потужні стимулятори секреції шлункового соку та підшлункової залози. Створюються сприятливі умови для нормального функціонування печінки з активацією відновлювальних та компенсаторних процесів. Кількість засвоюваних білків, жирів та вуглеводів, що містяться в дієті, відповідає фізіологічним потребам при дробовому харчуванні.

Профілактика хвороби Боткіна

 • Найбільш ефективним способом профілактики захворювання є вакцинація, яка забезпечить захист від вірусу на багато років. Вакцинація рекомендована:
  • Всім дітям віком від 1 до 18 років.
  • Чоловікам, які підтримують статевий зв’язок з іншими чоловіками.
  • Особам, які вживають наркотики (ін’єкційні та неін’єкційні).
  • Особам, що подорожують до країн, де хвороба Боткіна поширений (всі країни світу, за винятком Канади, країн Західної Європи та Скандинавії, Японії, Нової Зеландії та Австралії).
  • Особам із хронічними захворюваннями печінки, у тому числі з хронічним гепатитом B та C.
  • Особам з розладами фактора згортання крові, зокрема страждають на гемофілію.
  • Особам, які потребують захисту від гепатиту A.
 • Ретельно мийте руки під струменем теплої води з милом після відвідування туалету, заміни підгузків та перед приготуванням або їдою.
 • Пийте воду лише з перевірених джерел. Хлорування води, що практикується в Росії, перешкоджає зараженню води вірусом гепатиту А. Кип’ятіння або приготування їжі (у тому числі морепродуктів) при температурі 185°F (85°C) протягом щонайменше однієї хвилини також нейтралізуйте інфекцію-ВГА.
 • Якщо ви зазнали впливу вірусу ВГА:
  • Якщо контактували з хворим на гепатит А в будь-який момент протягом 2 тижнів до початку активного прояву у цієї особи симптомів захворювання і одного тижня після їх припинення, і, при цьому, не були вакциновані або не хворіли на гепатит А раніше Ви можете зіткнутися з ризиком зараження вірусом гепатиту A.
  • Ефективним засобом проти хвороби Боткіна може бути профілактичне лікування, курс якого пройдено протягом 14 днів після контакту з вірусом. Профілактичне лікування рекомендовано, якщо ви:
   • Вживали продукти або помістили в ротову порожнину предмети, які були приготовлені/з якими контактував хворий.
   • Вступали в статеві чи інші інтимні стосунки з хворим на хворобу Боткіна.
   • Доглядаєте дитину або працюєте в програмі догляду за дітьми в умовах/середовищі, в яких/яка присутня хвора на гепатит А особа (інша дитина/працівник).

Прогноз при хворобі Боткіна

Приблизно 85% людей, інфікованих вірусом гепатиту А (ВГА), мають повне клінічне та біохімічне відновлення протягом 3-місячного періоду, причому майже всі люди одужують протягом 6 місяців та виробляють довічний імунітет. Приблизно у 10–20% пацієнтів із симптомами може спостерігатися тривалий та рецидивуючий перебіг, що триває кілька місяців із постійною лихоманкою, свербінням, діареєю, жовтяницею, втратою ваги та мальабсорбцією кишківника. У <1% пацієнтів протікає блискавичний перебіг хвороби, що характеризується посиленням жовтяниці та енцефалопатії. Повідомляється, що летальність становить 0,6% у віці від 5 до 14 років, 0,1% у віці від 15 до 39 років, 0,8% у віці від 40 до 59 років та 1,5% у віці 60 років та старше.

Ускладнення

У вкрай поодиноких випадках хвороба Боткіна може призвести до гострої печінкової недостатності. Це ускладнення найчастіше зустрічається у людей похилого віку і людей, у яких вже є хронічне захворювання печінки. Якщо це станеться, людина буде госпіталізована. Навіть у разі печінкової недостатності повне одужання можливе. Дуже рідко потрібна трансплантація (пересадка печінки).

Соцмережі