Хрускіт і біль в шиї: коли це небезпечно

З болем в шиї хоча б раз у житті стикався кожен. Він може виникати різко, наприклад, після невдалого повороту голови, і бути досить інтенсивним, а може турбувати без видимих причин на протязі довгого часу. Часто, щоб зняти ниючі болі, людина інтенсивно розминає шию, до виникнення хрускоту. І іноді це дійсно полегшує стан, але лікарі сходяться на думці, що така звичка зовсім не нешкідлива. Чим може обернутися хрускіт в шиї і що насправді допоможе зняти біль.

Чому з’являються хруст і біль в шиї

Причиною різкого раптового болю в шийному відділі хребта найчастіше є м’язовий спазм. Виникнути він може при різкому невдалому русі головою, але може бути і наслідком тривалого впливу на м’язи – наприклад, при неправильному положенні тіла під час сну. Незважаючи на сильний біль, спазм не так небезпечний і може проходити самостійно. Лікування в цьому випадку симптоматичне – пацієнту прописуються анальгетики, в тому числі і у вигляді мазей. Полегшити стан допоможе і масаж.

Іноді біль в шиї говорить про інші, більш серйозні проблеми. Серед основних причин такого симптому наступні:

 • Травми. Різкий рух може призводити до підвивиху шийних хребців. У цьому випадку також будуть спостерігатися спазм м’язів, втрата рухливості, сильний біль. У разі нещасного випадку необхідна допомога фахівця, і тільки лікар може оцінити, наскільки серйозна ситуація. Тому якщо після різкого повороту шиї виник біль і напруженість м’язів, потрібно якомога швидше отримати консультацію лікаря, навіть якщо мова йде про простий спазм.
 • Захворювання хребта. В першу чергу, це шийний остеохондроз, при якому характерно виникнення болю і хрускоту при русі головою. Тому якщо хворобливість часто виникає після поворотів шиї, не варто списувати її на невдалі руху і спазми. Також болі і клацання можуть виникати на тлі викривлень хребта (кіфозу або сколіозу), міжхребцевої грижі, шийного радикуліту.
 • Хвороби, що зачіпають суглоби, – артрити, артрози, хвороба Бехтєрєва, ревматична поліміалгія і інші.
 • Інфекційні захворюванняполіомієліт, менінгіт та інше.

Чому небезпечно хрустіти шиєю: інсульт та інші ускладнення

Хрускіт і поклацування в шийному відділі хребта – привід звернутися до лікаря і пройти необхідну діагностику. Однак нерідко такі звуки з’являються не спонтанно, а тоді, коли людина навмисно інтенсивно і різко нахиляє або повертає голову. Більш того, мануальні терапевти на своїх сеансах також вдаються до маніпуляцій, що викликають цей ефект. Дійсно, після таких дій людина може відчувати полегшення, поліпшення рухливості і зменшення болю. Однак хрест в шиї може бути небезпечний.

Для початку розберемося, чому виникає такий звук. Суглоби оточені суглобовою капсулою, внутрішній шар якої наповнений синовіальною рідиною – мастилом, що забезпечує плавний рух і зменшує тертя. У складі цієї рідини присутні гази, які при розтягуванні суглоба формують бульбашки. Тріск і хрускіт виникають саме тоді, коли ці бульбашки лопаються. А значить, подібні звуки – результат сильного розтягування суглобових тканин.

Часте розтягування шкідливо для суглобів само по собі. Однак в шийному відділі хребта воно загрожує ще одним небезпечним ускладненням. Справа в тому, що тут розташовані дві хребетні артерії, що живлять кров’ю мозок, і проходять вони по невеликому каналу в бічних відростках шийних хребців. Тому будь-які маніпуляції з хребцями можуть відбитися на їхньому стані.

American Heart Association в 2014 році опублікувала статтю, в якій описувалася ймовірність розшарування хребетної артерії при клацаннях в шиї. Більш того, хоча такі випадки зустрічаються вкрай рідко, ймовірність травмування кровоносної судини існує не тільки тоді, коли людина навмисно хрумтить суглобами, а й на сеансах мануальної терапії. За різними даними, ймовірність розвитку такого ускладнення зустрічається на кожні 20 000-250 000 процедур масажу. Такий розкид в цифрах пов’язаний з труднощами діагностики розшарування хребетної артерії.

Часто подібні травми не позначаються на здоров’ї і проходять непомітно. Однак в окремих випадках ушкоджена судина може стати причиною інсульту. У місці розшарування утворюється тромб, який потенційно становить загрозу для судин головного мозку: якщо згусток, що переноситься кров’ю, закупорить їх, у людини розвинеться ішемічний інсульт.

Згадані ускладнення можуть бути відстрочені, і це теж ускладнює оцінку ризиків. Клінічні прояви можуть розвинутися через тиждень і більше після фактичного розшарування артерії. Тому з’ясовуючи причини інсульту, пацієнти і лікарі можуть просто не пов’язувати закупорку судини з різкими поворотами шиї до хрускоту або недавнім сеансом у мануального терапевта.

Серед інших можливих наслідків частих різких рухів головою – пошкодження самого суглоба, розвиток остеоартриту і втрата мобільності в шийному відділі хребта. Ризик ускладнень підвищується у людей, які мають звичку часто хрустіти шиєю, а також у літніх пацієнтів.

Коли слід звернутися до лікаря

Пошкодження шийного відділу хребта вкрай небезпечно, тому при сильних, різко виниклих болях або в тому випадку, якщо хворобливість виражена слабо, але носить хронічний характер, необхідно обов’язково звернутися до лікаря. Також слід звернути увагу і на додаткові симптоми, що говорять про проблеми з нервами або артеріями в шийному відділі:

 • Оніміння кінцівок.
 • Поколювання в пальцях.
 • Часткова втрата рухливості в області шиї.
 • Головні болі.
 • Сонливість, поганий сон.

Серед характерних ознак ішемічного інсульту наступні:

 • Головний біль.
 • Проблеми із зором (двоїння в очах, мушки, часткова сліпота, однакове на обох очах випадання полів зору).
 • Порушення мови, безладна мова.
 • Оніміння одного боку тіла (наприклад, людина не може підняти руку, при спробі посміхнутися піднімається тільки один куточок рота).
 • Запаморочення, нудота або блювота.
 • Хитка хода.

Профілактика болю в шиї

Лікарі рекомендують не займатися самолікуванням при болях в шиї і відмовитися від звички хрустіти суглобами, навіть якщо такі дії приносять тимчасове полегшення. Набагато краще замінити подібні практики більш щадними методами – масажем, фізіотерапією і іншими.

Важливою для зняття хронічних ниючих болів в шиї є і фізична активність. Для полегшення стану рекомендуються вправи на зміцнення м’язів і м’яка розтяжка. А ось для профілактики болю корисно в принципі вести активний спосіб життя.

У 2016 році австралійські вчені досліджували причини появи болів в шиї. У проекті взяли участь понад 1000 підлітків. Результати виявилися неоднозначними, адже статистично значущою взаємозв’язку між поставою і болем знайдено не було. Вчені відзначають: поширена думка про те, що правильні пози під час сну або сидіння грають важливу роль для запобігання проблем з хребтом, може бути помилковим. Безумовно, викривлення хребта супроводжується больовим синдромом. Однак якщо патології немає, «неправильна поза» не приносить шкоди. За результатами дослідження, біль в шиї набагато частіше пов’язана з наступними факторами:

 • Поганий сон.
 • Стрес.
 • Гіподинамія.

По суті, біль в шиї більше пов’язана не з позою, у якій сидить людина, а з тим, скільки часу він проводить за робочим столом. Тому для профілактики і зменшення больового синдрому набагато важливіше не ергономічні меблі, а нормалізація режиму, достатній відпочинок і регулярні заняття спортом.

Соцмережі

Exit mobile version