Шийний остеохондроз

Остеохондроз вважається хворобою сучасної людини. Прогресує через дистрофічний процес і порушення обміну речовин в хрящах хребців. В ідеалі ці зміни відбуваються після 50 років, та й то на тлі відсутності регулярних навантажень і опрацювання м’язів хребетного стовпа. Але лікарі сьогодні не можуть не помічати того, наскільки «помолодшала» хвороба, особливо шийний остеохондроз.

Швидше за все, справа в збільшених навантаженнях на шию і тривалій статичній напрузі, що виникають при роботі за комп’ютером, перегляді улюблених телепередач. Сьогодні велика частина жителів мегаполісу трудяться в офісах, де панує тотальна комп’ютеризація і неможливо уявити собі робочий процес без цих розумних машин. З остеохондрозом можна жити якісно, ​​і ви повинні до цього прагнути.

Що відбувається при шийному остеохондрозі

Анатомічно в шийному відділі вузький спинномозковий канал, тому навіть незначні зміни з боку хребців можуть зачіпати нервові корінці, приводити до компресії спинного мозку і вимагати хірургічного втручання. Без руху або, навпаки, через тривалі статичні перенапруги (наприклад, коли людина сидить цілими днями за комп’ютером або виконує роботу в одному і тому ж положенні тіла) порушуються обмінні процеси, сповільнюється кровотік, хрящові тканини не отримують необхідного харчування. В результаті диски всихають, їх висота знижується, утворюються остеофіти, які травмують нервові корінці, викликаючи різкий біль в шиї. Згодом через ці зміни утворюються грижі шийного відділу хребта.

Провокуючі фактори

Головною причиною розвитку шийного остеохондрозу вважаються дистрофічні зміни в хребцях. Їх появі сприяють наступні несприятливі фактори:

 • тривале перенапруження м’язів під час роботи;
 • відсутність регулярних фізичних навантажень;
 • слабкий м’язовий каркас в області шиї;
 • пошкодження хребта в шийному відділі, підвивихи хребців;
 • порушення кровообігу через малорухливий спосіб життя або деяких захворювань (цукровий діабет);
 • новоутворення спинного мозку;
 • вроджені чи набуті викривлення хребетного стовпа.

Симптоми шийного остеохондрозу можуть виникати навіть у відносно молодому віці. Сприяють розвитку хвороби перенесені травми, яким сам хворий може не надавати великого значення. Але найбільш небезпечні спазми м’язів, що виникають при стомлюючій роботі, яка задіює переважно шийно-плечовий пояс. Якщо м’язові волокна напружені довгий час, відбувається застій крові, порушуються обмінні процеси, виникають передумови для дистрофічних змін в хрящових тканинах хребців.

Як протікає хвороба

Шийний остеохондроз розвивається протягом декількох років. Іноді від початку дистрофічних змін до хронічного больового синдрому проходять десятиліття. Симптоми шийного остеохондрозу найчастіше виникають, коли вже є протрузія дисків або міжхребцева грижа. Початкові зміни хребців не супроводжуються больовими відчуттями і можуть бути виявлені тільки під час комп’ютерної томографії або рентгенографії.

У розпал хвороби з’являються такі ознаки:

 • болі в шиї, голові, які можуть віддавати в область плеча і пальців руки;
 • хворобливість хребта при промацуванні паравертебральних точок;
 • патологічне напруження м’язів шийного відділу;
 • втрата чутливості і оніміння пальців рук, періодичне відчуття легкого поколювання;
 • запаморочення, хиткість ходи.

У гострий період, коли виникають болі, що прострілюють, людина не може навіть поворухнути головою, так як від рухів біль посилюється. У спокою самопочуття трохи поліпшується, і через це хворі часто відмовляються від руху, починають довго носити шийні коміри, що швидко призводить до атрофії м’язів і втрати стабільності хребетного стовпа. Відмова від фізичної активності – поширена помилка.

Носити комір з метою забезпечення шиї короткочасного спокою доцільно лише кілька днів, щоб прискорити зняття запального процесу і посилити ефект від лікарської терапії. Надалі необхідно розширювати режим активності і починати виконувати спеціальні вправи при остеохондрозі шиї.

Під час прострілюючого болю виникає сильний страх. Якщо патологічний процес охоплює і грудний відділ, то загострення може викликати сильний біль в грудях і нагадувати напад стенокардії. Запаморочення при шийному остеохондрозі частіше виникає при переході зі стану спокою в вертикальне положення, при поворотах головою. Але в міру освоєння лікувальної гімнастики біль зменшується, а потім може і зовсім зникнути. Але для цього заняття необхідно проводити регулярно і з ретельним підбором вправ.

До якого лікаря звертатися і яке обстеження проходити

З симптомами остеохондрозу шийного відділу хребта можна звертатися до невролога або терапевта. Лікар спочатку проведе огляд, визначить болючі місця, вивчить всі скарги, а потім направить на діагностику. Обстеження дозволяє поставити точний діагноз і визначитися з подальшою лікарської тактикою. Важливо з самого початку прислухатися до думки лікарів і налаштовуватися на тривалу роботу, так як лікувати шийний остеохондроз доведеться довго. Це захворювання, яке може сильно знизити якість життя і привести до серйозних ускладнень, якщо вчасно не звернутися за допомогою до фахівців.

Діагностика остеохондрозу шийного відділу може включати наступні дослідження:

 • комп’ютерна томографія;
 • рентгенографія;
 • магніто-резонансна томографія;
 • електроміографія;
 • лабораторні дослідження крові та сечі.

В ході обстеження проводиться диференціальна діагностика. Шийний остеохондроз можна сплутати з нападом стенокардії, міозиту і загостренням інших захворювань. Рентгенодіагностика дає можливість оцінити стан кісткових структур, точно визначити місце ураження певних хребців і стадію захворювання. МРТ більше підходить для оцінки стану м’яких тканин, включаючи м’язи, що оточують шийні хребці. Для визначення біоелектричної активності м’язових груп і якості проведення нервових імпульсів призначається електроміографія.

Діагностика при остеохондрозі проводиться регулярно. Результати обстеження дуже важливі для лікаря: по ним можна зрозуміти, наскільки ефективно лікування, як протікає хвороба і які ускладнення можуть наступити найближчим часом. Тому не варто відмовлятися від досліджень, навіть якщо болі в шиї вас турбують рідко і немає ознак погіршення самопочуття.

Що найголовніше в лікуванні остеохондрозу шиї

Є кілька ключових моментів в організації лікування остеохондрозу шийного відділу хребта:

 • регулярна лікувальна фізкультура;
 • використання анальгетиків, НПВС, гормонів тільки при гострому болю і після узгодження з лікуючим лікарем;
 • відмова від травмонебезпечних видів спорту, стомлюючого напруження м’язів шиї і надмірної фізичної активності;
 • вміння оцінювати свої сили при виконанні ЛФК;
 • дотримання призначень лікаря;
 • періодична рентгенодіагностика;
 • правильне положення під час сну, використання ортопедичної подушки.

Люди з шийним остеохондрозом повинні уникати перенапруження м’язів шиї. Якщо ваша професійна діяльність пов’язана з роботою на комп’ютері, з вивченням паперів, водінням автомобіля, то кожні 2-3 години робіть невелику розминку. Вправи для відновлення кровообігу виконувати можна навіть сидячи, але краще все-таки встати з робочого місця. Це не займе багато часу.

Найпростіші вправи

Які вправи можна вам порекомендувати? Досить кількох найпростіших вправ:

 • розпряміть плечі, опускайте по черзі голову вперед і назад, але без різких рухів, виконуйте 10-15 разів в кожну сторону;
 • робіть кругові рухи головою по 10-15 разів, тримаючи спину рівно;
 • сидячи на стільці або кріслі, спробуйте опустити голову якнайнижче, торкнувшись підборіддям грудної клітки (вправа виконується повільно).

Перераховані вправи – це один з безлічі варіантів розминки на робочому місці. Її мета – посилити кровообіг і уникнути кисневого голодування хрящів хребців. Пам’ятайте про те, що грудний відділ хребта тісно взаємопов’язаний з шийним, і опрацьовувати краще їх одночасно.

Під час одноманітної роботи періодично розпрямляйте плечі, намагаючись з’єднати лопатки між собою. Можливо, ви відчуєте невеликий хруст. Після цього зазвичай зникають болі в грудному відділі. Такий міні-розтяг не дає хребцям сплющуватися і повертає їх на місце.

Лікування препаратами і витягування хребта

Лікування шийного остеохондрозу має бути комплексним, що включає застосування певних лікарських препаратів. Фахівці призначають анальгетики та спазмолітики під час нападу гострого болю і прострілів. Якщо внутрішньом’язові ін’єкції не допомагають, використовують внутрішньосуглобні блокади, включаючи в тому числі застосування кортикостероїдних засобів. Додатково використовують нестероїдні протизапальні засоби, але тільки короткий період часу (через ризик пошкодження слизової шлунково-кишкового тракту).

Лікарська терапія допомагає усунути больовий синдром і відновити рухову активність. Але біль при шийному остеохондрозі найчастіше виникає через корінцевий синдром, коли дистрофічний процес призводить до утворення кісткових розростань, що здавлюють нервові корінці і сам спинний мозок.

Щоб надати хребцям анатомічно правильне положення, звільнити затиснуті нервові структури, рекомендується витягування хребта. Воно може бути горизонтальним, вертикальним, проводитися на спеціальних ліжках в палаті клініки або під водою в басейні.

Витягування хребта зменшує компресію шийних корінців, але незважаючи на високу ефективність має безліч обмежень і має використовуватися тільки професіоналами. Якщо за справу береться недосвідчений лікар або молодший медичний працівник, великий ризик пошкодження спинного мозку і появи інших ускладнень.

Хворі шийним остеохондрозом нерідко звертаються до так званих «костоправів», які використовують агресивні методи і не знають анатомічних особливостей хребців шийного відділу і кровообігу цієї зони, щоб дійсно допомагати своїми діями людям. Найчастіше самопочуття хворого тільки погіршується після настільки агресивного лікування.

Рефлексотерапія і фізіопроцедури

Фізіотерапевтичні методи боротьби з шийним остеохондрозом використовуються в комплексній терапії. Особливою ефективністю відрізняється голкорефлексотерапія. За допомогою тонких голок фахівці впливають на певні рефлексогенні точки. Це призводить до підвищення активності нейрогуморальних механізмів, які відповідають в тому числі за роботу певного відділу хребта.

Рефлексотерапія сприяє відновленню нормального кровотоку і обміну речовин в тканинах. Використовується курсами, може поєднуватися з іншими фізіопроцедурами, включаючи масаж. Голковколювання при остеохондрозі шийного відділу має хороші відгуки хворих, але знову ж таки – ефективність лікування багато в чому залежить від майстерності лікаря. Звертайтеся тільки в офіційні клініки, де працюють досвідчені фахівці.

Успіх терапії шийного остеохондрозу хребта залежить багато в чому від вас самих. Якщо ви звернетеся до лікаря при перших симптомах хвороби, ефект від вживаних лікарських препаратів, фізіопроцедур і лікувальної гімнастики буде набагато вище, ніж при запізнілому початку лікування.

Соцмережі

Exit mobile version