Хронічний стрес

Короткочасний стрес – невід’ємна частина життя, але якщо він стає хронічним і тривалим, це неодмінно позначитися на здоров’ї людини. HealthApple розповість про те, що таке хронічний стрес, які симптоми вважати тривожними, про можливі наслідки для організму, а також способи боротьби з патологічним станом.

Хронічний стрес як визначення

Стрес – біологічна відповідь на ситуації, при яких відбувається вироблення гормонів стресу: кортизолу та адреналіну. Робота цих гормонів полягає в підготовці організму шляхом збільшення частоти серцевих скорочень, дихання та ін.

Спровокувати стрес-реакцію можуть багато ситуацій, починаючи від небезпечних для життя ситуацій, закінчуючи психологічним тиском, наприклад, робочими питаннями, важливими подіями для кар’єри, навчання та інше.

Лікарі виділяють причини хронічного стресу, які включають:

 • робочі причини: велику відповідальність на роботі, проблеми бізнесу, велику завантаженість, професії, що вимагають постійної напруги і пильності;
 • фінансові труднощі;
 • складні відносини в родині, в різних колективах, відсутність соціальної адаптації та інше.

Хронічний стрес – причина і сприяючий чинник для численних хвороб внутрішніх органів. Як то кажуть, всі хвороби від нервів, і тільки ЗПСШ (захворювання, що передаються статевим шляхом) від любові, хоча і тут можна посперечатися.

Симптоми хронічного стресу

Стрес відбивається на роботі всього організму і зачіпає фізичне і психічне здоров’я. Тип і тяжкість змін і симптомів стресу індивідуальні. Але звертають на себе увагу такі симптоми:

 • дратівливість і навіть агресія;
 • підвищена втома;
 • головні болі, відчуття розбитості;
 • труднощі з концентрацією уваги, зосередженням на певній справі або завданню;
 • складно зібратися з думками;
 • безсоння;
 • зниження лібідо і фіаско в ліжку у чоловіків.

Наслідки для здоров’я

Крім того, стрес можна розглядати як причину розвитку деяких захворювань, які охоплюють усі системи і органи. До цього переліку входять:

 • активація хронічних хвороб травного тракту. Стрес розглядають як один з факторів для розвитку виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки;
 • простежується роль стресу в формуванні хвороб порожнини рота: карієсу, дистрофічних змін в яснах, що загрожує втратою зубів і багато іншого;
 • патології серця і судин, причому хронічний стрес – причина серцевих нападів і станів, що загрожують життю. Доведено його роль у формуванні гіпертензії;
 • цукровий діабет;
 • зайву вагу і ожиріння. Деякі пацієнти не можуть впоратися зі стресом і намагаються буквально його заїдати. У свою чергу ці стани позначаються на здоров’ї і запускають ланцюг послідовних реакцій;
 • зниження імунного захисту, що стає причиною частих інфекційних захворювань;
 • активація хронічних захворювань шкіри. Поява симптомів псоріазу, наприклад, буде тільки посилювати стрес;
 • депресія, тривожні розлади, шизофренія.

Як управляти стресом?

Якщо стрес існує тривалий час, пацієнти можуть відчувати апатію, відсутність сил для того, щоб впоратися з ним і відновити контроль над власним життям. Але при зверненні до лікаря вдається розробити ефективну програму, яка допоможе змінити життя на краще і впоратися зі стресом:

 • Помічати симптоми стресу

Для кожної людини симптоми і прояви стресу індивідуальні, але якщо пацієнт навчиться їх ідентифікувати, то це допоможе керувати ним.

 • Заручитися підтримкою

В деяких випадках впоратися самостійно зі стресом неможливо, потрібна допомога близьких і професіоналів.

 • Уникати провокаторів стресу

Звичайно, далеко не завжди вдається уникнути тригерів стресу, але, зрозумівши їх, представляється можливим скласти програму профілактики, яка буде стримувати їх дію.

 • Фізична активність

Доведено, що під час фізичної активності відбувається вироблення ендорфінів – хімічних речовин, що підвищують настрій і сприяють зниженню стресу. Пацієнти можуть самостійно вибрати для себе найбільш підходяще заняття: прогулянки, велоспорт, басейн, спортзал і різні східні практики.

 • Медитація

Медитація, дихальні практики, усвідомлення гармонії з природою допоможуть позбутися від стресу, тривоги і навіть депресії, що було доведено в ході досліджень.

 • Підвищення якості сну

Безсоння, недосипання – фактори і одночасно симптоми стресу, які неодмінно позначаються на здоров’ї. Для нормалізації сну лікарі рекомендують лягати спати і прокидатися в один і той же час, сон повинен становити 7-8 годин. Перед сном потрібно відмовитися від кофеїну, інтенсивної фізичної активності. Лікарі радять створити і виробити якийсь ритуал перед сном, наприклад, прогулянка – душ – ліжко.

Рекомендоване лікування

Якщо пацієнти не можуть самостійно впоратися зі стресом, симптоми, що з’явилися говорять про погіршення здоров’я, без медичної допомоги не обійтися. Після огляду і виявлення всіх провокуючих чинників тільки лікар може призначити лікування, наприклад, когнітивну поведінкову терапію.

Її головне завдання – допомогти пацієнтам справитися зі стресом. На сеансах лікар допоможе усвідомити, прийняти і змінити свою поведінку.

У деяких випадках лікар може призначати лікарські препарати для лікування хронічного стресу: антидепресанти, засоби, що допомагають заснути, седативні та інші.

Багато фахівців говорять про те, що звертатися до лікаря слід при перших проявах стресу. Для його лікування і запобігання наслідків необхідний комплексний підхід: допомога психолога або психотерапевта, а також лікування і профілактика хвороб внутрішніх органів.

Негайна медична допомога потрібна пацієнтам при появі суїцидальних думок, наркозалежним, а також страждаючим від алкоголізму.

Висновки

Стрес – невід’ємна частина життя, але він стає небезпечним при тривалому існуванні. Це одна з причин численних хвороб внутрішніх органів, а також негативного впливу на психічне здоров’я.

У лікуванні стресу необхідний комплексний підхід, і успіх багато в чому залежить від самих пацієнтів. У комплекс засобів боротьби зі стресом входить визначення провокуючих чинників, їх усунення, лікування та профілактика хвороб внутрішніх органів. Тільки заручившись підтримкою близьких людей, фахівець може домогтися позитивного результату.

Соцмережі