Карієс

Зміст Сховати

Карієс – процес руйнування зубної тканини на обмеженій ділянці.

Карієсом прийнято називати патологічний процес, що виникає після прорізування зубів, коли процеси демінералізації (вихід мінералів) переважають над ремінералізацією (насичення мінералами) емалі, через що формується дефект у вигляді порожнини.

У зарубіжній літературі, карієс – це деструктивний процес інфекційно-мікробного походження. Основна причина карієсу – карієсоутворюючі бактерії, представники стрептококів: Str. mutans і Str. salivarius.

Карієс у дорослих

Карієс у жінок

Жінки частіше приходять на прийом до стоматолога зі скаргами на формування карієсу зубів. Але це не доводить того, що є якась статева приналежність, вся справа в більшій відповідальності до власного здоров’я. Жінки рідше ігнорують профілактичні огляди. Але все ж, є ряд фізіологічних станів жінок, при яких патологічний процес розвивається частіше, протікає швидше і агресивніше.

Карієс зубів у вагітних

Вагітність – унікальний фізіологічний стан, який пов’язаний з безліччю змін. Зміни стосуються роботи імунітету, захист знижується, отже, бактерії починають своє безконтрольне розмноження, і ризики розвитку карієсу зубів значно підвищуються.

Погіршують ситуацію підвищена витрата мінералів, які необхідні для власних потреб материнського організму і на побудову тіла плода. Підвищена витрата мінералів і їх спад з кристалічної решітки емалі є фактором для розвитку патологічного процесу.

Карієс зубів у годуючих матерів

При грудному вигодовуванні витрачання мінералів також залишається на підвищеному рівні, але ризики розвитку карієсу кілька знижуються, так як імунний захист приходить в норму, захисні сили організму можуть стримувати зростання і розмноження бактерій.

Фактором для його розвитку можна назвати і зниження рівня гігієнічного догляду. Новоспечені матері не завжди можуть знайти час для повноцінного догляду за порожниною рота.

Карієс у чоловіків

За поширеністю карієсу практично немає різниці між чоловіками і жінками, різниця лише в певних факторах. Як відомо, деякі хвороби внутрішніх органів можуть негативно вплинути на стан зубів і ясен, і саме чоловіки частіше страждають від захворювань шлунка – гастритів і ін.

Свій вплив мають і шкідливі звички. Куріння сприяє утворенню особливої липкою плівки, до якої прилипають карієсоутворюючі бактерії, з подальшим утворенням порожнини.

Через свій характер, менш відповідального ставлення до власного здоров’я, найчастіше чоловіки приходять на прийом вже з ускладненнями каріозного процесу – пульпіту, периодонтитами, коли симптоми неможливо терпіти.

Карієс у дітей

Діти – це абсолютно унікальна група пацієнтів, яка відрізняється від дорослих багатьма анатомо-фізіологічними особливостями. В першу чергу, це менш досконалий імунний захист, якщо організм дорослого може впоратися зі стримуванням впливу бактерій,то ось дитячий не може, саме тому карієс молочних зубів характеризується блискавичним перебігом.

Емаль – основна перешкода і захист зуба, але у дітей вона тонша, відрізняється меншим ступенем мінералізації, отже, вона більше вразлива.

Карієс у немовлят

Карієс може виникати тільки після прорізування зубів, приблизно з півроку. У немовлят, можна побачити особливі види деструктивного процесу: пляшковий карієс або циркулярний. У самій назві патологій приховані основні характеристики: причини та особливості прояву.

Немовлята і їх зуби найбільш уразливі перед лицем агресивних чинників, тим більше, якщо дитина отримує штучне вигодовування, саме харчування – основний провокуючий фактор.

Карієс в рік

Карієс в рік – далеко не рідкість в практиці дитячого стоматолога, при цьому доктора можуть бачити деякі особливі форми, характерні тільки для дітей. Основна причина карієсу в рік – харчування. Введений прикорм, наявність солодощів в раціоні – це основні провокуючі причини карієсу в рік.

Батьки повинні розуміти, що карієс в рік може спровокувати соматичні патології, адже каріозні зуби – джерело інфекції для всього організму дитини. Або ж численне ураження зубів може вказувати на хвороби внутрішніх органів. Детальніше розібратися в ситуації і розшифрувати сигнали організму може тільки лікар.

Стадії карієсу

Карієс – це поступовий процес і в деяких випадках, можна сказати, тривалий. У стоматології виділяють кілька стадій карієсу, які є ускладненнями один одного, що відображають ступінь прогресії процесу, обсяг уражених структур зуба. Стадії карієсу формуватимуть і обсяг необхідного лікування.

Карієс в стадії плями

Зуб – унікальний орган, що складається з неорганічних компонентів. Емаль складається їх емалевих призм, що складаються з кристалів гідроксиапатиту. При агресивному впливі на зуб, на початкових стадіях розвитку зубного карієсу, починається безконтрольний вихід мінералів з кристалічної решітки гідроксиапатиту. Так починається карієс у стадії плями.

Це єдина форма, яка є оборотною, адже всі зміни локалізуються в поверхневому шарі емалі. Якщо карієс у стадії плями своєчасно виявити, ввести мінерали, то можна не тільки уникнути прогресії процесу, а й звернути його.

Поверхневий карієс

При відсутності кваліфікованої допомоги, зубний карієс може прогресувати і поширюватися глибше – переходить в поверхневу форму. При цьому весь деструктивний процес локалізується в межах емалі, але зачіпає більш глибокі шари. Уже при цій стадії карієсу можуть з’являтися перші симптоми, але не у всіх пацієнтів: почуття оскоми, плями на емалі від світлого кольору до темного.

Карієс у дітей протікає по особливим принципам. Всі стадії карієсу стерті, і вчасно їх помітити, часто не вдається. Для переходу карієсу зі стадії плями в поверхневий іноді достатньо всього лише декількох днів, коли у дорослих цей процес може займати тижні або місяці.

Середній карієс

При відсутності лікування карієс зубів продовжує прогресувати – вражає всю емаль і переходить на дентин. Як тільки процес перейшов емалево-дентинних кордон можна говорити про середню стадію.

Глибокий карієс

Глибокий карієс – завершальна стадія процесу, в подальшому йдуть вже ускладнення. Для глибокого карієсу характерне ураження не тільки емалі, але і всього дентину, залишається лише тонка пластинка здорової структури, яка відокремлює пульпу ( «нерв»).

При глибокому карієсі вже важко ігнорувати видимі симптоми – глибока порожнина, вона може бути і невеликого розміру, з’являється біль від всіх видів подразників.

Глибокий карієс у дітей, частіше за все розпізнається вже як пульпіт, адже вже є зміни в пульпі зуба. Більш того, стерта різниця між глибоким карієсом і середнім.

Симптоми карієсу

Симптоми карієсу залежать від віку і стадії процесу, але незалежно від цього їх можна розділити основні групи:

  • візуальні, які можна помітити при огляді порожнини рота: темні плями, каріозні порожнини;
  • суб’єктивні: відчуття, скарги, з якими пацієнти прийдуть на прийом.

Симптоми карієсу у жінок

Жінки найбільш педантично ставляться до свого здоров’я, і частіше помічають перші симптоми – зміни емалі. Зубний карієс має улюблені місця свого формування: фісури жувальних зубів, контрактні поверхні, область шийок зубів.

Якщо в цих місцях з’явилися плями від світлого до темного кольору – можна практично з 99% ймовірністю говорити про розвиток карієсу.

Крім візуальних симптомів, зубний карієс характеризується і суб’єктивними відчуттями, яке залежать від стадії. При поверхневому карієсі основна скарга зводиться до неприємних відчуттів при дії деяких видів подразників, частіше за все кисле, з’являється почуття оскоми.

Симптоми карієсу при вагітності

При вагітності найбільш виражені суб’єктивні відчуття. Якщо це почуття оскоми, то виявляється досить сильно. Якщо це різкий біль від температурних подразників, то прострілює.

При вагітності іноді може формуватися пришийковий карієс, який вражає емаль біля шийок зубів, з оголенням чутливих зон, через це формується гіперестезія – гостра больова реакція на холодне, яка проходить після усунення подразника.

Візуальні зміни зубів також не залишаються без уваги.

Симптоми карієсу у годуючих матерів

Через підвищене витрачання мінералів на потреби власного організму і на потреби немовляти, зубний карієс у годуючих матерів може протікати досить швидко і в стертій формі. Будь-які симптоми можуть з’являтися вже на пізніх стадіях, наприклад, біль від температурних і хімічних подразників, а ось помітити каріозну порожнину не завжди можливо, адже вона може локалізуватися на контактній поверхні (між зубами) або ж з язичної або піднебінної сторони.

Симптоми карієсу у чоловіків

Навіть яскраво виражені симптоми карієсу деякі чоловіки вважають за краще ігнорувати. Зміна кольору емалі не настільки істотний симптом, тим більше при наявності шкідливих звичок (куріння), а короткочасний біль, який проходить після усунення подразників, і зовсім залишається поза увагою.

Проте, стоматологи настійно рекомендують звернутися за допомогою при появі навіть незначних неприємних відчуттях, зміни кольору емалі, появі плям і темних смуг на емалі.

Симптоми карієсу молочних зубів у дітей

Карієс у дітей має свої особливості перебігу, все буде залежати від виду зубів: молочний або постійний прикус. Карієс молочних зубів може протікати з яскраво вираженими симптомами: кришаться зуби, чорні пеньки.

Карієс у дітей частіше має тільки візуальні симптоми, про свої неприємні відчуття діти вважають за краще мовчати, особливо якщо раніше була негативна зустріч зі стоматологом. Іноді можуть бути відсутні будь-які симптоми, батьки просто не встигають помічати змін емалі, а дитина вже скаржаться на гострий біль.

Форми карієсу

При лікуванні карієсу і розробці тактики враховуються і його форми. Т. Виноградовою була розроблена особлива система класифікації, що виділяє компенсовану і декомпенсована форму карієсу. В основу класифікації покладено його поширеність.

Карієс у дітей може протікати в особливих формах, в дитячій практиці виділяється циркулярний і пляшковий карієс.

Компенсована форма карієсу

В оцінці поширеності каріозного процесу, стоматологи використовують певні індекси. Їх показники дозволяють судити про його форму, ступеня поширеності. Говорити про компенсовану форму можна, якщо у пацієнта реєструється повільно поточний процес, уражених зубів мало і це тільки жувальні зуби.

Найчастіше таку форму можна бачити у дорослих і дітей старшого віку, коли процеси мінералізації емалі повністю завершені.

Декомпенсована форма карієсу

Декомпенсовану форму в деяких джерелах називають «квітучою». Говорити про таку форму можна, якщо в порожнині рота велика кількість уражених зубів, сам процес характеризується швидким прогресуванням. Крайнім ступенем декомпенсированной форми можна назвати системне ураження, при якому карієс спостерігається на всіх або майже всіх зубах, за винятком кількох.

Настільки широка поширеність нерідко пов’язана з соматичними патологіями: захворюваннями травного тракту, нирок, ендокринної системи та при порушенні обмінних процесів.

Пришийковий карієс

Через збільшення обсягу вуглеводної їжі в раціоні пацієнтів все частіше можна помітити пришийковий карієс.

Порожнини з’являються в області шийок зубів, нерідко з язикової або піднебінної сторони. Таке розташування порожнин залишає пришийковий карієс довго не діагностованим, що сприяє його переходу в ускладнення, причому за короткий проміжок часу.

Іноді, пришийковий карієс може бути симптомом захворювань внутрішніх органів: нирок, травного тракту.

Пляшковий карієс

Пляшковий карієс – особливий різновид ураження зубів у дітей грудного віку. У самій назві прописано основна причина – штучне вигодовування, пляшечка. Штучні суміші, дитяче харчування може довго залишатися на зубах і яснах і є відмінним живильним середовищем для розмноження патогенної флори.

Бактерії, які безконтрольно розмножуються, вражають ніжні зубки – так розвивається пляшковий карієс. Але не тільки штучні суміші можуть стати його причиною? Ні не тільки. Дитячі соки з додаванням цукру, «солодкі няні» (водичка з цукром), дитячі пюре – це все фактори агресії.

Циркулярний карієс

Циркулярний карієс характерний тільки для дітей, і сам процес як циркулярною пилкою спилює зуб біля самої основи, в області шийок. Через анатомо-фізіологічні особливості організму малюків цей вид пришиїчного карієсу має блискавичний перебіг, що може привести до втрати зуба.

Саме при такій формі деструктивного процесу в порожнині рота дітей можна бачити чорні пеньки замість зубів.

Причини карієсу

Зубний біль і поразки зубів карієсом існувало завжди, що доведено не тільки археологічними розкопками, а й відповідними трактами. З давніх-давен, лікарі намагалися знайти причини карієсу, і були розроблені теорії. Найперша теорія говорила про те, що виною всьому особливі черв’яки, причому їх значення і існування було описано в релігійних трактатах.

З того часу багато що змінилося, і до середини 19 століття було розроблено понад 415 теорій, кожна з яких описувала основні причини карієсу. Кожна з них мала свої плюси і мінуси, недоліки і переваги. І всі вони допомогли зрозуміти, що карієс – поліетіологічне захворювання, тобто має безліч причин.

Причини карієсу у дорослих

Навіть якщо в порожнині рота є бактерії, які можуть викликати карієс – його може і не бути, все залежить від чинників рівноваги. Щодня, в порожнині рота відбувається безліч процесів. Бактерії в результаті своєї життєдіяльності виробляють кислоти, які можуть розплавляти емаль з подальшим формуванням порожнини.

Але ці процеси стримує імунний захист порожнини рота і слина, яка є головним захисником зубів і ясен. Саме слина змінює рН порожнини рота в лужну сторону, і хвороботворні бактерії не можуть розвиватися, їх зростання і розмноження починає зменшуватися. Слина – це основне джерело мінералів для відновлення втраченого кальцію, фосфору і фтору. Ці мінерали займають місця в кристалічній решітці емалі.

Якщо фактори агресії та захисту знаходяться в рівновазі, то карієс не розвивається, але варто лише факторам агресії взяти вгору, деструктивний процес не змусить себе довго чекати.

Роль шкідливих звичок у формуванні карієсу

Шкідливі звички: куріння, зловживання алкоголем (особливо червоним вином) можна віднести до причин карієсу. При курінні на поверхні зубів залишається липка плівка, до якої швидко прилипають бактерії, створюють на поверхні зубні бляшки – колонії поселення, в результаті своєї життєдіяльності виробляють кислоти і розплавляють емаль.

Кожен курець, навіть з невеликим стажем, помічав швидке формування специфічного нальоту, який швидко твердне і утворює масивний зубний камінь, який стає не тільки причиною карієсу, але і запалення ясен.

Зв’язок захворювань внутрішніх органів і карієсу

Соматичні захворювання також зараховані до причин карієсу. Більшість захворювань внутрішніх органів мають прояви в порожнині рота: формування специфічного нальоту, завзяте запалення ясен, зміна мікробного пейзажу, негативний вплив на стан емалі.

Наприклад, при захворюваннях нирок на зубах формується щільний наліт, який за своїми характеристиками схожий на наліт курця, в ньому зосереджені численні бактерії, що викликають карієс. При цукровому діабеті страждає місцевий імунітет, через що зростання і розмноження патогенної флори не вдається стримувати. Тому пацієнти з діабетом в особливій групі ризику і перебувають на диспансерному спостереженні.

При захворюваннях шлунково-кишкового тракту, наприклад, при гастриті з підвищеною кислотністю, формується кислотне розплавлення емалі і карієсу легше прогресувати.

Причини карієсу при вагітності

При вагітності причинами карієсу може стати кілька факторів: зниження імунного захисту і підвищене витрачання мінералів на потреби власного організму і організму плода. Більш того, майже 70% вагітних жінок страждають від особливого виду запалення ясен – гінгівіту вагітних. Такий вид запалення характеризується розростанням тканини ясен і рясним формуванням зубного каменю, а, як відомо, зубний наліт, тим більше камінь – основна причина карієсу, адже в ньому зосереджені хвороботворні мікроорганізми. Зубний камінь ідеальні умови для розмноження патогенної флори: присутність достатнього харчування, відсутність світла і повітря.

Через запалення, яке супроводжується кровотечею, багато жінок відмовляються від повноцінного гігієнічного догляду за порожниною рота, що тільки погіршує ситуацію.

Причини карієсу при грудному вигодовуванні

У годуючих матерів складно виділити якісь специфічні причини карієсу. Значення матимуть неправильне харчування, а саме переважання великої кількості вуглеводів в раціоні, відсутність задовільної гігієни порожнини рота, велика витрата мінералів, які необхідні грудничку. Не виключена роль соматичних захворювань.

Причини карієсу у дітей

Практично у кожної вікової групи можна виділити переважаючі причини. У дітей найчастіше це: зловживання швидкими вуглеводами (цукрами), незадовільна гігієна порожнини рота або її повна відсутність, наявність соматичних і навіть інфекційних захворювань. Батьки повинні розуміти, що карієс молочних зубів розвивається у багато разів швидше і швидко переходить в ускладнення.

Роль грудного вигодовування при формуванні карієсу

До сих пір не вщухають суперечки з приводу ролі грудного вигодовування і формування карієсу молочних зубів. Противники грудного вигодовування стверджують, що в порожнині рота немовляти після годування залишається наліт цукру з грудного молока, яким і будуть харчуватися хвороботворні мікроорганізми і безконтрольно розмножуватися, розплавляючи емаль. Дослідженнями ВООЗ і АКЕВ було доведено, що така теорія не спроможна. Лактоза – цукор грудного молока єдиний, який не сприяє формуванню карієсу. Більш того, в порожнині рота немовляти може просто бути відсутнім карієсоутворюючі бактерії.

Роль шкідливих звичок у формуванні карієсу у дітей

Найнебезпечнішою шкідливою звичкою у дітей, яка є причиною карієсу, є ротове дихання. Останнім дослідженнями стоматологів було доведено чільна роль ротового типу дихання у формуванні стоматологічних захворювань, в деяких випадках навіть патологій прикусу.

При тривало існуючому ротовом типі дихання у дітей може формуватися навіть специфічний вид, який в медицині називається Аденоїдний тип обличчя. Діти з ротовим диханням частіше страждають від інфекційних захворювань.

Діагностика карієсу

Діагностика карієсу може здійснюватися тільки в кабінеті стоматолога за допомогою візуального та інструментального огляду, в деяких випадках використовують додаткові методи дослідження: фарбування, світло спеціальної лампи або ж візуальні методи. Всі нюанси діагностики карієсу пов’язані зі стадією карієсу і віком пацієнта.

Діагностика карієсу у дорослих

Діагностика карієсу починається з опитування і з’ясування скарг. Але більш результативним виявиться саме інструментальний огляд за допомогою стоматологічних інструментів: дзеркала і зонда. За допомогою дзеркала доктор може оглянути язикову і піднебінну поверхню зубів, а зондом можна оцінити будь-які шорсткості на емалі і вивчити глибину і топографію каріозної порожнини. Саме візуальний і інструментальний огляд вважаються основними.

Діагностика карієсу в залежності від стадії

Діагностика буде залежати від стадії, найбільш складно діагностувати карієс у стадії плями. Візуально складно помітити будь-які зміни на емалі. Але діагностувати карієс у стадії плями можна за допомогою фарбування, висушування або ж в світлі спеціальної лампи. Ділянки демінералізації, тобто виходу мінералів, гасять світіння або фарбуються більш інтенсивно.

Поверхневу і середню стадії цілком вдається діагностувати за допомогою візуального та інструментальних методів дослідження. При діагностиці глибокого карієсу можуть використовуватися візуальні методи дослідження: рентгенографію, цей метод дослідження дозволяє диференціювати карієс від його ускладнень.

Діагностика карієсу у дітей

За рахунок більшої поширеності карієсу у дітей найчастіше використовують додаткові методи діагностики: фарбування і світло спеціальної лампи. За рахунок анатомічних особливостей між стадіями карієсу і стертих кордонів діагностика у дітей проводиться особливо уважно.

Особливості діагностики карієсу у дітей молодшого віку

У немовлят і дітей молодшого віку діагностика карієсу утруднена поведінковими особливостями. За рахунок відсутності скарг з боку маленького пацієнта основними методами діагностики вважається інструментальний і візуальний огляд. У деяких випадках може використовуватися лазерна діагностика карієсу.

Лікування карієсу

Лікування карієсу – одна з найпоширеніших маніпуляцій в кабінеті стоматолога. Особливості лікування та обробки каріозних порожнин залежать від віку пацієнта, наявності супутніх захворювань, розташування каріозного процесу в залежності від класифікації Блека і приналежності зубів: передня або жувальна група, постійний або молочних прикус.

Лікування карієсу у дорослих

Як лікують карієс у дорослих? За стандартною схемою: анестезія (за потреби), розкриття та обробка каріозної порожнини, постановка прокладки, якщо каріозний процес вийшов за межі емалі, то при пломбуванні встановлюється ізолююча прокладка, при глибокому карієсі необхідна і лікувальна, що містять кальцій, прокладка, яка буде стимулювати утворення дентину. Після встановлюється сама пломба, яка буде відповідати всім естетичним і анатомо-функціональним вимогам.

Особливості лікування карієсу при вагітності

Лікування карієсу при вагітності небезпечно формуванням болю, що може мати ряд небажаних наслідків. Біль запускає в організмі майбутніх матерів ряд процесів, при яких відбувається викид адреналіну. У свою чергу, адреналін може стати причиною підвищеного тонусу матки, а це вже загрозливий стан для вагітності. Наслідками цього стану можуть стати викидні або передчасні пологи.

Тому відмовлятися від адекватного знеболення при лікуванні карієсу не можна. Докторами підбираються особливі препарати, які безпечні для плода.

Особливості лікування карієсу при годуванні груддю

При грудному вигодовуванні всі складнощі лікування карієсу полягають саме у виборі анестетиків. Багато пацієнток побоюються потрапляння анестетиків в грудне молоко і, відповідно, до дитини. Для запобігання всіх ризиків необхідно попередити лікаря про грудне вигодовування і вибирати час для лікування відразу після годування немовляти.

Як лікують карієс дітям

Лікування карієсу у дітей багато в чому залежить від приналежності зубів: молочний або постійний прикус, ступінь розвитку або розробки (розсмоктування) коренів молочних зубів. Саме від цих причин залежить особливості обробки порожнини і використання матеріалів.

Як лікують карієс на молочних зубах

Лікування карієсу у дітей здійснюється тільки під адекватним знеболюючим, щоб дитина дала можливість стоматологу повноцінно виконати свою роботу. Анатомічні особливості зубощелепної системи накладають особливості при лікуванні.

Як лікують карієс молочних зубів? Якщо процес просунувся близько до пульпи, то стоматолога доведеться відвідати кілька разів. Занадто висока ймовірність, що вже є зміни в пульпі. У перші відвідини розкривається порожнина зуба, прибираються уражені тканини, і встановлюється лікувальна прокладка, і зуб закривається тимчасовою пломбою. Якщо протягом декількох днів дитина не скаржиться на біль в зубі, то тимчасову пломбу можна замінити постійної.

Стоматологи можуть запропонувати своїм пацієнтам встановити кольорові пломби, буквально всіх кольорів веселки. Але їх використання обмежене: тільки молочні зуби зі зрозумілих причин.

Як лікують карієс дітям на постійних зубах

При лікуванні постійних зубів у дітей стоматологи використовують ті ж принципи, що і при лікуванні дорослих. Використання кольорових пломб заборонено, адже це псує естетичний бік пломбування.

Лікування карієсу на передніх зубах

Карієс на передніх зубах не часте явище, так як зуби захищені анатомічно, і саме на цій групі зубів є більше число так званих імунних зон. Сама анатомія різців та іклів ускладнює препарування каріозної порожнини і подальше пломбування.

При лікуванні карієсу на передніх зубах доктора користуються строгими рекомендаціями щодо створення додаткових майданчиків.

Головні труднощі лікування карієсу на передніх зубах полягають саме в пломбуванні. Лікарям необхідно не тільки відновити втрачену емаль і дентин, але і зробити так, щоб пломба була не помітна. Допомогти в досягненні цієї мети можуть методи естетичної реставрації.

Після лікування карієсу на передніх зубах пацієнтам даються строгі рекомендації щодо збереження реставраційної пломби: підбираються засоби і предмети гігієни, коригується харчування, обмежуються жорсткі продукти, які можуть привести до втрати пломби.

Лікування карієсу на жувальних зубах

Фісури – найчастіше місце формування каріозного процесу. Лікування карієсу на цій групі зубів також проходить за особливими правилами і техніці. Особливості пломбування полягає не тільки у відновленні втрачених структур, але і в повному відновленні горбів для можливості повноцінного пережовування їжі і профілактики захворювань пародонту.

Догляд за порожниною рота після лікування карієсу

Після лікування карієсу особливо на передній групі зубів необхідно дотримуватися певних правил, які допоможуть зберегти пломби і запобігти їх випадання і знизять ризики формування вторинного карієсу після стоматологічного лікування.

Після лікування карієсу, докторами не рекомендоване пити і їсти протягом 1-2 годин після пломбування, тим більш жорстку їжу, що вимагає ретельного пережовування.

Також рекомендовано обмежити споживання фарбувальних напоїв і продуктів харчування і відмовитися від шкідливих звичок. Справа в тому, що ці чинники сприятимуть фарбуванню зубів, а сам пломбувальний матеріал і емаль мають різну ступінь реакції на ці процеси. У підсумку, за короткий час пломбувальний матеріал стає помітним, що істотно псує естетику, особливо якщо був карієс на передніх зубах.

Профілактика карієсу

Профілактика карієсу – це ціла система соціальних, медичних, гігієнічних та виховних заходів, розроблених для попередження захворювання. У клінічній практиці всі профілактичні заходи можна розділити на первинну і вторинну профілактику карієсу, всі заходи, що включаються в ці пункти, залежать від віку пацієнта, приналежності зубів і наявності супутніх захворювань.

Профілактика зубного карієсу у дорослих

Якщо говорити про профілактику карієсу у дорослих, то рекомендації зводяться до відмови від шкідливих звичок, корекції харчування і повноцінного гігієнічного догляду з використанням обов’язкових і додаткових засобів і предметів гігієни. Залежно від регіону проживання, якості води і шкідливого впливу виробництва може бути рекомендований додатковий прийом вітамінів і мінералів і зменшення впливу шкідливості виробництва. Не можна говорити про профілактику карієсу без регулярного відвідування стоматолога: кожні півроку.

Профілактика карієсу при вагітності

При вагітності, за рахунок більшого впливу і активності агресивного впливу профілактика карієсу більш детальна і має великі обсяги. В першу чергу, перед планованою датою зачаття необхідно відвідати стоматолога для повної санації порожнини рота.

Під час вагітності необхідно приймати додаткові вітамінні комплекси, посилити гігієну, і регулярно відвідувати стоматолога для профілактичних заходів: кожен триместр.

Профілактика карієсу при грудному вигодовуванні

При грудному вигодовуванні профілактика карієсу також повинна здійснюватися найбільш суворо, як в домашніх умовах: корекція харчування, гігієна, прийом додаткових вітамінних комплексів, так і в кабінеті лікаря: використання ремінералізуючих гелів, професійна гігієна порожнини рота і ін.

Профілактика карієсу у дітей

Як позбутися від карієсу у дітей? Це питання хвилює не тільки батьків, але і стоматологів, які нагадують, що профілактичні заходи починаються ще з моменту вагітності і в подальшому залежать від мотивації і освіченості батьків.

Профілактика, починаючи з вагітності

Профілактика карієсу у дитини починається ще з моменту вагітності. Останні дослідження довели, що при відсутності достатньої кількості вітаміну D у вагітної жінки значно підвищуються ризики розвитку карієсу у дітей. Батьки повинні розуміти, що зуби у малюка з’являються ще внутрішньоутробно у вигляді зачатків: молочні в першому, постійні в другому триместрі. З цього часу вони проходять тривалий і складний етап мінералізації, тобто насичення емалі мінералами. При негативному впливі в цей проміжок часу: хвороби матері, відсутність достатнього харчування і мінералів, шкідливі звички, емаль зубів дитини може бути неповноцінною і більшою мірою схильна до карієсу.

Харчування як профілактика карієсу зубів у дітей

Харчування – основний агресивний фактор і причина карієсу у дітей молодшого віку. Головна небезпека полягає саме в зловживанні швидкими вуглеводами: солодощами. Стоматологи і педіатри не радять «знайомити» дитину з цими продуктами до 3 років.

Але далеко не всі швидкі вуглеводи будуть небезпечними для дитячих зубів. Найбільш шкідливими продуктами покликані: іриски, смоктальні цукерки ( «чупа-чупси»), випічка з великим вмістом маргарину, здоба, джеми і карамель. Ці продукти можуть довго залишатися не поверхні зубів і важко счищаются. Карієсоутворюючі бактерії знаходять в цій плівці все необхідне для свого розвитку і розмноження, так і формується зубна бляшка, а після і сам карієс.

Набагато безпечніше дати карапузові шоколадну цукерку, ніж іриску. До числа безпечних солодощів можна віднести: зефір, пастилу, мармелад (тільки без цукрової кірки), шоколад, але навіть тут необхідно дотримуватися правил і розумність.

Батьки повинні пам’ятати, що солодощі не повинні бути останнім блюдом. Після десерту дитині потрібно запропонувати чай, фрукти або шматочок сиру.

Гігієнічні навички

Одним з головних профілактичних заходів можна вважати гігієну порожнини рота. Чистити зуби діткам необхідно починати з першого зубу – як правило, з півроку, спеціальними зубними щітками-напальчниками. Вирішення питання про використання зубної пасти покладається на плечі батьків, стоматологи поки не можуть зійтися в одній думці.

З року дитині необхідно пропонувати «дорослу» зубну щітку, яка адаптована за віком: розмір робочої головки, щетина. З зубних паст необхідно вибирати гелієві пасти. В ідеалі підбирати зубні щітки і пасти повинен стоматолог, виходячи зі стану порожнини рота дитини і наявності супутніх патологій.

Як позбутися від карієсу в кабінеті стоматолога

Як позбутися від карієсу в кріслі стоматолога? Доктора пропонують велику кількість профілактичних методик, які показали високий коефіцієнт ефективності. Обрані методи профілактики залежать від віку пацієнта.

Як позбутися від карієсу в кріслі стоматолога дорослим:

  • професійна гігієна порожнини рота: видалення зубного каменю і нальоту, насичення емалі мінералами;
  • ремінералізуюча терапія;

Як позбавиться від карієсу в кріслі стоматолога дітям:

  • для дітей також рекомендована професійна гігієна порожнини рота. При цьому доктора чистять зубки діткам з використанням спеціальних паст;
  • використання ремінералізуючих гелів: емаль-герметизуючий ліквід, фтор-лак. Після кожного відвідування стоматолога, будь то лікування або просто профілактичний огляд рекомендовано покривати зуби такими гелями, які насичують кристалічну решітку емалі мінералами;
  • герметизація фісур – попереднє пломбування фісур жидкотекучим матеріалом. Згідно з даними, ефективність методу склала 98%.

Ускладнення карієсу

Як тільки каріозний процес вразив всі структури зуба: емаль, дентин і перейшов на пульпу, можна говорити про ускладнення карієсу. У дорослих і дітей ускладнення карієсу можуть бути різними і мати свої наслідки.

Ускладнення карієсу у дорослих

До числа стоматологічних ускладнень карієсу, які проявляються сильним болем, можна віднести: пульпіт, періодонтит. Карієс зубів є джерелом інфекції для всього організму і може активувати хронічні процеси.

Ускладнення карієсу у дітей

Ускладнення карієсу у дітей у вигляді пульпітів і періодонтитів можуть закінчитися передчасним видаленням молочних зубів, що негативно позначиться на прикусі, може формуватися скупченість зубів, дистопія (вихід одного або декількох зубів за межі зубного ряду).

За рахунок недосконалої роботи імунного захисту, карієс частіше стає причиною соматичних патологій, так доведено зв’язок пієлонефриту і карієсу, захворювань травного тракту і ін.

Соцмережі