Як стрес впливає на шкіру і появу акне? 

Акне – найпоширеніша дерматологічна проблема, боротьба з якою почалася ще в далекій давнині. Згадки про акне можна знайти в працях Аристотеля і Гіппократа, де вони пов’язують появу висипань на обличчі зі статевим дозріванням.

Однак довгі роки дерматологічних досліджень ясно дають зрозуміти, що часто акне ніяк не пов’язане з віком – прокинутися вранці та виявити запалення на носі або щоках можна і в 13 років, і в 33 роки. Стан шкіри залежить від безлічі факторів: харчування, навколишнього середовища, шкідливих звичок і стресу.

Акне як наслідок стресу

Про взаємозв’язок акне і стресу говорять вже довгий час, але дослідження і докази по даному питанню з’явилися відносно недавно. Нервові ситуації відгукуються безліччю змін в людському організмі.

Одне з них – вироблення гормону кортизолу, який відповідає за регуляцію вуглеводного обміну. У кортизолу також є друга назва – гормон стресу – з якого випливає ще одна його функція: він утворюється в надниркових і покликаний допомогти організму впоратися зі стресом, але його надлишок негативно позначається на шкірі та веде до появи акне.

Зазвичай рівень кортизолу пов’язаний з добовим ритмом людини: вранці кількість гормону в крові досягає своєї межі, а ближче до ночі, коли ми збираємося відходити до сну, його рівень падає.

Сильні стресові ситуації призводять до інтенсивного вироблення кортизолу, а він  провокує гіперплазію сальних залоз. Вони починають виробляти більшого себума (шкірного сала), що веде до забруднення пор і утворення акне. До того ж доведено, що надлишок кортизолу знижує бар’єрні функції шкіри, а значить, вона сильніше реагує не тільки на внутрішні причини появи висипань, а й на забруднення з навколишнього середовища. Крім того, згідно з дослідженням Університету Огайо, регенерація шкіри також значно пов’язана з рівнем кортизолу. Вчені прийшли до висновку, що підвищення гормону стресу в крові уповільнює загоєння ран і інших шкірних ушкоджень. Отже, рубці та сліди постакне при підвищеному стресі будуть зникати зі шкіри набагато повільніше.

Кортизол негативно впливає не тільки на перебіг акне, а й на процеси старіння в загальному: в клітинах посилюється окислення, збільшується вироблення вільних радикалів, відбувається руйнування колагену, зменшується еластичність шкіри, з’являється птоз і зморшки

Також при стресі відбуваються зміни флори кишківника, що знижує місцевий імунітет і теж відбивається на шкірі. Результати таких збоїв – загострення акне, причому найчастіше відразу по всьому тілу, а не тільки на обличчі.

Наука про шкіру і нервову систему

Психічне здоров’я – дуже тонка матерія: при постійному стресі або іншому внутрішньому дискомфорті допомоги в першу чергу слід шукати у фахівців. Взаємозв’язок нервової системи та шкіри не міг залишитися непоміченим, тому останнім часом набирає популярність наука, відома як психодерматологія.

Питання, які вивчає психодерматологія, досить різноманітні та включають кілька способів взаємодії шкіри й розуму. Психодерматологи працюють з пацієнтами, чия депресія могла погіршитися внаслідок псоріазу або екземи, або з тими, чиї психологічні проблеми виливаються в проблеми зі шкірою – коли люди усвідомлено завдають собі ушкодження.

Найскладніше для психодерматологіі – вивчити та зрозуміти, як саме емоційний стрес впливає на шкіру. Багато в чому завдяки дослідженням в цій області стало відомо про те, як шкіра відповідає на надлишок кортизолу в крові.

Захисники від стресу рослинного походження

Ще один тренд останніх років – адаптогени. Це речовини рослинного або тваринного походження, які допомагають організму людини боротися зі стресом. Про їх позитивному впливі було відомо ще в Древньому Китаї та в Індії, але за популяризацію адаптогенів в сучасному світі слід дякувати нашого співвітчизника, відомого токсиколога Миколи Лазарєва. Ще в середині минулого століття Лазарєв ввів термін «адаптогени» в ужиток, назвавши речовини, що позитивно впливають на нервову систему людини. У 1960-х року справа Лазарева продовжили його учні: Ізраїль Брехман і Ігор Дардимов.

Завдяки їхнім  дослідженням стало відомо, що адаптогени рослинного походження знижують шкоду від стресу, надають позитивний збудливий ефект на організм людини, не викликають побічних ефектів і – найважливіше – не повинні шкодити здоров’ю

Наступні вивчення адаптогенів пролили світло на те, що вони позитивно впливають на роботу надниркових залоз і можуть скоротити занадто ефективне вироблення гормону стресу – кортизолу.

Звичайно, це зовсім не означає, що слід бігти в аптеку або найближчу Аювердіческій лавку за адаптогенними травами і ягодами в надії, що вони позбавлять від акне. Перед тим як ввести адаптогени в раціон, слід проконсультуватися з фахівцями. До того ж не можна забувати про комплексний підхід до розв’язання проблеми та косметичні засоби, націлені на боротьбу з висипаннями. Усвідомлений шлях до відновлення здоров’я завжди краще, ніж спонтанні спроби лікування.

Що радять фахівці?

Очевидно, що в сучасному світі хронічний стрес і неповноцінний сон тісно пов’язані зі станом шкіри. Стрес планомірно порушує баланс нашої ендокринної системи, призводить до підвищення рівня кортизолу з наступними змінами роботи щитоподібної залози, статевих та інших залоз внутрішньої секреції. Це своєю чергою може викликати збільшення жирності шкіри та зниження місцевого імунітету. Саме тому на тлі тривалих негативних переживань можуть з’явитися нові висипання, або може загостритися вже затухший процес.

Найправильніше в такій ситуації – налагодити повноцінний здоровий сон, в ідеалі – з 10 до 11 вечора потрібно вже заснути, через те, що саме в цей період активно виробляється мелатонін – дуже важливий захищає нас гормон

Також не варто нехтувати допомогою психотерапевта і дерматолога-косметолога – саме вони допоможуть впоратися з цим станом з мінімально можливими втратами. Гарна новина полягає в тому, що негативний вплив стресу на шкіру можна нейтралізувати. Перш за все необхідно прибрати прояви стресу і навчитися релаксації. Йога, медитація, робота з психологами та психотерапевтами, а також нейрофізіологи допоможуть вибудувати терапію для регуляції нервової системи.

Паралельно з нормалізацією роботи нервової системи проводять терапію безпосередньо акне в залежності від тяжкості захворювання. Зараз дуже актуальні засоби зовнішнього догляду, що впливають на мікробіом шкіри та регулюють сало виділення.

Соцмережі