Холангіт

Холангіт – захворювання органів травлення, що характеризується розвитком запальних процесів жовчної протоки, які можуть мати гострий та хронічний характер.

Причини холангіту

Більшість випадків холангіту пов’язані з проникненням в жовчні протоки мікроорганізмів – протея, кишкової палички, ентерококів, стафілококів, в рідкісних випадках мікобактерій туберкульозу, блідої спірохети та ін. Вірусний гепатит може стати причиною ураження дрібних проток, глистяні інвазії – аскаридоз, опісторхоз, фасціольоз – всі ці захворювання також можуть викликати холангіт.

В асептичних умовах запалення може розвиватися в результаті подразнення жовчних проток і їх стінок панкреатичним соком. Також може розвинутися асептичний склерозуючий холангіт, причина якого – аутоімунні процеси, коліт (виразковий), васкуліти, хвороба Крона та інші.

Класифікація холангіту

За перебігом запальних процесів розрізняють гострий і хронічний холангіт. Гострий холангіт ділиться на підвиди: діфтеричний (утворення фібринозних плівок), катаральний (гіперемія і набряк стінок жовчних проток), некротичний, гнійний (розплавлення стінок). Хронічний холангіт також має підвиди – септичний, склерозуючий, абсцедуючий, латентний, рецидивуючий.

За локалізацією запального процесу розрізняють – папіліт (запалення фатерова сосочка), ангіохоліт (протоки всередині і поза печінки), холедоха (запалення загальної жовчної протоки).

Симптоми холангіту

При розвитку гострого холангіту характерна тріада симптомів (Шарко) – болі в правому підребер’ї з жовтяницею, гарячковий синдром.

Починається захворювання з підвищення температури до 40 градусів, з’являється озноб, підвищена пітливість. Пацієнт скаржиться на сильний біль у правому підребер’ї, які за характером нагадують жовчну кольку. Болі іррадують в праве плече, лопатку, іноді в шию. Стан хворого швидко погіршується, наростає синдром інтоксикації, слабкість, втрата апетиту. З’являється нудота і блювота, розлади кишечника у вигляді діареї. З плином часу з’являється пожовтіння (жовтушність) шкірних покривів, слизових оболонок. Жовтяниця, як правило, супроводжується сильним свербінням, яке посилюється в нічний час. Пацієнт прокидається вночі, розчісує сверблячу шкіру, порушуючи її цілісність.

У важких випадках можлива втрата свідомості, розвиток шокового стану – це пентада Рейнолдса.

При розвитку хронічного холангіту симптоми носять стертий, змащений характер, однак, з часом симптоми посилюються. Жовтяниця розвивається пізно, говорить про занедбаність запального процесу, болі тупого характеру незначної інтенсивності, з’являється відчуття розпирання в епігастральній ділянці.

Діагностика

 • Біохімічний аналіз крові – холестаз, підвищення білірубіну, лужна фосфатаза також підвищена
 • Фракційне дуоденальне зондування, бактеріологічний посів жовчі
 • Дослідження калу на яйця гельмінтів
 • УЗД черевної порожнини, печінки
 • Ультрасонографія
 • Комп’ютерна томографія
 • Панкреатохолангіографія

Лікування холангіту

 • Постільний режим, голодна дієта
 • Спазмолітичні препарати, протизапальні, антибактеріальна терапія при інфекційному процесі з урахуванням чутливості збудника, протипаразитарні препарати
 • Плазмоферез – у важких випадках
 • Індуктотермія, УВЧ, діатермія, електрофорез, грязьові аплікації, парафінотерапія, різні види ванн
 • Хірургічні втручання – стентування холедоха, дренування жовчних проток і інші види оперативних втручань
 • При склерозуючому холангіті показана пересадка донорської печінки

Соцмережі

Exit mobile version