Іван-чай: користь і шкода, поради

Україна чи не єдина країна у світі, де продовжують готувати чай зі зніту. Сьогодні дивовижний «український напій» продають на eBay та Amazon, а офіційна медицина відкриває все більше корисних властивостей цієї рослини.

Іван-чай – квітка фіолетового кольору, яку влітку можна зустріти не тільки в лісі, але і на дачній ділянці. Не варто записувати цю рослину в розряд садових шкідників – воно може стати незамінним в домашній аптечці. Розповідаємо, чому.

Що таке Іван-чай

Іван-чай (ботанічна назва кипрій вузьколистий, Epilobium angustifolium) – це багаторічна і швидкоросла рослина, яка зустрічається у багатьох регіонах Північної півкулі. Хаменерій досягає двох метрів у висоту, у нього клиноподібне листя і, як правило, фіолетова або рожева квітка. Вкрай рідко можна зустріти суцвіття білого кольору.

Кипрій вузьколистий невибагливий і захоплює нові території зі швидкістю бур’яну. Особливо ця рослина любить відкриті простори, легко приживається як в тіні, так і на відкритому сонці.

Чому іван-чай?

Вважається, що за старих часів ім’я Іван квітці приписали за його здатність зміцнювати чоловіче здоров’я і силу. Існує і красива легенда про Івана. Інша назва іван-чаю – Копорський чай. За назвою села Копор’є, де в XVIII столітті було організовано виробництво іван-чаю.

Всього існує десяток альтернативних назв рослини – хлібниця, мельнічнік, Дремуха, маточник, скрипун або пожежник. В Європі цю рослину називають вербова трава.

Користь іван-чаю

Дослідження хімічного складу зніту вузьколистого показали вміст багатьох біологічно активних речовин в різних частинах рослини. У кореневищах містяться вуглеводи (крохмаль, цукор і пектин), алкалоїди та дубильні речовини. Квітки іван-чаю багаті вітаміном B і С, зміст останнього у квітці в три рази більше, ніж в апельсинах і в шість з половиною разів більше, ніж в лимонах.

Крім іншого, іван-чай містить органічні кислоти, флавоноїди та фітостероли. До його складу також входить великий набір мінеральних речовин: залізо, мідь, марганець, кальцій і ін. При цьому кофеїн і щавлева кислота в ньому відсутні.

У 100 г зеленої маси міститься:

  • залізо, 2,3 мг;
  • нікель, 1,3 мг;
  • мідь, 2,3 мг;
  • марганець, 16 мг;
  • титан, 1,3 мг;
  • молібден, 0,44 мг;
  • бор, 6 мг.

У фітотерапії іван-чай застосовується вже не одне століття. На Русі напій з іван-чаю використовували для зняття всіх видів болю, а жінки пили його для полегшення сильних переймів. Листям кипрея обробляли пупок новонародженого, ними ж лікували різні шкірні захворювання.

В Європі припарка з очищених коренів іван-чаю застосовувалася для зняття роздратування шкіри, включаючи опіки, висип, свербіж.

У племенах американських індіанців відвари з цієї трави допомагали в лікуванні ран на шкірі, кашлю, запорів та інших проблем, пов’язаних зі шлунком. При цьому існують записи, які застерігають від вживання відварів зі зніту, оскільки вважалося, що він володіє дурманними властивостями.

Іван-чай в медицині

У Комітеті з лікарських рослинних продуктів Європейського медичного агентства (EMA) вважають достатнім накопичений за 30 років досвід безпечного застосування зніту (вербової трави). Серед захворювань, при лікуванні яких може бути використано цю рослину, відзначається доброякісна гіперплазія передміхурової залози (ДГПЗ) і проблеми сечовивідної системи.

Наявність пектинових речовин і великої кількості органічних кислот в іван-чай сприяє детоксикації організму. Флавоноїди зміцнюють капіляри та мають протизапальну дію. Внаслідок кумаринів кипрей вузьколистий допомагає знімати різного роду біль, знижувати жар і боротися з мікробами.

Крім того, кипрей заспокоює нервову систему, володіє помірними седативними властивостями та сприяє зниженню агресивності та стресу.

Особливих протипоказань до застосування іван-чаю немає. Однак медики попереджають, що тривале застосування відвару може викликати проблеми зі шлунково-кишковим трактом.

Іван-чай в кулінарії

В давнину розмелені корені рослини додавалися в борошно і використовувалися для випічки хліба. З них же готували й спиртний напій.

Листя зніту можна використовувати при приготуванні свіжих салатів або в супах. Квіти рослини служать основою при варінні джему або меду. Знайшлося застосування іван-чаю і в побуті. Ще з давніх-давен на Русі збирали пух, який покриває верхівку стебла в період цвітіння, для наповнення подушок і матраців.

В наші дні іван-чай частіше використовують як чай. Напій має приємний кислуватий смак, може подаватися як гарячим, так і охолодженим.

Іван-чай в косметології

Водні розчини на основі іван-чаю використовують при виготовленні домашніх масок для обличчя, тоніків, а також бальзамів і ополіскувачів для волосся.

Захищає шкіру від стресу

Останні дослідження зніту вузьколистого показали його здатність вносити значний вклад в захист клітин від стресу, сприяти зміні структури шкіри та істотно впливати на процеси її старіння. Найбільш сприятливі властивості екстракту зніту вузьколистого пов’язують з вмістом в ньому галової кислоти.

Зволожує шкіру

Наявність в складі іван-чаю великого числа вітамінів, мінералів і білків допомагає формувати на поверхні шкіри захисну плівку, викликаючи зменшення трансепідермальній втраті води. Таким чином, кипрей може служити хорошим засобом для зволоження шкіри.

Основні питання

Наскільки справедливо, що іван-чай досі офіційно не визнаний лікарською рослиною (не включений в список МОЗ)?

На жаль це так. До цього часу іван-чай офіційно не визнаний лікарською рослиною. І це дуже несправедливо. Мало того, що корисні властивості цієї рослини давно відомі та застосовуються в народній медицині, плюс до цього проводилося безліч офіційних досліджень, які доводили його ефекти. Ситуація найближчим часом повинна змінитися. І завдяки вмісту активних речовин, таких як танін, флавоноїди, залізо, марганець, магній, вітаміни С і А, вітаміни групи В, дубильні й слизуваті речовини, кислоти, іван-чай займе заслужене місце в числі лікарських трав. Завдяки своїм складом він має протимікробну, болезаспокійливу, протизапальну, протигрибкову, спазмолітичну, пом’якшувальну, обволікаючу, заспокійливу, тонізуючу дію, що робить діапазон його застосування дуже широким.

Для лікування яких захворювань можна було б його застосовувати в офіційній медицині?

Будь-яка лікарська рослина буде служити хорошим доповненням до базисної терапії, але не зможе стати її заміною. Це завжди треба враховувати, застосовуючи рослинні компоненти. Інша справа – офіційні лікарські засоби, які вироблені на основі лікарських трав. І їх необхідно приміряти відповідно до рекомендацій лікаря.

Варто відзначити, що завдяки високому вмісту таніну, дубильних речовин і флавоноїдів іван-чай володіє найвищим коефіцієнтом протизапальної дії серед трав, які ростуть в наших широтах. А це може бути використано як при лікуванні респіраторних захворювань, так і при захворюваннях шлунково-кишкового тракту (гастрити, виразкова хвороба, холецистит), гінекології та урології (сечокам’яна хвороба, цистит).

Володіючи вираженою цитостатичною активністю, він може стати цікавим предметом досліджень в галузі онкології, інфекційних хвороб.

Оскільки іван-чай містить цинк, мідь, залізо, марганець і велику кількість вітаміну С, йому можна знайти застосування і в гематології для боротьби з анемією.

Рослина має легку седативну дію, а значить, потенційно його можна використовувати для зниження рівня тривоги та стресу, при порушеннях сну.

Відвари можна використовувати для місцевого застосування при лікуванні запальних захворювань порожнини рота (стоматити), рото глотки (ангіни, фарингіти, ларингіти), при вугрової висипки.

Наскільки іван-чай корисний в домашній косметології, чи може він застосовуватися як компонент масок для волосся, обличчя?

Косметологічні засоби на основі іван-чаю активно застосовуються як в домашніх умовах, так і при виробництві косметики для догляду. Завдяки дубильним речовинам за допомогою нього, наприклад, можна знизити активність жирових залоз. Цю властивість використовують для боротьби з жирністю волосся.

Багатий вітамінний і мінеральний склад надає сприятливу дію на живлення шкіри голови, що безсумнівно покращує стан волосяних фолікулів, активує ріст волосся, покращує їх якість за всіма параметрами.

Рослина має потужну протизапальну дію, його ефективно застосовують в боротьбі з запальними захворюваннями шкіри, а вітамінний склад допомагає забезпечити додаткове харчування.

Таким чином, спектр застосування іван-чаю дуже широкий. Але з усім тим перед вживанням завжди слід проконсультуватися з фахівцем.

Кому варто з обережністю застосовувати це народний засіб?

Дійсно, застосовувати іван-чай потрібно з обережністю. Починати треба з малих порцій (50-70 мл), щоб виключити неприємні наслідки надмірного вживання: зміна стільця з тенденцією до послаблення, сильна сонливість, зниження артеріального тиску, алергічні реакції.

Попри його цілющі властивості, дітям до шести років, вагітним і жінок, що годують, людей з обтяженим алергічним анамнезом і індивідуальною непереносністю, а також осіб, які беруть седативні та жарознижувальні засоби, від вживання іван-чаю.

Після вживання напою протягом чотирьох тижнів варто зробити перерву на два-три місяці.

Соцмережі