Грибок нігтів на ногах

Загальна інформація

Грибок нігтів на ногах (оніхомікоз) захворювання неприємне, але при правильному лікуванні проходить. Чим раніше почнеться лікування, тим більше шансів повністю позбутися від нього.

Типовими ознаками грибка нігтів є товсті, знебарвлені і некрасиві нігтьові пластини.

В якості терапії доступні безліч спеціальних засобів – противомікозні таблетки, протигрибкові лаки і мазі для нігтів, які швидко допоможуть вилікувати грибок.

Грибок нігтів є найбільш поширеним захворювання нігтів на руках і ногах, і, може виникнути як у дорослих, так і у дітей.

Вражає грибок нігтів тих, хто носить тісне взуття, страждає від порушення кровообігу або цукрового діабету, хто ходить босоніж в басейнах або саунах, де ризики підчепити мікоз особливо високі: в теплому, вологому середовищі грибок відчуває себе комфортно.

Також, поширення патогенної грибкової мікрофлори відбувається контактним шляхом від хворої людини до здорової на тлі ігнорування гігієнічних правил. Найбільший відсоток випадків інфікування оніхомікозом відбувається в родині, за допомогою загальних предметів побуту та взуття.

Що таке грибок нігтів на ногах?

Грибок нігтів на ногах – це поразка грибковою інфекцією. Лікарі називають його також мікозом нігтів або оніхомікозом (з лат. Оніхо – ніготь, мікоз – грибкова інфекція). Інфекція повільно руйнує нігтьову пластину.

Якщо потерпілий ніготь не лікувати, існує ризик того, що грибок повністю знищить його, а також перейде на сусідні нігті, шкіру.

У більшості випадків за оніхомікоз відповідальні грибкові інфекції: так звані грибки-дерматофіти. Також, в рідкісних випадках оніхомікоз виникає внаслідок дріжджових грибів, плісняви, а також комбінації декількох грибків.

Як розпізнати грибок нігтів (симптоми)?

На малюнку типові симптоми запущеного грибка нігтів.

Типові для оніхомікоза симптоми:

 • нігті слабкі;
 • знебарвлюються і жовтіють (див. фото);
 • края нігтьової пластини кришаться.

Перші симптоми інфікування грибком з’являються на вільному краї нігтя. В ході розвитку інфекційного процесу, грибки заселяють нігтьову пластину, роз’їдають її, в результаті ніготь починає відшаровуватися.

Існує кілька форм грибка нігтів з різними симптомами:

 • Дістолатеральний піднігтьовий оніхомікоз: найбільш поширена форма грибка нігтів. Патогени проникають через з’єднання між нігтем і кінчиком пальця (гіпоніхій). Ніготь стає крихким, грибок поступово поширюється на всю нігтьову пластину, набуваючи жовтуватого кольору.
 • Білий поверхневий оніхомікоз: грибок (зазвичай трихофітон міжпальцевий) поширюється тільки на верхні шари нігтьової пластини, що призводить до знебарвлення нігтя.
 • Проксимальний сухожильний оніхомікоз: грибок проникає в задній нігтьовий валик і вражає корінь нігтя (матриця нігтів), місце фактичного зростання нігтя. Ця форма грибка нігтів зустрічається рідко.

Крім того, існують інші форми грибка нігтів на ногах, як дріжджовий і пліснявий оніхомікоз. Якщо ніготь вражений повністю, включаючи корінь, його називають оніходистрофія. При оніходистрофії ніготь повністю руйнується.

Причини грибка нігтів

Грибок нігтів (оніхомікоз) виникає в результаті зараження грибковою інфекцією (грибками-дерматофітами). У більшості випадків причиною захворювання є дерматофіт Trichophyton rubrum (трихофітон червоний).

Іншими можливими, але менш поширеними збудниками є трихофітон ментагрофітес (Trichophyton Mentagrophytes) і пластівчастий епідермофітон (Epidermophyton floccosum).

Також, в рідкісних випадках причинами грибка нігтів є дріжджові і цвілеві гриби. Крім того, існують змішані форми оніхомікозу, в яких задіяні безліч різних грибків.

У деяких людей більше шансів заразитися грибком нігтів, ніж у інших. Фактори, що сприяють оніхомікозу:

 • травми нігтів, наприклад, під час занять спортом або педикюру;
 • занадто тісне взуття;
 • деформації стоп;
 • порушення кровообігу ніг;
 • порушення росту нігтів;
 • метаболічні розлади, такі як цукровий діабет, ожиріння;
 • слабка імунна система організму;
 • схильність до оніхомікозу.

У волого-теплому середовищі грибок поширюється особливо добре. Той, хто сильно потіє, носить тісне взуття, легко заразиться грибком нігтів на ногах. Типовими місцями, де можна підчепити захворювання, є, наприклад:

 • басейн;
 • сауна, баня;
 • фітнес-студія;
 • роздягальня, душова в спортивних залах.

Грибкові інфекції живучі, вони вражають своєю стійкістю до несприятливих факторів навколишнього середовища. Навіть в однопроцентному розчині формаліну (джерело формальдегіду, дезінфікуючий й дезодоруючий засіб) грибки гинуть лише через 20 хвилин.

Як і який лікар лікує грибок нігтів на ногах?

В наші дні медицина має в своєму розпорядженні широкий спектр протигрибкових препаратів, що володіють, як місцевою, так і системною дією, здатних швидко і ефективно позбавити людину від оніхомікозу. Лікування грибка нігтів повинен проводити фахівець – лікар-дерматолог або міколог, що володіє достатньою кваліфікацією в цій області.

Оскільки підібрати лікарські препарати необхідно правильно, орієнтуючись на індивідуальні особливості пацієнта і конкретний клінічний випадок, лікар підбере найефективніші засоби для лікування.

Лікувальна тактика дерматологом вибирається на підставі обліку цілого ряду факторів, таких як:

 • площа патологічно зміненої ділянки;
 • тривалість захворювання;
 • характер зміни внутрішньої структури ураженого нігтя;
 • наявність або відсутність супутніх захворювань.

Медикаментозні препарати, які застосовуються сучасною медициною для боротьби з мікозами нігтів, здатні не тільки зруйнувати патогенний мікроорганізм, зупиняючи розвиток патології, але і акумулюватися в тканинах нігтьових пластин на досить тривалий часовий проміжок, тим самим скорочуючи термін терапії грибка нігтів.

Якісне лікування передбачає комплексний підхід, при якому застосовуються як місцеві, так і системні антимікотичні засоби. Однак, варто пам’ятати, що кожен лікарський засіб, що покликаний боротися з грибковою інфекцією, має протипоказання і побічні ефекти на людський організм.

Тому призначати засоби для лікування грибка нігтів на ногах повинен тільки кваліфікований фахівець.

Діагностика

Досвідчений дерматолог з першого погляду виявить грибок на нігтях. Щоб визначити збудника, лікар проведе лабораторні аналізи. Для цього він відсіче частину нігтя і невеликий шматочок шкіри для дослідження його під мікроскопом. Таким чином, лікар поставить точний діагноз і призначить відповідну терапію.

Також, діагностика необхідна і після терапії, щоб бути на 100% впевненим, що лікування грибка пройшло успішно.

Проводять його дворазово, перший раз – через 2 тижні, а другий ще місяць потому. У тому випадку, якщо обидва рази були отримані негативні результати, пацієнт здоровий.

Крім того, обстеження варто проводити і під час проходження лікувальних процедур для своєчасного припинення терапії. Адже буває і так, що грибок піддається лікуванню швидше, навіщо ж піддавати організм пацієнта непотрібним додатковим навантаженням зовсім не нешкідливим препаратом.

Важливо! У деяких хворих, на тлі тривалої протигрибкової терапії, іноді розвивається гіперемія і лущення шкірних покривів. Це перші симптоми алергії на лікарські препарати. У разі їх появи слід негайно припинити прийом медикаментів і звернутися до лікаря, який, провівши алергопроби, визначить, які саме ліки викликали реакцію і замінить його на більш нешкідливий аналог.

Чим лікувати грибок нігтів на ногах, якщо ви все ж вирішили зробити це самостійно?

Якою буде терапія в кожному випадку, залежить від типу гриба і того, наскільки він поширився.

Антимікотичні лаки, мазі і крему при легких випадках грибка

Якщо грибок нігтів не запущений і знаходиться на початковій стадії розвитку, буває досить обробити уражені нігті за допомогою спеціальних антимікотични препаратів, у вигляді розчинів, мазей, кремів і лаків.

Ефективними засобами для лікування грибка нігтів легкої стадії є такі препарати:

 • Мікозон (крем) – препарат ефективний тільки на початковій стадії грибка. Наноситься 2 рази в день (вранці і ввечері), тривалість лікування від 2 до 6 тижнів.
 • Залаїн (крем) – сучасний протигрибковий препарат широкого спектра дії. Наноситися тонким шаром на ніготь 2 рази в день протягом 2-6 місяців, в залежності від тривалості грибка.
 • Екзодерил (розчин, крем) – протигрибковий, антибактеріальний, протизапальний засіб. Застосовується 2 раз в день, тривалість терапії – до 6 міс.
 • Лоцерил розчин – застосовується для обробки уражених нігтів. Препарат наноситься двічі на тиждень, попередньо видаливши і очистивши уражені ділянки нігтя.
 • Батрафен лак – спеціальний антимікотичний лак, ефективний як на ранніх стадіях грибка нігтів, так і на запущених. Курси лікування даним препаратом розділені по місяцях. Схема така – протягом першого місяця його застосовують 1 раз в два дні, на другий місяць – 2 рази на тиждень, третій і наступні місяці – 1 раз в тиждень. Терапія триває до повного відновлення нігтьових пластин.
 • Мікозан – комплексний засіб проти грибка нігтів, продається в наборі з десятьма пилочками.

Протигрибкові засоби для нігтів при запущених випадках грибка

У тих випадках, коли патологія запущена, або прогресує швидкими темпами, або є велика площа поразки, слід почати застосування протигрибкових препаратів в таблетках, які мають системну дію.

Ось список пероральних антимікотичних препаратів (таблеток), найчастіше призначаються людям, що страждають від грибкового ураження нігтьових пластин:

 • Кетоконазол (аналог Нізорал);
 • Флуконазол (аналогами є Флюкостат і Дифлюкан);
 • Орунгал (аналоги – Кандітрал і Румікоз);
 • Ламізил (Тербінафін, Оніхон).

Як бачите, вибір засобу для лікування мікоінфекціі величезний, існують як недорогі, так і дорогі засоби. Однак, ці лікарські препарати можуть мати ряд протипоказань. Наприклад, їх не можна застосовувати для лікування дітей, пацієнтам з печінковою або нирковою недостатністю.

Крім того, протигрибкові препарати фармакологічно несумісні з цілим переліком медикаментів, відносяться до інших груп, наприклад, гормональних контрацептивів.

Засоби для безболісного зняття нігтя, ураженого грибком

Є чимало препаратів, за допомогою яких можна без болю зняти уражений грибком ніготь. Прикладом такого препарату служить Ногтіміцін. Крем альтернатива хірургічного методу видалення ураженого нігтя. Даний крем складається з наступних інгредієнтів:

 • касторової олії;
 • метилізотіазолінон;
 • карбаміду;
 • бджолиного воску;
 • емульсійного воску;
 • кукурудзяної олії;
 • масел лаванди, каяпута, м’яти;
 • пропиленгликолю;
 • саліцилової і стеаринової кислоти.

Ногтіміцін сприяє не тільки видаленню хворої нігтьової пластини, але і відростанню здорової.

Перед застосуванням Ногтіміціну уражені нігтьові пластини необхідно гарненько розпарити в наступний розчині: 1 ч. л. соди і 1 ч. л. рідкого мила на літр води. Після розпарювання оброблювану ділянку слід насухо витерти і зафіксувати лейкопластиром навколо нігтя.

Нанесіть крем товстим шаром не втираючи, також не допускається попадання речовини на здорові тканини. Після нанесення, за допомогою пластиру закриваєте нігтьову пластину.

Прибрати пластир можна через 4 дні, далі потрібно знову розпарити нігтьову пластину і за допомогою педикюрного приладдя видалити частину рогового шару, яка вже відшарувалася.

Лікування грибка нігтів на ногах за допомогою даної процедур слід проводити до тих пір, поки нігтьові пластини повністю не очистяться.

Лікування грибка на ногах народними засобами (для найвідчайдушніших)

Якщо вищенаведені протигрибкові препарати, мазі і лаки не допомогли (що навряд чи) або у вас немає грошей на покупку (нехай недорогих) засобів, а до дерматолога і міколога звертатися ніколи або не хочете ( що даремно), можна скористатися народними засобами.

При лікуванні грибка нігтів в домашніх умовах людям доступний цілий арсенал народних засобів, а також досягнення ветеринарії, оскільки іноді препарати, призначені для лікування тварин, можуть допомогти людині.

Одним з таких недорогих ветеринарних препаратів є Креолін бесфенольний – ветеринарний препарат, що є досить ефективним засобом в боротьбі з грибком нігтів.

Даний препарат має антипаразитарну, дезінфікуючу і антисептичну властивість. Ось тільки його застосування повинно проводитися максимально акуратно, щоб не допустити потрапляння лікарської речовини на здорові тканини.

З цією метою, шкіру навколо нігтьової пластини заклеюють лейкопластиром, після чого обережно обробляють заражений ніготь 1 раз на день протягом 2-3 місяців до тих пір, поки грибок на нігті не пройде.

Масла чайного дерева і лаванди

Лікування грибка нігтів в домашніх умовах за допомогою масла чайного дерева і лаванди досить ефективно, оскільки по-перше є природним протигрибковим антибіотиком, а по-друге допомагає перемогти інфекцію і не допустити роздратування шкірних покривів.

Купувати варто виключно натуральні масла, вони володіють необхідними лікувальними властивостями, на відміну від їх штучних аналогів, які можуть похвалитися тільки лише приємним запахом.

Спочатку готуємо суміш. Вона складається з узятих в рівних пропорціях масел чайного дерева, лаванди, а також оливкової олії (наприклад, по 10 крапель, в залежності від кількості уражених нігтів).

Замішується суміш тільки на одне застосування, на наступний день замішуєте по новому. Наноси засіб потрібно кожен день.

Оптимально робити на ніч, надягаючи після обробки шкарпетки на ноги.

Суміш «Лістерин» з лимонним соком або яблучним оцтом

Ще один оригінальний і дієвий рецепт – застосування суміші з ополіскувача для роту – «Лістерин» з лимонним соком або яблучним оцтом.

Рецепт наступний:

 • в ванночку наливається «Лістерин»;
 • яблучний оцет або вичавлений лимонний сік;
 • далі занурюються руки або ноги з ураженими нігтями на чверть години.

Засіб застосовується в якості доповнення до основного лікування, однак, даний рецепт і сам по собі досить ефективний.

Профілактика грибкових уражень нігтів

Інфікування відбувається в разі безпосереднього контакту хвороботворних грибків з шкірою і нігтями людини, чутливої до зараження.

Якщо немає схильності до захворювання, метаболічних розладів, а імунна система досить міцна, то мікоз НЕ розвинеться.

Також, знизити ризик оніхомікозу можна, якщо дотримуватися простих правил і не нехтувати особистою гігієною:

 • не носити тісне взуття;
 • ходити в сауну, лазні, басейни тільки в шльопанцях;
 • носити шкарпетки з натуральних матеріалів і міняти їх щодня;
 • ніколи не користуватися чужим взуттям;
 • витирайте ноги після прийому ванн або душу насухо;
 • тримайте ноги завжди сухими.

Якщо дотримуватися кожне з цих правил, ризики виникнення захворювання знизиться.

Прогноз

При лікування оніхомікозу в 90% випадку прогноз сприятливий.

Важливо проводити терапію послідовно і досить довго: якщо грибок залишиться, існує ризик того, що він знову пошириться. Лікування грибка нігтів триває кілька місяців.

У разі проведення повноцінного і ефективного лікування, через певний час всі симптоми грибка зникнуть, а уражена нігтьова пластина заміниться чистою і здоровою.

Рідко, але все ж, рецидиви захворювання спостерігається, з практично непомітних вогнищ інфекції на нігтях під впливом зниження імунітету, а також при сприятливих умов для розвитку грибкової інфекції, захворювання знову повертається. Тому, після закінчення курсу лікування оніхомікозу, слід пройти неодноразове обстеження на наявність патогена і надалі дотримуватись рекомендацій з профілактики рецидивів.

Соцмережі

Exit mobile version