Електрокардіографія (ЕКГ)

Електрокардіографія (ЕКГ) – діагностичний метод, застосовуваний для дослідження функціональності серця і всієї серцево-судинної системи. Основними перевагами процедури вважається доступність та інформативність. Для виконання процедури достатньо наявності апаратури і фахівця, який знає техніку виконання. Спеціальні умови не вимагаються – ЕКГ роблять в медичних установах усіх рівнів. При необхідності електрокардіографічне дослідження може бути виконано на дому або в машині невідкладної медичної допомоги.

Суть процедури

Електрокардіографія – це графічна візуалізація функціональності серцевого м’яза. Для виконання процедури застосовується спеціальна апаратура – електрокардіограф. Дане обладнання реєструє струми, що виникають при розслабленні і стисненні серцевого м’яза. Отримані дані виводяться на паперову стрічку і мають вигляд кривої лінії. Результати називаються кардіограмою.

Оскільки ЕКГ фіксує і відображає електричні струми, що виникають в серці, стає цікавою природа виникнення електричного імпульсу. В м’язових клітинах серця безперервно відбуваються дуже складні біохімічні процеси. Їх підсумком є ​​утворення великої кількості мікрострумів, які і об’єднуються в єдиний імпульс.

Електрокардіографія дозволяє відобразити динаміку електричного імпульсу, що впливає на серцевий м’яз і змушує його скорочуватися. Для отримання більш точного і інформативного результату дослідження показники знімаються одночасно з різних ділянок м’яза серця. Датчики апарату кріпляться на певних ділянках грудної клітини, зап’ястях, щиколотках. Дані транслюються на екрані апарату ЕКГ у вигляді 12 складних графіків і паралельно виводяться на папір.

Тривалість дослідження – 5-10 хвилин. Отриманого за цей період інформації цілком достатньо для вірної оцінки функціональності серцево-судинної системи.

До якого фахівця слід звернутися

Для того щоб пройти процедуру ЕКГ, можна звернутися до дільничного терапевта і отримати відповідний напрям. Саме дослідження зазвичай виконує медсестра, яка закінчила спеціальні кваліфікаційні курси. Електрокардіографія є простим діагностичним методом, тому вимоги до фахівців, які виконують її, мінімальні. Ось розшифровкою кардіограми займається дипломований лікар, обов’язково має спеціалізацію кардіолога. Знання в цій галузі дозволять йому вірно оцінити функціональність серцевого м’яза і видати інформативний висновок.

Показання до ЕКГ

Лікуючий лікар може видати направлення на електрокардіографію, якщо є підозри на патологічні порушення роботи серця. Процедурі передує загальний огляд пацієнта, перевірка аналізів. При скаргах на слабкість, підвищений артеріальний тиск, запаморочення, задишку і болі в області грудної клітини є необхідність зняття електрокардіограми. У зоні ризику розвитку патологій серцево-судинної системи знаходяться діабетики і люди з надмірною масою тіла.

Прямими показаннями для ЕКГ є:

  • нестабільність серцевого ритму;
  • хронічні захворювання серцево-судинної системи;
  • підозра на інфаркт або серцеву недостатність;
  • патологічні зміни структури серцевого м’яза;
  • порушення кровообігу.

Особливості та види діагностичної процедури

Є кілька методик проведення ЕКГ. Кожен з видів діагностики має свої переваги та особливості. Наприклад, при необхідності моніторингу функціональності серцевого м’яза протягом тривалого періоду використовується мобільний апарат, що кріпиться пацієнтові на грудну клітку. Період діагностики – 24 години. Протягом цього часу пацієнтові необхідно слідувати звичного способу життя – в цьому випадку можна відстежити функціональність серцевого м’яза при звичайній побутовій активності. Такі результати вважаються максимально інформативними і правдивими.

При підозрі на розвиток ішемічної хвороби серця показано ЕКГ з навантаженням, фізичним або медикаментозним. У деяких випадках в якості додаткового навантаження застосовується електрична стимуляція серцевого м’яза – для цього в стравохід пацієнта вводиться спеціальний датчик.

Якщо стандартна електрокардіограма не дає можливості встановити точний діагноз і виявити причину порушень функціональності серця, можлива фіксація серцевого ритму через стравохід. Такий метод визнаний більш точним, так як датчик розташовується на мінімальній відстані від серцевого м’яза.

Протипоказання і обмеження

Електрокардіографія вважається абсолютно безпечним дослідним методом, що дозволяє отримати максимум інформації про стан і функціональності серцевого м’яза. Серед недоліків процедури можна виділити низьку інформативність в певних випадках. Наприклад, ішемічна хвороба серця діагностується виключно при ЕКГ з навантаженнями. При великих травмах і деформаціях грудної клітини точність діагностики знижується.

Протипоказання є тільки для ЕКГ з навантаженнями. Фізичні і медикаментозні навантаження протипоказані пацієнтам з підозрою на розшарування аневризми аорти, тяжкою серцевою недостатністю, патологічними порушеннями серцевого ритму, розвитком інфекції в організмі. Якщо людина недавно перенесла інфаркт міокарда, йому може бути призначена тільки стандартна електрокардіографія.

Підготовка до процедури

Спеціальна підготовка до дослідження не потрібно. Однак пацієнт обов’язково повинен знати, які чинники можуть спотворити результати ЕКГ. Наприклад, зловживання міцним чаєм або кавою, а також куріння негативно впливають на серцеву діяльність. Як результат – електрокардіограма може вказати на наявність патологій, відсутніх насправді. Тому при плановому обстеженні за 12 годин до процедури слід виключити каву і алкоголь, звести до мінімуму кількість викурених сигарет.

Додатково слід враховувати, що при проведенні ЕКГ датчики встановлюються на грудну клітку, щиколотки і зап’ястя – бажано вибрати одяг, що дозволяє максимально швидко оголити ці зони. Протягом усієї процедури пацієнт лежить на спині, намагаючись дотримуватися нерухомість.

Соцмережі