Поліноз (сінна лихоманка).

Поліноз (алергічний риніт) – хронічне запалення слизової вистилки носа. Зазвичай напад передують чхання, нежить і сльозотеча. Потім з’являється першіння в горлі.

Поліноз характеризується

 • частими нападами катару верхніх дихальних шляхів;
 • частим нежитем з прозорими виділеннями;
 • закладенням носа і втратою нюху;
 • головним болем і відчуттям тяжкості в області чола;
 • ротовим диханням;
 • частими нападами чхання та кашлю протягом тривалого часу.

Поліноз можуть супроводжувати такі захворювання, як екзема і астма. При полінозі симптоми виникають регулярно, в залежності від пори року або контакту з різними алергенами.

Діагностика полінозу.

Перші симптоми полінозу можуть проявитися в дитинстві, підлітковому або зрілому віці. Діагноз ставиться на основі клінічної картини, симптомів та історії хвороби. Для визначення специфічної картини алергії використовуються шкірні проби на ряд алергенів. Вони можуть бути корисні для приготування специфічної вакцини для десенсибілізації уражених пацієнтів.

Причини полінозу

Існує багато можливих причин полінозу:

 • рослини викидають пилок; в основному пилкова алергія спостерігається навесні і влітку;
 • алергія на кліща домашнього пилу викликає симптоми круглий рік;
 • у людей з підвищеною чутливістю алергію можуть викликати тварини, птахи, рослини, плісняві гриби та хімічні речовини;
 • емоційне напруження загострює симптоми.

У багатьох випадках неможливо визначити алерген, тому що симптоми тримаються недовго. В результаті відпадає необхідність в шкірних пробах, які допомагають точно виявити причину.

Частота захворювання

Поліноз поширений у всіх шарах суспільства. Це одне з найбільш поширених захворювань в дитинстві і юності.

Число хворих, які купують безрецептурні ліки або просто користуються носовими хустками в міру необхідності, ймовірно, перевищує число тих, хто звертається до лікаря або до місцевих клінік, що займаються лікуванням алергії, за порадою або більш специфічною терапією.

Лікування полінозу

Симптоми часто виявляються слабо і вимагають лікування, тільки коли очевидні. При гострій формі необхідно вживати термінових заходів.

Методи лікування:

 • антигістамінні препарати – основа регулярного медикаментозного лікування; існує безліч видів цих ліків, але застосовувати їх слід з обережністю, т. к. деякі викликають сонливість;
 • назальні спреї, які можуть містити, компоненти або стероїди, можна використовувати під наглядом лікаря; тривале безперервне застосування крапель в ніс може викликати важковиліковний медикаментозний риніт; зазвичай лікарі радять користуватися краплями в ніс не більше декількох днів;
 • стероїди у вигляді назального спрею або розчину для інгаляції необхідні, якщо інші засоби не допомагають; в рідкісних випадках призначають внутрішньом’язові ін’єкції метилпреднізолону – стероїду тривалої дії. Це засіб часто допомагає при полінозі;
 • можуть бути корисні вакцини, приготовлені з різних алергенів, ідентифікованих за допомогою шкірних проб.

Профілактика полінозу

Якщо алерген відомий, слід виключити можливість контакту з ним. Наприклад, якщо це шерсть тварин, в оточенні алергіка не повинно бути ні кішок, ні собак.

Інші заходи профілактики:

 • Видаляйте пил з меблів і килимів. Кліщі домашнього пилу, що мешкають в матрацах і наматрацниках, здатні викликати астму, а також симптоми полінозу у важкій формі. Для боротьби з кліщами регулярно пилососьте постіль, надіньте на матраци поліетиленові чохли, які періодично протирайте вологою ганчіркою. Можна також придбати подушки з штучним наповнювачем;
 • Не тримайте в будинку свіжі квіти, уникайте тютюнового диму.

Прогноз хвороби.

З віком симптоми полінозу стають менш вираженими. Якщо у міру можливості виключити контакт зі специфічними алергенами, визнаними джерелом алергії, симптомів можна уникнути або, принаймні, зменшити їх інтенсивність.

У деяких випадках важкі форми полінозу пов’язані з наявністю поліпів в порожнині носа. Це доброякісні новоутворення, але вони можуть викликати закупорку носа і, можливо, синусит. Точна причина появи поліпів невідома, відомо лише, що багато пацієнтів одночасно страждають астмою і підвищеною чутливістю до аспірину.

Поліпи необхідно видалити хірургічним шляхом після чого пройти курс лікування краплями для носа, що містять стероїди, щоб знизити ймовірність рецидивів.

Соцмережі

Exit mobile version