Екзема на руках

Всі шкірні хвороби хронічної форми сильно знижують якість життя людини. Екзема відноситься до таких захворювань. Воно завдає чимало клопоту, особливо жінкам: руками ми виконуємо всю роботу по дому, і висип в цьому місці означає, що доведеться відмовлятися від звичних справ і шукати якісь ефективні способи вирішення проблеми.

Якщо у вас екзема на руках, найголовніше – не впадайте у відчай. Цю хворобу хоч і важко повністю перемогти, але зробити загострення рідкісними – цілком можливо.

Екзема на руках відноситься до хронічного шкірного захворювання. В його основі лежить гостре запалення шкіри з появою різних елементів висипу. Цей хронічний дерматоз протікає довгі роки, даючи рецидиви під дією несприятливих чинників.

Чому виникає екзема

Екзема на руках може виникати внаслідок тривалого перебігу алергічного контактного дерматиту і бути спровокована професійними шкідливостями. В основі захворювання лежить сенсибілізація організму – певна реакція імунної системи на тривалий контакт з алергеном або дратівливими факторами.

Основні причини екземи на руках:

 • реактивність імунної системи, наявність певних імунних комплексів і аутоантитіл в крові;
 • постійний контакт шкіри рук з агресивними хімічними речовинами;
 • пошкодження шкірних покривів;
 • хронічні хвороби алергічної природи;
 • порушення нервової іннервації;
 • постійне психоемоційне напруження, виникнення психотравмуючих ситуацій;
 • ендокринні патології, включаючи цукровий діабет і гіпертиреоз;
 • хронічні захворювання органів травного тракту;
 • вегето-судинна дистонія;
 • спадкова схильність;
 • захворювання печінки, нирок та інших внутрішніх органів.

У пацієнтів з екземою на руках зменшено кількість Т-лімфоцитів і Т-клітин, при цьому багато В-лімфоцитів. У крові також виявлені антитіла, які з’являються при алергічних реакціях і гіперактивності імунної системи. Це дозволяє вважати екзему імунопатологією.

Ми не можемо знати, як саме відреагує імунна система на певні зовнішні і внутрішні подразники. Від екземи на руках ніхто з людей не застрахований. Медицині відомі випадки, коли хронічні дерматози виникали у людей які займаються зовсім не ручною працею, а у тих, які щодня працювали руками, змішували кистями різні розчини, стикалися з хімічними препаратами, цього захворювання не було.

Величезну роль у розвитку екземи грає стан нервової системи. Ви напевно чули про те, що «всі хвороби від нервів». Невміння протистояти негативному впливу стресу, постійні переживання і внутрішні тривоги призводять до того, що імунна система дає серйозні збої. А зв’язок нервової системи з імунітетом вже давно доведена.

Види екземи на руках

Екзема на руках зустрічається найчастіше. Вона може вражати як окремо пальці і міжпальцеву, так і шкіру аж до ліктя і плечей.

Залежно від природи хвороби виділяють наступні види екземи на руках:

 • справжня (ідіопатична);
 • мікробна;
 • мікотична;
 • дисгідротична;
 • професійна.

Всі види екзем мають загальні ознаки: хронічний перебіг, схожі елементи висипу і області її локалізації. Заразна екзема? Захворювання не заразне і нічим не загрожує оточуючим.

Давайте подивимося, як виглядає екзема на руках на фото.

екзема на руках фото
Езема на руках. Фото 1
Езема на руках фото
Езема на руках. Фото 1

Про кожний  конкретний вид екземи на руках хотілося б поговорити окремо.

Справжня екзема

Істинна екзема на руках вважається поліетіологічним захворюванням. Фахівці виділяють дві основні причини його розвитку – аутоімунні процеси і нейрогенні фактори. Коли організм тривалий час піддається впливу потенційно дратівливих і небезпечних речовин, відбувається його сенсибілізація. Через неї шкіра починає реагувати запальною реакцією на всі наступні контакти з провокуючими факторами.

Справжня екзема на руках супроводжується наступними симптомами:

 • поява дрібних папул або везикул, які швидко розкриваються з утворенням невеликих ерозій;
 • починає виділятися ексудат, з’являються ділянки постійного мокнуття, які врешті-решт покриваються корками;
 • висип при істинній екземі передбачається вогнищами, які мають нерівні краї;
 • крім кистей рук можуть страждати і інші ділянки тіла і обличчя;
 • вогнища висипу розташовуються найчастіше симетрично;
 • рецидив хвороби супроводжується вираженим свербінням і занепокоєнням хворого.

Характерним симптомом істинної екземи є одночасна присутність на руках елементів висипу різних стадій розвитку. При загостренні дерматозу на шкірі можуть бути і почервоніння, і везикули, і скоринки з ерозійними ділянками.

Після стихання запального процесу на шкірі рук можуть з’являтися пігментовані ділянки або пігментні плями. Згодом вони тьмяніють і можуть зникати зовсім. Часто рецидивуюча екзема на руках супроводжується загальним погіршенням стану шкіри, яка стає надмірно сухою, постійно лущиться, схильна до тріщин і надмірного потовщення рогового шару (гіперкератоз).

Мікробна екзема

Мікробна екзема на руках виникає в області шкірних тріщин і ран, трофічних виразок і подряпин. При загостренні захворювання з’являються запалені осередки з чіткими краями, вкриті папулами, везикулами, мокнучими ерозіями, зверху розташовані гнійні кірки. Окремо від головної ділянки запалення розташовані дрібні пустули. Мікробна екзема частіше з’являється на пальцях ніг і рук. Може мати грибкову природу, особливо у людей з ослабленим імунітетом.

Мікотична екзема

Мікотична екзема на руках з’являється на тлі поразки грибковою інфекцією і розвитку чутливості до грибків. На шкірі виникають обмежені червоні ділянки, бульбашковий висип. Якщо у хворого виявляються хронічні грибкові інфекції, необхідно з обережністю підбирати лікування, враховуючи той факт, що грибки починають активніше розмножуватися при довгому застосуванні гормональних мазей.

Дисгідротична екзема

Дисгідротична екзема з’являється на долонях і підошвах, де виражений роговий шар шкіри. Пухирці швидко перетворюються в ерозії або серозно-гнійні кірки. Осередок запалення може поширюватися на кисті та передпліччя. Дисгідротична екзема на руках нерідко призводить до патологічних змін нігтьових пластин.

Професійна екзема

Професійна екзема на руках з’являється у відповідь на тривалий контакт шкіри з дратівливими речовинами. Захворювання вражає люди, які працюють на шкідливому виробництві, мають хронічні захворювання печінки, шлунково-кишкового тракту, ендокринної системи та алергічні патології (бронхіальна астма, весняний риніт, поліноз).

Симптоми професійної екземи на руках схожі з проявами істинної екземи. Рецидив хвороби починається з вираженого почервоніння і набряклості шкіри, після цього на ній виникають везикули і папули. Цей патологічний процес супроводжується сильним свербінням. Після розтину бульбашок з’являються ерозії і вогнища мокнуття. Висипання виникають переважно на тих ділянках рук, які безпосередньо контактують з агресивними речовинами. Але з часом в запальний процес можуть залучатися і інші частини кінцівок, включаючи пальці і міжпальцеву ділянку.

Принципи лікування екземи

На відміну від стандартного алергодерматозу, екзема часто продовжує рецидивувати навіть після усунення основних провокуючих чинників. Лікування вимагає оцінки способу життя пацієнта, характеру його харчування і особливостей психіки. Важливо захистити хворого від шкідливих виробничих факторів, одночасно з цим необхідно відновити психоемоційну рівновагу, яка часто буває підірвана непростими життєвими ситуаціями і тривалим перебігом екземи, що порушує естетику зовнішності і супроводжується вираженим дискомфортом.

Особливо гостро наявність екземи кистей рук сприймають жінки. Під час загострення сильне свербіння не дає виконувати домашні та професійні обов’язки. Доводиться ховати руки від оточуючих. Захворювання сильно пригнічує особистість, змушує думати про несправедливість життя і впадати у відчай.

Насправді екзема – це звичайне захворювання, яке може виникати у кожного з нас. Не варто займатися самокопанням, звинувачувати себе в розвитку хвороби. Повторимо: прийняття свого захворювання в поєднанні зі спокійним настроєм на одужання допомагає прийти до тривалої ремісії.

Пам’ятайте про те, що при екземі на руках не можна допускати як перегрівання, так і переохолодження шкіри. У весняний період уникайте укусів комах. Від алкоголю відмовтеся повністю – він підвищує реактивність імунної системи.

Медикаментозна терапія

Лікування екземи на руках зазвичай проводить дерматолог. Медикаментозна терапія включає застосування наступних груп препаратів:

 • антигістамінні засоби;
 • седативні препарати, транквілізатори;
 • вітаміни групи B, ретинол;
 • кортикостероїдні засоби;
 • антибіотики;
 • протигрибкові препарати;
 • імунозміцнюючі засоби.

Медикаментозне лікування екземи на руках включає застосування як загальних, так і місцевих лікарських засобів. Різні мазі, гелі знімають свербіж та почервоніння, полегшують самопочуття, попереджають приєднання вторинної інфекції. Але мазь від екземи на руках, як і будь-які інші засоби для лікування повинен призначати лікар.

Важливо поставити точний діагноз і виявити фактори, що призводять до звороби. При мікробній екземі перевага віддається антимікотичним засобам, які пригнічують ріст грибкової флори. Необхідно ретельно обстежити пацієнта, особливо стан його кишечника. При наявності дисбактеріозу призначаються пробіотики і пребіотики.

У гострому періоді необхідно змащувати ділянки запалення рідиною Бурова, 0,1% р-ном сульфату міді або цинку, 0,25% р-ном нітрату срібла. Гарну заспокійливу дію на шкіру рук надають мазеві склади з додаванням дифенгідраміна.

Фізіолікування і харчування

З фізіопроцедур при екземі на пальцях рук використовують такі:

 • електросон;
 • лікувальні трав’яні і грязьові ванни;
 • ультразвукова терапія;
 • фонофорез;
 • лазерна терапія;
 • кріотерапія.

Обов’язково знайдіть освіченого фахівця, який допоможе визначити істинні причини екземи на руках і призначить лікування з використанням новітніх методів і фізіотерапевтичних апаратів.

При хронічній екземі кистей рук лікування обов’язково включає дотримання дієти. Рекомендуються молочно-рослинні продукти, без вмісту великої кількості жиру. Відмовтеся від копченостей, надмірно солоних і смажених страв, приправ і надлишку солі. М’ясо повинно бути відварним або тушкованим, без шкірки. Заборонені цитрусові, алкоголь, консерви, маринади і гострі страви, а також солодощі.

Застосування спеціальної косметики

Хворим з екземою на руках не можна використовувати звичайну косметику, яка може спровокувати загострення. Використовуйте спеціальні косметичні засоби, призначені для шкіри, схильної до дерматозів і сухості. Сьогодні така косметика в широкому доступі. Можливо, її ціна дещо завищена, але, повірте, без таких гіпоалергенних засобів ніяк не обійтися.

При екземі на руках не можна користуватися звичайним милом і допускати пересихання шкіри. Використовуйте зволожуючі засоби. Дорогі косметичні препарати можна замінити рослинною або оливковою олією (прокип’ятіть її перед використанням і зберігайте в темному місці). Обов’язково наносьте її на шкіру рук кілька разів на день. А роботу по дому виконуйте в якісних рукавичках. І відмовтеся від синтетичного і вовняного одягу.

Боротьба з психозами і стресами

Так як відновлення психоемоційної рівноваги є важливою частиною лікування екземи, обов’язково перегляньте своє ставлення до стресів і ситуацій, які ви, на жаль, не в силах змінити. Перестаньте себе картати за минулі помилки, відпустіть свої страхи і минулі образи. Досягти гармонії з собою допомагають йога, заняття спортом і плавання, а також сучасні духовні практики.

Соцмережі