Екстрасистолія

Екстрасистолія – клінічний симптом деяких захворювань органів кровообігу, який може свідчити про розвиток серйозної патології. Суб’єктивно екстрасистолія проявляється відчуттям завмирання серця, неправильними поштовхами, почуттям незрозумілого страху, тривоги.

Зниження викиду крові серцем під час екстрасистолії може спровокувати приступ стенокардії, непритомність, парези кінцівок.

Перш за все, екстрасистолія – тип порушення серцевого ритму. При цій патології відбуваються мимовільні позачергові скорочення серцевого м’яза. Скоротитися може як все серце, так і окремі його частини. В результаті позачергового скорочення серцевий викид крові менше, внаслідок чого зменшується коронарний і мозковий кровообіг.

Поодинокі екстрасистолії можуть виникати у здорових людей, і це не завжди говорить про розвиток патології. Більш того, у переважної більшості людей старше 50 років відзначаються екстрасистолії, виявлення в результаті проведеного ЕКГ.

Причини екстрасистолії

Розвиток екстрасистолії може спровокувати безліч факторів. Ось деякі з них: функціональні екстрасистолії можуть розвинутися через прийом алкоголю, прийому їжі або під дією хімічних речовин.

Деякі захворювання також супроводжуються періодичними екстрасистолами, наприклад, при вегето-судинній дистонії, неврозі, остеохондрозі в шийному відділі хребта.

У жінок така патологія може виникати в період менструації. Любителі міцної кави і чаю також можуть відчувати подібні екстрасистолії симптоми.

Класифікація екстрасистолії

Патологія класифікується в залежності від анатомічної ділянки, яку зачіпає. Таким чином розрізняють наступні види екстрасистолії:

 • Передсердно-шлуночкові
 • Шлуночкові
 • Передсердні
 • Екстрасистолії атиовентрикулярного з’єднання
 • Поєднані екстрасистолії

Найпоширеніший вид – шлуночкові екстрасистолії. Він становить не менше 60% від усіх випадків скорочень.

Також розрізняють і інші види екстрасистолії. Характерні відмінності в частоті виникнення позачергових скорочень:

 • Квадрагіменія – позачергове скорочення після кожного третього фізіологічного скорочення.
 • Тригемінія – позачергове скорочення після кожного другого фізіологічного скорочення.
 • Бігемінія – позачергове скорочення слідує відразу за фізіологічним, змінюючи один одного.

Залежно від частоти виникнення скорочень розрізняють:

 • Часті скорочення. Екстрасистолії виникають більше 15 разів на хвилину.
 • Середні скорочення. Екстрасистолії виникають до 15 в хвилину.
 • Рідкісні скорочення. Екстрасистолії виникають до 5-6 разів на хвилину.

Симптоми екстрасистолії

Екстрасистолія – симптом, який не завжди може проявлятися суб’єктивними відчуттями пацієнта. Однак, люди, які страждають на вегетосудинну дистонію більш чутливі до екстрасистолії, ніж, наприклад, пацієнти з серйозними органічними захворюваннями серця.

Пацієнти описують випадок екстрасистолії як сильний серцевий поштовх всередині грудної клітини, що супроводжується відчуттям тривоги, нестачі повітря. Деякі відзначають запаморочення і легку нудоту.

Якщо суб’єктивні симптоми і виражені, то вони можуть маскувати під переднепритомний стан – підвищене потовиділення, слабкість, відчуття жару. Деякі відчувають приступ стенокардії з типовою клінікою.

Діагностика екстрасистолії

Так як екстрасистолія не завжди проявляється суб’єктивними симптомами – це не означає, що її немає. Основне діагностичне підтвердження наявності патології – ЕКГ. У всіх інших випадках екстрасистолію можна запідозрити на етапі скарг пацієнта.

Лікування екстрасистолії

Лікування багато в чому залежить від виду і форми екстрасистолії. Якщо позачергові скорочення в серці виникають в результаті посилення захворювання нервової, травної або інших систем – на самому початку проводиться лікування основного захворювання.

Далі, швидше за все, буде потрібно консультація невролога. Найбільш часто для купірування легких рідкісних екстрасистолій призначають трав’яні збори і деякі седативні препарати.

Для більш серйозного лікування необхідно показання – кількість екстрасистолій більше 200 за добу разом зі скаргами пацієнта. В такому випадку призначаються деякі з препаратів – корданон, мексілен, дилтіазем і інші.

Соцмережі