Диплопія

Диплопія – це роздвоєння зору. Виявляється як самостійне захворювання, хоча може мати і вроджений характер. Приносить хворим значний дискомфорт. Роздвоєння зору провокує швидку стомлюваність очей і необхідність постійної корекції зорової картинки.

Причини диплопії

Диплопія проявляється в тому випадку, якщо одне око не може рухатися нормально, через що і створюється подвійність картинки. Проблеми з руховою активністю очей виникають внаслідок ураження нервів і окорухових м’язів. У деяких випадках причиною захворювання стають травми орбіти або крововилив, який обмежує рух очі. Травма головного мозку теж може бути причиною диплопії, але, в такому випадку вона діагностується як вторинне захворювання. При цукровому діабеті диплопія теж виникає як вторинне захворювання. У цьому випадку захворювання не потребує лікування і проходить само, хоча може проявлятися і рецидивами. Аневризма сонної артерії теж є фактором ризику виникнення диплопії. Гіпотиреоз також вважається чинником, що провокує роздвоєння зору, оскільки при набряклості відбувається здавлювання очного нерва, що і викликає роздвоєння зображення. До захворювань, які можуть спровокувати виникнення диплопії відносяться:

Відзначалися випадки, коли провокуючим фактором для розвитку цього стану було введення ботокса, при халатності медичного персоналу і недотриманні правил введення препарату.

Види диплопії

Диплопія має чотири види:

  • Бінокулярна диплопія, коли спостерігається відхилення зорової осі в одному оці, через що зображення не може нормально відобразитися на сітківку.
  • Монокулярна диплопія, коли спостерігається помутніння кришталика, через що об’єкт, що розглядається одним оком, відображається на різних ділянках сітківки.
  • Паралітична диплопія – це параліч очних м’язів.
  • Перехресна диплопія, коли зображення проектується хрест-навхрест.

Симптоми і ознаки диплопії

Диплопія характеризується наявністю двох, а не одного як повинно бути, зображень одного і того ж предмета. У деяких випадках зображення розпливається, але таке трапляється дуже рідко.

На подібні відхилення хворий звертає увагу відразу ж, намагаючись виправити становище і прикрити око рукою, щоб уникнути роздвоєного зображення.

Діагностика

Попередній діагноз встановлюється на підставі скарг пацієнта, а для його підтвердження проводяться такі дослідження:

  • Метод коордіметрії, який має на увазі поділ полів огляду очей за допомогою фільтрів червоного і зеленого кольору. Таким чином, виявляється, як бачиться об’єкт в просторі для обох очей.
  • Метод провокування диплопії заснований на оцінці зображення кожного ока, щоб визначити, яке око проектує подвійне зображення.
  • Найбільш простим тестом для визначення цього захворювання є стеження за лампочками, при якому пацієнт відповідає, скільки точок, дві або одну він бачить.

Лікування диплопії

Лікування диплопії починається з лікування основного захворювання. Як правило, первинним є порушення в роботі зорового нерва інервуючого м’язу. Лікування проводиться офтальмологом і невропатологом.

Для лікування захворювання також використовуються:

  • Призматична корекція або окуляри зі зміщенням центру лінзи, для коригування зору.
  • Спеціальні вправи для очей, щоб розвинути резерви організму і поліпшити гостроту зору.

Соцмережі