Гіфема – крововилив в око

Гіфема – це крововилив або скупчення крові в передній камері ока (просторі між рогівкою і райдужкою). Кров може закривати більшу частину райдужки і зіниці, частково або повністю блокуючи зір.

Що таке гіфема?

Найбільш частою причиною крововиливу в око є травма, тому гіфема зустрічається як у дорослих, так і у дітей. Якщо поява крові в оці обумовлено іншими причинами, то ризик розвитку гіфеми може позначатися расовими, етнічними або статевими факторами, які можуть обумовлювати першопричину крововиливу в око.

Сучасна медицина класифікує гіфему в залежності від кількості накопиченої в оці крові:

  • перший ступінь – кров займає менше третини передньої камери ока:
  • другий ступінь – кров заповнює від третини до половини передньої камери ока;
  • третій ступінь – кров заповнила більше половини передньої камери ока;
  • четвертий ступінь – передня камера ока повністю заповнена кров’ю.

У 58% випадків діагностується гіфема першого ступеня, в 20% – другий, в 14% – третій, і тільки в 8% – четвертий.

Альтернативний метод класифікації гіфеми полягають у вимірі кількості крові в міліметрах. Цей метод ефективний при моніторингу процесу лікування, оскільки дозволяє відстежувати кількість в оці крові.

Причини і симптоми гіфеми

Найпоширенішою причиною гіфеми є травма. Удар по очному яблуку може привести до пошкодження райдужної оболонки, циліарного тіла, трабекулярної мережі і пов’язаної з нею судинної сітки. Пошкоджені судини починають кровоточити, і кров, через брак іншого виходу, скупчується в передній камері ока. Подібні травми часто зустрічаються в професійному спорті.

До інших розповсюджених причин гіфеми відносяться:

– патологічне розростання судин на поверхні райдужки (неоваскуляризація);

– очна інфекція, викликана герпесом;

– проблеми зі згортання крові (наприклад, гемофілія);

– проблеми з імплантатами лінз;

– рак ока.

Гіфема може розвиватися в результаті операцій на оці. У такому випадку вона вважається нормальним післяопераційним ускладненням.

Симптоми гіфеми відносно прості і включають:

– видиме скупчення крові в передній камері ока;

– чутливість до світла;

– біль;

– розмитий зір або його повна відсутність;

Варто відзначити, що у випадку з гіфемою кров не завжди видно – в такому випадку, мова йде про мікрогіфему.

Діагностика і лікування гіфеми

Головну роль в діагностиці гіфеми грає збір анамнезу. Оскільки найпоширенішою причиною крововиливу в око є травма, лікар захоче дізнатися, чи не травмував пацієнт очей. Якщо причиною гіфеми виявиться не травма, лікарю необхідно провести додаткові дослідження, щоб виключити такі небезпечні стани як рак або гемофілію.

Діагностика гіфеми включає:

  • оцінку зору пацієнта;
  • вимірювання внутрішньоочного тиску;
  • огляд внутрішньої частини ока за допомогою спеціального мікроскопа;
  • комп’ютерну томографію ока для перевірки цілісності очниці, якщо причиною гіфеми виявилася травма.

У більшості випадків гіфема проходить сама по собі. Все, що може рекомендувати лікар, це носіння спеціального щитка на оці через підвищену чутливість до світла, обмеження активності, а також відпочинок з піднятою головою, щоб кров як можна швидше покинула передню камеру.

Як правило, гіфема проходить протягом 5-6 днів.

Госпіталізація обов’язкова для пацієнтів з гемофілією, серйозними травмами ока, високим внутрішньоочним тиском і серповидно-клітинною анемією.

Лікування гіфеми може включати прийом препаратів, які дозволяють вгамувати біль, знизити внутрішньоочний тиск і зняти запалення. Важливо пам’ятати, що при гіфемі не можна приймати аспірин, оскільки він розріджує кров і може викликати повторну кровотеча.

Якщо всі перераховані вище методи лікування гіфеми виявилися неефективні, потрібне хірургічне втручання. Згідно зі статистикою, в операції потребує приблизно 5% пацієнтів з травматичної гіфеми. Якщо протягом перших 4-5 днів не спостерігається видимого поліпшення або гіфема продовжує розростатися, операція є обов’язковою.

В такому випадку кров відсмоктується через надріз в передній камері. Якщо в ході операції було виявлено джерело крововиливу, воно купується, що дозволяє запобігти повторній появі гіфеми.

Прогноз для пацієнтів гіфеми тим сприятливіший, чим раніше вони звернулися до лікаря.

Соцмережі