Лікування глаукоми

Своєчасне виявлення та правильне лікування глаукоми дозволяє уникнути безповоротної сліпоти! Всім пацієнтам у віці після 40 років рекомендується вимірювання внутрішньоочного тиску при будь-якому зверненні до очного лікаря. Лікування глаукоми в кожному випадку суто індивідуальне, може складатися з комбінації різних методів і проходить тільки за активної участі лікаря в лікарні VISIOBUD https://www.visiobud.com/hirurgicheskoe-lechenie-glaukomy/ .

Діагностика глаукоми

 • Обстеження при глаукомі включають:
 • вимірювання внутрішньоочного тиску (тонометрія);
 • визначення поля зору (периметрія);
 • Вивчення очного дна.

Додатково можуть бути проведені:

 • тонографія
 • гоніоскопія
 • пахіметрія

Відкритокутова глаукома небезпечна тим, що вона може довго залишатися непоміченою і що явні зміни зору відчуваються людиною лише тоді, коли хвороба перебуває у занедбаній стадії. Саме тому всім пацієнтам після 40 років має вимірюватися внутрішньоочний тиск за будь-якого звернення до очного лікаря (не рідше 1 разу на 6 місяців). Глаукома руйнує нервові волокна сітківки та зоровий нерв, які не піддаються відновленню. На початковій стадії звужуються поля зору на периферії, але больовий синдром відсутній, а гострота зору ще може бути досить високою.

При сильному болю в оці, а також появі раптового головного болю в області чола і скроні ураженого ока, нудоті можна запідозрити закритокутову глаукому. Дуже важливо надати своєчасну допомогу, щоб уникнути втрати зору.

Глаукома з низьким тиском, коли зміни відбуваються на тлі нормального внутрішньоочного тиску, небезпечна тим, що складна в діагностиці та тому часто діагностується тільки в стадії, що далеко зайшла.

Прогнози

Слід знати, що чим раніше поставлено діагноз відкритокутової глаукоми та розпочато лікування, тим більше шансів зберегти та підтримати зорові функції ока.

Вирішальним чинником у лікуванні нападів глаукоми є час звернення до лікаря. Якщо напад не усунути протягом першої доби, то це може призвести до значного незворотного зниження зору, а іноді й до сліпоти.

Лікування

Лікування будь-якого виду глаукоми спрямоване, перш за все, на нормалізацію внутрішньоочного тиску:

 • за допомогою крапель (підбір медикаментів та режим закапування індивідуальний, визначається після обстеження)
 • за допомогою лазерної терапії (проводиться при неефективності медикаментозної терапії).
 • за допомогою хірургічної операції (проводиться при неефективності медикаментозної терапії, після операції пацієнт позбавлений необхідності використовувати краплі протягом 5-7 років).

На початкових стадіях відкритокутової глаукоми може бути достатньо правильно підібраного крапельного режиму. Зазвичай, це кілька видів крапель, які необхідно закопувати від одного до трьох разів на день. Слід пам’ятати, що неприпустимо пропускати закопування чи забувати про них, ціною таких помилок може стати втрата зору.

Якщо краплі не можуть ефективно знизити рівень тиску або глаукомний процес перебуває вже на розвиненій стадії, вдаються до лазерного та хірургічного лікування. При цьому прагнуть покращити відтік внутрішньоочної рідини природними шляхами та/або формують нові шляхи відтоку.

Лазерне лікування глаукоми – лазерна іридектомія (іридотомія) – є методом вибору у пацієнтів із закритокутовою глаукомою або як додатковий метод лікування до крапель при відкритокутовій глаукомі. Суть процедури – у безконтактному формуванні додаткових шляхів відтоку внутрішньоочної рідини. Операція малотравматична проводиться в амбулаторних умовах і, як правило, не вимагає особливої ​​підготовки.

Хірургічні методи застосовують у тому випадку, коли ні краплі, ні лазерна терапія що неспроможні ефективно знизити рівень тиску чи глаукомний процес перебуває вже у розвиненої стадії. Доцільність та необхідність хірургічного лікування визначається лікарем.

Операція:

 • безболісна (проводиться під внутрішньовенною анестезією),
 • триває близько 20-40 хвилин, амбулаторна,
 • післяопераційний період становить від 1 до 3 тижнів (у цей період пацієнту призначаються протизапальні краплі), дискомфортні явища в області ока можливі протягом 5-7 днів.

Необхідно пам’ятати, що лікування глаукоми в кожному випадку є суто індивідуальним, може складатися з комбінації різних методів і проходить тільки за активної участі лікаря. Самолікування чи рекомендації одного пацієнта іншому – неприпустимі.

Гострий напад глаукоми закритокутової за своїми проявами схожий з деякими іншими хворобами ока, тому до початку лікування необхідно поставити точний діагноз. Лазерне та хірургічне лікування при закритокутовій глаукомі проводять після того, як напад купований з метою запобігання повторним нападам.

Для підтримки зорових функцій пацієнтам із будь-якою формою глаукоми проводять курси терапевтичного лікування, іноді поєднуючи їх із малими формами хірургічних втручань. Тепер це є одним з найбільш перспективних напрямів терапії глаукоми, а в ряді випадків дозволяє досягти часткового поліпшення зору.

Наприкінці слід сказати, що глаукома – захворювання довічне. Навіть якщо проведене лікування дозволяє внутрішньоочному тиску залишатися на нормальному рівні протягом багатьох років, немає гарантії, що підйоми тиску не повторюватимуться. Тому пацієнти з глаукомою повинні постійно перебувати під наглядом офтальмолога. Зазвичай періодичність оглядів становить кожних 3-4 місяці, залежно від стадії хвороби.

Протипоказання до проведення операції

 • серйозні супутні захворювання очей,
 • якщо ризик зниження зору перевищує можливий позитивний ефект.

Соцмережі