Астигматизм: що це, причини, види, симптоми, лікування

Астигматизм – це патологія зору, внаслідок наявності якої людина бачить предмети розмитими та нечіткими.

Кожна людина мріє про здорові очі і якісний зір. На жаль, зараз похвалитися чітким і виразним зором можуть далеко не всі. Як показує практика, багато хто страждає на те чи інше офтальмологічне захворювання. Згідно зі статистикою, кожен четвертий житель на планеті страждає на астигматизм, який проявляється в різних ступенях.

Поняття астигматизм

З латинського астигматизм перекладається як «відсутність точки фокусу». При розвитку патології це є основною проблемою, з якою стикаються люди. Порушення відбуваються через те, що передня оболонка ока заломлює промені по кількох осях.

Люди, які страждають від астигматизму, бачать навколишні предмети, що знаходяться на відстані, трохи розмиті, розтягнуті в різних положеннях.

Щоб точно зрозуміти, що є астигматизм необхідно володіти інформацією у тому, що у природі майже немає правильної форми. У кожної людини рогова оболонка ока може мати округлу або овальну форму. Коли оболонка візуально нагадує овал, ознаки астигматизму найбільш яскраво виражені.

Люди, які страждають на таку патологію, як астигматизм бачать як чіткі, так і розмиті області. Коли починає з’являтися розпливчатість зображення, це є основною ознакою розвитку захворювання.

Астигматизм з МКБ-10

Міжнародна класифікація хвороб 10-го перегляду (МКБ-10), привласнив астигматизму код H52.2.

Причини астигматизму

Всі існуючі причини, які можуть спровокувати зорові порушення, поділяються на такі типи:

 1. Природжені причини астигматизму мають спадковий характер. Основною причиною розвитку хвороби є генетична схильність. Через наявність спадкових чинників починають неправильно розвиватися органи зору ще до появи малюка світ. Спровокувати недугу також можуть деякі внутрішньоутробні відхилення, такі як важкі інфекційні процеси та неправильні дії під час розродження медичного персоналу.
 2. Придбані – це травми, що трапляються у процесі різноманітних життєвих ситуацій. Вони провокують появу порушень, які торкаються форми рогівки або кришталика. До придбаних факторів відносяться травми рогівки, кришталика, запальні патології кератити, кератоконус, непрофесійне накладання швів на область рогівки та відхилення зубощелепної системи.

Найчастіше причиною астигматизму визнається спадкова схильність. Тому якщо хтось із родичів раніше страждав на таку недугу, слід уважно ставитися до свого здоров’я і систематично відвідувати офтальмолога з профілактичною метою.

Види астигматизму

Як і решта захворювань, астигматизм має певну кількість різновидів, які відрізняються причиною своєї появи, симптоматикою та способом лікування.

У медичній практиці виділяють такі види:

 1. Фізіологічний та патологічний астигматизм.
  Фізіологічний астигматизм – характеризується змінами, що відбуваються в оптичній системі ока. Особливістю відхилення є те, що патологія не відбивається на якості зору. Цей стан визнається уродженим і не потребує обов’язкового лікування.
  Патологічний астигматизм – негативно впливає на чіткість зору. Щоб уникнути негативних наслідків при постановці такого діагнозу, лікування повинно призначатися своєчасно та професійно.
 2. Вроджений та набутий астигматизм.
  Вроджений астигматизм – найчастіше діагностується у дітей. Патологія передається від батьків дитині. Тому якщо в сім’ї є хоч одна людина, у якої діагностувалась така недуга, то дитину потрібно обстежити у ранньому віці.
  Придбаний – відбувається упродовж життя людини. Спровокувати таку патологію можуть процеси, які провокують ушкодження заломлюючих поверхонь ока.
 3. Міопічний, гіперметропічний та змішаний астигматизм
  Міопічний астигматизм – область рогівки, уражена астигматизмом, збільшує заломлюючу здатність оптики ока.
  Гіперметропічний астигматизм – область рогівки, уражена астигматизмом, зменшує заломлюючу здатність оптики ока.
  Змішаний – присутні обидва фактори – і короткозорість (міопія) та далекозорість.
 4. Прямий та зворотний астигматизм.
  Прямий – відрізняється критичним заломленням променів у вертикальному меридіані. Такий тип астигматизму діагностується набагато частіше за інших.
  Зворотний – заломлення променів відбувається у горизонтальному меридіані. Такий вид астигматизму провокує появу у людини маси неприємних відчуттів, але діагностується набагато рідше.
 5. Правильний та неправильний астигматизм.
  Правильний – порівняно з іншими діагностується найчастіше і є вродженим дефектом.
  Неправильний – характеризується тим, що у різних ділянках промені заломлюються по-різному. Формується через перенесені травми або хірургічне втручання.

Розрізняється астигматизм ще й залежно від ступеня. Їх відмінності полягає у показниках діоптрій. Залежно від цих показників різниться лікування астигматизму, а також потрібні різні контактні лінзи чи окуляри.

Розглянемо ступені астигматизму.

 1. Слабка ступінь астигматизму – характеризується показником до 3 діоптрій і діагностується набагато частіше за всіх інших. Така патологія ефективно лікуватиметься за допомогою всіх існуючих методів терапії.
 2. Середній рівень астигматизму – характеризується тим, що показники варіюються від 3 до 6 діоптрій. Діагностується порівняно рідше. У процесі терапії пацієнту не призначаються окуляри, а проводиться корекція зору з допомогою лазера, хірургічне втручання чи підбираються контактні лінзи.
 3. Високий ступінь астигматизму – цей ступінь характеризується показником понад 6 діоптрій. Спровокувати такий ступінь можуть серйозні порушення у рогівці. Для боротьби з недугою застосовуються жорсткі контактні лінзи, зокрема використовується хірургічна чи лазерна корекція зору.

Чим вище ступінь захворювання, тим складніше позбавитися цієї проблеми. Зір суттєво погіршується і часом позбутися патології можливо лише завдяки операції на очах.

Симптоми астигматизму

Ознаки, які свідчать формування астигматизму, можуть виявлятися як у сукупності, і окремо. Найчастіше кілька ознак, що проявляються спільно, свідчать про те, що захворювання перейшло в запущену стадію.

Розглянемо ознаки астигматизму.
До основних ознак, що свідчать про захворювання, відноситься:

 1. Головний біль – цей симптом може проявлятися не завжди. Але якщо хвороба вчасно не діагностована і не розпочато лікування, то хворий може відчувати болючі відчуття в області очей і голови. Це тим, що органи зору протягом більшого проміжку часу перебувають у напрузі. Часто люди на початковій стадії намагаються ігнорувати симптоматику та адаптуватися до ситуації. У такі моменти можуть з’являтися часті головний біль пульсуючого характеру.
 2. Різи в очах, що особливо яскраво виявляються після тривалого навантаження.
 3. Рясна сльозотеча з’являється в основному після тривалого напруженого стану очей.
 4. Зниження зорової функції у темний час доби, внаслідок якої контури предметів стають практично невидимими.
 5. Болюча сприйнятливість яскравого світла, яка може спостерігатися разом із головним болем.
 6. Швидка втома очей, що провокує печіння та непереборне бажання закрити їх на деякий час.
 7. Примружування під час розгляду предметів, потреба підійти ближче до об’єкта або навпаки віддалитися від нього, щоб розглянути деталі.

З появою симптоматики, навіть якщо вона проявляється нечасто, потрібно відразу звернутися за допомогою до лікаря, т.к. своєчасне лікування допоможе запобігти розвитку ускладнень.

На самому початку розвитку захворювання симптоматика слабо виражена, але, як і будь-яка хвороба в процесі свого розвитку, ознаки прогресують і стають яскраво вираженими.

Якщо астигматизм протягом тривалого часу розвивається і вже переходить у важку стадію, то в такому випадку можуть спостерігатися не лише зорові, а й психосоматичні порушення. У цей період людина стає нервовою та запальною.

Діагностика

Щоб встановити точний діагноз, перевірка стану пацієнта здійснюється у кілька етапів. У першу лікар уважно вислуховує скарги хворого і лише після цього посилає його на перевірку гостроти зору, у процесі якої виявляється не тільки наявність, але й спрямованість захворювання.

Для встановлення остаточного діагнозу в обов’язковому порядку призначається рефрактометрія, яка полягає в дослідженні заломлення світла.

Завершується обстеження тестом астигматизм. Він дозволяє визначити, чи є супутні захворювання. За результатами всіх досліджень і після обов’язкового збору докладного та спадкового анамнезу лікар зможе точно поставити діагноз та визначити різновид, тип та стадію патології. Потім виходячи з усіх даних підібрати найбільш ефективне лікування.

Лікування астигматизму

При визначенні наявності астигматизму важливо домогтися того, щоб зір повністю відновився. Для цього необхідно насамперед відновити нормальне фокусування променів на сітківку. Це завдання є основним у терапевтичному процесі. Розглянемо методи, якими здійснюється лікування астигматизму.

Лазерна корекція зору

Метод лазерної корекції зору вважається одним із найдієвіших і відрізняється високим ступенем безпеки та чудовими результатами. Якщо проводити лікування астигматизму за допомогою лазерної корекції позбавитися недуги можна назавжди. Даний метод терапії проводиться лише за бажанням пацієнта. Перед тим як провести лазерну корекцію лікар обов’язково повинен переконатися, що у пацієнта відсутні протипоказання. Найчастіше таке лікування призначається при неправильному астигматизмі, який не піддається очковій корекції.

Носіння окулярів

Очкова корекція – метод консервативний, безопераційний, але не забезпечує повне лікування хвороби. Зір покращується лише тоді, коли пацієнт носить окуляри. Очкова корекція вважається найпоширенішим способом, але, на жаль, не ідеальним, т.к. окуляри не виправляють заломлення променів і не проводять лікування астигматизму, а лише покращують зір під час їхнього носіння.

Контактні лінзи при астигматизмі

Контактна корекція – пацієнту рекомендується носити контактні лінзи, які забезпечують більшу якість зору, порівняно з окулярами. Спосіб можна порівняти з лазерною корекцією за вартістю, але, так само як і окуляри не позбавляють патології. Контактні лінзи – це скоріше не лікування астигматизму, а усунення симптомів.

Хірургія очі

Очні операції – найрадикальніший спосіб лікування астигматизму. Використовується він у крайніх і важких випадках, коли через тих чи інших чинників лазерна корекція може бути проведена. Суть такого методу полягає в тому, що під час операції проводиться заміна прозорого кришталика або імплантування факічної лінзи у вічі.

Який спосіб лікування астигматизму буде найбільш ефективним у кожному окремому випадку, може вирішити тільки лікар. Для того, щоб лікування астигматизму дало позитивний результат обов’язково потрібно вибрати професійну клініку очей і досвідченого лікаря.

Народні методи лікування дієта

Лікування астигматизму має проходити комплексно для більш ефективності. Важливе значення має і комплексність процедур, які повинні включати як традиційну медицину, так і народні засоби.

Кошти народної медицини рекомендують використовувати навіть досвідчені фахівці. Насамперед важливо переглянути свій раціон і додати до нього корисні овочі та фрукти. Їх рекомендується регулярно вживати як салатів. Крім того, щодня фахівці рекомендують випивати свіжий сік або суміш декількох соків.

Для очей дуже корисна чорниця, яку можна використовувати зовсім у будь-якому вигляді. Саме в цій ягоді містяться всі необхідні вітаміни та корисні речовини для очей. Але, незважаючи на всі корисні властивості народних методів лікування, тільки завдяки їм позбавитися захворювання не вийде.

Перед тим як віддати перевагу тому чи іншому засобу обов’язково потрібно проконсультуватися зі своїм лікарем, який в залежності від занедбаності, стадії захворювання та індивідуальних особливостей організму підбере найбільш ефективне комплексне лікування. Навіть при появі перших симптомів категорично заборонено займатися самолікуванням, тому що воно може призвести до подальшого розвитку астигматизму та спровокувати ускладнення.

Астигматизм у дітей

Найчастіше астигматизм у дитячому віці розвивається внаслідок спадкової схильності. Якщо звернутися за допомогою до фахівця, то за наявності патології лікар зможе діагностувати недугу навіть немовляті.

Астигматизм в дітей віком зокрема може бути наслідком перенесених раніше травм ока, і навіть патологій зубощелепної системи чи вивиху кришталика.

Основною проблемою астигматизму в дитячому віці є те, що часто батьки тривалий час не звертають увагу на симптоми астигматизму і не підозрюють, що у їхнього малюка присутні проблеми із зором. Адже діти не часто скаржаться на зір.

Основними симптомами астигматизму у дітей є:

 • поява головного болю, який зазвичай проявляється області чола;
 • запаморочення;
 • дитина відмовляється читати та розглядати картинки;
 • дитина починає примружувати очі та нахиляти голову під різними кутами.

Поява перелічених вище ознак має насторожити батьків і є приводом для звернення до медичного закладу. Відразу впадати в паніку не варто, адже така симптоматика не обов’язково означатиме, що у дитини розвивається астигматизм, але ігнорувати похід до офтальмолога все ж таки не слід.

Астигматизм у дітей, як і в дорослих поділяється на кілька різновидів. Поставити точний діагноз у дитячому віці складніше, тому що вони не скаржаться на симптоми астигматизму. З цих причин, астигматизм у дітей, як правило, діагностується у більш занедбаній стадії.

Щоб своєчасно виявити захворювання батькам, потрібно уважно стежити за станом дитини і систематично показувати його офтальмологу. Лікування астигматизму на ранній стадії збільшує шанси на повне відновлення зору.

Ускладнення

Якщо вчасно не діагностувати захворювання і не приступити до адекватного лікування, то астигматизм може спровокувати розвиток ускладнень, таких як косоокість і різке зниження зорової функції.

У запущеній стадії астигматизм провокує появу сильного головного болю, що супроводжується зниженням якості зображення. Уникнути ускладнень можна лише за систематичних відвідин окуліста.

До ще одного ускладнення відноситься амбліопія. Ця недуга полягає в тому, що у людини відбувається зниження зору, настає повна дисфункція одного з органів зору.

Якщо людина постійно відкладає відвідування лікаря, астигматизм може спровокувати такі ускладнення:

 • систематичне сльозотеча;
 • поява зморшок у очній області;
 • постійна дратівливість;
 • у дитячому віці спостерігається зниження успішності та поява психологічних проблем.

Як показує практика, астигматизм у дорослих лікуватися набагато важче і триваліше, ніж у дитячому віці. Тому важливо своєчасно звертатися за медичною допомогою для того, щоб відновити зорові функції і назавжди позбутися патології.

Прогноз

Якщо при астигматизмі терапія призначена несвоєчасно чи непрофесійно, то у такому разі людині загрожує різке зниження гостроти зору, а також амбліопія чи косоокість.

Щоб прогноз на одужання був позитивним, необхідно ретельно стежити за своїм здоров’ям та своєчасно звертатися за кваліфікованою медичною допомогою. Найефективнішим методом лікування вважається лазерна корекція, яка дозволяє повністю позбутися захворювання і зберегти зір. Проте часто замість лікування вибирають усунення симптомів – контактні лінзи чи окуляри.

У кожному окремому випадку метод лікування повинен підбиратися лікарем, тому що лише за правильної корекції можна зберегти високу гостроту зору та чудову працездатність.

Профілактика астигматизму

Будь-яке захворювання, незалежно від рівня його розвитку, вимагає проведення певних профілактичних заходів.

Очі є важливим органом, стежити за яким необхідно ретельно. Вони завжди підкажуть своєму господареві, коли необхідно відпочити та розслабитися.

Крім іншого необхідно дотримуватися наступних рекомендацій:

 • Контролювати режим освітлення – суть профілактики полягає в тому, що будь-які зорові навантаження повинні здійснюватися тільки при достатньому освітленні, щоб очі втомлювалися менше.
 • При зоровій роботі вона повинна чергуватись з активними фізичними навантаженнями.
 • При активних навантаженнях на зорову систему рекомендується проводити кожні тридцять хвилин гімнастичні вправи для очей, щоб відновити зір.
 • Віддавати перевагу тільки здоровому та збалансованому харчуванню, відмовитися від шкідливих звичок.
 • Уникати несприятливих кліматичних умов.
 • Застосовувати додаткові загальнозміцнюючі методи, такі як масаж, плавання тощо.
 • При постійному навантаженні на очі – наприклад при роботі за комп’ютером, необхідно періодично пити відновлювальний курс вітамінів для очей, щоб зір не погіршувався.

При виникненні симптомів, що свідчать про астигматизм попередити розвиток захворювання можна виключно за допомогою своєчасного лікування, яке може бути як фізіотерапевтичним, оптичним чи хірургічним. Чим раніше буде поставлено точний діагноз і підібрано правильне лікування, тим швидше можна суттєво покращити гостроту зору, а від часу взагалі позбутися патології.

При цьому необхідно мати на увазі, що консервативні методи лікування (контактні лінзи, окуляри) можуть допомогти лише на певний час покращити зір і до певної міри компенсувати недоліки рефракції, а ось повністю позбутися астигматизму тільки за допомогою хірургічного втручання або лазерної корекції.

Соцмережі