Лікування викривлення носової перегородки – який метод вибрати?

Носова перегородка виконує багато важливих функцій: вона зволожує вдихаємо повітря, підігріває його, забезпечує баланс у розподілі повітря в правій і лівій ніздрі. Не можна, звичайно, забувати і про нюх. Функції зігрівання і зволоження сходять нанівець при викривленій перегородці. Найчастіше цим захворюванням страждають дорослі чоловіки, рідше – жінки, зовсім рідко – маленькі діти.

Викривлення носової перегородки – причини і симптоми

Причинами викривлення можуть бути не тільки травми, а й неправильний ріст кісток черепа, поліпи і пухлини в носі, дуже розвинена раковина носа, яка тисне і викривляє перегородку.

Звичайно, сама людина навряд чи зможе зрозуміти, чи є у нього викривлення носової перегородки, однак існують деякі симптоми, які вказують на це:

  • неправильна форма носа,
  • постійний нежить,
  • головний біль,
  • хропіння і апное уві сні (короткочасна зупинка дихання уві сні),
  • постійні простудні захворювання,
  • кашель і біль у горлі,
  • болі в вухах.

Наслідки викривлення носової перегородки

Носові ходи відіграють величезну роль в захисті дихальних шляхів: тут відбувається зігрівання, зволоження та знезараження вдихуваного повітря.
Незначне відхилення перегородки в ту або в іншу сторону будь-яких неприємних наслідків для здоров’я не викликає. Але якщо викривлення виражено значно, можуть виникнути суттєві проблеми зі здоров’ям.
Так, викривлення перегородки впливає на напрямок проходить по носових ходах повітря, викликає мікротравми і запалення слизової оболонки, знижуючи бар’єрну захист. В результаті цього створюються умови для розмноження мікробів в носових проходах, в навколоносових пазухах. Все це призводить до розвитку ринітів, гайморитів, синуситів.
Запалена слизова носа сприяє проникненню різних алергенів, а це може привести до поступового розвитку або загостренню бронхіальної астми або інших алергічних захворювань.
Викривлена перегородка перешкоджає достатній кількості вдихуваного повітря. В результаті чого страждає головний мозок через брак кисню. Якщо деформація перегородки спостерігається протягом тривалого часу, виникає хронічна гіпоксія мозку. Це свою чергу призводить до головного болю, порушення сну, слуху, сповільненій реакції на події. Це дуже небезпечно, особливо в дитячому віці і може привести до відставання в розумовому розвитку.
Страждає і імунна система, такі люди частіше хворіють на респіраторні інфекції, у них можуть спостерігатися розлади роботи кишечника.
Всі ці негативні моменти значно погіршують якість життя і навіть, вченими помічено, ведуть до його скорочення на 5 – 6 років.

Лікування викривлення носової перегородки без операції

Більшості людей викривлена носова перегородка не доставляє дискомфорту. Не завжди наявність деформації носової перегородки вимагає операції. Якщо прояви викривлення не критичні, то виникають проблеми лікують консервативними методами: призначають судинозвужувальні краплі в ніс, спреї, антибіотики, антигістамінні засоби, промивання носа.
Можна вдатися до лікування в домашніх умовах, про них я розповім трохи пізніше. Але і це не завжди допомагає, а якщо є результат, то він короткочасний. І тоді доводиться вдаватися до операції.
У наш час медицина пішла далеко вперед. І зараз деформацію носової перегородки лікують без операції. Такі методи, як лікування лазером, септопластика, ендоскопія зарекомендували як ефективні методи безопераційної корекції.
Як роблять риносептопластика, можна побачити в цьому відео. Подібну операцію роблять під місцевим знеболенням, причому пацієнт знаходиться в повній свідомості і будь-яких неприємних відчуттів у нього не виникає.

Викривлення носової перегородки – лікування лазером

В кінці минулого століття знайшов своє застосування абсолютно новий і ефективний метод лікування викривленої перегородки носа – лазерна хондросептопластика. Метод не має побічних ефектів і протипоказань, її можна проводити в амбулаторних умовах.
Суть операції полягає на прогріванні лазером ділянки хрящової тканини до певної температури, внаслідок чого вона стає м’якою і еластичною, що дозволяє спеціальним інструментом надати перегородці правильну форму, фіксують тампоном, просякнутим маслом, на добу.

Таке втручання є нетривалим, а також має набагато нижчий рівень ризику виникнення кровотечі. Цей метод значно менш травматичний, ніж хірургічне втручання.

Використання лазерного випромінювання не відбувається опіку слизової носа. Хворого через кілька годин виписують, особливого нагляду після операції пацієнт не потребує. А тампон через добу видаляють. Даний метод підходить для невеликих викривлень, в інших випадках буде потрібно оперативне втручання.

Викривлення носової перегородки – операція

Септопластика – хірургічна операція по усуненню викривлення носової перегородки. На відміну від ринопластики, метою операції є не відновлення правильної форми носа, а поліпшення носового дихання. Більшість операцій проходять протягом 60 хвилин, тривалість операції залежить від індивідуальної будови і стану перегородки носа. Якщо потрібно корекцію форми носа поєднати з септопластикою, виконується комплексна операція під назвою риносептопластика.
Однак, щоб зрозуміти, чи потрібна операція (це лікується тільки хірургічним шляхом), необхідно пройти консультацію отоларинголога, провести ретельну діагностику та обстеження. Лікар зовні зможе оцінити проблему і з’ясувати, чи порушено нюх. Далі за допомогою спеціальних приладів проводиться огляд порожнини носа і носоглотки.
Існує кілька свідчень для операції. Крім появи явного косметичного ефекту, пацієнти можуть позбутися постійної закладеності носа, риніту, отитів, головних болів і гайморитів. Операція буде потрібно лише в тому випадку, якщо носове дихання постійно буває утрудненим, виникають часті риніти, гайморити і синусити, виникає ризик атрофії слизової носових ходів.
Медицина постійно розвивається, тому операція по виправленню носової перегородки вважається простою і займає не більше двох годин. При цьому видаляються непотрібні хрящі, які чинять тиск на перегородку, а за відсутності ускладнень пацієнта виписують.

Для проведення операції є протипоказання:

  • вагітність,
  • гострі стани і лихоманка,
  • судоми,
  • онкологічні або ендокринні захворювання,
  • вік до 16 років, операцію можуть зробити дітям після 6 років при наявності серйозних показань.

Після проведення подібної операції можуть виникнути ускладнення:

  • часті носові кровотечі,
  • перфорація (поява отвору) в носовій перегородці,
  • гнійні запалення придаткових пазух носа.

Не дивлячись на уявну простоту, потрібно бути готовим до тривалого реабілітаційного періоду. Він триває близько двох місяців. Протягом першого тижня ніс промивається лікарями, далі доведеться це робити самостійно. Також призначаються антибіотики, знеболюючі препарати і гормональна терапія, щоб процес загоєння проходив швидше.
Справа в тому, що після операції виникає набряк слизової оболонки носа, і сходить він досить довго, носове дихання при цьому утруднене, дихати доведеться тільки ротом. Зате після реабілітації відчуття і нюх повертаються. Звичайно, як і при будь-якому хірургічному втручанні, є ризик розвитку ускладнень, але при правильному підході їх виникнути не повинно.
Варто пам’ятати, що після операції під час хвороб не можна користуватися назальними краплями з ксилометазоліном. Справа в тому, що слизова оболонка швидко звикає до цього препарату і починає набрякати без нього, виникає залежність. Таким чином, якщо до цього довести, то ефект від операції буде зведений нанівець.

Лікування викривлення носової перегородки в домашніх умовах

У домашніх умовах навряд чи хто зможе виправити викривлену носову перегородку. Але ось полегшити стан – зняти головний біль, прибрати набряк в носових ходах, поліпшити носове дихання – цілком реально. Для цього використовують примочки і ванночки для носа, застосування настоїв всередину, застосування ефірних масел, масаж, дихальні гімнастики.

  1. Масаж. Найкраще масаж області носових пазух проводити кремом на основі прополісу. Пропоную вам скористатися кремом «Тенторіум». Крем наносять на шкіру носових або лобних пазух і втирають протягом 10 хвилин. Процедуру можна повторювати 2-3 рази протягом дня.
  2. Для зняття набряклості допоможуть ефірні масла шавлії, евкаліпта, ялицеве масло. Додайте кілька крапель ефірного масла в склянку теплої води, змочіть ватні диски і прикладіть їх на область придаткових пазух носа на 10 хвилин.
  3. Промивання носа морською або кухонною сіллю. На склянку води (200 мл) додати 1,5 чайні ложки солі, розмішати. Можна промивати ніс, вливаючи через носик заварного чайника сольовий розчин або втягувати розчин носом, розчин повинен виливатися через рот. Промивання носа можна зробити, використовуючи настої ромашки, шавлії, полину. Чайну ложку висушеної трави заливається склянкою окропу, настоюється 20 хвилин і промивається також, як описано вище.
  4. Закапування соняшникової, оливкової, льняної, кукурудзяної олії в ніс. Кілька крапель допоможуть очистити носові ходи і полегшити дихання.
  5. Дихальна гімнастика допоможе позбутися від набряків і запалення в носових ходах, полегшить носове дихання. Є кілька методик дихальної гімнастики. Можна по черзі дихати кожною ніздрею, вдихати повітря невеликими порціями через ніс, затримати дихання на 5 секунд і виконати довгий видих. Такі вправи можна робити кілька разів на день. І взагалі, намагайтеся дихати тільки носом під час ходьби, бігу, плавання, співі, їзді на велосипеді, катання на ковзанах і лижах.

Як впливає викривлення носової перегородки на службу в армії

Кого-то, ймовірно, хвилює питання – чи беруть в армію з викривленою носовою перегородкою? Ось яку відповідь ми знайшли в інтернеті.

Само по собі викривлення носової перегородки не є підставою для звільнення від призову. З викривленої носової перегородкою можна звільнитися від призову в армію ТІЛЬКИ, якщо викривлення носової перегородки супроводжується стійким порушенням дихання з дихальною недостатністю I ступеня.

Соцмережі