Чи корисно спати на жорсткій підлозі?

Сон на підлозі не є чимось новим, – перші підняті над підлогою ліжка з’явилися лише в епоху єгипетських фараонів. До того навіть багатії задовольнялися розкладеної на підлозі «постіллю» з купи листя і моху, прикритих шкурами тварин.

Сьогодні, коли сон в м’якій постелі не є розкішшю, все більше людей «копіюють» традиції первісних людей.

Нову звичку частково пов’язують з численними лікарськими рекомендаціями щодо сну на жорсткій поверхні, «приписаного» людям, що страждають болями в хребті. Однак значення сну на підлозі виявилося більшим, ніж раніше припускали медики. Давайте дізнаємося, чи корисно спати на підлозі, і яким чином подібна звичка впливає на загальне самопочуття.

Розхожі думки

Користь сну на підлозі є спірним питанням.

А почнемо з того, чому думки представників різних медичних течій про те, чи корисно спати на жорсткій основі взагалі, дуже розхожі.

Сон на підлозі повністю суперечить будь-яким рекомендаціям західних ортопедів, оскільки не забезпечує природного положення тіла під час нічного відпочинку і провокує болі в спині. За словами ортопедів, навіть матрац на ліжку не повинен бути занадто твердим, інакше м’язи не зможуть «відпочити».

Кардинально протилежна думка представників східної медицини. Так, «піонер» японської охорони здоров’я, легендарний цілитель, професор Кацудзо Ніші рекомендував сон на твердих поверхнях в якості одного з основних способів підтримки «здорового» тіла.

Відповідно до теорії Ніші, будь-яке нездоров’я виникає через неприродну вертикальну позицію, яку прийняв хребет людини в процесі еволюції. Пряме положення негативно впливає не тільки на хребет, але фактично на все наше тіло, від системи травлення до кровообігу. І один зі способів мінімізувати негативний вплив вертикальної пози тіла на здоров’я – спати на дуже твердій поверхні. Можливо, сон на підлозі буде корисний і для вашого хребта? Згадайте, – жителі Японії, що славляться своїм довголіттям, незмінно зберігають вірність традиції спати на підлозі. Розпещеним європейцям подібна звичка здається екзотичною. Але, може, в цьому і криється секрет тривалого життя? Хоч би що там було, розповімо про переваги і недоліки незвичній для нас практики докладніше. Так чому корисно спати на підлозі?

Тверду основу бути здоровим

Основна користь сну на підлозі полягає в можливості усунути «недоліки» в функціонуванні хребта. Чому це так важливо?

У своїх «Золотих правилах здоров’я» Ніші «розклав» на хребті цілу карту здоров’я. Це означає, що кожен сегмент хребта відповідає за формування різних захворювань. Наприклад, при зсуві шийних хребців виникають головні болі, стенокардія, хвороби щитоподібної залози, нежить, очні та вушні недуги, і навіть алергія і шкірні захворювання. У прямій «зоні впливу» передислокованих грудних хребців – все захворювання органів дихання, серцеві недуги, болі в животі, спині, кінцівках. Нездоров’я поперекового відділу несе метаболічні розлади та геморой, у жінок – проблеми з менструаціями, а у чоловіків – з потенцією.

Виходить, з відновленням порушеною «зв’язки» хребет-органи зникає джерело проблеми. Отже, поліпшується стан при багатьох захворюваннях, підвищується загальний імунітет. Наскільки ж звичка спати на підлозі сприятлива для хребта?

Під час сну хребет потребує потужної підтримки. Положення лежачи на спині в цьому плані більш сприятливе. Найбільш же рівномірний розподіл ваги тіла досягається при розташуванні на твердій основі без матраца. В цьому випадку рівномірно збільшуються і проміжки між хребцями. М’язи розслабляються, вивільняються здавлені нервові закінчення і сплетення судин, відкривається доступ кровотоку до всіх внутрішніх органів. Поліпшується загальне самопочуття.

Чим корисний сон на підлозі?

Тривала стабільність природних вигинів хребта і більш рівномірний розподіл ваги тіла забезпечує певні терапевтичні ефекти:

 • Поліпшується кровопостачання органів;
 • Імовірність опущення органів малого таза знижується;
 • Поліпшується функціонування печінки, вона ефективніше фільтрує «відходи» життєдіяльності;
 • Тіло легше «знаходить» найбільш комфортні положення, краще розслабляється; сон стає більш повноцінним.

Сон, таким чином, перетворюється в самооздоровлення. Але крім користі для хребта, практика сну на підлозі привертає і рядом інших переваг, серед яких:

 • Поліпшення постави;
 • Можливість експериментувати з місцем розташування ліжка в залежності від погодних умов. У спеку можна лягти ближче до вікна, в холодну пору відсунутися від розпеченої батареї;
 • Оптимальний для здорового сну мікроклімат зосереджений саме в «нижній» частини приміщення. Тут осідає більш вологий, насичений киснем, прохолодне повітря;
 • Повністю видалити пил і усунути шкідливі мікроорганізми з м’якого, об’ємного ліжка дуже складно. Підлогу ж легко вимити.

З чим доведеться змиритися?

М’язам хребта, «зніженим» м’яким ліжком, буде потрібно кілька тижнів, щоб навчитися розслаблятися в спартанських умовах. А тому перші ночі на підлозі навряд чи принесуть повноцінний відпочинок. Спочатку практики можлива поява несильного болю між лопаток, в області куприка, особливо вираженою вранці. Особливий дискомфорт доставляє сон на боці. Кістки таза і стегон, впираючись в жорстку поверхню, будуть сильно боліти.

Але не варто лякатися, – такий біль сигналізує про те, що закостенівши, «просіли» хребці намагаються розтягнутися, встати на своє місце. Через тиждень-другий тіло навчиться «знаходити» найбільш зручне положення для сну, і дискомфорт зникне. А поки намагайтеся засипати, лежачи на спині із зігнутими колінами. У цій позиції добре розслабляються м’язи тазу і поперек, більш рівномірно розподіляється вага тіла.

Як правильно спати на підлозі?

Сон на підлозі не означає повної відсутності постільних речей. Більш того, спати на абсолютно рівній, що не застеленій жорсткої поверхні нефізілогічно, оскільки загрожує перетисненням судин і м’яких тканин. Як же підготувати нічне «лежбище»?

Для цього існує кілька правил:

 • З вечора, перед сном обов’язково промийте підлогу і добре провітріть кімнату;
 • Визначте місце для сну. Розміщуйте його трохи далі від опалювальних приладів. Відсуньтеся трохи далі від меблів – вам повинно вистачати місця, щоб лягти, розкинувши ноги руки;
 • Усуньте джерела протягу – закрийте дверей в кімнату, не спите з розкритою кватиркою;
 • В якості основи для нічного ложа візьміть щільний, нерихлий матрац, гімнастичний килимок або ковдру – на вибір. Обов’язково застеліть його простирадлом;
 • Забезпечте належну опору для шиї. Кращий варіант – маленька плоска подушка або валик. Без опори шия до ранку «затече»;
 • Пам’ятайте, що не можна перебиратися на підлогу, якщо лікар рекомендував сон на спецкроваті або на матраці середньої жорсткості;
 • Категорично забороняється практикувати сон на підлозі в відновлювальному періоді після операцій на хребті.

Ці рекомендації є загальними. В цілому ж «комплектувати» нічні власності необхідно з урахуванням аномалій хребта та інших чинників.

Рекомендації при остеохондрозі

Часто виникає питання – чи можна спати на підлозі при остеохондрозі? Адже больовий синдром може перетворити ніч на підлозі в кошмар. Тому в період загострення нічні години краще провести в ліжку з не надто жорстким або, при наявності рекомендацій лікаря, ортопедичним матрацом. В іншому випадку м’язи шиї, попереку не розслабитися, і відповідні відділу хребта залишаться напруженими.

Чи корисно спати на підлозі при остеохондрозі поза загостренням? Відповідь на нього можна знайти в першому принципі здоров’я Ніші – тверда постіль, в якій спина відпочиває, а хребет випрямляється.

Однак облаштувати ліжко потрібно так, щоб крім м’язового розслаблення, нормалізувався кровообіг:

 • Якщо звична поза сну – на спині, покладете під коліна згорнуте «руликом» рушник, так, щоб коліна були підняті на 10-15 см, а п’яти упиралися в ліжко;
 • Під голову підкладіть подушку у формі підкови;
 • Перший час маленьку подушечку або рушник можна підкладати і під поперек – щоб «не провисала»;
 • Якщо звикли спати на боці, «посилювати» умови сну поступово. Нехай спочатку «лежбище» буде більш м’яким, подушка – вище. У міру адаптації знижуйте висоту подушки та робіть ліжко більш твердим;
 • У позі лежачи на животі підкладають під нього невелику подушку. При шийному остеохондрозі спати на животі не можна.

Рекомендації при викривленні хребта

Дозволяється спати на підлозі при сколіозі? Таку можливість медики не вітають, оскільки під час сну викривлені хребці повинні максимально наблизитися до рівної лінії та «розійтися», утворюючи щілини для вивільнення нервових корінців.

Ідеальною поверхнею для сну при викривленні хребта вважається жорстка. Але жорстка – не означає тверда. Тверду підлогу не здатну «прогнутися» під анатомічні особливості викривленого хребта. При розташуванні на твердій підлозі стегна кілька піднімають, – хребет прогинається, що ускладнює розслаблення. Тому можливість практики сну на підлозі в цьому випадку краще обговорити з лікарем.

Особливе становище

Зручність сну на підлозі дуже цінують молоді матусі. Адже так зручніше стежити за щохвилинним переміщеннями повзає чада. Але, звичайно, за умови, що підлога утеплена або підігрівається. А чи можна вагітним спати на підлозі? Позитивні приклади подібної практики є, але є й особливості організації сну:

 • Підростаючий животик може «здавлювати» внутрішні органи, тому поверхня спального місця повинна повторювати контури тіла і підтримувати хребет. З цим завданням краще справляється не тверду підлогу, а середньої жорсткості ортопедичний матрац. Разом з ним можна сміливо спускатися на «нижній рівень»;
 • З початком 13 тижні виключають сон на спині. Підростаючий в утробі малюк може здавити порожнисту вену що проходить уздовж хребта;
 • У 3 триместрі найбільш сприятливий сон на лівому боці, щоб уникнути здавлювання нирки справа;
 • Всі 9 місяців виключається сон на животі.

Що маємо в результаті?

Користь і шкода сну на підлозі прямо пов’язані зі станом хребетного стовпа. При невеликих порушеннях подібна практика допоможе «розвантажити» хребет і виробити правильну поставу, попередивши небезпечні патології. Вже через пару місяців ви помітите, що ваш зріст збільшився на кілька сантиметрів, а зовнішній вигляд – став більш «квітучим». Тривале горизонтальне положення на твердій поверхні «розпрямить» хребет, дозволивши внутрішнім органам стати на «свої» місця та отримувати більше кисню, а значить – функціонувати більш злагоджено.

Це не означає, що спати на підлозі потрібно лише при наявності захворювань хребта або інших органів. Адже набагато легше їх попередити.

Чи потрібно для цього спати щоночі на підлозі? Ті, для кого така практика стала звичкою, дадуть відповідь – звичайно, так! Головне, не перетворювати самооздоровлення в самокатування. Підготуйтеся до нової практики заздалегідь, – спите якийсь час в ліжку, підклавши під матрац дошку або інше тверду основу. Чи не висипаючись спочатку в «спартанських» умовах, викроїте кілька годин для денного відпочинку. Не нехтуйте щовечірньою гігієною спального місця. Попередьте домочадців про своє рішення спати на підлозі, – можливо, серед них знайдуться однодумці.

Висипайтеся, і будьте здорові!

Соцмережі