8 причин хронічної втоми: як не хотіти спати

Занепад сил до вечора – нормальне явище. Але що робити, якщо ви відчуваєте апатію і слабкість вже з обіду, а іноді й з самого ранку? Розбираємося, чому так відбувається і що з цим робити.

Брак вітаміну В12

Одна з очевидних причин хронічної втоми – брак важливих поживних речовин. Але якщо ваше харчування збалансовано, то нема потреби купувати вітамінні комплекси, що містять половину таблиці Менделєєва. Лікарі відзначають, що найчастіше постійна апатія стає наслідком нестачі В12. Ця речовина підтримує нервову систему, метаболізує кожну клітину, бере участь в процесі засвоєння амінокислот. Коли вітаміну мало, знижується кількість еритроцитів, що може спричинити анемію, для якої властиві занепад сил і депресивний стан. Брак вітаміну В12 виявляється по аналізах крові.

Що робити: можливо, доведеться переглянути харчування і додати в раціон рибні й м’ясні продукти. Як варіант – купити вітаміни.

Нестача вітаміну D

Вітамін D важливий для здорового серця, правильної роботи нервової системи та нормального тиску. Він потрібен для підтримки імунітету, боротьби з вірусами та інфекціями. Деякі дослідження стверджують, що дефіцит вітаміну D безпосередньо пов’язаний з хворобами дихальних шляхів, застудою і пневмонією. Речовина виробляється організмом, проте в відсутності сонця цього не відбувається.

Що робити: поповнити запаси речовини можна, додаючи в раціон печінку, рибу і яйця. Але сонячні ванни також необхідні, тому заведіть звичку проводити по пів години в день на вулиці або хоча б на балконі.

Режим харчування

У формуванні гарного самопочуття важливий раціон. Особливо це стосується тих, хто недоїдає або переїдає, зловживає алкоголем і кофеїном.Останній дає лише тимчасовий заряд бадьорості, після якого неминуче виникає спад. Часто стикаються з безсонням любителі пити багато кави в другій половині дня, а недосип – вагомий критерій поганого самопочуття.

Що робити: переглянути звички й перебудувати режим так, щоб висипатися, вчасно їсти й рідше вдаватися до допінгу. Багато з цих причин взаємопов’язані: наприклад недолік сну провокує підвищений апетит і тягу до вуглеводів.

Алергія

Всупереч поширеній думці, алергічні реакції виражаються не тільки в легкому нежиті й сльозоточивості. Досить часто виникає сильний риніт, який веде до нестачі кисню, через що страждають всі органи й системи організму. Це не тільки сезонна проблема: багатьох алергічний риніт мучить цілий рік, тому що з’являється через вовну тварин, пилових кліщів і побутової хімії.

Що робити: частіше проводити вологе прибирання і в разі потреби замінити косметику. Але якщо виявити причину не вдається або якщо від неї неможливо позбутися (як у випадку з сезонним цвітінням), проконсультуйтеся з лікарем, який підбере безпечні медикаменти.

Діабет

При цій хворобі рівень цукру в крові різко підвищується, а глюкоза, відповідальна за забезпечення людину енергією, буквально пропадає даремно. В результаті їсти хочеться більше, а сил при цьому менше. Організм діабетиків вимагає більше рідини, в тому числі вночі, тому їх сон переривчастий і неповноцінний, що також погіршує ситуацію. У багатьох діагностують переддіабетний стан (потенційний діабет); воно також проявляється в постійній втомі.

Що робити: як і більшість проблем зі здоров’ям, діабет може діагностувати тільки лікар. Якщо хвороба підтвердиться, він дасть вказівки для лікування, підбере дієту і призначить регулярні аналізи. Переддіабетний стан купірується профілактичними заходами: спортом, зміною способу життя і правильним харчуванням.

Проблеми щитоподібної залози

Гіпотиреоз – знижена активність щитоподібної залози, через яку виробляється недостатньо гормонів, що регулюють обмін речовин. Найчастіше цей збій зустрічається у жінок, і виявити його може тільки ендокринолог. Підвищена стомлюваність і відсутність сил протягом дня – один з явних симптомів неправильної роботи щитоподібної залози.

Що робити: слідувати вказівкам лікаря. У деяких випадках буде досить збільшити кількість йоду шляхом їжі або аптечних препаратів, в інших знадобиться гормональне лікування.

Депресія

Загальна слабкість і апатія – найчастіші супутники депресивних станів, які розвиваються в тому числі з-за хронічної втоми. Не плутайте їх з сезонною та іншої періодичною нудьгою: неможливо завжди зберігати позитивний настрій. Є сенс звернутися до лікаря, тільки якщо ви розумієте, що це стан тягнеться досить довго, шкодить соціальному життю, роботі та взаєминам з рідними.

Що робити: багато що залежить від причин розвитку депресії – від хронічного стресу і до психологічних травм, важких подій. Допоможе робота з психологом, в деяких випадках за рекомендацією лікаря додають медикаментозну підтримку. При цьому важливо намагатися дотримуватися режиму, добре харчуватися і піклуватися про себе.

Збій в роботі кишківника

У кишківнику багато імунних клітин, тому його робота безпосередньо впливає на здоров’я і самопочуття. «Корисні» бактерії, які беруть участь у багатьох процесах внутрішніх систем, теж живуть в нижніх відділах травного тракту. Якщо кишківник не здатний повноцінно засвоювати необхідні речовини, це позначається на організмі в цілому. Приблизно у 1% людей у світі діагностують целіакію – непереносність глютену, що міститься в пшениці й деяких злаках. Вона теж погіршує засвоєння поживних речовин і сприяє занепаду сил.

Що робити: проконсультуватися з лікарем і здати аналізи. Проблеми з мікрофлорою кишківника швидко діагностуються і легко усуваються при дотриманні дієти, підвищенні активності та позбавленні від шкідливих звичок.

Соцмережі