Чорний акантоз

Чорний акантоз – одне з найбільш рідкісних дерматологічних захворювань, яке характеризується ураженням шкіри в області природних складок. При чорному акантозі шкіра в цих місцях стає більш грубою, з’являються розростання по типу бородавок. Бородавки зазвичай чорного або бурого кольору, звідки власне і пішла назва.

Як правило, це захворювання носить онкологічний характер, проявляючись як в злоякісній, так і в доброякісній формі.

У різних методичних матеріалах чорний акантоз також характеризується як пігментно-сосочкова дистрофія, генодерматоз або юнацький акантоз.

Причини розвитку чорного акантозу

Таке захворювання, як чорний акантоз, ще мало вивчено, тому лікарі виділили багато причин, які можуть викликати таке захворювання. За однією з теорій, порушення роботи ендокринної системи, зокрема, інсулінорезистентність може спровокувати розвиток атипових клітин на шкірі складок.

Також, часто така патологія спостерігається у осіб, які страждають зайвою вагою і целюлітом.

Генетична частина причин полягає в розвитку деяких вроджених синдромів (з ухилом порушення психіки), порушень обмінних процесів. Інші захворювання, при яких спостерігався розвиток чорного акантозу – синдром Руда, синдром Мішера.

Злоякісний акантоз вважається сигналом про розвиток основного онкологічного захворювання. Практично не зустрічається випадків, коли злоякісний акантоз розвивається як основне захворювання.

Прийом певних лікарських препаратів, а саме – гормональна терапія (естрогенова, глюкокортикостероїдна) також є причиною розвитку чорного акантозу.

Слід зазначити, що акантоз проявляється у осіб декількох вікових категорій. У молодих людей чорний акантоз виникає в результаті або генетичних захворювань, або ендокринних порушень, ожиріння, гіпогонадизму.

Злоякісний же акантоз розвивається як ознака онкологічного захворювання у дорослих.

Симптоми розвитку чорного акантозу

Клінічна картина цього захворювання типова і легко впізнавана. Основними симптомами є поява на шкірі розростань у вигляді сосочків, а також потовщення шкіри, огрубіння.

Далі змінені ділянки темніють, з’являються ознаки гіперкератозу. Особливість чорного акантозу полягає в тому, що уражені ділянки шкіри розташовуються симетрично. Локалізація уражень також типова – найбільш часто шкіра змінюється в районі шиї, особливо на задній стороні, в пахових складках, на місці згинів – лікті, коліна, складки під молочними залозами. Пігментація на початку захворювання практично непомітна – плями забарвлюються в жовтий колір, потім відбувається потемніння до більш вираженого коричневого відтінку. Поверхня плями стає більш сухою, шорсткою на дотик. Деякі пацієнти порівнюють плями з брудом, які неможливо відтерти.

Іноді, при розвитку злоякісного чорного акантозу уражаються слизові оболонки порожнини рота, статевих органів.

Далі, у міру розвитку захворювання на шкірі можуть виникнути висипання, зовнішній вигляд яких нагадує гострі кондиломи і великі бородавки.

Якщо розвивається доброякісний чорний акантоз – то симптоми з часом звичайно регресують, а захворювання проходить.

Діагностика чорного акантозу

Оскільки захворювання може вказувати на розвиток в організмі онкології, то при виявленні чорного акантозу пацієнт повинен пройти ретельне обстеження на предмет ракових захворювань.

При розвитку доброякісної форми захворювання пацієнт повинен бути направлений на консультацію до ендокринолога для виявлення основної причини.

Лікування чорного акантозу

Перш за все лікування починається на етапі виявлення справжньої причини, що викликає такий дерматоз. Далі проводиться корекція ендокринних порушень, інших супутніх захворювань.

Безпосередньо уражені ділянки шкіри підлягають симптоматичному лікуванню. Пацієнтам призначаються місцеві мазі, присипки. Новоутворення видаляються шляхом кріодеструкції.

При акантозі, який розвинувся після прийому певних лікарських препаратів, потрібно їх скасування або корекція дози.

Соцмережі