Чорний язик

Чорний язик – рідкісна патологія, яка характеризується специфічним збільшенням сосочків язику переважно ниткоподібної форми, а також їх зроговінням різного ступеня тяжкості.

Захворювання вражає, як правило, осіб чоловічої статі середнього і старшого віку. Назва захворювання звучить досить лякаюче, проте, чорний, або як його ще називають, волохатий язик, глоссофітія – досить невинне захворювання.

Етіологія і патогенез

Нормальні ниткоподібні сосочки мають малий розмір і звичне для людини рожеве забарвлення. Як і інші органи епітеліальні клітини на язиці також оновлюються і відмерлі змінюються новими.

Під час розвитку чорного язику ниткоподібні сосочки позбавлені можливості скидати відмерлі клітини. Замість цього, клітини починають ділитися і аномально розростатися. Деякі сосочки можуть збільшуватися в розмірі до 15 разів у порівнянні з фізіологічними розмірами. Збільшуючись, вони утворюють ниткоподібні розростання, які так схожі на людське волосся.

Колір сосочків з рожевого змінюється на коричневий або навіть чорний. Це пов’язано з накопиченням пігменту, який потрапляє в порожнину рота з їжею і напоями. Також змінювати колір язику можуть бактерії і грибки. Зазвичай язик забарвлюється в коричневий колір різної інтенсивності, проте, зустрічаються й інші кольори – жовті, зелені, сині та інші.

Причини розвитку чорного язику

Захворювання, як і говорилося раніше, виникає найчастіше у чоловіків середнього і старшого віку. У зв’язку з цим можна виділить специфічні сприятливі фактори, які можуть спровокувати таке захворювання:

  • Зловживання курінням. Особливо сильно впливає куріння тютюну.
  • Зловживання кави і міцного чаю.

Інші причини:

  • Порушення гігієни порожнини рота, поганий догляд за зубами і язиком.
  • Вживання деяких лікарських препаратів, а саме – лікарські засоби, що містять в своєму складі вісмут, а також прийом антибіотиків.
  • Порушення водного балансу, збезводнення, гіпосалівація – недостатня кількість слини, що виділяється.
  • Опромінення голови.

Особливі групи ризику

Також симптоми чорного волохатого язику зустрічаються у так званих осіб груп ризику – наркоманів, людей інфікованих ВІЛ-інфекцією.

Симптоми чорного волохатого язику

Крім візуального неприємного вигляду, чорний волосатий язик, як правило ніяк більше себе не проявляє.

Однак, якщо причиною розвитку такого захворювання стало патологічне збільшення культури Candida Albicans, яка має властивість накопичуватися саме в тих самих збільшених сосочках, до неохайності зовнішнім виглядом підключається свербіж язику, який має назву глоссопіроз.

Також, пацієнти відзначають, що чорний язик може супроводжуватися неприємним присмаком заліза в роті, поколювання м’якого піднебіння.

Якщо пацієнт вкрай погано стежить за своєю ротовою порожниною – між сосочками застряють шматочки їжі, які під дією мікрофлори порожнини рота починають гнити, даючи неприємний гнильний запах з рота.

Діагностика чорного язика

Постановка діагнозу такого захворювання не складає труднощів. Лікар може поставити діагноз на підставі одного лише фізикального огляду порожнини рота. Затвердити своє припущення лікар може, провівши дослідження на наявність грибків, бактерій в сосочках.

Лікування чорного язика

Головне в лікуванні такого захворювання – відновити гігієну порожнини рота і ретельно стежити за чистотою. Чистити зуби слід не менше двох разів на день, бажано після кожного прийому їжі.

Також пацієнт повинен збільшити кількість споживаної рідини і відмовитися від шкідливих звичок і вживання кави і чаю. Якщо причиною розвитку чорного язика стали грибки або бактерії лікар повинен призначити відповідні курси лікування антибіотиками або протигрибковими препаратами.

При надмірному вживанні лікарських препаратів з вмістом вісмуту необхідно провести корекцію і заміну цих препаратів.

Соцмережі