Мігрень

Захворювання, головним клінічним симптомом якого є нападоподібний головний біль, зазвичай супроводжується запамороченням, нудотою, світлобоязню. Причини виникнення цього болю до кінця не ясні.

Мігрень

Мігрень – це захворювання, що характеризується інтенсивними нападами головного болю, а також має деякі супутні симптоми. Ліки від мігрені, що дозволяють повністю усунути захворювання, поки що не розроблено, однак є засоби, здатні істотно поліпшити стан.

Мігрень у дорослих

Серед дорослого населення мігрень зустрічається приблизно у кожної десятої людини, при цьому статистика враховує тільки діагностовані випадки, так що дорослих, які страждають від регулярних нападів, може бути і більше. На жаль, головний біль для багатьох не є приводом для візиту до лікаря, навіть якщо він відбувається регулярно.

Мігрень у жінок

Мігрень у жінок зустрічається набагато частіше, ніж у чоловіків. Фахівці пояснюють це специфікою змін гормонального статусу, з якими жінки регулярно стикаються протягом свого життя. Статеве дозрівання, менструальний цикл, вагітність і період годування груддю та менопауза – все це прямим чином впливає на появу мігрені у жінок.

Мігрень при вагітності

Мігрень при вагітності може проявитися навіть у тих жінок, які до цього жодного разу не скаржилися навіть на простий головний біль. При цьому типова мігрень при вагітності може супроводжуватися так званої аурою – набором певних ознак, які додатково ускладнюють напад. Аура мігрені включає:

Найчастіше вона проявляється тільки в денний період, через що жінці доводиться закривати штори, щоб знизити вплив сонячного світла. Однак непереносимість світла може супроводжувати мігрень і в інший час доби.

 • Непереносимість запахів.

Вагітність – період, під час якого у багатьох жінок підвищується чутливість до запахів, а при появі мігрені такі запахи можуть погіршити стан.

 • Чутливість до звуків.

Жінка намагається уникнути шуму, різких звуків, так як при цьому головний біль посилюється.

 • Нудота і блювання.

Якщо вагітність ускладняється токсикозом, жінка може списати ці симптоми саме на його прояви, але в разі, якщо нудота передує нападу головного болю, мова з великою ймовірністю йде саме про мігрені.

Проблема ускладняється тим, що не всякі ліки від мігрені підійдуть для полегшення стану. Перед тим, як приймати медикаментозні засоби, варто проконсультуватися з лікарем і підібрати відповідні ліки від мігрені. Є варіант використання альтернативних методів зняття болю: наприклад, масаж голови покращує стан і не має таких протипоказань.

Мігрень у годуючих мам

Якщо мігрень при вагітності хоча б раз з’являлася, є ризик, що напад повернеться і в період лактації. Однак відзначено, що стабілізація гормонального фону матері-годувальниці знижує частоту їх появи.

Фактором, який сприяє появі мігрені у годуючих мам, може стати слабкість організму, який ще не відновився після пологів. Крім того, далеко не всі немовлята дають молодим мамам спокійно і повноцінно виспатися, а недолік сну може спровокувати напад.

Ситуація ускладняється в першу чергу тим, що лікарські препарати для зниження гостроти нападів не рекомендовані в період лактації. Їх діючі речовини потрапляють в материнське молоко і здатні зашкодити організму дитини. Так само, як і для вагітних, в цьому випадку необхідна консультація з лікарем і грамотний підбір засобів для усунення болю.

Мігрень у чоловіків

Мігрень у чоловіків проявляється рідше, ніж у жінок, при цьому симптоми можуть відрізнятися від звичайних для мігрені проявів. Однак це не скасовує того, що хоча б раз у житті напад мігрені переносили приблизно 80% чоловіків. Регулярними нападами мігрені страждають 6%. Перший напад найчастіше трапляється у віці до 40 років, при цьому саме на період, близький до цього віку, доводиться максимальна частота нападів. Це часто стає причиною соціальної дезадаптації, так як напади проходять інтенсивно.

До 60 років мігрень проходить у більшості пацієнтів. Деякі чоловіки вважають за краще не звертатися до лікаря. Але це слід зробити хоча б з тієї причини, що в даний час ефективність лікування достатньо висока. Лікування позбавляє від болю 9 пацієнтів з 10, або, як мінімум, допомагає знизити інтенсивність прояву симптомів.

Мігрень у дітей

Мігрень у дітей зустрічається рідше, ніж у дорослих, проте в лікарській практиці зафіксовані випадки її появи навіть в перші три роки життя. Батькам слід звернути увагу на один важливий факт: якщо дитина скаржиться на те, що у нього дуже сильно болить голова, а звичайні знеболюючі зовсім не допомагають, мова може йти саме про мігрені. Вона вимагає спеціального лікування, яке може призначити тільки лікар.

Ознаки мігрені

Мігрень діагностується за відповідним набором ознак. Це захворювання проявляється в більшості випадків гостро і не дає людині можливості позбутися від неї за допомогою звичайних знеболюючих таблеток, які допомагають при інших видах головного болю.

Болі при мігрені

Типові ознаки мігрені – це особливого роду головні болі. Їх характер залежить від її форми і особливостей протікання у конкретної людини, однак, як правило, її описують як пульсуючу, локалізовану в одній частині голови. Болі при мігрені посилюються, якщо людина робить рух або просто напружується. Посилити біль можуть і такі зовнішні подразники, як яскраве світло або різкі звуки, тому хворий прагне уникнути такого впливу.

В основному болі локалізовані в лобно-скроневій області. Те, що більшість випадків мігрені зачіпає тільки одну половину голови, стало причиною первинного позначення цієї хвороби таким терміном, як гемікранія, що походить від грецького словосполучення «половина голови». Втім, є ситуації, коли при мігрені біль зачіпає обидві сторони голови. У таких ситуаціях напади можуть бути більш інтенсивними.

Як розпізнати напад мігрені

Приступ мігрені – стан, при якому більшості хворих потрібна допомога, відмінна від звичайних дій при головному болю. Якщо людина скаржиться на пульсуючий біль, яка незабаром змінюється на розпираючий або здавлюючий, при цьому присутні такі симптоми, як нудота і блювота, швидше за все мова йде саме про напад мігрені (але при таких симптомах обов’язково необхідно виключити гостре порушення кровообігу головного мозку).

Типовий час появи нападів головного болю – це ранкові години, однак це не виключає ймовірності розвитку нападу і в інший час доби. Якщо людина раптово стає дратівливою, сонливою, на нього нападає позіхання, можлива поява безпричинної сльозотечі, варто бути обережнішими, так як всі ці ознаки мігрені можуть бути провісниками швидкої появи головного болю.

Форми мігрені

Мігрень може протікати в різних формах, які відрізняються в першу чергу за своїми клінічними проявами.

Мігрень без аури (проста)

Головна мігрень без аури є стан, при якому людина страждає від нападів інтенсивного головного болю. Про мігрень кажуть, якщо було як мінімум п’ять нападів, які відповідають певним критеріям:

 1. Тривалість нападу від 4 годин до 3 діб (якщо не проводиться лікування)
 2. Спостерігається два або більше наступними проявами:
 • головний біль присутній з одного боку
 • пацієнт описує біль як пульсуючу
 • інтенсивність больових відчуттів середня або вище середнього
 • абсолютно будь-яка фізична активність призводить до посилення болю
 1. Також на мігрень без аури можуть вказувати такі ознаки, як:
 • підвищення сприйнятливості до світла і звуку (вплив таких подразників веде до посилення головного болю)
 • нудота і блювота
 • При діагностуванні важливо виключити зв’язок з іншими захворюваннями, так як деякі з цих ознак можуть вказувати на ряд інших хвороб.

Мігрень з аурою (класична)

Особливість класичної мігрені складається в присутності симптомів, які проявляються незадовго до нападу. Аура мігрені може включати зорові проблеми: помутніння зору, поява в полі зору яскравих спалахів, точок. Можливо, що перед нападом виникають галюцинації, пов’язані з порушенням діяльності будь-якого аналізатора: зорові, слухові, нюхові, тактильні, смакові. У таких хворих часто паморочиться голова, можлива поява проблем з концентрацією уваги (розумова активність може також спровокувати посилення болю), порушення мови.

Головний біль, що змінює попередній приступ ауру мігрені, така ж, як і у мігрені без аури.

Щоб діагностувати мігрень з аурою, у хворого повинно бути зареєстровано мінімум дві ознаки з перерахованих нижче:

 • після того, як аура пройшла, порушення зору і тактильні симптоми повністю зникають, порушення мови відновлюється (може бути присутнім один з цих ознак або обидва відразу);
 • зорові симптоми завжди однакові (тобто якщо людина бачить «туман» перед очима, або точки, то це відбувається кожен раз), тактильні симптоми спостерігаються на одній і тій же стороні тіла. Можуть бути присутніми як обидві ознаки, так і одна;
 • розвиток симптомів протікає поступово (як мінімум, один із симптомів). В інших випадках поява симптомів відбувається послідовно через певні проміжки часу;
 • тривалість симптомів від 5 хвилин до години.

Мігренозний статус

Мігренозний статус являє собою стан, при якому напад мігрені триває значно довше звичайного – понад 3 доби. При цьому під час нападу мігренозному статусу можуть бути періоди по кілька годин, коли біль відступає сама по собі. Аура супроводжує мігренозний статус менш ніж в 20% випадків.

Ознаки мігрені під час нападу мігренозного статусу поступово наростають, можлива поява судом. Часта блювота призводить до зневоднення організму, що погіршує стан пацієнта. Для хворих з мігренозним статусом характерна адинамія, а також поява виражених загальномозкових симптомів через недостатній приплив кисню до тканин мозку. Цей стан вимагає госпіталізації хворого.

Інші види мігрені

Крім основних і найбільш частих форм мігрені, існують такі види:

Шийна мігрень

Інша назва цього захворювання – синдром Барре-Л’єу. Основний прояв шийної мігрені полягає в постійному головному болю, який носить тупий або пульсуючий характер. Приступ болю триває від кількох хвилин до кількох годин. Він може бути спровокований тривалим перебуванням голови в вимушеному положенні – наприклад при багатогодинний роботі за комп’ютером.

Згодом шийна мігрень може прогресувати, що не тільки погіршує стан хворого, але і негативно впливає на його соціалізацію. При появі типових симптомів рекомендується звернутися до невролога і пройти необхідні діагностичні процедури.

Абдомінальна мігрень

Це захворювання, більш характерно для дітей, однак може проявлятися і у дорослих. Локалізація болю, що носить гострий або тупий характер, – область центру живота (частіше в районі пупка), при цьому напад, як і при звичайній мігрені, може тривати від кількох годин до кількох днів. Сон може принести полегшення. Абдомінальна мігрень часто супроводжується нудотою і блювотою, однак, на відміну від звичайного харчового отруєння, з яким часто плутають абдомінальну мігрень, блювота не приносить полегшення і повторюється регулярно.

Базилярна мігрень

Являє собою специфічну форму мігрені з аурою, характерну для жінок молодого віку, у яких ще не встановився стабільний менструальний цикл. Якщо жінка має астенічний тип статури, вона має більше шансів на виявлення такого захворювання. Після 20 років базилярна мігрень з великою ймовірністю трансформується в інші форми. Аура такої мігрені починається раптово і гостро, а сам напад головного болю дуже часто супроводжується втратою свідомості. Іноді хворі навіть можуть впасти в кому. Приступ базилярної мігрені триває не більше години. Протягом цього часу у людини млявий і блідий зовнішній вигляд, вона може скаржитися на оніміння губ і запаморочення.

Геміплегічна мігрень

Ця форма мігрені мало поширена. Її назва походить від слова «геміплегія» – стан, при якому відбувається параліч м’язів на одній стороні тіла. Найбільше параліч зачіпає м’язи руки, аж до знерухомлення, але повної втрати можливості керувати власним тілом як правило не відбувається. Частковий параліч є аурою даного типу мігрені, тому даний стан змінюється типовим головним болем.

Офтальмологічна мігрень

Полягає в гострому порушенні зорової функції аж до зникнення зору на деяких ділянках зорового поля. Зорові порушення змінюються головним болем. Її причиною є проблеми з роботою кровоносної системи в зоні зорового центру. В основному характеризується зоровими проявами: спалахами в очах, спотворенням зору. Це провісники гострого головного болю. Для офтальмологічної мігрені характерні серії нападів, кожен з яких може тривати до 6 годин.

Ретинальна мігрень

Приступ такої мігрені носить короткочасний характер. Прояви схожі з офтальмологічною мігренню, проте починається вона з появи сліпої плями, яка може перейти в повну сліпоту одного ока (рідше – двох). Після нападу зір відновлюється повністю. Ретинальна мігрень вкрай рідко проявляється як окреме захворювання і зазвичай супроводжує інші форми мігрені.

Мігрень: причини

На сьогоднішній день причини мігрені вивчені не до кінця, проте дослідження показали, що характерний для мігрені біль виникає при місцевому запаленні закінчень трійчастого нерва. Запальний процес призводить до утворення речовин, які й стали причиною розвитку болю в одній частині голови. Однією з причин мігрені є спадковість. Так що батькам, які страждають на мігрень самі, рекомендується бути більш уважним, якщо їх дитина стала часто скаржитися на головні болі.

Кожен хворий, у якого діагностовано та чи інша форма захворювання, повинен знати про те, що крім причин у мігрені є так звані тригери – то, що з великою ймовірністю спровокує черговий напад. До них відносяться:

 • Харчування.

До продуктів, які можуть сприяти проявам мігрені, відносять шоколад, алкоголь, сири, молочні продукти і солодощі, в тому числі що містять цукрозамінник, а не натуральний цукор.

 • Гормональні зміни.

Для жінок такі зміни типові через менструальний цикл, тому в певній його фазі ризик появи болю вище. Мігрень проявляє себе безпосередньо при менструації, а також протягом декількох днів до або після неї.

 • Порушення сну.

Недосипання провокує напад мігрені з великою ймовірністю, тому варто переглянути свій режим сну в бік збільшення його тривалості.

 • Погодні умови.

У метеозалежних людей часто присутня мігрень, при цьому для кожного погода, яка впливає на головний біль, може бути своєю. У когось напад може бути викликаний низьким атмосферним тиском, характерним для похмурої погоди, а для когось причиною появи головного болю є спека і задуха.

 • Часті подорожі.

Мігрень у мандрівників може стати частим проявом акліматизації.

 • Яскраве світло.

Дуже яскраве сонце, миготіння стробоскопа може стати причиною нападу. Зняти біль при мігрені в такому випадку можна, усунувши джерело світла.

 • Стрес.

Негативні емоції і стани, які провокують вироблення адреналіну, в свою чергу можуть стати причиною мігрені.

Знання тригерів мігрені допоможе вжити заходів для зниження ймовірності нападів. При цьому те, що зі стовідсотковою ймовірністю спровокує мігрень у однієї людини, може бути нейтральним фактором для іншого. Так що з метою виявлення свого набору тригерів варто запам’ятовувати і фіксувати для себе те, що передувало кожному нападу головного болю при мігрені.

Діагностика мігрені

Для діагностики мігрені в першу чергу проводиться збір анамнезу, в тому числі сімейного, оскільки мігрень дуже часто носить спадковий характер. Під час збору анамнезу пацієнта запитують не тільки про те, як саме протікає головний біль, але і про ті особливості його життя, які безпосередньо пов’язані з тригерами мігрені. Головний біль може бути не тільки проявом мігрені, але і наслідком іншого захворювання, тому необхідний аналіз стану пацієнта в цілому.

Тим, хто страждає від періодичних головних болів, часто рекомендують вести щоденник – це допоможе не тільки визначити регулярність проявів, а й пов’язати мігрень з провокуючими її факторами для їх виключення, що допоможе зняти біль при мігрені.

Неврологічний огляд під час нападу при діагностиці мігрені дозволяє виключити гострі внутрішньочерепні патології. Однак особливості протікання мігрені ускладнюють огляд: наприклад, перевірка реакції зіниці на світло може стати проблемою через фотофобії пацієнта.

До інструментальних методів діагностики мігрені відносяться:

Комп’ютерна томографія. Спрямована на дослідження структур головного мозку.

 • Магнітно-резонансна томографія. Дозволяє ще чіткіше визначити стан мозку, проте мінусом процедури є її ціна.
 • КТ-ангіографія. Заснована на введенні контрасту для візуалізації судин головного мозку та шиї.
 • МРТ-ангіографія. На відміну від попереднього методу, не вимагає введення контрастної речовини, за рахунок чого має меншу кількість протипоказань.

На підставі комплексу діагностичних методик лікар робить висновок про наявність мігрені і її причини. Однак далеко не для всіх головний біль навіть в регулярному прояві стає причиною звернення до фахівця.

Мігрень: лікування

Лікування мігрені забезпечує можливості якщо не зняти прояви нападу повністю, то хоча б знизити інтенсивність головного болю. Препаратів, які допомогли б назавжди позбутися від захворювання в даний момент не існує. Але це не означає, що варто відкладати візит до лікаря. Якщо напади відбуваються регулярно, то краще замінити самолікування на кваліфіковану допомогу. Вона може включати в себе не тільки підбір препаратів, а й рекомендації щодо зміни способу життя, виявлення тригерів, які запускають або посилюють напади.

Як лікувати мігрень в домашніх умовах

Оскільки звичайні знеболюючі при мігрені не працюють, лікувати мігрень в домашніх умовах варто за допомогою інших методів. Нормалізувати роботу судин і зменшити біль допоможе звичайний рушник, змочений у холодній воді. Цей рушник варто помістити на лоб і не знімати протягом кількох годин.

Масаж – ще один спосіб стабілізувати стан хворого і хороша відповідь на питання про те, як лікувати мігрень. У цьому випадку підійде масаж голови, який можна проводити як самостійно, так і попросити про це когось з домашніх. Масаж ні в якому разі не повинен проводитися різко і агресивно, адже такий вплив може посилити біль.

Серед засобів народної медицини досить багато рецептів проти мігрені. Однак якщо ви вирішите скористатися якимось із них, уважно поставтеся до дозування і протипоказань. Навіть натуральні продукти для настоїв і відварів можуть завдати шкоди організму, якщо застосовувати їх безконтрольно і не знати про побічні ефекти.

Якщо мова йде про мігрені з аурою, людина вже знає, що передує сильному головному болю. В цьому випадку можна спробувати вжити заходів до початку нападу.

Препарати від мігрені

Наступні препарати від мігрені використовуються найбільш часто.

 • Анальгетики (анальгін, аспірин, ібупрофен).

Ефективні лише у випадках неінтенсивних проявів і в самому початку нападу. Дозування повинно бути збільшено, що шкідливо для печінки.

 • Комбіновані препарати з вмістом кофеїну або фенобарбіталу (пенталгин, мігренол, спазган та інші).

Актуальні, якщо попередні засоби не допомагають, однак ефективність таких препаратів визначається індивідуально.

 • Тріптани.

Їх принцип – впливати на причину виникнення болю, звужуючи розширені судини мозку, що визначає їх ефективність і робить їх єдиним актуальним засобом від мігрені. Однак такі препарати від мігрені протипоказані при проблемах з артеріальним тиском, після інсульту і при атеросклерозі судин.

Якщо мігрень супроводжується нудотою і блювотою, що при тривалому нападі загрожує зневодненням організму, можна використовувати протиблювотні засоби. Лікувати мігрень в домашніх умовах при великій тривалості нападу не варто – краще звернутися в лікарню.

Мігрень: як зняти біль

Усунути біль при мігрені найпродуктивніше, застосовуючи відповідний засіб. Якщо це дійсно головний біль, а не головний біль іншого генезу, найефективнішим засобом будуть тріптани. Пацієнти відзначають, що прийом підходящої таблетки здатний «повернути до життя» буквально за півгодини.

Тим, кому тріптани протипоказані з тих чи інших причин, знизити біль допоможуть анальгетики та комбіновані препарати від мігрені. Засоби на кшталт холодних компресів також можуть бути актуальними.

Загострення головного болю можливо через вплив зовнішніх умов, тому хворому з нападом мігрені в домашніх умовах варто створити відповідну обстановку. Відсутність яскравого світла позитивно позначиться на стані хворого, тому варто вимкнути світло і закрити штори. Гучні звуки і різкі запахи також рекомендується виключити.

Якщо таблетки від мігрені не допомагають

Бувають ситуації, коли таблетки від мігрені не допомагають. Найчастіше це пов’язано з неправильним розумінням самої природи головного болю і небажанням піти до лікаря замість того, щоб займатися лікуванням мігрені самостійно.

Часто навіть при підтвердженні діагнозу і при вживанні тріптанів як єдиного засобу, що впливає на причину мігрені, біль не припиняється. Швидше за все, мова йде про те, що цей конкретний препарат не підходить, і варто спробувати щось інше. Однак пам’ятайте, що приймати кілька різних тріптанів в рамках одного нападу не можна. Якщо ви прийняли один засіб від мігрені, то пробувати, наскільки ефективні інші таблетки, можна буде тільки в наступний раз.

Причиною неефективності тріптанів може бути невірно поставлений діагноз. У цьому випадку доцільно пройти більш докладне обстеження.

Ускладнення мігрені

До ускладнень мігрені в основному відносять мігренозний статус та мігренозний інсульт, однак часто ускладненням можна вважати і збільшення частоти нападів. Судомний припадок – ще одна проблема, яка може трапитися під час нападу мігрені.

Часто ускладнення носять психологічний характер. Пацієнт відчуває себе погано і між нападами через те, що побоюється наступного прояву мігрені, з’являються побоювання, що біль зможе перешкодити виконати відповідальну роботу. Це призводить до розвитку тривожних станів і навіть може стати причиною появи панічних атак.

Депресія, пригнічений настрій – ще один частий наслідок мігрені.

Хоча сучасна медицина не має засобів для того, щоб остаточно вилікувати мігрень, своєчасне звернення до лікаря допоможе істотно поліпшити якість життя і позбутися від багатьох проблем, пов’язаних із захворюванням.

Соцмережі

Exit mobile version