Біль у стопі: звідки він береться і як його уникнути

Після літніх туристичних вилазок восени можуть загостритися біль у стопах. Зазвичай їм приділяється мало уваги, і більшість людей не знають, про які проблеми можуть сигналізувати.

Причини появи болю в стопі

За даними Центру гігієнічної освіти населення , серед захворювань стоп плоскостопість займає одну з лідируючих позицій. У здоровій стопі навантаження розподіляється між трьома опорними точками: задній відділ п’яти, великий палець плюс головка плюснової кістки та зовнішній край стопи. Коли стопа з тих чи інших причин деформується, відбувається розбалансування навантаження, зміна будови кістково-зв’язувального апарату, а як наслідок, виникають болі, що ведуть до розвитку різноманітних хвороб.

Що стосується людей, які не були генетично схильні до плоскостопості та не заробили його ще в молодості, у них помітні зміни починають відбуватися після 40 років. Організм вже не такий стійкий до надмірних навантажень, у тому числі на суглоби, відбуваються гормональні зміни, підвищується зношування кістково-зв’язувального апарату, збільшується ризик набору зайвої ваги, що несприятливо позначається на стопах.

З віком суглобові та кісткові структури не можуть у повному обсязі виконувати свої функції: ходьба та амортизація навантаження. Тому причинами болю цілком здорової людини можуть стати втома, тривале фізичне навантаження, неправильно підібране взуття при заняттях спортом.

До немеханічних причин болів у стопі можна віднести наявність наступних захворювань: метаболічний розлад, подагра, цукровий діабет, варикозне розширення вен та інші судинні захворювання, посттравматичні зміни (неправильно вилікувані підвивихи ніг та інше).

Розглянемо основні ситуації, пов’язані з болем в стопі:

  • Горить стопа і подушечки пальців
  • Біль в суглобах біля подушечок пальців
  • Біль в п’яті
  • Біль у тильній частині стопи
  • Біль на зовнішній стороні стопи
  • Біль над п’ятою
  • Біль в гомілкостопі
  • міжпальцевих мозолів і натоптиші

Горить стопа і подушечки пальців

Причиною , Найімовірніше, стало незручне взуття. Навантаження розподілене неправильно, через що подушечки під плюсновими кістками починають запалюватися і хворіти. Зняти симптоматику можна розслаблюючою ванною для ніг і легким самомасажем. Але за лікуванням слід звертатися до лікаря. Швидше за все, ви почуєте діагноз “Метатарзалгія”.

Болять суглоби в ділянці подушечок пальців

Цей симптом характерний для невроми Мортона. Неприємні відчуття пов’язані з роздратуванням нерва, що проходить між головками плеснових кісток третього та четвертого пальців.

На початковій стадії хвороби біль може бути слабким, пізніше може посилитися відчуттям печіння, почне прострілювати, а стопі буде некомфортно практично в будь-якому взутті із закритим носом.

Болить п’ятка

Найбільша причина – кістковий наріст на п’яті, або п’яткова шпора. Вона виникає внаслідок запалення підошовної фасції через помилково підібране взуття та неправильний розподіл навантаження в ньому. Шпора дає біль при навантаженні на п’яту, через що людина мимоволі перекидає навантаження на інші відділи стопи, у результаті порушуються постава та рівновага. Утворення шпори п’яти і поява болів у ній говорить про хронічний процес. Відкладати лікування однозначно не варто.

Тильна частина стопи

Причина болю – деформація плюснової кістки у великого пальця та розвиток бурситу. Сама кістка не болить, неприємні відчуття завдає запалена суглобова сумка. Через кістки, що випирає, взуття стає тісним і натирає, що і призводить до запалень.

П’ята плюснова кістка (зовнішня частина стопи)

Біль у цій частині стопи говорить про розвиток варусної деформації (п’ятої плюснової кістки). Це так звана шишка на стопі поряд із мізинцем. Найчастіше причиною розвитку цього порушення стає плоскостопість, клишоногість або зміна форми гомілок («ноги колесом»). Через надмірне навантаження на зовнішню частину відбувається сплощення п’ятої плюснової кістки.

Болить над п’ятою (біль в ахілловому сухожиллі)

Ахіллове сухожилля знаходиться там, де найчастіше натирає верх задника взуття. Саме через частого тертя та надмірного тиску виникає запалення. Для лікування та профілактики рекомендується підбір правильного взуття та захист цього слабкого місця шляхом підняття п’яти вище (за допомогою устілки, підкладки під п’яту), щоб ахіллове сухожилля не зазнавало тиску.

Біль у гомілкостопі

Голено стоп виконує опорну функцію. Різні підвивихи та травми (у тому числі неправильно проліковані) можуть спровокувати запалення і самої капсули суглоба, і зв’язкового апарату.

Міжпальцеві мозолі

Основна причина їх виникнення – надто вузьке незручне взуття. Краще не залишати цю проблему поза увагою. Можна заліпити мозоль пластиром, механічні пошкодження шкіри це запобігатиме, але часте носіння незручного взуття спричинить серйозніші порушення в будові стопи і справному функціонуванні суглобів.

Натоптиші

Нас повинні насторожувати натоптиші, адже вони мають захисну функцію. Організм починає захищатися і виробляє ороговілість, виникає гіперкератоз – огрубіння шкіри стоп.

Натоптиші та мозолі з’являються у тих частинах стопи, на які випадає велике навантаження. І якщо зараз немає жодних болючих проявів, високий ризик їх заробити. Слід скоригувати тиск на стопу ортопедичними устілками, які можна носити з кросівками, так і з модельним взуттям.

Лікування болю в стопі

Основна порада – уважно ставитись до своїх стоп. Якщо ви помітили натоптиші, мозолі, відчуваєте втому чи печіння, організм сам повідомляє вам про те, що йому потрібен відпочинок і навантаження треба скоригувати. Також важливо своєчасно реагувати на больові відчуття в гомілки та колінних суглобах. Нерідко вони говорять про те, що порушено баланс тиску. Повернути ситуацію в норму допоможе як мінімум огляд ортопеда та підбір індивідуальних устілок.

Не сидіти нога на ногу та уникати інших нефізіологічних положень ніг та стоп, що порушують роботу кровоносної системи.

У разі набору ваги (у тому числі під час вагітності) носити ортопедичні устілки. Стопа не готова до різкого збільшення навантаження, і їй буквально необхідна додаткова підтримка.

Підбирати взуття для спортивних занять. Важливо враховувати характер активності (біг чи заняття зі спорядженням), і навіть систематично змінювати кросівки, оскільки амортизатори у яких з часом зношуються.

Зменшити час носіння незручного взуття: з вузьким носом, на високих підборах, на плоскій підошві. Якщо незручне взуття – постійна частина вашого гардеробу, постарайтеся зменшувати навантаження, підбираючи для другої половини комфортну пару.

Ходити босоніж по піску, траві, землі. Це можна назвати натуральним масажем рефлексогенних точок стоп, завдяки якому піднімається тонус м’язів і покращується кровообіг.

Робити самомасаж. Наприкінці дня зняти втому та відновити кровообіг можна за допомогою самомасажу та прокатки стоп на ролику (з підручних засобів можна використовувати пляшку)

Соцмережі