9 простих способів уникнути карієсу

Карієс зубів – одна з поширених проблем зі здоров’ям у світі. Від нього не застрахований ніхто. Які здорові звички допоможуть йому запобігти?

Від світанку до заходу: від чого страждають зуби

Дивно, але факт, людина може довгий час не помічати, що його зуби пошкоджені карієсом. Ось чому так важливо своєчасно відвідувати лікаря, навіть якщо стан зубів і ясен здається ідеальним.

Як розвивається карієс зубів?

1 стадія

Спочатку на зубах утворюється зубний наліт – це прозора липка «плівка», яка покриває зуби. З’являється вона тоді, коли людина вживає багато вуглеводної їжі і недостатньо ретельно чистить зуби.

Сахара і крохмаль є їжею для бактерій. В результаті їх життєдіяльності наліт твердне і перетворюється на зубний камінь. Крім іншого, він стає «захисним екраном» для мікробів, які продовжують свою «чорну роботу».

2 стадія

Кислоти, які присутні в зубному нальоті, розщеплюють мінерали з твердої зовнішньої емалі зубів, що призводить до ерозії. На поверхні зубів з’являються крихітні отвори, через які кислоти і бактерії легко досягають наступного шару зубів, який називають дентином. Цей шар м’якше емалі, а, отже, менш стійкий до впливу кислот. Дентин має крихітні «трубки», які пов’язані з нервом зуба, тому підвищується чутливість зубів.

3 стадія

У міру розвитку карієсу бактерії і кислоти продовжують свій шлях, досягаючи пульпи, що містить нерви і кровоносні судини. Пульпа набухає і запалюється, нерв зуба стискається і виникає біль. При цьому дискомфорт може поширюватися далеко за межі кореня зуба, зачіпаючи навіть кісткові структури.

А ви знали?

Емаль зубів – найтвердіша речовина в організмі людини.

Фактори ризику: чи всім страшний карієс?

Кожна людина, у якої є зуби, ризикує отримати карієс. Але речі, перераховані нижче, багаторазово збільшують ймовірність його виникнення.

Недостатня гігієна. Карієс найчастіше виникає на задніх зубах – молярах і премолярах. Ці зуби мають багато борозенок, поглиблень і тріщин. Такі зуби складніше утримувати в чистоті, ніж гладкі, невеликі передні зуби. Тому вони найчастіше виявляються «під ударом».

Продукти харчування й напої. Найсильніше зубам шкодять продукти і напої, які містять кислоти або прилипають до емалі і тримаються на ній тривалий час. Список їх досить широкий: морозиво, мед, цукор, солодкі напої, сухофрукти, печиво, льодяники, пластівці і чіпси, і багато іншого.

Часті перекушування і питво. Коли людина постійно перекушує або протягом дня п’є солодкі і кислі напої (в тому числі, соки), вона дає поживу бактеріям, які активно розмножуються, «атакують» зуби і ушкоджують їх.

Годування дитини перед сном. Коли мами дають малюкам перед сном пляшечку, наповнену молоком, сумішшю, соком або іншими рідинами, що містять цукор, вони залишаються на зубах протягом тривалого часу. Бактерії ними харчуються, після чого ушкоджують зуби. Даний процес отримав в стоматології назву «карієс дитячих пляшечок».

Несвоєчасна чистка зубів. Якщо людина не чистить зуби відразу ж після вживання їжі, наліт швидко утворюється.

Сухість в роті. Слина в порожнині рота відіграє роль «нейтралізатора» зубного нальоту. Вона змиває залишки їжі з зубів. Речовини, які містяться в слині, до того ж, протистоять кислотам, які виробляють бактерії. Все це допомагає запобігти розвитку карієсу. Однак якщо слини недостатньо (через застосування ліків, хіміотерапії і т.д.), ці процеси порушуються, через що зуби стають більш вразливими.

Зношені пломби. З роками пломби не так щільно прилягають до зубів, утворюють шорсткі краї. Зубний наліт утворюється під ними або в затишних куточках, що ускладнює його ретельне видалення.

Розлади харчової поведінки. Анорексія і булімія можуть привести до значної ерозії зубів і появи каріозних порожнин. Шлункова кислота від багаторазово викликаної блювоти омиває порожнину рота, після чого «розчиняє» зуби. Через це вони швидше псуються. Крім того, розлади харчової поведінки можуть також впливати на процес вироблення слини.

А ви знали?

Перша зубна паста була придумана єгиптянами близько 5000 років тому і була сумішшю з пемзи і вина.

Як зберегти красу посмішки: кращі поради

Краса і білизна посмішки багато в чому залежать від способу життя людини. Які заходи можуть підтримати здоров’я зубів?

Купуйте пасту з фтором

В ідеалі зуби потрібно чистити після кожного прийому їжі. Однак це підходить не всім. Чистіть зуби, принаймні, два рази на день, використовуючи для цього фтор пасту. Для ефективного очищення міжзубного простору використовуйте зубну нитку.

На замітку!

Union Francaise pour la Santé Bucco-Dentaire рекомендують вибирати пасту, орієнтуючись на вік людини. Для дітей від 2 до 6 років вміст фтору в пасті повинно бути в межах 250-500, З 6 років – від 1000 до 1500. При необхідності лікар може призначити додаткові засоби з фтором – гелі, таблетки, краплі .

Не ігноруйте ополіскувачі

Якщо ваш стоматолог вважатиме, що у вас високий ризик виникнення карієсу, він може рекомендувати застосовувати ополіскувач для рота, що містить фтор.

Після кожного прийому їжі також корисно обполіскувати рот просто водою, щоб змити залишки їжі.

Уникайте частих перекусів

Коли ви їсте або п’єте будь-які напої, ви допомагаєте бактеріям порожнини рота створювати кислоти, які руйнують ваші зуби. Якщо ви часто чимось перекушуєте, ваші зуби знаходяться під постійною загрозою.

А ви знали?

У нальоті, який утворюється на зубах, можуть відмінно співіснувати до 300 різних видів бактерій.

Їжте здорову для зубів їжу

Свіжі овочі та фрукти – ідеальна їжа для підтримки здоров’я порожнини рота. Вони збільшують потік слини, збагачують організм вітамінами і мінеральними речовинами.

Враховуйте, що деякі з них містять кислоти і фарбують речовини, тому навіть після них бажано прополоскати рот водою.

Подумайте про бактерії порожнини рота

Якщо людина знаходиться в групі ризику по утворенню карієсу (наприклад, в результаті основного захворювання), стоматолог може рекомендувати антибактеріальні полоскання для порожнини рота. Завдяки регулярним процедурам, скоротиться кількість шкідливої мікрофлори, що в свою чергу знизить ймовірність виникнення карієсу.

При цьому треба враховувати, що антибактеріальні полоскання – це серйозна міра, яка призначається лікарем, виходячи з індивідуальних показань пацієнта.

А ви знали?

Сьогодні дуже популярна процедура відбілювання зубів. Стоматологи неохоче говорять про її шкоду і часто применшують ризики. Проте всім, хто на неї зважився, варто знати, що після відбілювання емаль зубів стає тоншою, що збільшує ймовірність виникнення карієсу.

Відмовтеся від куріння

Ця шкідлива звичка з часом призводить до зменшення кількості слини в роті, виникненню сухості. Адже слина грає важливу роль в підтримці здоров’я порожнини рота!

Звертайтеся за професійним чищенням

Регулярне відвідування лікаря-стоматолога – кращий спосіб зберегти зуби здоровими. Крім ретельного огляду порожнини рота на предмет карієсу, важливо хоча б 1-2 рази на рік робити професійну чистку зубів.

На замітку!

У домашніх умовах мало чистити зуби 2 хвилини, як було зазначено в ранніх рекомендаціях стоматологів. Якісна чистка зубів триває не менше 3-5 хвилин.

Користуйтеся жувальною гумкою

Щодня експерти працюють над розробкою нових засобів для профілактики карієсу. Одне багатообіцяюче дослідження показало, що жувальна гумка, що містить підсолоджувач ксиліт, тимчасово уповільнює ріст бактерій, що його викликають.

При цьому фахівці Union Francaise pour la Santé Bucco-Dentaire рекомендують жувати гумку не менше 20 хвилин.

Проконсультуйтеся з приводу герметизації

Герметизація фісур зубів – одна з ефективних методик профілактики карієсу. Після її проведення поверхня зубів вирівнюється, стаючи практично гладкою, з’являється бар’єр (герметик), який захищає емаль від шкідливої мікрофлори. Однак підходить процедура не всім, є протипоказання.

Читайте також 11 звичок які зупинять карієс

Соцмережі