Біль у коліні – симптом багатьох захворювань

Біль коліна може мати різні джерела. Часті травми, перевантаження і дегенерація часто пояснюють цей характерний симптом. Однак це не симптом, який супроводжує тільки спортсменів і людей похилого віку. Біль в колінах також відчувають діти з порушеннями постуральної функції, вагітні жінки та люди, які працюють фізично або уникають будь-яких видів діяльності. Дізнайтеся, що викликає біль в коліні.

Біль в коліні може бути раптовою, ниючою, колючою. Вона також може бути великою, пульсуючою і безперервною. Біль може проявлятися в русі, при згинанні або випрямленні кінцівок або при тривалому стоянні або сидінні. Болі відбуваються протягом дня, в залежності від активності і руху ноги. Є також нічні болі, які перешкоджають відпочинку і сну. Симптом, що супроводжує біль в коліні, також може бути набряком. Важливо звернути увагу на деталі, тому що лікар попросить про це під час візиту.

Біль в коліні не можна недооцінювати. Наше тіло покоїться на коліні, тому хронічний і сильний біль може повністю виключити нормальне життя, перешкоджаючи вільному руху. Колінний суглоб є найбільшим і одним з найбільш напружених суглобів в організмі людини.

Колінний суглоб утворений опуклими суглобами стегнової кістки, увігнутої гомілки і колінної чашечки. Їх суглобові поверхні покриті суглобовим хрящем, прилеглим до кінців кісток. Між суглобами є меніск, а саме коліно стабілізується зв’язками і м’язами стегна і нижньої ноги. Колінний суглоб – складна машина, яка повинна працювати належним чином, щоб основні рухи, такі як вигин і випрямлення ноги, виконувалися природним чином без болю або дискомфорту.

Повідомте лікаря, коли біль в коліні з’являється після падіння або важкого фізичного навантаження. Консультація також вимагає набряк суглоба, що супроводжується лихоманкою і закупоркою коліна, болем і синцями коліна і гомілки.

Коли коліно болить через травми

Травма коліна є дуже поширеним захворюванням. Найчастіше є пошкодження меніска, зв’язок, суглобового хряща, а також колінного суглоба. Люди, які фізично активні, люблять такі види спорту, як катання на лижах, гра в теніс, футбол або біг, піддаються ризику травм на колінах. Це типовий недуг для цих видів спорту. Буває так, що нешкідлива травма коліна буде виліковуватися, але частіше за все вам потрібна медична допомога. Біль коліна, викликаний травмою, зазвичай глибокий, тьмяний і збільшується під час фізичної активності або руху ніг. Буває так, що крім болю після травми коліна відбувається ексудація, тобто надмірна кількість синовіальної рідини, яка також згадується як «вода в коліні».

Симптоми травми коліна включають:

 • біль;
 • набряк і зігрівання області коліна;
 • обмеження спільних рухів;
 • синці коліна;
 • відчуття оніміння, поколювання або відчуття;
 • спотворення суглоба;
 • тріск в коліні.

Якщо виникає травма коліна, ви повинні негайно повідомити лікаря. Особливо сильний біль і обмеження в русі є показаннями для консультації з фахівцем. Лікар діагностує причину, використовуючи артроскопію колінного суглоба. Результат цього дослідження залежить від того, який метод лікування призначає лікар. Найчастіше, однак, вам потрібно використовувати реабілітацію – в важких випадках треба робити операцію.

Перевантажування коліна

Перевантаження коліна є звичайним явищем, але не завжди викликане важкою фізичною роботою. Перевантаження може бути результатом великої кількості фізичних зусиль або роботи, що змушують колінний суглоб. Коліно також може бути перевантажено в результаті тривалого стояння (постійна робота), частих присідань або на колінах. Ожиріння і навіть вагітність сприяють перевантаження колін, коли на коліна доводиться більша вага ніж зазвичай.

Перевантаження коліна проявляється:

 • запалення;
 • дискомфорт і біль в коліні;
 • обмежена мобільність.

Розтягування зв’язок

Скручування коліна – загальна проблема серед любителів-аматорів, що не адаптують фізичні вправи до своїх здібностей. Коліно також може підвертатися в результаті падіння. В результаті розтягувань зв’язки повністю або частково пошкоджуються (в іншому випадку зв’язка розривається).

Симптоми розтягування коліна:

 • біль в коліні;
 • почуття невпевненості при завантаженні кінцівки;
 • накопичення рідини в суглобі і його нестабільність.

Нехірургічне лікування розтягування колінного суглоба найчастіше пов’язано з тимчасовою іммобілізацією кінцівок, застосуванням холодних компресів, протизапальну і знеболюючу дію. Якщо потрібне хірургічне лікування пошкоджених структур кінцівок, виконується артроскопія або відкрита реконструкція зв’язок (в залежності від показань).

Дегенерація

Виродження колінного суглоба або гонартроза пов’язано з дегенерацією суглобового хряща. Це прогресуючий процес, тому супутні симптоми з’являються поступово і інтенсифікуються. Причиною дегенерації колінного суглоба може бути, наприклад, травма, вальгус або варус, а також хронічне напруження на колінах. Остеоартрит колінних суглобів найчастіше проявляється у людей старше 50 років. Ожиріння і відсутність фізичної активності також сприяють ожирінню, хоча причини остеоартриту включають під час занять спортом.

Дегенеративні зміни в коліні викликані розм’якшенням, витиранням і розривом суглобового хряща, тобто порушеннями в його структурі. На жаль, суглобовий хрящ не є регенеративним, тому його дегенерація є незворотнім процесом. Біль в коліні під час дегенеративного захворювання з’являється тільки тоді, коли ушкодження хряща просунуте, і процес незворотній.

Симптоми дегенерації коліна:

 • відчуття скутості коліна після тривалого стояння, сидіння або після пробудження;
 • біль, розташована в передній або медіальній частині коліна;
 • посилення скарг під час руху (при вставанні, піднятті по сходах, вставання з присідаючи);
 • хрускіт і тріск в коліні;
 • прогресивне почуття обмеженої рухливості в суглобі;
 • скорочення згинання (проблема з випрямленням ноги в коліні);
 • біль, набряк, підвищена температура колінного суглоба (підвищена дегенерація).

Лікування остеоартриту колінного суглоба зазвичай є консервативним. Метод полягає в тому, щоб давати ін’єкції гіалуронової кислоти і в гострих станах на стероїдній блокаді. Пацієнти приймають болезаспокійливі засоби і протизапальні засоби, і рекомендується використовувати мазь з таким же ефектом. У разі, якщо консервативне лікування не буде успішним, лікар може прийняти рішення про хірургічне лікування. Найчастіше це артроскопія колінного суглоба або операція, пов’язана із збиранням суглобового хряща з незавантаженої поверхні суглоба і імплантація його в пошкоджену область. Кінцевою є артропластика коліна, тобто повна заміна.

Прогресивна дегенерація коліна вимагає реабілітації, яка може уповільнити або зупинити розвиток хвороби. Фізіотерапія, яка використовується в цьому випадку, спрямована на поліпшення якості життя пацієнта і полегшення страждань.

Ревматичні захворювання

Колінний біль може бути ознакою ревматоїдного артриту (РА), який може атакувати ваші коліна раніше, ніж ваші зап’ястя. Біль і ексудація в коліні також можуть бути ознакою анкілозуючого спондилоартриту (АС). Коли симптоми повторюються, варто звернутися до лікаря. Також краще відмовитися від теплих компресів і зігріваючих мазей.

Симптоми ревматоїдного артриту, які включають колінний суглоб:

 • періодичний біль в коліні, навіть при нормальній активності;
 • набряк коліна і почервоніння, синці і потепління;
 • симптоми супроводжуються ранковою жорсткістю і навіть субфебрилитетом і загальним розладом.

Основою для лікування, після постановки діагнозу, є препарати, які пригнічують або зменшують запалення і анальгетики. Пацієнт не буде уникати регулярної реабілітації та гімнастики, яка повинна бути адаптована фізіотерапевтом до індивідуальних потреб. У крайніх випадках необхідно відновити ушкоджений суглоб (ендопротез).

Кіста Бейкера або кіста під коліном

Кіста Бейкера є збільшений простір сполучної тканини, заповнений рідиною. Вона нагадує шматок, який ви можете відчувати пальцями під коліном. Це помірна зміна, яка в більшості випадків не вимагає операції. Кісти зазвичай супроводжуються почервонінням і потеплінням навколо шкіри, набряком коліна, утрудненим вигином ноги, болем в колінному суглобі, який збільшується під час фізичної активності, тривалої ходьби.

Причини утворення кісти Бейкера в повному обсязі відомі, проте відомо, що утворення кісти може відбуватися через набряк синовіальної бурси або рідини з колінного суглоба у напрямку до задньої частини коліна в результаті пошкодження сполучної капсули. Те, що збільшує шанси на кісти, – це ожиріння, а також часті і надмірні фізичні навантаження, захворювання суглобів, запалення колінного суглоба і грижа колінної капсули.

На ранній стадії, коли кіста не проявляє серйозних симптомів, рекомендується зняти навантаження. Використання фізіотерапії, зміцнюючих вправ і масажів також приносить полегшення. Однак важкі випадки вимагають втручання лікаря і цистектомії, а також висмоктують рідину і вводять стероїд, який полегшить запалення. Великі кісти найчастіше видаляються хірургічним шляхом.

Вальгус і варус

Вальгус і деформація колін (колінних суглобів) є дефектами нижніх кінцівок, в яких порушена їх вісь.

Причиною обох аномалій може бути вроджена аномалія колінного суглоба, яка вже може бути помічена у маленьких дітей. Найкраще піти на ортопедію з дитиною. Швидке втручання може запобігти погіршенню майбутнього дефекту. У підлітковому віці може розвинутися нерівне зростання кінцівок, що призводить до нерівномірної довжини ноги і нерівномірного розподілу ваги – це сприяє вальгусу. Виникненню дефектів коліна також сприяє слабкість м’язів, дефекти стопи, переломи і пошкодження ніг, захворювання суглобів.

Неправильні пози, які є вальгус і деформація колін, викликають те, що вага тіла розподіляється неприродно і нерівномірно. З цієї причини люди, які страждають від каліцтва або вальгуса, можуть відчувати біль.

Важливість колін вимагає реабілітації, регулярних вправ і носіння ортопедичних устілок, встановлених у взутті. Зазвичай такої процедури досить, хоча у виняткових випадках рекомендуються ортопедичні пристрої. У разі Варуса також рекомендується реабілітація, коригувальні вправи і ортопедичні устілки. Однак, коли дефект поглиблюється, хірургічний метод використовується для різання кісток і повторного позиціонування їх в правильному положенні.

Тривожні шуми, що з’являються під час присідання, бігу і випрямлення ноги, мають джерело. Коли щось погане відбувається в колінному суглобі або коли коліно перевантажено, воно може створювати звуки, схожі на хрест і розтріскування. Ці звуки не слід недооцінювати, оскільки вони можуть бути симптомом захворювання, що розвивається.

Соцмережі