Кров в сечі як симптом. Чому з’являється кров у сечі?

Раніше говорили, що сеча є своєрідним дзеркалом здоров’я, відзеркалюючи що відбуваються в зміни організмі. Дійсно, певні захворювання можуть проявлятися зміною зовнішнього вигляду сечі. У ній може з’являтися кров, осад, повітря і т. д.

Піниста сеча: фістула сечового міхура

Наявність піни або повітряних бульбашок в сечі не є нормою. Іноді це може свідчити про фістули – з’єднання між товстим кишечником (прямою кишкою) і сечовим міхуром. За допомогою цього каналу в сечовий міхур потрапляють гази, що виробляються кишковими бактеріями.

Дана патологія може виникнути в результаті травми, при запальних процесах кишечника, пухлинах і т. д. І вимагає обов’язкового хірургічного лікування.

До речі, у людей з фістулою можуть виникати невеликі паузи в процесі сечовипускання з огляду на появу повітряної бульбашки в сечівнику.

Сеча бурого кольору: рабдоміоліз

Потемніння сечі може бути обумовлено наявністю в сечі міоглобіну – білка червонувато-бурого кольору, який виконує функцію перенесення кисню в м’язові тканини. Міоглобін швидко всмоктується в кров, а потім фільтрується нирками, забарвлюючи сечу в характерний колір.

Як правило, це відбувається при рабдоміолізі – важкому стані, що характеризується руйнуванням м’язів – найчастіше скелетних (верхні, нижні кінцівки). Сам по собі міоглобін крупніший гемоглобіну, що може привести до забивання ниркових канальців і, як наслідок, гострої ниркової недостатності.

Якщо сеча набула подібного кольору, слід негайно звернутися до лікаря. Помічено, що рабдоміоліз часто зустрічається у людей, які люблять вживати в їжу корінь солодки або лакрицю.

Каламутна сеча з пластівцями: пієлонефрит

Поява каламутної сечі яскравого насиченого кольору з домішкою пластівців є для лікарів практично патогномонічним симптомом і вказує на наявність гнійної інфекції в нирках (пієлонефрит). Сам по собі гній (скупчення лейкоцитів) і надає сечі каламутний колір.

Пієлонефрит – запальний процес, що вражає канальцеву систему нирки, характеризується утворенням гнійного запалення в нирковій мисці, який найчастіше викликає висхідна інфекція (наприклад, при нелікованому циститі – запаленні сечового міхура) або вогнища хронічного (бактеріального) запалення.

В даному випадку потрібно негайно звернутися до лікаря. Одним з методів лікування пієлонефриту є прийом антибіотиків.

До речі, в нормі сеча здорової людини має світло-солом’яний колір і високу ступінь прозорості. Впливати на зміну кольору сечі може вживання певних продуктів харчування, а також прийом медикаментозних препаратів.

Темна сеча: хвороба печінки

Поява темної концентрованої сечі може говорити про проблеми з печінкою.

Як відомо, в жовчі присутній пігмент – білірубін, який накопичується в жовчному міхурі, а потім по жовчних шляхах виділяється в просвіт кишечника, надаючи стільцю темний колір.

При перекритті проток в жовчовивідних шляхах або руйнуванні печінки виникають проблеми з нормальним відтоком білірубіну. В результаті його концентрація в крові різко зростає, і він починає виводитися з організму з сечею. При цьому стілець стає, світлим, а сеча темної. Це характерна ознака захворювання печінки.

Для уточнення причини появи патології необхідно здати аналіз крові, провести ультразвукове дослідження (УЗД) печінки.

Чому з’являється кров у сечі?

Кров в сечі або гематурія може бути ознакою різних захворювань.

Онкологічні захворювання сечовивідної системи

При появі слідів крові в сечі потрібно, в першу чергу, виключити рак. Асимптомна гематурія дуже характерна для злоякісних захворювань сечовивідної системи (пухлина сечового міхура, сечоводу, нирки).

Крім ультразвукового дослідження (УЗД) потрібно провести цистоскопію – ендоскопічний огляд внутрішніх стінок сечового міхура. Для цього в сечовий міхур через сечівник (уретру) вводиться катетер з оптичною та освітлювальною системою. Береться зразок підозрілої тканини на аналіз (біопсія), який передається в патологічну лабораторію, де підтверджується або виключається патологія.

Сечокам’яна хвороба

Якщо сеча стала червоною, а під час сечовипускання виникають болі, цілком можливо має місце сечокам’яна хвороба. Проходження каменів через сечовід пошкоджує слизову, що призводить до спазму сечоводу і появі больового синдрому. Для діагностики слід зробити ультразвукове дослідження (УЗД) заочеревинного простору, а також здати аналіз сечі, що дозволить дізнатися про склад каменів.

Наявність в нирках мікролітів (дрібних каменів, піску) може вказувати на уролітіаз. Особам, які мають схильність до утворення каменів, важливо дотримуватися питного режиму, а також виключити з раціону продукти-провокатори.

До речі, кров при сечовипусканні часто з’являється у боксерів після бою в разі травми нирок. В результаті розриву, в тому числі, тканин нирок кров потрапляє в сечу.

Гломерулонефрит

Кров в сечі, а іноді і піниста каламутна сеча – можлива ознака гломерулонефриту, ниркового захворювання, що характеризується ураженням клубочків нирок.

При пошкодженні фільтруючого клубочкового елемента підвищується проникність судин, і еритроцити – червоні клітини крові потрапляють в сечу. Крім ізольованої гематурії, захворювання може проявлятися протеїнурією. Білки являють собою великомолекулярні з’єднання, і в нормі пройти крізь складний фільтр клубочкової фільтрації не можуть. У разі патології мембрана ниркових канальців починає пропускати білок. При цьому можливі і інші симптоми гломерулонефриту – набряки, вторинна ниркова гіпертонія.

Гломерулонефрит – серйозне захворювання, яке не супроводжується болями. При прогресуванні може привести до втрати тканини нирки і гострої ниркової недостатності. В цьому випадку потрібно гемодіаліз – очищення крові за допомогою спеціального апарату або пересадка нирки.

Соцмережі