Біль у правому боці на рівні талії у жінок: причини, лікування

Біль – це реакція організму, яка розвивається в результаті порушення функції або структури органу. За її виникнення відповідає ноцицептивна система (система сприйняття болю), яка є частиною центральної нервової системи. У всіх тканинах є больові рецептори – ноцицептори, які дозволяють відчувати біль різної локалізації.

Відчуття болю у жінки виникають в результаті роздратування рецепторів ферментами і медіаторами, які утворюються при запальних процесах або загибелі клітин.

Причини болю в правому боці на рівні талії

Біль у правому боці на рівні талії в більшості випадків є ознакою захворювань печінки, нирок або жовчовивідних шляхів. Однак, біль у правому підребер’ї можуть виникати і при ураженні інших анатомічних структур і органів, наприклад:

 • ребер;
 • діафрагми;
 • жовчного міхура;
 • червоподібного відростка, при під печінковому розташуванні;
 • жовчної протоки;
 • печінкового кута товстої кишки;
 • правої нирки та ін.

Далі ми більш детально розберемо походження кожного больового синдрому у жінки в залежності від сторони болю, зі спини, спереду.

Причини болю в правому боці на рівні талії спереду у жінок

Печінка і жовчний міхур

Хвороби печінки і жовчного міхура практично завжди супроводжуються колючої, тупим болем, що локалізується в правому підребер’ї спереду. Особливістю ураження печива вважається те, що саме запалення не супроводжується болем. Больовий синдром з’являється лише у випадках розтягування капсули печінки.

Головними захворюваннями печінки і жовчного міхура, які призводять до розвитку больового синдрому, є:

 • Давно розвинувся холецистит. Холецистит або запалення жовчного міхура виникає частіше при порушенні харчування. Вживання великої кількості жирної їжі призводить до порушення відтоку жовчі, що робить негативний вплив на стінку міхура, викликаючи його запалення. Інтенсивність болю безпосередньо залежить від типу запалення. Так, при катаральному холециститі біль буде помірною, в той час, як при гангренозному будуть присутні ознаки локального перитоніту. Хворий буде відчувати біль в правому боці під ребрами спереду. У жінок холецистит зустрічається частіше, ніж у чоловіків.
 • Гепатит. Запалення печінки, різної етіології, часто супроводжується її набряком, що призводить до розтягування капсули і виникнення болю в правому підребер’ї.
 • Жовчнокам’яна хвороба.Порушення відтоку жовчі від печінки до жовчного міхура – це небезпечний стан, через те, що призводить до появи не тільки болю, але і жовтяниці.В результаті цього відбувається інтоксикація тканин білірубіном, який негативно впливає практично на всі клітини і тканини, за винятком кісток і хрящів. При цьому захворюванні, також відчувається біль в правому боці під ребрами спереду, як при холециститі.
 • Цироз печінки.Дана патологія може виникати з різних причин. Так, виділяють алкогольний, інфекційний та аутоімунний цироз. Біль при цирозі виникає на стадії збільшення печінки, коли відбувається пере розтягнення її капсули.

Захворювання печінки і жовчовивідних шляхів є найбільш поширеною причиною виникнення болю в правому боці. Найчастіше, ці захворювання носять запальний характер, але можуть переходити і в деструктивну форму. В такому випадку, біль буде поширюватися на інші ділянки черевної порожнини, а її інтенсивність буде посилюватися.

Хвороби товстого кишківника

Основним захворюванням товстого кишківника, яке призводить до появи болю в правому підребер’ї, вважається рак печінкового кута. Ця хвороба може виникати в будь-якому віці, але частіше за все зустрічається у пацієнтів старше 45 років. Причин появи цієї недуги:

 • Вживання їжі, яка містить канцерогени. Більшість фабричних харчових продуктів мають в своєму складі різні харчові добавки, барвники та ароматизатори. Деякі з них відносяться до речовин, які провокують розвиток онкологічної патології.
 • Часте вживання алкогольних напоїв. При частому вживанні алкоголю відбувається роздратування і травмування слизової оболонки шлунка. Такий процес може привести до порушення процесу регенерації і появи атипових клітин, які входять до складу злоякісних пухлин.
 • Онкологічні процеси в інших органах. Злоякісні новоутворення багатьох органів супроводжуються появою метастазів в кишківнику і печінці, які утворюють вторинні пухлини.

Крім новоутворень, які локалізуються в області печінкового кута, біль може з’являтися, як наслідок запальних процесів. Запалення товстого кишківника – це коліт. Найчастіше запалення локалізується в межах слизової оболонки. Якщо біль у правому боці супроводжується розладами стільця, то, найімовірніше, це коліт.

Особливе місце в появі больового синдрому в правому підребер’ї займає гострий апендицит. Розташування червоподібного відростка у людей не завжди однакове. На сьогоднішній день все частіше зустрічається під печінкове розташування, яке за проявами схоже з гострим холециститом. І знову ж таки, біль буде з’являється в правому боці на рівні талії спереду у жінок.

Таке атипове розташування апендикса викликає труднощі в діагностиці, через те, що перитонеальні симптоми з’являються занадто пізно, частіше, при переході запалення в гангренозно-перфоративну форму.

Ребра і діафрагма

Пошкодження ребер або діафрагми можуть супроводжуватися хворобливістю, яка поширюється вниз по передній черевній стінці, віддаючи в область талії. Пошкодження можуть виникнути в результаті травм, перенесення оперативних втручань на грудній клітці з правого боку, а також діафрагмальний грижі.

Причини болю в правому боці на рівні талії зі спини у жінок

Різні ниркові патології супроводжуються яскраво вираженим больовим синдромом зі спини. Якщо відбувається ураження правої нирки, то біль буде локалізуватися з правого боку в області попереку і талії. До захворювань, які вражають нирки, відносяться:

Клубочковий нефрит

Хвороба відноситься до групи аутоімунних захворювань, через те, що викликається β-гемолітичним стрептококом типу В. Ця бактерія призводить до того, що імунна система людини починає проявляти агресію до власних клітин і атакувати. При клубочковом нефриті симптоми крім болю супроводжується характерними змінами в сечі, у вигляді появи кров’яних домішок і великої кількості білка.

Пієлонефрит

Дана патологія відноситься до бактеріальних захворювань. пієлонефрит розвивається в результаті попадання бактерій в ниркові балії. Найчастіше це відбувається при переохолодженнях і генералізованих інфекціях. Одночасно з болем з’являється гній в сечі і підвищення температури, що є характерними ознаками пієлонефриту.

Ниркова колька

Особливістю ниркової коліки є те, що біль виникає різко і носить нападоподібний характер. Спочатку, біль з’являється на рівні попереку і талії, після чого поступово опускається до низу. Колька може супроводжуватися рясною гематурією (наявність крові в сечі) або зниженням кількості вироблюваної сечі.

Гідронефроз

Якщо відбувається закорковування правого сечоводу, то сеча починає накопичуватися в нирці, стан називається гідронефрозом і проявляється у вигляді гострого болю в правому боці зі спини. гідронефроз нирки є загрозливою для життя станом, відсутність своєчасної медичної допомоги загрожує розривом нирки.

Ниркові патології займають друге місце за поширеністю серед причин виникнення болю в правому боці. Ці захворювання небезпечні, тому що можуть стати причиною розвитку гострої або хронічної ниркової недостатності.

Які обстеження необхідно пройти

Для того, щоб визначити причину виникнення болю потрібно пройти ряд обстежень. До них відносяться:

 • Ультразвукове дослідження (УЗД). Ультразвукове дослідження дає можливість виявити велику кількість захворювань. За допомогою УЗД визначаються захворювання не тільки запальної природи, а й інші. За допомогою такого методу діагностики визначається стан жовчного міхура, печінки, нирок. Так виявляються запалення, наявність каменів, порушення цілісності. Також, на УЗД можуть бути видні пухлини печінкового кута товстої кишки.
 • Рентгенографія. За допомогою рентгенівського дослідження, можливо, визначити хворобу кишківника і ребер.
 • Томографія. На сьогоднішній день існує велика кількість різновидів томографії. Основними вважаються комп’ютерна та магнітно-резонансна томографія. Цей метод обстеження є найбільш інформативним, тому що він дає можливість оцінити стан не тільки паренхіматозних органів, а й порожніх. За результатами томографії можна визначити форму органу, запалення його тканин, наявність новоутворень, а також зміна його структури.
 • Лапароцентез. Пункція черевної порожнини проводитися з метою визначення наявності патологічного випоту, який утворюється при захворюваннях печінки і жовчного міхура. За характером випоту можна судити про форму запалення і занедбаності хвороби.
 • Діагностична лапароскопія. У випадках, коли больовий синдром яскраво виражений, а за допомогою перерахованих вище методів не вдається поставити діагноз або виключити питання оперативного втручання, проводиться дослідження за допомогою лапароскопа. Лапароскоп є складний пристрій оснащений камерою з високою роздільною здатністю, світлодіодною лампою, а також мікро інструментами. За допомогою лапароскопа проводитися зовнішнє оцінювання органів, взяття біопсії.

Що робити, як лікувати біль

Залежно від того, яке захворювання призвело до появи болю в правому боці, буде залежати метод лікування.

У випадках, коли патологія носить запальний характер, базисною терапією є використання протизапальних препаратів. Лікарські засоби цієї групи найчастіше застосовуються у вигляді таблеток, мазей і гелів (наприклад: Аспірин, Ібупрофен, мазь Кетопрофен, Напроксен та ін.).

Доречніше використання саме мазі, тому що знижується негативний вплив на слизову оболонку шлунка і дванадцятипалої кишки.Це пов’язано з тим, що нестероїдні протизапальні засоби мають побічну ульцерогеннадію. Здатні привести до розвитку виразки шлунка.

Поряд з використанням нестероїдних протизапальних засобів застосовують анальгетики. Залежно від вираженості больового синдрому застосовують ненаркотичні або наркотичні препарати.

Похідні морфіну використовуються в тих випадках, коли біль настільки інтенсивна, що може привести до розвитку больового шоку. Найчастіше це різкий біль в правому боці, яка триває більше ніж 5-8 годин.

У тих клінічних випадках, коли консервативне лікування недоцільно або не приносить ефекту, займається вичікувальна позиція або призначається операція. Спостереження за пацієнтами проводитися протягом від 4 до 8 годин. За цей час лікарі повинні повністю розв’язувати питання про необхідність оперативного втручання.

Оперативне лікування може бути щадним або радикальним. При щадному методі проводитися усунення причини хвороби з максимальним збереженням ураженого органу.

Найбільш яскравими представниками таких операцій є холедохолітотомія і нефролітотомія. Суть даних операцій полягає в тому, що розтинають жовчний міхур або нирка.

Радикальні операції – це ті, під час яких відбувається видалення частини або цілого ураженого органу. Прикладом такої операції є холецистектомія. Холецистектомія необхідна при деструктивних формах холециститу, пухлинних процесах.

Крім етіотропної терапії застосовуються різні засоби для прискорення процесу одужання і зниження навантаження на уражений орган. Як цього призначаються дієтичні столи, комплексні вітаміни, імуностимулятори та постільний режим.

Дотримання дієти вкрай важливо при хворобах печінки, жовчовивідних шляхів та нирок.

Профілактика

Для того, щоб запобігти появі болю в правому підребер’ї потрібно дотримуватися ряду правил:

 • Уникати травм. Травми правої сторони тулуба можуть призвести до розвитку серйозних порушень. Найбільш небезпечними є розрив печінки та формування осумкованної під печінкової гематоми. При цьому буде відчуватися різкий біль в правому боці.
 • Контроль за харчуванням. Кожна людина повинна контролювати кількість споживаної жирної, копченої, і смаженої їжі. Надлишок таких продуктів в раціоні є однією з найпоширеніших причин хронічного холециститу.
 • Уникнення переохолоджень. Переохолодження часто призводять до пієлонефриту, який може стати причиною хронічної ниркової недостатності. У холодну погоду слід одягати теплі речі, а також не перебувати тривалий час на морозі.
 • Санація хронічних вогнищ інфекції. Такі хвороби як хронічний тонзиліт, карієс, або осумкований абсцес можуть привести до гломерулонефриту. Необхідно звертатися до відповідних фахівців, щоб усунути і запобігти поширенню інфекції.
 • Регулярні профілактично огляди. Для того, щоб виявити патологічні зміни якомога раніше, не чекаючи розвитку гострої фази хвороби, потрібно регулярно проходить огляди. Ці огляди повинні включати широкий список фахівців, для оцінки всіх без винятку систем організму (терапевт, хірург, гінеколог, ЛОР, стоматолог, окуліст).

В незалежності від того, де у людини болить живіт, це є приводом до негайного звернення до лікаря. Якщо затягнути з цим, можливо посилення стану аж до летального результату.

Соцмережі