Атопічний дерматит

Атопічний дерматит – захворювання шкіри на тілі людини, найчастіше має хронічний уповільнений перебіг і супроводжується зудящими червоними висипаннями. Хронічний перебіг пов’язаний з періодичними рецидивами, тобто після лікування хвороба через деякий час може знову проявлятися. Захворювання часто передаються по генетичній лінії (від батька до сина, від матері до дочки і ін.)

У зв’язку з тим, що сильний свербіж, який зумовлюється почервоніннями і висипаннями на шкірі – явище досить поширене. Найчастіше ця сверблячка виникає періодично – саме тому багато хто не може відразу визначити, до якого захворювання відносяться симптоми які тільки що з’явилися .

Атопічний дерматит називається дифузний нейродерміт. Дане захворювання характеризується сильним і болісним свербінням, через яке це захворювання можна вважати хронічним дерматитом. Найчастіше ця хвороба активно проявляється у людей, які отримали до неї генетичну схильність – в інших же випадках дане захворювання фігурує набагато менше. По-іншому можна сказати, що дерматит – це алергічна реакція, яка безпосередньо пов’язана зі схильністю організму до багатьох атопічних хвороб.

Більшою мірою до них можна віднести дані захворювання:

Саме вони найчастіше є збудником атопічного дерматиту. Крім того, дані хвороби сильно впливають на спадковість людини, тому ризик захворювання дерматитом досить великий.

У кожен сезон це неприємне захворювання проявляє себе з різного боку: в холодну пору (взимку) у більшості людей настає рецидив, тобто своєрідне загострення. У теплу пору року, навпаки, частіше фіксуються випадки ремісій – в цей час дерматит ніяк не проявляется. Дифузний нейродерміт – це регулярне проявлення на шкірі сильного надокучливого свербіння і різних за величиною висипань. Також основним симптомом цієї хвороби можна назвати збільшений показник імуноглобуліну і різка чутливість до будь-яких подразників (як алергічних, так і ні).

Найчастіше дифузний нейродерміт виникає  у маленьких дітей і підлітків (до 12 років). У зрілому і похилому віці він проявляється набагато рідше. У перші роки життя ризики виникнення атопічного дерматиту стають не менше 70%; підлітки ж ризикують придбати дане захворювання в цьому віці на 90%.

За останні кілька років прояви дерматиту стало швидко зростати, а разом з цим збільшився його результат. Саме тому сьогодні важливо знати основні симптоми при виникненні цієї неприємної хвороби.

Симптоми атопічного дерматиту

Дані захворювання характеризується багатьма симптомами, за якими ви швидко і легко зрозумієте, яка хвороба «вас здолала»:

 • Набряки шкіри;
 • Почервоніння верхнього шару;
 • Постійно зростаючий свербіж;
 • Сухість;
 • Нечіткі межі червоних плям на зараженій ділянці тіла;
 • Гній і ерозії.

Останній симптом активно проявляється тільки в запущених випадках, тому важливо вчасно починати лікування.

Найчастіше дане захворювання можна зустріти в постійних місцях згину – наприклад, під колінами, на ліктьовій частині, на шиї, на великих складках шкіри, на кистях і стопах. Значно рідше атопічний дерматит виникає в скроневій частині, на щоках і на лобі.

Як правило, перші ознаки хвороби проявляються даними симптомами. Якщо вчасно не вжити заходів, алергенні та інші чинники, через які з’явився нейродерміт, приведуть до ускладнення захворювання, яке буде вимагати більш складного і тривалого лікування.

Постійні розчухи висипань і сверблячки приведуть до утворення ерозій. А якщо в них потрапить інфекція, на верхніх шарах шкіри з’являться гнійники, які небезпечні для здоров’я.

Перебіг дерматиту має своєрідний рецидивний характер – це захворювання може різко загострюватися і також різко спадати. Щоб повністю вилікувати нейродерміт, лікуючий лікар повинен правильно визначити фактори, які викликали захворювання. Тільки після цього можна сподіватися, що атопічний дерматит не проявиться знову і знову.

Причини атопічного дерматиту

Основна причина виникнення сверблячки на певних ділянках тіла – генетична особливість організму. Постійна алергія і наявність бронхіальної астми у близьких цілком може наділити вас цим неприємним захворюванням. Тому якщо ваші близькі хворі вищепереліченими хворобами, ви повинні бути в повній мірі готові до появи висипу.

Визначити вплив певного чинника на шкіру досить просто: рецидив, найчастіше, виникає тільки після тривалого і щільного контакту. В період його відсутності, як правило, з’являється спад. Тому щоб з’ясувати джерело алергії, вам потрібно просто звертати увагу на всі предмети, що знаходяться з вами тривалий час.Однак не обов’язково, що хвороба зуміє себе проявити – а от імовірність до появи алергії, швидше за все, з’явиться. Важливо відзначити, що дана чутливість може проявлятися на будь-які предмети і рослини, а не тільки лікарські препарати. Шерсть домашніх тварин, різкі запахи, пилок рослин, пил, що знаходиться в будинку – всі ці фактори можуть викликати чутливість (але дана реакція не матиме відношення до дерматиту). В даному випадку вона буде лише підкреслювати вашу чутливість до сучасних алергенів. Також реакція може з’явитися через використання побутової хімії (миючі та чистячі засоби), пральних порошків і не натуральної їжі, наприклад, при регулярному вживанні напівфабрикатів.

Важливо відзначити: швидкий розвиток дерматиту з’являється в період психоемоційного навантаження, а також при регулярних стресах. В цьому випадку імунітет посилає сигнал генетичному фону – якщо на ньому будуть виявлені ознаки або симптоми атопії, то, в більшій ймовірності, дерматит проявиться найближчим часом.

Ще одна сучасна і поширена причина дифузного нейродерміту – тютюновий дим. Цей зовнішній фактор також є генетичною схильністю, тому через нього виникає алергічна реакція, а після і дерматит.

Як правильно визначити алерген?

Відразу після появи основних симптомів нейродерміту необхідно відвідати лікаря-алерголога або дерматолога, щоб якомога швидше виявити причину алергії і почати комплексне лікування. Щоб швидше проявити картину, фахівець призначить імуноглобулінову Е пробу, яка допоможе в рази зрозуміти причину виникнення алергії. Атопічний дерматит, варто відзначити, видає чималі його показники, які говорять про появу алергії в організмі.

Також алерген перевіряють за допомогою спеціальних алергічних проб: на висип або уражену шкіру хворого фахівець наносить певний алерген, зрозуміло, в невеликій кількості. Після цього він спостерігає за реакцією – якщо через пару хвилин на тілі з’явиться свербіж, почервоніння або невеликі висипання, значить, на алерген виставляється позитивна реакція.

Атопічний дерматит у дітей

Найчастіше скарги на цю неприємну хворобу виникають ще в дитинстві та підлітковому віці – як раз в той період, коли імунітет і нервова система розвинені в повному обсязі.

За перші 12 років життя дитини дана хвороба може проявитися в трьох стадіях:

 • малюковій;
 • дитячій;
 • підлітковій.

Також дане захворювання має на увазі дорослий дерматит, але такий діагноз більше всього ставиться після 12 років (це відбувається тому, що він має інший перебіг хвороби)

 • Малюкова стадія нейродерміту

Дана стадія дерматиту розвивається після другого місяця життя дитини. Сьогодні лікарі її називають діатезом. Найчастіше висипання в такому віці з’являються на обличчі, згинах ніг і кистях. Рідше можна помітити свербіж по всьому тілу, сідницях і тильній частині голови.

У перший час на тілі малюка з’являється легкий свербіж і висип – це відбувається через те, що хворі ділянки постійно намокають. Внаслідок цього на уражених місцях починає з’являтися скоринка. Якщо вчасно не почати комплексне лікування, під нею може утворитися ерозія, яка небезпечна для дитячого нерозвиненого організму.

 • Дитяча стадія

Ця стадія починається від 2 років малюка і протікає аж до 12 років дитини. В цьому випадку характерні висипання стають помітні на руках, шиї та нижніх кінцівках. Так як уражені ділянки сильно сверблять, діти їх постійно розчісують. Через це дерматит має більш загострене і хворобливе протікання. Внаслідок цього у підлітка можуть спостерігатися набряки шкіри і поява чіткого кожного малюнка. Також в цьому віці досить часто з’являються папули, бляшки, тріщини і кірочки.

Дані симптоми на цей період життя найбільш болючі, тому підлітку потрібно медичне обстеження і професійне втручання.

 • Підліткова стадія

Ця стадія має досить мінливий перебіг, коли хвороба або різко з’являється, або також різко зникає. В основному поширені симптоми дерматиту помітні у підлітків хлопчиків, так як саме вони схильні до утворення цього неприємного захворювання. Висип та свербіж у підлітків виникає на області декольте, в ліктьових і колінних ямках, а також на обличчі і скронях.

Причини виникнення нейродерміту у дітей аналогічні. До них, в більшій мірі, можна віднести зовнішні подразники, генетику, сучасні інфекції, харчові алергічні реакції і так далі. Крім того, хвороба може проявитися і при недотриманні оптимальної температури в квартирі і кімнаті дитини. Цей фактор дуже важливий, так як висока або низька температура викликає на тілі немовляти піт, через нього відбувається роздратування шкіри. Температура в дитячій кімнаті повинна бути більше 23 градусів; вологість – більше 60%.

Важливо відзначити: незважаючи на те, чи є на шкірному покриві висипання чи ні, він все одно потребує належного догляду. Відразу після прийняття ванни дитину потрібно добре витерти рушником, а потім обробити всі складки лосьйоном або дитячим кремом.

Ці заходи допоможуть уникнути появи дерматиту, а також вбережуть малюка від інших сучасних захворювань.

Якщо ви будете ігнорувати ці прості правила, за шкірою дитини буде з кожним разом все важче й важче доглядати.

При підвищеній температурі на тілі немовляти будуть з’являтися:

 • скоринки;
 • пухлини;
 • ерозії;
 • ураження грибкового характеру.

У разі тривалого ігнорування лікування, у немовляти або підлітка виникне бронхіальна астма. За останні роки вона була помічена у 80% дітей, які вчасно не звернулися за допомогою. Тому важливо відразу після виникнення симптомів звернутися до фахівця, щоб лікування пройшло швидко і безболісно.

Лікування атопічного дерматиту у дітей

Перед початком комплексного лікування потрібно правильно виявити причину загострення цього захворювання. Інакше свербіж буде постійно повертатися на деякі ділянки шкіри, не кращим чином на неї діяти і псувати верхній шар з’являючими слідами.

Якщо алергічна реакція була викликана тваринами, пилом або пилком рослин, потрібно в короткий термін захистити дитину від цих чинників (по можливості їх краще взагалі виключити з життя підлітка). Книги, килими, іграшки також краще прибрати з кімнати дитини, так як вони досить сильно притягують пил. Варто звернути особливу увагу на подушки, пухові ковдри та вовняні пледи – найкраще замінити їх синтетичними.

Якщо поява атопічного дерматиту пов’язано з рослинами або тваринами, важливо створити між ними і дитиною мінімальний контакт. На початку літнього сезону можна купити для підлітка назальні спреї або схожі препарати, які забезпечують надійний захист. Зрозуміло, призначити медичні препарати може тільки лікар, так як він буде спиратися на індивідуальні особливості і відхилення організму.

Харчові алергени прибрати із щоденного раціону набагато простіше, адже будь-яке меню можна запросто скорегувати або створити за новою методикою.

Величезну роль в лікуванні нейродерміту грає кількість вживаної їжі – нагадаємо, що переїдати не можна, так як їжа не встигає перетравлюватися кишечником, в результаті чого в ньому утворюється застій. Він, в свою чергу, виділяє підвищену кількість токсинів, які виводяться з організму потом. А піт, як ми з’ясували, і викликає висипання, свербіж і почервоніння шкіри.

Успіх лікування дерматиту даного виду безпосередньо залежить від видалення алергенного джерела з життя малюка. Хімічні, харчові та природні алергени варто віддалити від підлітка. У разі психічного розладу або регулярних стресів необхідно створити для дитини спокійну і затишну обстановку, яка сподобається вашому чаду, і не буде викликати у нього агресії.

В даному випадку більше немає ніяких варіантів лікування дерматиту, так як ще не сформована печінка підлітка не зможе належним чином впоратися з сучасними лікарськими препаратами, які призначені для лікування цього неприємного захворювання.

Крім пошуку алергену можна допомагати малюкові, хворому дерматитом, спеціальними процедурами, які можуть полегшити його стан. У перші роки життя це трав’яні лікувальні ванни. Також важливо зволожувати сухе повітря в приміщенні, щоб свербіж більше не з’являвся на тілі малюка. Зволоження шкіри маслами, кремами також принесе полегшення дитині.

Після виявлення перших ознак захворювання важливо звернутися до лікаря, щоб швидко виявити збудника хвороби, а також почати грамотну і корисну терапію. Особливо цей візит важливий тим, хто вже запустив дерматит.

Дієта при атопічному дерматиті

Корисне харчування важливо для будь-якого атопіста, адже саме від нього залежить загальний стан організму. Якщо «виновника» алергічної реакції ще не виявлено, вірним рішенням стане індивідуально підготовлена ​​дієта, яка буде підтримувати оптимальний стан організму.

Чого не можна вживати при дифузному нейродерміті:

 • Продукти на основі какао (в тому числі цукерки з добавками);
 • Молоко, сир та курячі яйця;
 • Цитрусові;
 • Свіжу зелень;
 • Горіхи;
 • Рибу.

Цю дієту варто дотримуватися, поки лікар не виявить точне джерело алергії, яке регулярно провокує появу дерматиту.

Приготування їжі важливо здійснювати при постійній термічній обробці. Вода, яку ви збираєтеся використовувати для приготування, повинна бути очищеною: звичайну воду з під крана брати не рекомендується. Під час прийняття їжі не варто наїдатися – намагайтеся їсти часто, але потроху. Особливо цей порядок прийняття їжі важливий для малюків.

Справа в тому, що педіатри відзначають: атопічний дерматит найчастіше зустрічається у повних дітей, ніж худих.

Лікування атопічного дерматиту народними засобами

Багато людей впевнені, що невелике свербіння і легке почервоніння шкіри до смерті не приведуть. Але більшість з них не розуміє, що це всього лише помилка. Комплексне лікування дифузного нейродерміту – це тривалий і відповідальний процес, який вимагає не тільки особистих сил, а й чималих фінансових витрат. Зате результат стане для вас величезним щастям, адже ви більше не будете відчувати дискомфорт, біль і свербіж на тілі.

Чому необхідно повністю вилікувати дерматит?

 • Повне лікування даного захворювання необхідно для того, щоб усунути свербіж зі шкірного покриву, а також зупинити запальні процеси, що відбуваються в організмі.
 • Для регулювання оптимальної вологості шкірного покриву, а також відновлення її основних функцій і нормальної структури.
 • Для застереження себе від серйозних наслідків.
 • Для профілактики захворювань, які можуть розвинутися внаслідок занедбаності цієї хвороби.

«Залишати на самоплив» дерматит не можна, так як це може призвести до серйозних наслідків. Наприклад, у дітей може розвинутися психоемоційні хвороби, які характеризуються замиканням в собі через цю неприємну хворобу.

Насправді лікування атопічного дерматиту – справа нескладна, хоч і тривала. Процедури, необхідні для відновлення шкіри приємні, а дієтичне харчування не тільки вплине на хворобу, а й організм в цілому.

Важливо відзначити, що під час лікування хвороби потрібно якомога менше приймати ванну, особливо при загостренні захворювання. Винятком з цих правил є лікувальні ванни на основі трав, які заспокоюють шкіру і загоюють її. Температура трав’яного настою не повинна перевищувати 38 градусів, щоб не обпалювати висип і свербіж.

А ось воду, на відміну від ванни, необхідно пити якомога більше. В даному випадку варто звернути увагу на трав’яні чаї та відвари, наприклад, на основі деревоподібної півонії. З неї можна зробити відмінний настій на основі спирту (для дорослих) і лікувальний чай (для дитини). Спиртову настоянку рекомендується застосовувати 3 рази в день по одній ложці; чай, навпаки, потрібно приймати якомога частіше, щоб швидше подолати цю неприємну хворобу.

Також для полегшення стану допомагають компреси або домашні примочки, наприклад, з картоплі. Її необхідно подрібнити (тільки без застосування металевої терки), а потім за допомогою ганчірки вичавити сік. Такий компрес найкраще робити на ніч, щоб він встиг подіяти.

Примочки від дерматиту можна зробити на основі листя груші (як сухих, так і свіжих). Залийте склянку листя пів літрами окропу і залиште настій на 3-4 години. За бажанням його можна прокип’ятити і користуватися відразу після часткового охолодження. Компрес необхідно тримати на ураженій ділянці шкіри, поки він повністю не охолоне. Щоб він не заважав рухатися, ганчірку або марлю можна примотати до тіла плівкою.

Цілющий чай для швидкого лікування хвороби також є відмінним засобом. Для його приготування вам знадобиться трохи огірочника і глухої кропиви. Столову ложку цієї суміші залийте гарячою водою (можна в заварному чайнику) і укутайте посуд ковдрою. Випивати весь лікувальний чай необхідно перед їжею.

Ванни при атопічному дерматиті

Лікувальні трав’яні ванни при швидкому лікуванні захворювання – кращий засіб. Для їх приготування вам буде потрібно упаковка кори дуба і вівсяне борошно. Крім того, заздалегідь варто підготувати 1,5 літра води.

Покладіть щіпку кори в невелику каструлю, залийте її водою і прокип’ятіть трав’яну суміш. Потім злегка остудіть відвар, процідіть і вилийте його в ванну. Туди ж додайте півтори склянки борошна і приймайте ванну не менше півгодини. Після такої процедури ви зможете відчути легкість, а ураження шкіри зможуть промитись і почати загоюватись, завдяки лікувальній дії кори дуба.

Дорослі можуть обливатися вранці слабким оцтовим розчином, в пропорції 1:10. Дітям можна приготувати трав’яну ванну на основі низки, ромашки, іван-чаю, календули і так далі.

Більшість лікарів вважають, що атопічний дерматит – це хронічна хвороба, лікування якої можна не завжди домогтися – в деяких випадках загострення все одно відбувається, навіть після комплексного лікування. Тому важливо дотримуватися правильного догляду за шкірою, щоб ця неприємна хвороба вас не наздогнала.

Соцмережі

Exit mobile version