Алопеція

Алопеція – поширений аутоімунний розлад, що призводить до непередбачуваного випадання волосся. Згідно зі статистичними даними, алопеція зачіпає 6,8-8,6 мільйонів осіб в різних країнах світу. Як правило, волосся випадає невеликими порціями, утворюючи ділянки осередкового облисіння. Залежно від форми, випадання волосся може бути тотальним і зачіпати все тіло. Діагноз «алопеція» може виставлятися будь-якій людині, незалежно від віку і статі, хоча найчастіше це пацієнти до 30 років.

Факти про алопецію

Часто алопеція розвивається раптово, і всього за кілька днів зникають волосся на певній ділянці. Переглядаючи сімейний анамнез, в родині кожного п’ятого пацієнта з діагнозом можна знайти близького кровного родича, який переніс подібний стан.

Всупереч поширеній думці, основна причина алопеції – це не стрес. Існує мало наукових доказів про зв’язок між цими станами.

На щастя, у пацієнтів з осередковою алопецією може наступати спонтанне і повне одужання, коли необхідність в лікуванні просто відпадає. До речі, специфічного лікування алопеції немає, всі зусилля лікарів спрямовані на купірування симптомів і стимуляцію росту волосся.

Причини зникнення волосся

Власні клітини крові нападають на клітини в волосяних фолікулах, що і стає причиною втрати волосся. Поки лікарі не можуть вказати точну причину, чому власна імунна система прицільно б’є по волосяних фолікулів. Існують лише теорії.

Одна з теорій пов’язує такі прояви з генетичною схильністю і спадковістю. Також дослідження показали: у сімейному анамнезі пацієнтів з алопецією є й інші аутоімунні захворювання. Останні дослідження вказують на тісний зв’язок між алопецією і вітіліго.

Раніше було прийнято вважати, що алопеція пов’язана зі стресом. Звичайно, екстремальний стрес, а також хронічний можуть привести до різних серйозних ускладнень. Але якщо говорити про алопецію, то першорядне значення має саме генетична схильність.

Симптоми

Найяскравіший симптом алопеції – осередкова втрата волосся, частіше виявляється на волосистій частині голови. Хоча симптоми можуть торкнутися волосся і на обличчі у чоловіків, а також вій. Втрата волосся може бути досить швидкою – буквально за кілька днів утворюється ділянка різної форми, повністю позбавлена волосся.

Пацієнти можуть скаржитися на свербіж, печіння в області випадання. При алопеції волосяні фолікули не руйнуються, отже, волосся можуть вирости заново. Лікарі відзначають, що у пацієнтів з кількома осередками, симптоми алопеції можуть також раптово зникнути, як і з’явилися. При цьому не потрібно якогось специфічного лікування.

Відомо, що близько 30% пацієнтів з осередковою алопецією, відзначають, що симптоми прогресують і випадання волосся набуває більших масштабів, або вона перетворюється в безперервний цикл випадання і відновлення волосся.

Приблизно половина пацієнтів відзначають відновлення волосся протягом року, але в подальшому подібні симптоми можуть виникнути знову. Лише у 10% пацієнтів алопеція переходить в більш складні форми: повне облисіння голови і випадання волосся по всьому тілу.

Лікарі також звертають увагу і на стан нігтів на руках і ногах. Іноді зміна нігтів є першим симптомом того, що стан прогресує:

  • поява нерівностей і вм’ятин на нігтьовій пластині;
  • білі плями і лінії;
  • втрата природного блиску нігтів;
  • витончення нігтів, розшарування.

Як проходить діагностика?

Основний метод діагностики – звичайний огляд з використанням спеціального обладнання. Для постановки діагнозу лікар зіставляє симптоми і отримані дані візуального огляду.

Лише в деяких випадках, коли не вдається поставити діагноз і є сумніви, лікар може призначити біопсію шкіри. Для виключення інших аутоімунних станів знадобиться клінічний аналіз крові.

З огляду на, що симптоми алопеції досить специфічні, зазвичай не виникає труднощів в постановці діагнозу.

Рекомендоване лікування

В даний час відсутні специфічні ліки від алопеції. Лікарі використовують деякі форми лікування, що стимулюють ріст волосся. Часто лікарі призначають кортикостероїди, протизапальні препарати, здатні пригнічувати імунну систему організму. Як правило, всі препарати використовуються місцево: ін’єкції в шкіру голови, мазі, рідше – пероральний прийом.

Деякі дослідження довели роль і користь фотохіміотерапії, яку можна розглядати як альтернативу для пацієнтів, яким не підходять системні методи лікування в силу різних причин.

Загальні рекомендації

Волосся – не тільки естетика, це ще і захист організму від різних агресивних дій навколишнього середовища. Відповідно до цього, пацієнтам з алопецією лікарі дають певні рекомендації, яким обов’язково потрібно слідувати. Вони не тільки захистять організм, але допоможуть запобігти прогресуванню патології:

  • використання головних уборів в літній і зимовий час. Шкіра голови досить ніжна, і будь-які агресивні дії можуть лише погіршувати стан і перебіг хвороби. Пацієнтам рекомендовано носити: шапки, хустки, панамки та ін .;
  • при випаданні брів і вій, необхідно додатково продумати захист очей. У сонячну погоду і вдень носити сонцезахисні окуляри;
  • при алопеції можуть зникати волосся в носових ходах, що виконують ряд функцій: вони фільтрують повітря, не допускають проникнення великих часток, а також підтримують достатнє зволоження. В такому випадку, рекомендовано використовувати мазі, які хоч частково, але візьмуть на себе ці функції.

Ефективність домашніх засобів лікування

Алопеція – складний стан. І все рекомендовані і використовувані методи лікування вкрай обмежені. Можливо, саме з цих причин вкрай популярні народні засоби і методи лікування. Часто можна чути рекомендації, що радять використовувати різні маски, що містять: цибулевий, часниковий сік, пекучий перець, різні види масел, мед і багато іншого. У різних варіаціях і поєднаннях такі суміші рекомендовано втирати в шкіру голови для стимуляції росту волосся. Дослідження показали, що більша частина цих рекомендацій не завдає шкоди і не впливає саме на алопецію, при цьому повністю виключаються індивідуальні реакції і алергія, але й ефективність таких засобів не має ніяких доказів і не підтримується дослідниками.

Серед пацієнтів з алопецією вкрай поширені й інші альтернативні методики лікування, наприклад, голковколювання і ароматерапія. І на сьогоднішній день існують хоч і вельми слабкі, але все ж докази ефективності цих методик.

Соцмережі