18 ознак співзалежних відносин

Про співзалежність зараз говорять дуже багато, і я можу сказати, що досить часто зловживають цим поняттям, змахуючи під одну гребінку будь-який прояв сильних неконтрольованих емоцій у відносинах. Адже ще зовсім недавно поглинання почуттями до іншої людини називалася або великою любов’ю, або пристрастю, або одержимістю, на худий кінець … У всі часи твори мистецтва створювалися на хвилі сильної захопленості кимось або на сублімації любовних страждань. Адже не станете ж ви називати який-небудь шедевр світового значення “плодом співзалежного стану”, або визначати класичний сюжет як співзалежну поведінку! Загалом, я до того, що не варто стигматизовувати цим (нині популярним) словом все підряд: яскраву пристрасть, конфліктні відносини, нерозділене кохання, відносини на відстані, нестандартний розподіл коштів в сім’ї та все інше, що не вписується в міщанські уявлення про тихе сімейне щастя. Кожне з цих явищ може бути частиною співзалежних відносин, але може і не бути.

Термін “співзалежність” позначає цілком конкретний симптомокомплекс, який описує особливості особистості, схильної до стійких станів хворобливої залежності від конкретної людини (зазвичай страждає від будь-якого роду залежності) або відносин з нею. Таким чином, здійснюється спроба визначити себе як особистість за допомогою потрібності іншій людині, за якою стоїть патологічне почуття “сорому знедоленого”. Співзалежність обов’язково передбачає компульсивні дії з метою контролю за чужою поведінкою, а також за своїми власними почуттями.

Я не стану сперечатися, що це явище в наші дні настільки поширене, що деякі навіть називають залежності чумою 21 століття … (втім, сумніваюся, що раніше цього було менше!) Вкрай рідко можна зустріти людину, повністю вільну від залежної поведінки. Для того, щоб розібратися в цьому питанні і продіагностувати у себе схильність до співзалежності, пропоную список симптомів, найбільш характерних для співзалежних відносин.

 1. Ви часто усвідомлено (чи мимоволі) виробляєте маніпуляції щодо свого партнера з метою отримати бажане. Вам важко просити і говорити безпосередньо про те, чого ви хочете, а не отримуючи цього, відчуваєте образу.
 2. Вам насправді важко прийняти той факт, що у партнера можуть бути плани і наміри, відмінні від ваших. Ви не розумієте: як можна любити щось, що не подобається вам, і отримувати задоволення від речей, які ви вважаєте негідними уваги.
 3. Ви не отримуєте задоволення від цих відносин, часом навіть мучитеся і страждаєте, але все ще сподіваєтеся, що все виправиться. Сама думка про розставання призводить вас в жах, і ви думаєте, що ще не все випробували для поліпшення ситуації.
 4. Вам страшно говорити про свої почуття партнеру, особливо про переживання приниження, болю, відчаю (хоча це часто саме те, що ви відчуваєте поруч з ним). Втім, про свою любов сказати ще складніше – адже в цьому випадку ви як би “програли”.
 5. Ви готові жертвувати своїми інтересами, задоволеннями, навіть потребами заради збереження “гарних відносин”. Ви боїтеся викликати невдоволення партнера, і залишаєтеся наодинці зі своєю пригніченою злістю, яка, як правило, глибоко витісняється.
 6. Вам постійно здається, що ви зацікавлені в цих відносинах більше, ніж ваш партнер. Час від часу з вами трапляються сильні спалахи гніву, на хвилі яких ви готові порвати ці відносини. Однак, через деякий час, вам стає ще страшніше втратити партнера, і ви корите себе за “дурість” і готові загладити провину.
 7. Іноді вам здається, що якщо ви не будете вкладатися у відносини, то вони зійдуть нанівець, і якщо щось йде не так, то це теж результат ваших помилок. Причому, одночасно з цим, ви мимоволі звинувачуєте партнера у власному нещасті, особливо в фазі гніву.
 8. Ви схильні порівнювати ваші не дуже гармонійні відносини з ще більш дисфункціональними: “у нас все не так уже й погано”, “ну хоч не б’є”, “не так вже й багато грошей вимагає” – і тому подібні виправдання.
 9. Ви допускаєте (хоча б в думках!) про вчинення самогубства на ґрунті нещасної любові. Сюди ж відносяться і менш радикальні форми саморуйнування: піти в монастир, спитися, розтринькати майно, опуститися на дно.
 10. Через ваші відносини страждає ваша робота, кар’єра, репутація або інші важливі відносини: з дітьми, рідними і близькими, з друзями.
 11. У ваших відносин чітко простежуються дві протилежні фази: “все добре” і “все погано”. Те ж саме можна сказати і щодо вашого партнера – він то виплодок пекла, то агнець божий.
 12. Ви вірите в можливість змінити свого партнера для його ж, або вашого загального блага. Надія на це дуже живуча, але іноді трапляються моменти відчаю. І тоді ви, як правило, затіваєте сварку зі звинуваченнями і шантажем.
 13. Ви часто відчуваєте сором за свого партнера, але не дуже хочете собі в цьому зізнаватися.
 14. Ви допускаєте можливість сексу без вашого бажання, щоб не образити партнера і не нашкодити відносинам. Ви розумієте, що значить використовувати секс для отримання близькості.
 15. Ви можете втратити контроль над собою під час конфлікту, або навіть вдарити партнера. Також вам буває важко зупинитися після конфлікту, і ви пригадуєте старі образи для згущення драми.
 16. Вам важко перебувати на самоті, ви переживаєте невиразну тривогу, нерідко змішану з соромом.
 17. Ви відчуваєте себе покинутою (-им), коли ваш партнер проводить час з друзями або іншими важливими людьми в його житті, ревнуєте його до роботи або хобі. У вас часто виникає ірраціональний страх, що в один прекрасний день він не повернеться.
 18. Більшість рішень у ваших відносинах приймає партнер, в тому числі щодо вас. Ви готові змінити свою зовнішність, рід занять, манери, аби продовжувати подобатися йому (або їй).

Якщо ви впізнали себе в якихось описах, не поспішайте сильно засмучуватися. Я думаю, що ставити собі діагноз “співзалежний” можна тільки якщо співпало не менше п’яти пунктів. Якщо ж те, що написано вище викликає подив, значить ви нормальна, “докормлена” любов’ю дитина. А якщо багато відгукується десь далеко, як з минулого життя, викликаючи слабку глуху біль, то скоріше за все, вам вдалося вилікуватися від співзалежності або ви на шляху до цього.

Соцмережі