9 ознак поганого кровообігу

Ще зі школи ми знаємо, як влаштована наша кровоносна система. Серце жене кров по малому колу кровообігу до легенів, де вона збагачується киснем і віддає вуглекислий газ. Після цього кров повертається в серце і звідти по великому колу кровообігу відправляється до всіх, найдальших куточків тіла, несучи з собою цілющий кисень і забираючи вуглекислий газ. Якщо ж з яких-небудь причин кров не надходить в тканини, розвивається локальна гіпоксія, що загрожує спочатку порушенням роботи клітин, а потім і їх загибеллю.

Погіршення кровообігу може говорити про небезпечні для нашого тіла станах або наявності хвороби, через яку порушується кровопостачання тканин. І такі стану і хвороби важливо розпізнати вчасно, щоб не дати розвинутися незворотних наслідків.

Оніміння та поколювання

Відлежати руку, відсидіти ногу – напевно ви не раз стикалися з такою ситуацією. Затерплу кінцівку і сотні «голочок», впиваються в шкіру – саме так виглядає погіршення кровообігу. З тією лише різницею, що ви на цій кінцівки не сиділи й не лежали, а вона сама по собі стала німіти та поколювати.

Це найпоширеніший симптом, який зазвичай проявляється на руках або ногах. Навіть якщо це був короткочасний ефект, але при цьому повторюється, слід прислухатися до свого організму. Це означає, що в даній ділянці тіла є якісь проблеми з кровопостачанням.

Холодні пальці рук і ніг

Через погіршення припливу теплої крові пальці рук і ніг починають мерзнути – і це теж характерна ознака порушення кровообігу. Якщо воно викликане спазмом судин, то пальці можуть навіть почати біліти через відтік крові або набувати  синюватого відтінку(синдром Рейно).

Набряки ніг

Поганий кровообіг може бути викликано проблемами з судинами. Наприклад, при варикозі еластичність стінок вен погіршується, просвіт розширюється, півмісяцеві клапани не повністю блокують потік крові у зворотному напрямку. В результаті потік крові сповільнюється, вода з крові починає просочуватися в навколишні тканини, що призводить до формування набряку. Це проявляється відчуттям важкості в нижніх кінцівках, відчуття оніміння, поколювання, аж до хворобливих судом. При набряку й уповільненому кровообігу тканини перестають своєчасно отримувати кисень – це і викликає прояви гіпоксії в тканинах ніг.

Люди не завжди помічають появу набряків. Серед ознак – тяжкість в кінцівках. Набряк кистей можна визначити по раптово став тісним кільцем на пальці. При натисканні на місце набряку залишається вм’ятина, яка виправляється досить повільно.

Набряки також можуть бути ознакою серцевої недостатності. Якщо функція серцевого м’яза порушена, у серця не вистачає сил виштовхувати кров з потрібною силою – лікарі кажуть про зниження насосної функції органу. В результаті також буде накопичуватися рідина в тканинах. При серцевої недостатності набряки будуть розвиватися ближче до вечора, з часом до них приєднується задишка, з’являється характерна синюшність носо-губного трикутника, може розвиватися тахікардія.

Хронічна втома

Постійна нестача кисню через порушення кровообігу викликає відчуття хронічної втоми. Набряки нижніх кінцівок теж відчуваються як важкість у ногах і підвищують стомлюваність людини. А що надходять від периферії організму сигнали про брак кисню змушують серце працювати інтенсивніше, що також стає причиною втоми.

М’язові спазми та біль

Як вже було сказано вище, поганий кровообіг призводить до нестачі кисню в тканинах, в тому числі й в м’язах. Це може стати причиною  судом литкового м’яза, а також до переміжної кульгавості, викликаної хворобливими спазмами м’язів. Кульгавість особливо відчувається при підйомах по сходах. Біль, що розвивається в литках, може підійматися до сідниць і стегна, віддавати в ступні. Хворобливість розвивається через те, що в м’язах накопичується і не виводиться молочна кислота та інші метаболіти.

Вище ми згадували холод в кінцівках і поколювання при недостатньому надходженні крові. Біль в цих частинах тіла може виникати при спробах відновити кровообіг шляхом розтирання або енергійних дій.

Ламкі нігті й випадіння волосся

Недолік кровопостачання периферичних тканин призводить до того, що страждають також нігті й волосся. Для їх зростання потрібні живильні речовини та кисень. Якщо тканини не отримують їх у достатній кількості, волосся стає занадто сухими та починають частіше випадати, а нігті ламатися.

Блідість або синюшність шкіри

Вище ми вже згадували синдром Рейно, виявляється біліли першими фалангами пальців, і синюшність в області носо-губного трикутника. Це не єдині ділянки тіла, які можуть змінювати колір через порушення кровообігу. До цього переліку також входять: ніс, губи, вуха, соски, а також кисті та стопи в цілому.

При порушеннях кровопостачання кінцівок при діабеті та деяких інших захворюваннях на шкірі можуть з’являтися синюшні або фіолетові плями, на місці яких пізніше утворюються трофічні виразки.

Проблеми з пам’яттю і концентрацією уваги

Поганий кровообіг позначається не тільки на кровопостачанні рук і ніг, але і на роботі мозку. Нервові клітини мозку миттєво реагують на такі стани, як:

  • зменшення обсягу перекачується серцем крові, наприклад, при серцевій недостатності;
  • зміна артеріального тиску;
  • зменшення обсягу крові, що надходить до головного мозку.

Порушення когнітивних функцій – одна з найпоширеніших проблем у літніх людей, які страждають від серцевої недостатності. Проблеми з пам’яттю і мисленням спостерігаються у 25-80% випадків, що призводить до втрати навичок самообслуговування, зміни поведінки та підвищеному ризику передчасної смерті.

Зниження лібідо

Погіршення кровообігу може позначатися і на статевого життя людини. Це стосується перш за все чоловіків. Їх здатність до ерекції безпосередньо залежить від надходження крові в запалі (кавернозні) тіла статевого члена. Якщо серце працює з порушеннями, якщо просвіт судин звужений через атеросклеротичних бляшок – наповнюваність печеристих тіл падає і досягти повноцінної ерекції не виходить.

Причини погіршення кровообігу

  • Якщо у людини виявляються якісь з перерахованих вище ознак, йому слід звернутися до лікаря. Більшість захворювань, при яких розвивається погіршення кровообігу, є хронічними та без лікування призводять до незворотних змін організму. До цього переліку входять:
  • Атеросклероз. При цьому захворюванні на стінках судин утворюються атеросклеротичні бляшки, що звужує просвіт судини та зменшує потік крові, який через нього проходить. Якщо атеросклероз вражає верхні й нижні кінцівки, кажуть про захворювання периферичних артерій.
  • Цукровий діабет. Підвищений рівень глюкози в крові викликає пошкодження стінок судин і прискорює процес утворення атеросклеротичних бляшок. Діабет також є причиною діабетичної невропатії – пошкодження нервів, що впливає на артеріальний тиск і роботу серця.
  • Тромбози. Якщо тромб закупорює кровоносну судину, то кровотік по ньому припиняється, що веде до різкого погіршення кровопостачання даної ділянки тіла і може стати причиною загибелі тканин – некрозу.
  • Зайва вага та ожиріння. Надмірна вага – це додаткове навантаження на кровоносні судини. Погіршення кровопостачання прогресує, якщо при цьому людина веде малорухливий спосіб життя.

Соцмережі