Ангедонія: чому ніщо більше не радує

Здавалося б, у людини є все, про що можна тільки мріяти, але вона не відчуває від цього ніякої радості. Що це – депресія, апатія або ангедонія? Якщо депресія – це стан пригніченості і пригнобленності, апатія – це повна байдужість і байдужість до всього, то ангедонія – це нездатність відчувати задоволення від життя. До речі, цей діагноз у сучасному світі не рідкість. Ангедонія може також супроводжувати депресію, тривожний розлад, посттравматичний стресовий розлад, шизофренію і іншу психіатричну патологію. Багато відомих особистостей неодноразово визнавали, що мають проблеми зі здатністю радіти. Найвідоміші ангедоністи – Джим Керрі, Х’ю Лорі і Джоан Роулінг. Сьогодні дізнаємося, чому навіть успішні люди перестають отримувати задоволення від життя, що викликає ангедонію і чи небезпечно це.

Що таке ангедонія

Мовою психологів і психіатрів, ангедонія – це патологічний стан, при якому людина втрачає здатність отримувати задоволення від речей, які раніше радували. Звичайно, всі ми час від часу робимо щось, що не обов’язково приносить задоволення. Це може бути навчання, робота, домашні обов’язки або вимушене спілкування з родичами. Але це ще не ангедонія. Про прийняття за основу кажуть, коли перестали приносити задоволення ті речі і справи, які раніше були в радість. Це може бути все що завгодно: від смачної їжі до подорожей і хобі. Як правило, про те, що раніше було важливо, ангедоніст зазвичай говорить, що йому «вже все одно» або що це його не цікавить.

Незважаючи на те, що ангедонія часто є симптомом психічного захворювання, все ж було б неправильно вважати її виключно такою. Цей стан може розвиватися і самостійно на тлі глибоких переживань, життєвих криз, коли людина переглядає систему цінностей. Незалежно від того, чи є ангедонія самостійним відхиленням або симптомом іншого розладу, людина в такому стані потребує допомоги фахівців.

Види розладу

Джерела задоволення можуть бути різними. Виходячи з цього, була розроблена класифікація ангедонії. Як правило, фахівці розрізняють два види розладу: фізичну і соціальну ангедонію.

Про фізичну ангедонію кажуть, коли людина перестала отримувати задоволення від їжі, спорту, сексу, дотиків, музики і тому подібних факторів. До речі, у багатьох випадках ангедонія починається з того, що людина раптом втрачає інтерес до улюбленої музики або інтимної близькості. Ці види ангедонії є найбільш поширеними.

Соціальна ангедонія – це коли втрачений інтерес до ситуацій, які раніше сприймалися людиною як приємні. Наприклад, більше не приносять задоволення зустрічі з друзями, вечірки, походи в кіно або театр, відпочинок на природі. Людині в такому стані не потрібні похвала і компліменти – вона від них не отримує ніякого задоволення, але в той же час вона і сама не поспішає давати позитивні характеристики іншим людям.

Деякі фахівці в окрему групу виділяють інтелектуально-естетичну ангедонію. В цьому випадку мають на увазі людей, які втратили здатність захоплюватися об’єктами мистецтва, книгами, якісними фільмами і т.ін.

Також у людини може проявлятися мотиваційна ангедонія – коли пропадає бажання що-небудь робити, зникає мотивація будувати кар’єру, покращувати своє життя. Навіть якщо така людина і досягає якихось вершин, вона не відчуває від цього емоційного підйому. Якщо зникає задоволення від певної діяльності та її результатів, говорять про консуматорну ангедонію. Якщо пропадає радість від передчуття навіть найбільш приємних подій, можна припустити, що людина страждає антиципаціойним різновидом ангедонії. При прийомі антипсихотичних медикаментів може розвинутися нейролептична ангедонія. Почуття атрофуються через дії препаратів, спрямованих на придушення дофаміну – речовину, що передає нервові імпульси в клітинах мозку.

Щодо ступеня прояву, ангедонія буває частковою та тотальною. При частковому прояві розлади зміни стосуються тільки окремих сфер життя. Тотальна ангедонія – це втрата всіх джерел задоволення.

Щоб було зрозуміліше, розглянемо типові моделі поведінки ангедоністів. Більшість з них дотримуються думки, що:

 • будь-яку радість потрібно спершу заслужити;
 • не можна нічому радіти, якщо в житті трапилася чорна смуга;
 • щоб порадіти, потрібен винятковий привід;
 • не можна радіти, якщо у когось з близьких (сусідів / в країні / в світі) трапилася якась неприємність;
 • радість не буває безкарною.

Люди з таким мисленням здатні затьмарити навіть найрадісніші події. Наприклад, збираючись в подорож, вони наперед налаштовують себе, що в дорозі або вдома за їх відсутності може статися щось жахливе. Ще один класичний приклад мислення ангедоніста: «Ці ягоди зараз їсти не можна – з них буде джем на зиму». Тобто така людина позбавляє себе можливості радіти життю тут і зараз.

Причини виникнення

Виникнення ангедонії безпосередньо залежить від роботи головного мозку. Протягом всього нашого життя ця частина організму продукує різні хімічні речовини, які впливають на самопочуття та емоційний стан людини. Одна з таких речовин, що виробляються в головному мозку – нейромедіатор дофамін, власне, і відповідає за здатність відчувати задоволення при певних заняттях або ситуаціях. Якщо кількість дофаміну в нормі, людина в приємних для себе обставинах переживає позитивні емоції. Але все змінюється, якщо в організмі виникають проблеми з виробленням цього гормону.

Свого часу британські фахівці Інституту психіатрії Королівського коледжу вивчили стан мозку здорових людей і осіб з ангедонією. В ході експерименту учасникам досвіду доводилося малювати в своїй уяві різні позитивні і негативні моменти, а вчені в цей час аналізували стан їх головного мозку. Виявилося, що здорові люди з легкістю відновлювали приємні картинки, а для відтворення негативних моментів їх мозку доводилося напружуватися сильніше. А ось з мозком ангедоністів справи йшли з точністю навпаки. Їх мозок нібито за замовчуванням запрограмований створювати негативні емоції.

Є у ангедонії і психологічні причини. Під час депресії мислення людини працює таким чином, що автоматично вихоплює з того, що відбувається навколо переважно негативні моменти, підтверджуючи для себе ідею про те, що «навколо все погано».

До розвитку ангедонії більше схильні люди, які прагнуть самостійно вирішувати всі свої проблеми, постійно концентруються на невдачах і своїх недоліках.

Симптоми розладу

А тепер поговоримо про те, як розпізнати ангедонію. Припустимо, раніше людина дуже любила їздити на велосипеді, і це приносило їй море позитивних емоцій. Але тепер вона навіть не дивиться в бік двоколісного транспорту. Що це: прояв ангедонії або, можливо, людині просто вже не подобається це хобі? Треба визнати, що ось так відразу відповісти на питання неможливо. Визначити, що послужило причиною зміни звичок і переваг людини можна тільки під час бесіди з фахівцем. Також досить важко з першого погляду відрізнити занепад сил від типової ангедонії. Але, як правило, звичайний занепад сил – це стан тимчасовий, а ангедонія – стійка і постійна.

Якщо абстрагуватися від конкретного прикладу з велосипедом і в загальних рисах проаналізувати поведінку і емоції людини, цілком реально визначити, чи є у неї схильність до ангедонії. Запідозрити порушення можна в таких випадках:

 1. Людина втратила прихильність і любов до близьких людей, в тому числі до власних дітей.
 2. Людина всіляко уникає контактів з людьми, у тому числі через інтернет-спілкування і телефон.
 3. Ангедоніст більшу частину часу проводить поодинці, як правило, в своїй кімнаті.
 4. Колись улюблена музика більше не викликає ніяких емоцій.
 5. Раптом пропав інтерес до раніше улюблених занять (подорожі, спорт, шопінг, кулінарія, читання книг, інтернет-серфінг, перегляд фільмів і т. ін.).
 6. Пропало почуття гумору.
 7. З’явилася емоційна відстороненість по відношенню до красивих пейзажів, творам мистецтва, дивовижним тваринним або незвичайних речей.
 8. Спілкуючись з друзями або родичами, людині доводиться грати емоції радості чи співчуття.
 9. Людина з байдужістю реагує на такі події, як народження дитини, весілля та інші особливі торжества.
 10. Інтимна близькість не викликає таких емоцій, як раніше, хоча на фізіологічному рівні ніяких відхилень і не відбувається.
 11. Людина повністю втрачає бажання мріяти.
 12. Відсутня емоційна реакція на турботу і любов оточуючих.

Якщо більше ніж 1 пункт з цього списку відповідає стану людини, можна майже з повною впевненістю говорити про наявність у неї ангедонії.

Способи лікування

Відразу скажемо, якщо хтось думає, що ангедонію можна не лікувати і нічого страшного від цього не трапиться, то він помиляється. Згодом смуток може настільки затягнути людину, що вона повністю втратить сенс подальшого життя. Чим це небезпечно, пояснювати, напевно, не потрібно.

Оскільки ангедонія – це один із симптомів депресії, то для лікування такого стану зазвичай використовують препарати з групи антидепресантів. І все б добре, якби не одне «але», пов’язане з біохімічними процесами в головному мозку.

Коли у людини виникає класична депресія, то в його організмі порушується продукування серотоніну і дофаміну. Дефіцит першого – це завжди більш гостра реакція на стресові ситуації, поганий настрій, тривога, паніка, розвиток фобій. У разі ангедонії порушується концентрація дофаміну. І ось тепер головний момент. Більшість антидепресантів націлені на нормалізацію серотонінового обміну, який в принципі не має ніякого впливу на ангедонію. Таким чином, можна говорити про недоцільність застосування цих препаратів для лікування ангедонії. Але на сьогодні немає «чарівної таблетки», яка б могла цілеспрямовано боротися з симптомами ангедонії. Тому для лікування цього розладу ефективнішими вважаються методи психотерапії. Найбільш ефективною в цих цілях сьогодні визнана когнітивно-поведінкова терапія. Якщо коротко, то її суть зводиться до того, щоб змінити погляди людини на життя, допомогти їй дозволити собі радіти кожному дню. Але треба розуміти, що процес лікування ангедонії тривалий і в кожному конкретному випадку лікар підбирає індивідуальну терапію.

Найпопулярніші на сьогодні методи лікування ангедонії:

 1. Індивідуальна психотерапія (концентрація на позитивних емоціях, коригування режиму дня).
 2. Медикаментозна терапія (препарати підбирають індивідуально).
 3. Лікування психічних розладів, які є першопричиною ангедонії.

До речі, частково підвищити рівень дофаміну в організмі, і тим самим послабити прояв ангедонії можна за допомогою дієти. Для цього необхідно в свій щоденний раціон включати якомога більше продуктів, що містять дофамін і сприяють продукуванню цього гормону.

Як заново навчитися радіти життю

Навіть усвідомлюючи наявність у себе ангедонії, не кожна людина має можливість або бажання звернутися за професійною допомогою фахівця. В такому випадку можна спробувати поліпшити свій стан самостійно, і для цього слід зробити наступні 3 кроки.

Крок 1. Прийняти рішення самостійно допомогти собі

Це найважливіший, а для багатьох і найважчий пункт програми. По-перше, будь-яка дія починається з прийняття рішення. По-друге, у випадках так званої самопсихотерапіії людині буває складно спочатку визнати наявність проблеми у себе, а потім – повірити, що вона здатна самостійно допомогти собі.

Крок 2. Знайти джерело задоволення

Якщо колишні джерела задоволення більше не працюють, значить, необхідно відшукати нові. Що важливо «пошукові роботи» повинні поширюватися на всі сфери життєдіяльності. Необхідно включити в справу нюх, зір, дотик, смак, слух, рухи тіла. Причому досліджувати кожну з цих груп потрібно дуже ретельно, наприклад, протягом 2 днів.

Взяти хоча б нюх. Найближчий понеділок і вівторок можна присвятити вивченню запахів. Це можуть бути аромати в парфумерному магазині, запах рослин, фруктів, трав, овочів, спецій, ефірних масел. Вивчати аромати слід неквапливо, записуючи ті, які хоч трохи сподобалися.

Середу і четвер можна зайняти вивченням дотику. Завдання цієї вправи – відшукати поверхні, які приносять тактильне задоволення. Вправу краще робити із закритими очима. Протягом двох днів людині належить обдумано торкатися до самих різних предметів. Це можуть бути камені, шкіра, хутро, папір, сипучі і кремоподібні субстанції, скло, вата. Серед них обов’язково знайдеться той, що здасться приємним на дотик.

Наступні два дні можна присвятити вивченню своїх смакових відчуттів. «Дослідження» краще починати з нескладних продуктів, наприклад, із знайомих фруктів, овочів, шоколаду або випічки. Потім поступово додавати нові спеції і незвичайні поєднання продуктів. Під час вправи слід уважно концентруватися на власних відчуттях, визначити, що зі з’їденого було найбільш приємним на смак.

Сьомий день і восьмий – час вивчення звуків. Починати краще з звуків природи. Наприклад, послухати шум дощу, вітру, звуки води, голоси різних птахів і тварин. Після можна переходити до музики. Але не варто змушувати себе слухати ті мелодії, які подобалися раніше. Завдання вправи – відшукати нові звуки, які були б приємними для слуху.

Після цієї вправи можна перевести свою увагу на зорові образи. Розглядати можна все що завгодно: від варіантів поєднання кольору до різноманітних предметів. Серед цієї безлічі обов’язково знайдеться хоч щось, що щиро зацікавить. Але розглядати об’єкти важливо обдумано, не поспішаючи, прислухаючись до своїх відчуттів.

Ну і останні два дні цього етапу самотерапії корисно присвятити пошуку кінестетичних задоволень, тобто задоволень від руху. У цей період можна перепробувати всі: від танців, плавання і йоги до бойових мистецтв. Головне, знайти ті руху, виконання яких сподобається.

Звичайно, це не означає, що практика повинна закінчитися після закінчення цих 12 днів. Перераховані вправи можна повторювати рівно стільки, скільки знадобиться людині, щоб відшукати для себе нові джерела задоволення. Але тут треба бути гранично обережним, щоб джерело радості не стало і джерелом нових проблем (зі здоров’ям, законом і т.ін.).

Крок 3. Змінити своє мислення

Цей пункт програми лікування досить складно виконати самостійно, але реально. Одна з найбільш дієвих вправ – завести так званий щоденник задоволень і щодня записувати моменти, які принесли хоч мізерне задоволення. Це можуть бути навіть самі дріб’язкові події. Наприклад, дощ закінчився за хвилину до того, як ви вийшли на вулицю, або хтось позичив вам зарядний пристрій для телефону, знайшлася ручка, яку ви давно шукали. Спочатку, швидше за все, людина буде помічати дуже мало приємних моментів, але з часом їх кількість поступово збільшуватиметься, а з ними – і почуття задоволення.

У сучасному світі ангедонія – явище досить поширене. Частково причиною такої сумної статистики є специфіка сучасного життя. Часті стреси, нездорова дієта, постійна напруга призводять до порушення активності головного мозку, зміни гормонального фону, через що людина стає більш нервовою і вразливою, втрачає здатність помічати навколо себе приємні моменти і акцентує увагу на поганому. Якщо ж ангедонія є результатом психічного захворювання або вираженого соматичного розладу, потрібно провести обстеження та лікування в стаціонарних умовах. Коли доктор встановить причину хвороби і проведе курс медикаментозної терапії, при позитивній динаміці подальше лікування і відновлення продовжиться вдома, під наглядом лікаря. Ангедонія – це стан, який піддається лікуванню, головне, не противитися і прийняти допомогу.

Соцмережі

Exit mobile version