8 міфів про жіноче тіло і мозок, в які пора перестати вірити

Кажуть, що жінки більш емоційні та товариський, але більше схильні до депресії. А ще – що жінки не дуже добре орієнтуються в просторі, зате можуть робити кілька справ одночасно. Гірше реагують, але краще бачать безлад. І взагалі слабка стать. Розвінчує самі живучі з міфів.

Міф 1

Жінки більш емоційні та вибухові

Він говорить їй, що не зможе поїхати на вихідні до батьків, – і вона починає на нього кричати. Він дарує їй намисто – і вона стрибає по кімнаті як дитина. Він каже, що більше її не любить, – і вона ридаючи біжить вулицею. Все це сцени з умовних голлівудських фільмів, які, на думку багатьох, могли б мати місце в реальному житті. Тільки ось історія про крайню жіночої емоційності, можливо, перебільшена.

Це правда, що жінки посміхаються частіше, ніж чоловіки. І точно так само є докази того, що жінки перебільшують свої позитивні емоції. Вчені думають, що це пов’язано зі стереотипними суспільними установками: дівчатка повинні посміхатися, а хлопчики – бути суворими. Тобто причини жіночої «посмішки» суто соціальні.

Але, з іншого боку, це тільки частина загальної картини. Тому що емоції, як відомо, у нас бувають не тільки позитивні, але і негативні. Не кажучи вже про те, що десь між ними існує цілий спектр емоційних станів і реакцій, які складно віднести до однієї з категорій.

В одному дослідженні на тему вчені виявили,що жінки, як видно, не більше емоційні, ніж чоловіки. Для цього вони запросили 2000 осіб з п’яти різних країн для оцінки їх мімічної поведінки у відповідь на різні стимули за допомогою автоматизованої системи кодування осіб. В ході експерименту вимірювалася не тільки частота, але і тривалість виразів. Так вдалося встановити, що хоча жінки й правда посміхалися частіше і робили це довше, чоловіки значно частіше і значно яскравіше демонстрували гнів.

Міф 2

Жінки значно частіше страждають депресією

Цей міф випливає з попереднього і говорить, що, оскільки жінки істоти більш емоційні / нервові / істеричні (потрібне підкреслити), ймовірність різного роду ментальних захворювань у них вище. Чи це правда? Дослідження показують, що жінкам у два рази частіше, ніж чоловікам, діагностують депресію. І внесок в цю нерівність, як було доведено в ході інших досліджень, вносять не тільки біологічні, але також психологічні й соціальні чинники.

З одного боку, жінки досить довго не брали участі в клінічних дослідженнях і у них було менше шансів на повноцінне обстеження: їх погане самопочуття лікарі часто списували на зайву тривожність. З іншого – вчені говорять, що при цьому жінки, які схильні відчувати більш яскраві та інтенсивні позитивні емоції, тим самим врівноважують наявні у них ризики. І точно так само вони набагато охочіше чоловіків звертаються за допомогою до фахівців, що допомагає їм швидше одужувати.

Міф 3

Жінки не орієнтуються в просторі й гірше в реакціях

Є думка, що чоловіки не випадково «підсаджуються» на комп’ютерні ігри. Нібито у них це добре виходить, тому грати їм цікавіше і тяга в результаті сильніше. Тільки от є одна проблема – схоже, у жінок це може виходити не гірше. Хоча чоловіки, здається, і правда перевершують жінок в рішенні просторових завдань при інших рівних умовах, є дані, що обидва гендеру однаково добре навчаються цьому.

Вчені з’ясували, що різниця між чоловіками й жінками майже стирається за все після 10 годин навчання. І це не кажучи про те, що в шахах, які безпосередньо пов’язані з просторовими завданнями (і, до речі, купою інших логічних операцій – коментар спеціально для тих, хто досі вірить в існування «жіночої логіки»), сили підлог майже рівні. Аня Тейлор-Джой схвалює.

Те ж саме, додає наука, стосується швидкості реакції. Так, чоловіки можуть діяти швидше, але жінки більш послідовні у своїх рішеннях, що дозволяє їм досягати того ж успіху.

Міф 4

Жіночий мозок не пристосований для науки та інших серйозних речей

Ще трохи про мислення. Довгий час саме чоловічі мізки вважалися найбільш пристосованими для складних наукових досліджень. Це якщо розглядати тільки біологію, зрозуміло, не захоплюючи культурний контекст і доступ жінок до освіти. Але все більше – яка іронія – наукових досліджень сьогодні говорить проте, що жінки не тільки не гірше за чоловіків, але навіть перевершують їх у багатьох галузях науки. Наприклад, шотландське дослідження учнів старшої школи показало, що дівчатка демонструють вищі результати в фізиці, математиці та обчислювальної техніки. Але рідше вибирають ці професійні області, тому що вони традиційно вважаються «чоловічими».

Тобто міф про розбірливість жіночого мозку продовжує підмішувати в ці результати ложку дьогтю. Яскравий приклад – критика інженером Google Джеймсом Деймором курсу компанії на гендерну різноманітність. У своїх заявах Деймор робив акцент саме на тому, що гендерна рівність в технологічній сфері неможливо через схильність жінок надавати перевагу людей речам. І хоча фахівця з Google звільнили, осад у вигляді його маніфесту залишився.

Вчені, до речі, ідею вибірковості теж оскаржили.Те, що жінки частіше працюють консультантами в магазинах, а чоловіки водять поїзди в метро, не означає, що жінкам не хочеться бути друкарками. Суспільство просто з раннього віку пропонує чоловікам і жінкам вибирати різні професії.

Нарешті, не можна не враховувати те, що наш мозок пластичний і може змінюватися під впливом різних чинників, включаючи такий сильний, як емоції. Відомо, що коли людина будь-якої статі думає про те, що погано справляється із завданням або взагалі не заслуговує її виконання, він схильний уникати її та отримувати найгірший результат. При цьому жіночі наукові статті рідше цитуються і збирають більше відмов при спробі публікації.

Міф 5

Жінки можуть виконувати кілька завдань одночасно

Жінки мультизадачність? А ось і ні. Хоча здатність робити кілька справ одночасно традиційно сприймається як жіноча суперздатність, дослідження показують, що жінки справляються з цим не краще за чоловіків. Мультизадачність вимагає швидкого і частого перемикання з одного завдання на інше без втрати ефективності їх виконання. І правда в тому, що людський мозок просто не здатний на це, оскільки якщо завдання схожі, вони конкурують за використання однієї частини мозку, так що добре нічого очікувати виконано жодна з них.,

Міф 6

Жінки краще бачать безлад

Ще одна помилка, за допомогою якого дехто намагається перекласти обов’язки по прибиранню саме на жінок. Але вчені довели, що чоловіки й жінки насправді однаково оцінюють простір як брудне. Автори дослідження кажуть, що причина, по якій жінки схильні займатися прибиранням частіше, може полягати в тому, що у жінок більш високі стандарти чистоти. Тут цілком доречно повернутися до соціальних установок – чого варті стереотипи «берегиня домашнього вогнища» і «унітаз – обличчя господині».

Міф 7

Жінки самі придумали ПМС, насправді його немає

Місячні, попри всю природність процесу і прагнення брендів відповідати духу часу, продовжують залишатися стигматизованою темою (і приводом для непримиренних дискусій в коментарях заодно). Можливо, тому багато чоловіків досі не вірять, що вони пов’язані з реальним і досить сильним дискомфортом. І не тільки сама менструація, а й час до неї, відоме як великий і жахливий передменструальний синдром.

Деякі вважають, що ПМС – це коли жінка без причини плаче, злиться і істерить. Як в тих жартах, де в дружину пропонується кинути гаманцем з-за рогу і відійти трохи далі, тут «лікувати» її радять морозивом, шоколадом і все тим же «піду від гріха якомога далі».

Прояви ПМС і правда дуже різні, що змушує навіть деяких вчених вважати синдром не стільки медичними, скільки культурним феноменом. Мова йде про те, що суспільство постійно відтворює стереотипи про ПМС, так що жінка в результаті відчуває щось подібне, навіть якщо реальних симптомів у неї немає. Глобальною науковою спільнотою, на щастя, ця думка не підтримується. А ще її не підтримують еволюційні теорії біології, заявляючи, що ПМС може відлякувати неякісних самців, наприклад, або бути сигналом про нездатність самки до зачаття.

Ще більш дивно говорити про те, що ПМС не існує, якщо враховувати, що з його симптомами регулярно стикаються 75% жінок репродуктивного віку. При цьому у 3-8% жінок прояви настільки сильні, що заважають звичної діяльності і нормального життя.

Міф 8

Жінки – слабка стать

Попри те, що медицина постійно розвивається, а наш спосіб життя змінюється в бік більш комфортного і безпечного, жінки, як і раніше, випереджають чоловіків у тривалості життя. Чоловіки частіше помирають від нещасних випадків, отримують більш серйозні робочі травми і схильні ходити до лікаря тоді, коли вибору вже не залишається. Все це, звичайно, впливає на те, що в середньому вони живуть на п’ять років менше. Але є й інша версія: вчені припускають, що справа може бути в Х- і Y-хромосомах. Як відомо, у чоловіків тільки одна X-хромосома, тому будь-які неполадки в ній можуть привести до смертельної хвороби. В той самий час в жіночому організмі друга хромосома, можливо, здатна врівноважити ті чи інші генетичні порушення та не допустити небезпечних наслідків.

Соцмережі