Звичайне ЕКЗ і ІКСІ – в чому різниця?

Багато сімей стикаються з таким серйозним діагнозом, як безпліддя. Згідно зі статистикою, близько 20% подружніх пар не можуть зачати дитину природним способом. На сьогодні медицина пропонує безліч варіацій штучного зачаття, завдяки яким у чоловіка і жінки з’являється велика можливість народження рідного довгоочікуваного малюка.

ЕКЗ – що це за процедура?

ЕКЗ (екстракорпоральне запліднення) – це один з видів допоміжної репродуктивної технології, що використовується при безплідді, заснована на виведенні яйцеклітини з жіночого організму і заплідненні її у зовнішньому середовищі з подальшим поверненням ембріона в матку. У медицині цю методику ще називають «in vitro», що в перекладі з латинської мови означає «в пробірці».

Технологія ЕКО проводиться в спеціалізованому медичному закладі в амбулаторних умовах. Суть процедури полягає в тому, що зустріч жіночої (яйцеклітини) і чоловічої (сперматозоїда) статевої клітини відбувається в лабораторних умовах. При успішному заплідненні на 2-5 день ембріон переноситься в порожнину матки для подальшого «приживання» і розвитку вагітності. Проведення екстракорпорального запліднення вимагає від лікаря високого професіоналізму і гарної практики.

Порівняння ЕКЗ та ІКСІ

Згідно зі статистикою, в 60-70% випадків зовнішнє запліднення проходить вдало. Зазвичай в результаті гіперстимуляції овуляції виходить багато яйцеклітин (в деяких випадках більше 20), тому шанс отримати хоч одного ембріона пропорційно збільшується. Проте, «приживлюваність» безпосередньо в порожнині матки становить в середньому близько 30% (залежить від віку). Саме тому фортуна дарує одним жінкам вдалу вагітність з першої спроби, а іншим – доводиться витрачати багато сил і здоров’я, щоб, нарешті, пізнати материнське щастя.

Що таке ІКСІ?

ЕКЗ є фундаментом, без якого не обходиться жодна сучасна процедура зі штучного запліднення. Її проведення можливе двома шляхами:

1) інсемінація in vitro (звичайне ЕКЗ) – маніпуляція, при якій до яйцеклітини додають суспензію зі сперматозоїдів, відштовхуючись з розрахунку 75-200 тисяч чоловічих статевих гамет на один жіночий ооцит. Через деякий час (до кількох годин) сперматозоїд підходить до яйцеклітини настільки близько, що відбувається злиття їх мембран. В результаті складних біологічних реакцій відбувається з’єднання їх хромосом з наступним утворенням зиготи – зачатка майбутньої людини.

2) ІКСІ (інтрацитоплазматична ін’єкція сперматозоїдів) – це допоміжний метод штучного запліднення при чоловічому факторі безпліддя, частина ЕКЗ. Процедура полягає у відборі життєздатного сперматозоїда. Далі він за допомогою спеціальної голки вводиться в яйцеклітину, як би «примушуючи» її запліднитися. При поганих показниках сперми це єдиний спосіб зустрічі і злиття чоловічої та жіночої статевої клітини.

ЕКЗ – це основний метод, який може виконуватися класичним шляхом (сперматозоїди просто з’єднують з яйцеклітинами) або із застосуванням ІКСІ, коли сперматозоїд голкою вводять безпосередньо в яйцеклітину. Другий метод необхідний, коли причини безпліддя криються в якості сперми.

Коли потрібна ІКСІ?

Зважаючи, що до лікаря звертаються не зовсім здорові пари (в плані репродукції), процедура ЕКЗ в певних випадках може зажадати застосування допоміжного методу – ІКСІ. Потрібен він в більшості випадків тоді, коли присутнє чоловіче безпліддя – просто кажучи, сперматозоїду буде складно «знайти» яйцеклітину, незалежно від того, знаходиться вона в жінці або витягнута в пробірку. Також причиною може служити особливість яйцеклітини, що не дозволяє проникнути в неї сперматозоїду.

Таблиця. Відхилення показників сперми, при яких може знадобитися ІКСІ

Термін Коротке пояснення
Аспермія Відсутність еякуляту
Олігозооспермія Зниження кількості сперматозоїдів в еякуляті (менше 20 мільйонів в 1 мілілітрі еякуляту)
Азооспермія Відсутність в еякуляті сперматозоїдів і незрілих клітин сперматогенезу
Кріптозооспермія Критично низька кількість сперматозоїдів, проте, здатні до запліднення клітини в одиничних кількостях виявляються після центрифугування сперми
Астенозооспермія Відсутність рухливості сперматозоїду
Тератозооспермія Грубі морфологічні порушення більшості сперматозоїдів (неправильна форма головки або її подвоєння, потовщення, укорочення хвоста, відсутність хромосоми і т.і.)
АСАТ Зміст антиспермальних антитіл в спермі

 

Сучасна медицина завдяки стрімкому розвитку науки, мікроскопічних нанотехнологій і молекулярних відкриттів впроваджує нові і успішні варіанти проведення процедури екстракорпорального запліднення.

Багато репродуктологів з упевненістю твердять, що справжнє чоловіче безпліддя – це відсутність органів, що відповідають за продукування статевих клітин. При будь-яких порушеннях показників спермограми вагітність наступити може, якщо, звичайно ж, скористатися сучасними програмами «зовнішнього» зачаття.

Які ще є складові ЕКЗ?

Крім ІКСІ існує ще кілька додаткових методів, що підвищують шанси зачаття.

ІМСІ. Це вдосконалена методика ІНСІ, коли при виборі сперматозоїда враховуються його морфологічні особливості. Для детального розгляду чоловічої статевої клітини використовується сильний мікроскоп з 6000-кратним збільшенням (при проведенні ІКСІ – 400-кратним). Основні критерії, якими повинен володіти сперматозоїд – це наявність овальної головки з виділеної акросомою, хвоста і шийки.

ПІКС. Сперматозоїд вибирається методом ІКСІ, іноді ІМСІ. Перед заплідненням чоловіча статева клітина проходить тестування на зрілість шляхом занурення в пробірку з гіалуроновою кислотою. Вважається, що ті сперматозоїди, які відреагували на компонент, мають менше ДНК порушень і є морфологічно зрілими. Відібрані таким чином чоловічі гамети вважаються оптимальними для зачаття.

ПІД (передімплантаційна перевірка). Це обстеження вже заплідненої яйцеклітини, яка почала ділитися. Метод заснований на відщепленні частини зиготи з подальшим генетичним аналізом. ПІД-перевірка рекомендується парам, у яких існує висока ймовірність народження малюка з хромосомними відхиленнями.

При азооспермії сперматозоїд витягується з тканини яєчок шляхом біопсії. Це проводиться лише в тому випадку, коли точно відомо, що чоловічі статеві клітини продукуються, але з яких-небудь причин не потрапляють в сім’явивідні протоки і, отже, відсутні в еякуляті. Пропонуємо до розгляду таблицю, в якій коротко описуються методи біопсії.

Метод вилучення Опис
TESA Виділення сперми з яєчка за допомогою проколу голкою мошонки. Проводиться аспірація рідини з подальшим витяганням чоловічих статевих клітин.
PESA Забір сперми з придатка яєчка – епідідіміса. Скупчені дозрілі сперматозоїди також відбираються за допомогою тонкої голки і шприца.
MESA Метод полягає в мікрохірургічній аспірації сперми з придатка яєчок. Витяг проводиться шляхом надрізу шкіри на яєчку з метою отримання візуального доступу. За допомогою мікроскопічних приладів проводиться виділення сперматозоїдів (іноді виявляються лише поодинокі клітини).

Діти, що народилися за допомогою ЕКЗ, а також допоміжних методів цієї процедури, нічим не відрізняються від тих малюків, які зачались природним способом. Ризик хромосомних мутацій і аномалій розвитку у всіх випадках зустрічається з однаковою частотою.

Деякі фахівці навіть відзначають, що у ЕКЗ-дітей рідше бувають відхилення в зв’язку з більш уважним веденням вагітності з боку жінки (своєчасного проходження ультразвукової діагностики і скринінгу, здачі аналізів, повного обстеження обох подружжя при плануванні малюка і т.і.). Відгуки батьків з приводу екстракорпорального запліднення позитивні, адже без цієї процедури у них, можливо, ніколи б і не було свого малюка. Також багато жінок відзначають, що після першої ЕКЗ-процедури не завжди відбувається зачаття і для його здійснення необхідно зробити приблизно дві або три спроби, а іноді і більше.

Ціни ЕКЗ, ІКСІ та інших допоміжних процедур

Подружжя, перш ніж погодитися на екстракорпоральне запліднення, цікавляться інформацією, скільки це буде коштувати? Хоча обійдеться це недешево, але тут необхідно обов’язково сказати, що існують спеціальні державні пропозиції, що беруть на себе частину вартості процедури. На Україні звертатися слід до центрів планування сім’ї, але на сьогодні там справи йдуть не дуже – держава допомагає далеко не всім і покриває лише частину витрат.

Якщо немає часу чекати державної допомоги (яка може затягнутися і на рік), і є фінансова можливість провести дорогу процедуру самостійно, то слід звернутися в будь-яку державну або приватну клініку, що займається ЕКЗ і вже в найближчому циклі здійснити перші кроки назустріч вагітності.

Таблиця приблизних розцінок проведення ЕКО

Процедура Вартість, $
Первинний прийом у фахівця 16-100
Процедура ЕКЗ (стимуляція, овуляція, УЗД, пункція, запліднення) + медикаменти 1500-2000 + 800
ІКСІ 300-500
ІМСІ 500-600
ПІД 600-5000
TESA 100 -200
PESA 100-200
MESA 200-300

Остаточна вартість ЕКЗ залежить від багатьох факторів. У деяких випадках доводиться користуватися донорським матеріалом для зачаття малюка, що збільшує ціну. Якщо жінка не може виносити малюка, пропонується сурогатне материнство.

Погоджуватися чи ні на подібні кроки – вибір кожної подружньої пари. Приймати відповідальні рішення дуже складно, тим не менш, бажання народити дитину часто знаходиться вище власних амбіцій.

Соцмережі