Вплив енергетичних напоїв на здоров’я: шкода і користь для організму

Сучасний ритм життя передбачає витрату великої кількості енергії. Після важкої роботи або нічного клубу, старанного тренування або підготовки до здачі іспиту необхідний заряд бадьорості. Багато розв’язують цю проблему за допомогою енергетичних напоїв. З’явилися вони недавно, проте знайшли широку популярність.

У них входять інгредієнти, здатні стимулювати нервову систему і знімати втому.

Чи безпечні вони для організму, і в якій кількості їх можна вживати? Про енергетичні напої і їх вплив на здоров’я розповість даний матеріал.

Склад

Енергетичні напої бадьорять і знімають втому

Користь і шкода енергетиків визначає їх склад. Попри велику пропозицію на ринку, основні компоненти напоїв залишаються однаковими.

Отже, склад енергетичного напою входять такі елементи:

 • Кофеїн – стимулює розумову і фізичну активність. З його допомогою проходить сонливість і втома, проте разом з цим підвищується артеріальний тиск. Дія кофеїну нетривалий і становить близько трьох годин. Після його закінчення повертається втома і потрібно повноцінний відпочинок. Передозування проявляється нервозністю, безсонням, дратівливістю, прискореним серцевим ритмом, судомами;
 • Таурин – амінокислота, що володіє властивістю накопичуватися в м’язових тканинах. Він необхідний для нормального функціонування імунної та нервової систем. У невеликій кількості знімає м’язову втому, покращує роботу серцевого м’яза. Дослідження з нагоди передозування не проводилися;
 • Карнітин – необхідний для окислення жирних кислот. Його дія спрямована на зниження стомлюваності м’язів і посилення обміну речовин;
 • Гуарана і женьшень – виробляють тонізувальний ефект і є природними психостимуляторами. Завдяки їм підвищується фізична і психічна активність, проходить втома. Зловживання призводить до безсоння, тривожності та підвищення артеріального тиску;
 • Вітаміни групи В – забезпечують функціонування головного мозку і нервової системи в цілому. Їх недолік негативно позначається на організмі та самопочутті людини, однак енергетичної цінності дані вітаміни не мають, так само як і не підвищують розумові здібності;
 • Мелатонін – визначає добовий ритм людини, забезпечує активність і життєдіяльність;
 • Матеін – сприяє зниженню почуття голоду і ваги;
 • Теобромін – належать до сильних стимуляторів.

КБЖУ різних енергетичних напоїв може відрізнятися зважаючи на різноманітність всіляких добавок, що входять до їх складу. Білки та жири в них відсутні, вуглеводи складають 11 г, калорійність 45-52 ккал. Алкоголь в енергетиках відсутні, однак, існують і алкогольні напої близько 7%.

 Плюси від вживання енергетиків

Корисні енергетичні напої? Виробники переконують у високій корисності та відсутності шкоди від їх вживання. Чи так це?

На користь енергетиків свідчать такі факти:

 • Активують роботу мозку і допомагають підбадьоритися за короткий час;
 • Містять вітаміни та глюкозу. Говорити про користь вітамінів немає сенсу. Глюкоза забезпечує органи та м’язи енергією, тому необхідна для організму;
 • Надає вибір напоїв відповідно до потреб кожного. Існують енергетики з великою кількістю вуглеводів і вітамінів, а є більш сконцентровані на утриманні кофеїну. У першому випадку напій краще спортсменам і активним людям, а в другому – трудоголікам, студентам, які працюють ночами людям;
 • Дія енергетика триває 3-4 години, в той час ефект від кави помітний всього 1-2 години. Також практично всі енергетичні напої газовані. Це сприяє прискоренню їх впливу на організм;
 • Зручне упаковування, що дозволяє вживання в будь-якій ситуації та місці.

Чим шкідливий енергетик?

Кожен продукт має протипоказання, енергетики не виняток. Під забороною вони для вагітних жінок, літніх людей, гіпертоніків, дітей та підлітків, людям з підвищеною збудливістю і порушенням сну. Отже, шкідливі безалкогольні енергетики, і чому є подібні обмеження?

Негативні сторони енергетичних напоїв наступні:

 • Перевищення рекомендованої норми загрожує надмірним підвищенням рівня цукру в крові, або висока ймовірність підвищення артеріального тиску;
 • Вміщені в складі вітаміни незначні, не замінюють мультивітамінний комплекс;
 • Чинять негативний вплив на серце і АТ, тому при порушенні роботи серцево-судинної системи від них слід відмовитися;
 • Напій не насичує енергією, а активує запаси наявних ресурсів. Організм витрачає ще більше сил, які потрібно заповнити. Через це з’являється втома, депресія, безсоння, дратівливість;
 • Кофеїн виснажує нервову систему, тому після закінчення дії потрібно перепочинок. Крім того, можливо звикання;
 • Хвора концентрація вітаміну В може призвести до тремтіння в ногах і руках, прискорене серцебиття;
 • Кофеїн має сечогінний ефект, а значить, для тренувань енергетики не підходять, тим більше після фізичних навантажень, коли організм і так втратив багато води.

Негативний вплив на чоловіче здоров’я

Вплив енергетиків на організм чоловіки не можна назвати позитивним. Після нетривалої ейфорії приходить втома і прискорене серцебиття. Через збільшення серцевих скорочень підвищується артеріальний тиск, величезне навантаження лягає на серцево-судинну систему.

Проблеми з ерекцією починаються через порушення кровообігу в статевий орган. Саме у зв’язку з перевантаженням серцево-судинної системи може статися дана дисфункція. Звичайно, одноразове приймання енергетика не призведе до такого ефекту, проте, зловживання ними може привести до передозування і проблем з потенцією.

Чи можна вагітним?

Енергетики при вагітності проходячи в число заборонених продуктів, що негативно впливають на організм вагітної жінки та розвиток малюка. На що впливає продукт? Енергетичні напої небезпечні, перш за все, через високу концентрацію кофеїну. Цей компонент має негативний вплив на нервову систему матері та дитини, підвищує тонус матки, артеріальний тиск, серцевий ритм, порушує кровообіг.

Таке складові, як таурин, гуарана, карнітин також виробляють негативний ефект. Таурин призводить до руйнування клітин підшлункової залози. Велика концентрація глюкози провокує викид адреналіну, через що судини різко звужуються. В цілому всі компоненти можуть привести до зниження ваги плоду, порушення функціонування нервової та серцево-судинної систем.

Чим небезпечні для підлітків?

Дітям пити енергетичні напої заборонено. Надмірне навантаження на дитячий організм може призвести до багатьох негативних наслідків. Як впливають енергетики на організм підлітка і дитини? По суті, дія нічим не відрізняється від впливу на дорослий організм. Головний нюанс полягає в тому, що навіть незначна доза енергетика може викликати у дитини передозування і пов’язані з нею негативні симптоми.

Ці напої підвищують ризик підвищення рівня цукру, що може привести до цукрового діабету. До того ж це джерело підвищеного тиску, через що висока ймовірність розвитку гіпертонії. Навіть надлишок вітамінів групи В призводить до ускладнень, а саме з’являється тремтіння і частішає серцебиття. До того ж кофеїн є сильним стимулятором і виснажує нервову систему. Зі скількох років можна енергетики? Через високі ризики передозування не рекомендується їх пити до 18 років.

Особливості вживання

Щоб уникнути негативних наслідків від вживання енергетичних напоїв слід дотримуватися певних правил. Кращим рішення буде відмовитися від включення їх в раціон. Однак в разі такої необхідності важливо пам’ятати наступне:

 • Можна пити енергетика не більше 2-х банок на добу;
 • Чи не рекомендовано вживати два напою поспіль, слід спочатку відпочити та відновити сили після закінчення дії;
 • Не можна пити продукт після заняття спорту, оскільки й те, і інше провокує підвищення артеріального тиску і зневоднює, для спортсменів продукт є забороненим;
 • Заборонено їх пити в разі проблем з серцево-судинною системою, при наявності гіпертонії, порушення сну, глаукоми;
 • Енергетики та алкоголь призводять до посилення ефекту щодо підвищення артеріального тиску, в результаті чого може наступити гіпертонічний криз.

Енергетичні напої змушують органи працювати на знос, після чого потрібен тривалий час для відновлення сил і відпочинку. Їх часте вживання призводить до мігрені, аритмії, судом, підвищення артеріального тиску, діареї, виразці, інфаркту, дратівливості. Передозування енергетичними напоями стає причиною нервозності, апатії, депресії, психічного збудження, тахікардії, хронічних проблем з функціонуванням серця.

Висновки

Вплив енергетиків на організм людини характеризується негативним впливом. Попри короткочасний прилив сил і енергії, заряд бадьорості швидко проходить, а втома стає ще сильніше.

Часу для відновлення знадобиться значно більше.

Чим замінити енергетичні напої? Найкраще замість кави та енергетиків випити звичайну холодну воду. Зневоднення призводить до сонливості й млявості, а додати тонізувальний ефект допоможе лимонний сік або мед. Зарядити бадьорістю й енергією здатні такі продукти, як шоколад, цілозерновий хліб, вівсянка.

Соцмережі

Exit mobile version