Від чого допомагає активоване вугілля і навіщо його продовжують вживати

Сьогодні активоване вугілля застосовується не тільки як ліки, але і як компонент косметичної продукції.

Чим воно корисне, як його правильно приймати та чому не варто покладати зайвих надій – розповідаємо в нашій статті.

Що потрібно знати

Активоване вугілля – невеликий чорний порошок, який утворюється, коли деревне вугілля піддається впливу високої температури. Вона змінює його внутрішню структуру, зменшуючи розмір пір і збільшуючи площу поверхні. Атоми вуглецю деревного вугілля скидаються, і тому залишаються вільні пори. Вони здатні поглинати токсини або, наприклад, неприємні запахи в холодильнику. Активоване вугілля також виготовляється з кісткового вугілля, шкаралупи кокосового горіха, торфу, нафтового коксу, оливкових кісточок або тирси.

Воно часто використовується для очищення води від забруднювальних речовин, таких як важкі метали, інсектициди й гербіциди. Також вугілля застосовується в медицині: завдяки його пористій структурі, яка має негативний електричний заряд, він допомагає притягувати позитивно заряджені молекули, такі як токсини і гази. Це сприяє їх затримання в кишечнику, запобігаючи всмоктування.

Від чого допомагає

Дослідження активованого вугілля як компонента, який приносить користь для здоров’я, тривають.

Може допомогти зменшити симптоми триметиламінурію

Активоване вугілля може зменшити неприємні запахи у людей, які страждають на триметиламінурію (синдром запаху риби). Це генетичне захворювання, при якому в організмі накопичується тріметіламін. Він виділяється з потом, сечею, повітрям і створює неприємний запах. Дослідження показують, що пориста поверхня активованого вугілля допомагає пов’язувати невеликі пахучі сполуки, такі як тріметіламін, сприяючи їх виведенню. В одному невеликому експерименті, проведеному на пацієнтах з цією хворобою, аналізувався ефект додавання 1,5 грама деревного вугілля протягом 10 днів. Він знизив концентрацію триметиламіну в сечі випробовуваних до рівня норми у здорових людей. Ці результати здаються багатообіцяючими, але необхідні додаткові дослідження.

Допомога при діареї

В огляді досліджень по використанню активованого вугілля для лікування діареї у 2017 році вчені прийшли до висновку: вугілля може запобігти розмноженню бактерій, які викликають діарею.

Відзначаючи його як відповідний засіб для лікування цього стану, дослідники також підкреслили, що в активованого вугілля мало побічних ефектів, особливо в порівнянні зі звичайними проти діарейними препаратами.

Сприяє зменшенню газоутворення в кишківнику

Гази, що потрапили в кишківник, можуть легко проходити через мільйони крихітних отворів в активованому вугіллі, і цей процес сприяє їх нейтралізації. В експерименті, проведеному у 2012 році, кілька людей з надмірним газоутворенням брали по 448 мг активованого вугілля три рази в день протягом двох діб перед проведенням ультразвукового дослідження кишківника і ще по 672 мг вранці в день процедури. В результаті медичні експерти змогли краще побачити на УЗД певні частини деяких органів, в той час, як наявність кишкового газу позбавило б їх такої можливості. Крім того, приблизно у 34% учасників, яким давали активоване вугілля, щоб зменшити газоутворення, він спрацював.

Необхідні ще дослідження в цій області, але група Європейського управління з безпеки харчових продуктів (EFSA) повідомляє, що існує достатньо доказів на підтримку використання активованого вугілля для зменшення надмірного накопичення газу.

Застосування в побуті

Деревне вугілля може поглинати запахи й шкідливі гази, що робить його якісним дезодорантом для тіла, взуття та холодильника. Щоб прибрати неприємний запах, необхідно розтовкти кілька таблеток, покласти їх на блюдце або в контейнер і поставити в кутку на нижній полиці холодильника. Також можна взяти пластмасовий контейнер з кіндер-сюрпризу, зробити в ньому кілька дірочок голкою, насипати подрібнене вугілля. Вміст капсули потрібно міняти раз в 3-4 тижні. Щоб позбутися від запаху у взутті, можна покласти в черевики 7-8 таблеток вугілля і залишити на ніч.

Активоване вугілля використовують для зниження вмісту важких металів і фтору у воді. З усім тим, немає достатніх доказів, що він допомагає в боротьбі з бактеріями або з рівнем жорсткості води.

Побічні ефекти

У більшості випадків активоване вугілля безпечний для здоров’я.

Але його застосування може викликати деякі побічні ефекти, найбільш поширені з яких – нудота, блювота, запор і чорний стілець.

Коли активоване вугілля використовується в якості екстреної протиотрути, існує ризик того, що воно може потрапити в легені, а не в шлунок. Це відбувається особливо часто, коли людину, яка її отримує, рве або він знаходиться в напівнепритомному стані. Тому активоване вугілля слід застосовувати тільки в тому випадку, якщо пацієнт знаходиться в повній свідомості.

Крім того, активоване вугілля може погіршити стан у людей з варіегатной порфірією – рідкісне генетичне захворювання, що вражає шкіру, кишківник і нервову систему.

Також ця речовина здатна знижувати всмоктування деяких ліків. Тому люди, які беруть ті чи інші препарати, повинні перед його використанням проконсультуватися зі своїм лікарем.

Активоване вугілля ефективне не у всіх випадках отруєння. Воно не впливає на алкоголь, важкі метали, залізо, літій, калій, кислотні або лужні отруєння, нафтопродукти, такі як мазут, бензин, розчинник для фарби й деякі засоби для чищення.

Ну і взагалі, щоб активоване вугілля спрацювало, його слід прийняти протягом 1-4 годин після отруєння. Воно не буде ефективним, якщо людина вже переварила токсин або ліки і їх більше немає в шлунку.

Лікувати отруєння в домашніх умовах і безконтрольно приймати активоване вугілля небезпечно, тому необхідна консультація лікаря.

Як приймати

Дозування активованого вугілля може бути різним, оскільки залежить від причин його застосування.

У разі отруєння час появи перших симптомів залежить від дози токсину, що надійшов в організм. Якщо це була, наприклад, зіпсована їжа, то їх можна відчути протягом 20 хвилин. Коли в кишківнику вже почалося всмоктування токсинів, то симптоми можуть з’явитися і через 4 години. Вугілля краще приймати відразу, як з’явилося нездужання з розрахунку 1 таблетка на 10 кг ваги, але тільки попередньо проконсультувавшись з фахівцем. Через 8 годин і більше використання цього препарату буде вже марним.

Висновки та основні питання

У яких випадках можна приймати активоване вугілля самостійно, а коли краще звернутися до фахівця?

Вугілля дійсно може допомогти, коли ви з’їли щось не те і починаєте потихеньку відчувати, як з’їдене проситься назовні. Треба пам’ятати, що при отруєнні вугілля працює тільки в кількостях одна таблетка на 10 кг ваги. Дві таблетки для дев’яностокілограмового чоловіка не принесуть ніякої користі. До спеціаліста необхідно звертатися, якщо блювота або діарея тривають понад дві доби, що не припиняючись і без ефекту від приймання лікарських препаратів.

Чи існують БАДи і біодобавки з вугіллям і чи є в них якась користь? Чи можна їх приймати без призначення лікаря?

Добавки є з усім, що хочете. З вугіллям теж є, але, по-перше, ніхто не оцінював їх безпеку, а по-друге, ніякої користі вони не несуть. Можна скільки завгодно говорити про виведення «шлаків і токсинів», але це досконалий міф, наш організм прекрасно справляється з виведенням речовин самостійно. Зайві добавки можуть тільки нашкодити, з огляду на те, що ніхто точно не перевіряє, що саме входить в їх склад.

Чи варто взагалі приймати вугілля в якості профілактики очищення організму або це міф? Які є побічні ефекти у такого приймання?

Міф! Очищення організму – одна з улюблених прийомів маркетологів-дієтологів і любителів смузі. Що дійсно допоможе роботі кишківника і взагалі поліпшить стан організму – це нормальний питний режим. Все інше – вугілля, смузі, Суперфуд і так далі – на процес знешкодження шкідливих речовин впливають несуттєво.

Вугілля сьогодні популярний косметичний компонент – це рекламний хід або воно дійсно доброчинно впливає на шкіру і зуби?

Рекламний хід. Немає справжніх клінічних досліджень, які б підтверджували його стовідсоткову користь. Однак зуби він і правда відбілити може, тільки при частому використанні слід бути акуратними, оскільки можна пошкодити емаль.

В яких випадках приймання активованого вугілля в якості ліків / БАДа протипоказаний?

Приймання активованого вугілля протипоказаний при підвищеній чутливості до нього, виразковій хворобі шлунка, кровотечах зі шлунково-кишкового тракту, виразковий коліт.

Соцмережі

Exit mobile version