Спіруліна. Чудо-продукт або маркетинговий міф?

Сьогодні на піку моди вживання БАДів та Суперфуд. Ми можемо купити всілякі добавки для здоров’я в будь-якій аптеці або в продуктовому магазині. Але чи потрібні вони нам і яку користь для здоров’я несуть? Давайте розберемося!

Кому потрібні Суперфуди?

Якість їжі знижується з кожним днем, і для формування збалансованого раціону все менше шансів обійтися звичайними продуктами. Щодня до мене на прийом приходять різні люди, різного віку і достатку, але дефіцит таких речовин як кальцій, залізо, йод, магній, калій – у кожного другого. Безперечно, вони намагаються його запобігти, купуючи незліченну кількість вітамінно-мінеральних комплексів, але, як показують аналізи, дефіцит залишається в 80% випадків. А все тому, що основа таких добавок синтетична, а значить повноцінно засвоїтися вони не можуть. Все натуральне ми засвоюємо набагато швидше і краще, адже природа завжди пропонує нам ідеальні за своїм складом комплекси. Тому вчені щодня шукають такі види рослин, які максимально багаті вітамінами і мікроелементами, щоб компенсувати брак поживних речовин. Їх особливо цікавлять види, які багаті на корисні для нас елементи. Всі ми чули про них, і не раз! Це авокадо, шпинат, артишок, Чіа, лляне насіння, какао, чорниця, спіруліна, кокосове масло і багато інших. Ми можемо знайти їх у продажу в різних формах і варіантах: від живих продуктів, що не піддавалися термічній обробці, до сухих екстрактів в таблетках. Оскільки зими у нас довгі, то в цей період дефіцит необхідних речовин загострюється, і ми змушені купувати їх в аптеці в самих різних формах.

Сьогодні я хочу розповісти про одну з найпопулярніших рослин, яка пропонується покупцеві в якості органічної добавки до їжі з колосально багатим складом.

Дивовижна спіруліна

Спіруліна – це мікроводорость Spirulina platensis. Її склад дійсно вражає: починаючи з легкозасвоюваних амінокислот (білків), вітамінів, мінералів, жирних кислот до пігментів, таких як хлорофіл. Я в своїй практиці давно використовують цей Суперфуд, призначаючи його пацієнтам при різних дефіцитних станах, як загальнозміцнюючий комплекс. І результати дійсно вражають!

Склад спіруліни:

  • 17 амінокислот, включаючи всі вісім незамінних, тобто тих, що ми можемо отримувати тільки з їжі.
  • органічні мінерали: кальцій, фосфор, калій, магній, залізо та інші.
  • вітаміни: провітамін А, інозитол (В8), ніацин (РР), токоферол (Е) і навіть В12.

І це далеко не повний список корисних речовин, а тільки ті, що містяться в спіруліни в істотній кількості. Найцінніше те, що ця рослина є доступною будь-кому.

Де росте спіруліна?

Але не поспішайте бігти в аптеку. Багатообіцяючий склад – це звичайно здорово, але ось чи отримаємо ми все необхідне, проковтнувши таблетку сушеної водорості, або станемо рабами маркетингових прийомів, ще потрібно розібратися!

Протягом 10 років я випробувала на собі всі види пропонованої спіруліни, і кожен виробник обіцяв мені лікування будь-яких хвороб завдяки не тільки складом, але і високу засвоюваність конкретно даного варіанту. На практиці все виявилося інакше. Нещодавно я отримала дані про вирощування і виробництві спіруліни, які наочно показали, як часто те, що посилено пропагується фірмовими виробниками, є брехнею. У природі ця водорість росте тільки в Африці і на одному Мексиканському озері. Але один з найбільших брендів розповідає, що їх водорість добувають нібито в природних умовах з належного їм озера в Китаї. На жаль, це обман! Озерна водорість не живе сама по собі! Тому, щоб вилучити її звідти без домішок, доведеться вибирати із загальної біомаси під мікроскопом, що, природно, неможливо. Та й вода повинна бути кришталево чистою, а знаючи про екологічну обстановку в Китаї, про таке можна тільки мріяти.

Спіруліну в промислових обсягах вирощують тільки на плантаціях, а от створення для неї максимально природних умов для зростання лежить на совісті виробника. Але в такі подробиці нас ніхто не присвятить.

Плантації спіруліни на даний момент знаходяться в Європі, на Гаваях, Нової Зеландії, Китаї та в багатьох інших країнах по всьому світу. Тому при згадці виробником про місце природного зростання даної водорості мається на увазі тільки лише місцезнаходження самої плантації.

Форма має значення

Далі найцікавіше – виробництво біологічно активного препарату. Після збору живої спіруліни що тільки з нею не роблять: сушать, консервують, стабілізують. І в підсумку її корисні властивості знижуються на 50%! Щоб надати таблетці форму, в її порошок вводять полівінілпіролідон – це сполучний агент, який через свої властивості склеюючої маси ще більше зменшує можливість всмоктування спіруліни в організмі. Цей агент відноситься до 4-го класу небезпеки – речовин малонебезпечних. Але Малонебезпечні не означає не шкідливий, він може викликати алергічні реакції у вигляді дерматитів. Виробники зобов’язані вказати наявність цієї речовини в складі таблеток на упаковці, сподіваюся вони так і роблять. У підсумку виходить, що спочатку дійсно корисна рослина доходить до нас в збідненому складі. Звичайно, користь в ньому є, але ось заявлений цінник піднято до безсовісних сум! Інша справа – заморожена жива спіруліна, яка, за результатами моїх досліджень, перевершує свої таблетовані аналоги. Зараз на ринку її не так багато, але вона вже показує прекрасні результати по засвоюваності і ефективності. Спосіб її зберігання – заморозка, що дозволяє максимально зберігати цінний склад. Але такий спосіб обробки буде ефективний тільки за умови грамотної транспортування і зберігання! Тому купуйте тільки у тих виробників, які відкрито інформують вас про місце перебування своєї плантації, способі збору і обробки біоматеріалу та його зберіганні.

Сьогодні жива спіруліна – це реальний спосіб підвищити захисні властивості організму, отримавши максимальну кількість заявлених корисних речовин. Її використання особливо значимо для людей, які страждають від дефіциту заліза, при крихкості кісток, при авітамінозах. Особливо важлива спіруліна при неповноцінному харчуванні та дієтах.

Соцмережі