Непереносимість молока: найбільший молочний міф

«Пийте, діти, молоко – будете здорові!» – це чудовий заклик, на жаль, розрахований тільки на підростаюче покоління. У народі є думка, що молоко можуть пити тільки діти, а дорослим воно протипоказане, так як загрожує, в кращому випадку, розладом шлунка, а в гіршому – різноманітними шлунково-кишковими захворюваннями, аж до раку. І дійсно, частина людей щиро не переварює молоко – в буквальному сенсі цього слова. У той же час частина – любить його і п’є склянками. Як же так виходить, що одним можна, а іншим – ні? І для кого молоко шкідливо, а для кого ні?

Молочні білки і молочний цукор

Одним з основних компонентів молока є лактоза – молочний цукор. Це дисахарид, на який припадає 26% калорійності молока. Якщо молоко висушити, третина від отриманого обсягу припадатиме на лактозу. Це головний, практично єдиний вуглевод, який отримує людина з моменту свого народження до введення прикорму (є ще в незначних кількостях аміноцукри,які  більше необхідні бактеріям кишечника). Лактоза – це джерело енергії і регулятор кальцієвого обміну.

Білок в молоці – не один. Перш за все, це група казеїну, які становлять п’яту частину сухої речовини молока. Білки з цієї групи присутні в напої у вигляді міцел, для утворення яких необхідні іони кальцію і фосфору. Чим більше кальцію в молоці, тим складніші міцелярні казеїнові утворення.

І ще в молоці є сироваткові білки – лактоальбумін і лактоглобулін. Вміст їх невисокий (5% від сухої речовини звичайного молока і в кілька разів більше в молозиві), проте людський організм і їх повинен вміти переробляти і сприймати без негативу. До складу лактоальбуміну входить незамінна кислота триптофан, яку ми самі не вміємо робити і повинні отримувати ззовні. А лактоглобулін називають носієм імунних тіл.

До речі, саме лактоглобулін найчастіше стає причиною алергії на молоко. Казеїни, як алергени, спрацьовують рідше, ще рідше – лактоальбумін.

Сироваткові білки в силу того, що містять різні незамінні амінокислоти (не тільки триптофан) і сірку, більш корисні для організму, ніж казеїн, зате останнього – більше.

Лактаза, лактоза та її непереносимість

Білки молока – одні з найбільш засвоюваних продуктів, 96-98% від їх обсягу організм отримує в чистому вигляді. Для розщеплення лактози необхідний фермент лактази. Якщо з якихось причин він в організмі не виробляється або активність його знижена – лактоза не засвоюється, і тоді говорять про непереносимість лактози.

Ще Гіппократ 400 років до н.е. тому описував цей стан. Сьогодні відомо, що лактозна недостатність (ЛН) буває декількох типів:

  • вроджена – вона проявляється відразу з моменту народження;
  • первинна (дорослого типу) – пов’язана з мутацією гена LCT, розташованого на 21-й хромосомі, і розвивається поступово, у міру дорослішання людини. Саме про цей випадок кажуть численні статті про жахи споживання молока дорослими людьми;
  • вторинна, викликана пошкодженням клітин слизової шлунково-кишкового тракту при хворобах кишечника;
  • транзиторна – розвивається у недоношених дітей.

Самою «цікавою» в рамках даної статті є первинна лактазна недостатність, яка розвивається у дорослих людей. Саме про неї говорять ті, хто стверджує, що з віком всі ми втрачаємо здатність нормально засвоювати молоко.

А ось і не всі.

Взагалі у всіх ссавців у міру припинення грудного вигодовування відбувається зменшення активності ферменту лактази. Але у багатьох людей лактази зберігають свою здатність повноцінно розщеплювати лактозу.

Вчені пояснюють цей феномен за допомогою культурно-історичної гіпотези, згідно з якою активна лактаза у корінного населення Північної Європи колись дозволяла їм зберегти здатність засвоювати молоко жуйних тварин в неврожайні роки. Крім того, для тих же регіонів з їх сезонною нестачею сонця (і вітаміну D) молоко ставало одним з основних джерел кальцію, захищаючи людей від рахіту та остеопорозу.

Сьогодні первинна ЛН у дорослих зустрічається тільки у 2% скандинавів, у 3% шведів і фінів, у 20-30% англійців і 40% французів, і при цьому у 70% італійців. У США цей показник становить 20%, в Азії – доходить до 100%. У нашій країні на він дорівнює 16-18%. Тобто, тільки у кожного 5-6-го українця лактаза з віком стає менш активною. А всі решта, якщо у них немає інших приводів не переносити молоко, можуть продовжувати його пити.

Корови і казеїни

Самі по собі казеїни – складні білки, і в залежності від окремих компонентів поділяються на кілька груп. Найчастіше зустрічаються два типи: бета-казеїн А1 і бета-казеїн А2. Які казеїни будуть переважати в молоці, залежить від конкретної корови, точніше, від її генетики. І навіть є корови, які дають молоко без бета-казеїну А1 – тільки з бета-казеїном А2. Зовні корови з різними генами, що кодують різні казеїни, нічим одна від одної не відрізняються. Визначити їх можна тільки за допомогою генетичного тестування.

Важливий момент: тільки бета-казеїн А1 при розщепленні дає вельми специфічне з’єднання – бета-казоморфін-7 (BCM-7). Саме ця речовина призводить до запалення слизової шлунково-кишкового тракту і є причиною непереносимості молока. Зрозуміло, що якщо людина з непереносимістю бета-казеїну А1 вип’є молоко, в якому будуть тільки бета-казеїни А2, то ніяких неприємностей з нею не станеться.

Вчені вважають, що колись давним-давно корови давали молоко тільки з бета-казеїну А2. І африканські, а також азіатські корови продовжують це робити. А ось у європейських корів виникла і поширилася мутація, яка привела до вироблення білка бета-казеїну А1. В результаті сьогодні корови європейського розведення дають чверть молока з бета-казеїном А1, чверть – з А2, а половину – містить і ті, і інші білки.

Тобто, і в цьому випадку не всі люди страждають від непереносимості молока, а тільки ті, хто реагує на BCM-7 через підвищену проникність слизової шлунка – якщо п’ють молоко, що містить бета-казеїн А1. І навіть такі люди можуть пити молоко від корів, які виробляють молоко тільки з бета-казеїну А2.

Пити чи не пити?

Отже, не всі люди з віком втрачають здатність розщеплювати молочний цукор лактозу. І не у всіх людей виникає запалення слизової у відповідь на молочні білки казеїни – навіть якщо пити будь-яке молоко. Ці реакції досить індивідуальні. Причому більшість українців, якщо вірити статистиці, можуть пити молоко в будь-якому віці, не страждаючи при цьому від шлунково-кишкових розладів.

Але якщо особистий досвід показує, що негативна реакція на молоко є, то, звичайно, краще від нього відмовитися. Але слід пам’ятати, що молоко залишається відмінним джерелом кальцію і ряду незамінних амінокислот. А це означає, що слід підкоригувати свій раціон так, щоб не страждати від їх нестачі.

[faq title=”” open1st=”0″ openAll=”0″]
[faq_item title=”Використані джерала:” number=””]

Lactose Intolerance in Adults: Biological Mechanism and Dietary Management. / Deng Y, Misselwitz B, Dai N, Fox M. // Nutrients. – 2015 Sep 18. – 7(9). – 8020-35

The A2 milk case: a critical review / Truswell AS. // European Journal of Clinical Nutrition. – 2005. – Volume 59. – pages 623–631

[/faq_item][/faq]

Соцмережі