Загальний стіл: кому показана дієта номер 15?

Загальний стіл або дієта номер 15 – досі найпопулярніша, в силу своєї універсальності, система лікувально-профілактичного харчування з усіх п’ятнадцяти спецваріантов оздоровчого раціону, розроблених ще за часів Радянського Союзу відомим дієтологом, професором Мануїлом Ісааковичем Певзнером.

Показання: дієта номер 15

Чи існує універсальна модель правильного харчування? Відповідь – позитивна. Лікувальний стіл або дієта номер 15 за Певзнером є уніфікованим зразком для всіх, хто бажає позбавитися від негативних харчових звичок, а також поліпшити стан здоров’я, при цьому не має серйозних гострих або хронічних патологій, які потребують особливих рекомендацій фахівців в області лікувально-профілактичного харчування.

Дієту номер п’ятнадцять «прописують» людям, які не мають ніяких скарг на здоров’я, а також хто одужує, вже минула гостра фаза хвороби, як «пішохідного містка» на перехідний період, у вигляді «тяглової сили» на час реабілітації. Однак слід враховувати, що вона передбачає обмеження калорійності добового раціону і орієнтована на тих, хто не відчуває інтенсивних фізичних навантажень.

Важливо знати, що існує особливий варіант загального столу: меню з обмеженням вживання хлориду натрію. Це – дієта номер 15 гіпонатрієва. Вона показана багатьом, зокрема пацієнтам, у яких діагностовано гіпертонічна хвороба I ступеня, але іноді її призначають хворим, які страждають від гіпертонії II ступеня (в рамках комплексної терапії).

У лютому 2020 року було опубліковано тези великомасштабного огляду результатів 133 наукових досліджень, в яких (в цілому) взяли участь понад 12 тисяч добровольців. Скрупульозний аналіз продемонстрував, що скорочення споживання солей натрію корелює зі зниженням показників артеріального тиску. Причому співвідношення доза-відповідь, яку вдається досягти при зменшенні споживання кухонної солі в їжу, зростає в міру збільшення віку випробовуваних. І тим вище, чим більше величина показників артеріального тиску пацієнта.

Лікувальний стіл 15: основні принципи

  • Дієта номер 15 передбачає чотири основні прийоми їжі, між якими допускаються невеликі низькокалорійні перекушування.
  • Меню відрізняється різноманітністю.
  • Підтримується оптимальна збалансованість змісту основних поживних речовин.
  • Забезпечується високий рівень нутрієнтів в раціоні, причому оптимальними харчовими джерелами вітамінів і мінеральних речовин виступають функціональні продукти, приготовлені в домашніх умовах.
  • З щоденного меню виключаються страви фастфуду та небезпечні харчові добавки.
  • Крім того, обмежується набір гострих приправ і спецій, використовуваних для збагачення смакової палітри (пекучий перець, гірчиця).
  • У дієтичному раціоні максимально скорочуються продукти, які зазнали значної промислової переробки.
  • Домашня кулінарія базується на будь-яких корисних способах приготування їжі: гасіння, бланшування, запікання і т. д.

 

Соцмережі