Як відновити нюх після коронавірусу

Часто у хворих COVID-19 відзначається порушення нюху. У більшості людей, що перенесли вірус, ці функції незабаром відновлюються, однак є ті, хто так і не може повернутися до нормального життя. Розбираємося, що про це відомо і як допомогти самому собі.

У більшості випадків (близько 80%) COVID-19 може протікати в легкій формі або взагалі безсимптомно. При цьому у пацієнтів часто відзначається порушення нюху і сприйняття смаків. На сьогодні накопичилася велика кількість публікацій, прицільно вивчають питання втрати нюху, тривалості його прояви, характеру відновлення і методів лікування цієї проблеми.

Втрата нюху і ЛОР-симптоми при COVID-19

Порушення нюху після вірусної інфекції – не рідкість в ЛОР-практиці, воно зустрічається в середньому у 11% хворих. У деяких ситуаціях триває довго і у 22-26% випадків стає причиною звернення до лікаря.

Крім коронавірусу порушення нюху викликають риновіруси, віруси парагрипу та вірус Епштейна – Барра.

Типи порушення нюху:

  • аносмія – повна втрата запахів;
  • гіпосмія – часткова втрата запахів;
  • паросмія – зміна сприйняття запахів;
  • фантосмія – сприйняття різних запахів при їх відсутності;
  • акосмія – перекручене сприйняття запахів.

Спираючись на дані наукових досліджень, можна стверджувати, що порушення нюху при вірусних інфекціях може виникати двома шляхами.

Чому порушується нюх при вірусних інфекціях

  • Перший механізм: пошкодження клітин, що оточують (які підтримують) нюховий епітелій, або ж пошкодження самих нюхових нейронів в порожнині носа. У цьому випадку також може спостерігатися більш глибоке проникнення вірусів по нервових волокнах нюхового шляху аж до кори головного мозку.
  • Другий механізм: на тлі вірусної інфекції виникає набряк слизової оболонки, в результаті чого порушується нормальна робота нюхової зони.

Механізм порушення нюху при COVID-19 до кінця не вивчений, думки фахівців розділилися. Річ у тому, що для проникнення вірусу SARS-Cov-2 потрібна наявність певного білка – АПФ-2, який, зокрема, активно виділяється на поверхні епітелію порожнини носа, і підтримуючих клітин нюхової зони. Самі нюхові нейрони не синтезують цей білок. Але не виключено, що вірус може мігрувати з цих клітин безпосередньо в нюхові нейрони, руйнуючи їх і проникаючи в глибші відділи нюхових шляхів в головному мозку.

Дослідження порушень нюху при COVID-19

Перші дані про порушення нюху стали з’являтися навесні 2020 року. Різні види порушення нюху відзначалися у 56-85% пацієнтів. Найбільш часто зустрічалася аносмія (приблизно 70% випадків), а на другому місці була гіпосмія – близько 20% випадків. Інші види порушення нюху, такі як паросмія та акосмія, зустрічалися набагато рідше.

У вересні 2020 було опубліковано велике дослідження, результати якого показали, що серед 3739 опитаних пацієнтів порушення нюху зазначалося в середньому у 61%.

Час появи порушення нюху варіюється у різних пацієнтів. Невелика частина (11-26% випадків) відзначають цю ознаку до появи будь-яких симптомів, але найбільш часто порушення нюху виникає під час (52%) або після появи симптомів (26%). У тій же роботі відзначається, що в 45% випадків порушення нюху було єдиним симптомом хвороби. Проблеми зі сприйняттям запахів найбільш часто відзначаються у пацієнтів з хронічними захворюваннями порожнини носа, у людей, що палять, а також у жінок.

Також спостерігається порушення сприйняття смаків. Вважається, що механізм розлади смаків має вторинний характер і виникає без поразки смакових сосочків і нервових закінчень в товщі язика – неприємності пов’язані з ураженням нюхової зони в порожнині носа і неможливістю вловити запахи під час їжі. Однак приблизно в 11% випадків розлад смаків при COVID-19 може виникнути й без втрати нюху.

Терміни відновлення нюху у пацієнтів з коронавірусів

Найбільший інтерес нині представляють терміни відновлення нюху. Як бути, якщо після захворювання запахи не відновилися або відновилися, але не до кінця? Подає надію, що незалежно від виду порушення нюху в більшості випадків (72-85%) відновлення або значне поліпшення настає за різними даними через 8-14 днів з моменту появи симптомів. Це показує перебіг хвороби й так зване вірусне навантаження, яке переважає в порожнині носа і носоглотці.

Разом зі зниженням вірусної присутності й одужанням у більшості пацієнтів відновлюється або значно покращується нюх. Однак чимала частина пацієнтів (25-40%), у яких виникло порушення нюху, відзначає стійке збереження цієї проблеми протягом двох місяців.

Методи лікування порушення нюху і їх ефективність

Враховуючи, що природа порушення нюху при COVID-19 ще не до кінця вивчена, в проведених дослідженнях були випробувані різні методи лікування. Зрозуміло, вони мало відрізнялися від використовуваних раніше методів при інших вірусних інфекціях, які супроводжуються порушенням нюху.

Методи лікування порушень нюху

  • промивання носа сольовими розчинами;
  • застосування спреїв на гормональній основі для зняття запалення і набряку (строго за призначенням лікаря);
  • нюховий тренінг з ефірними маслами.

Слід зазначити, що вченим не вдалося встановити взаємозв’язок між використанням даних засобів і відновленням нюху, тобто ефективність цих методів лікування при порушенні нюху при COVID-19 не доведена. Нюховий тренінг з ефірними маслами може бути рекомендований тим, у кого нюх частково відновився, але не у випадку, коли перекручене сприйняття запахів або відбулися інші порушення. Доказова база ефективності нюхового тренінгу при розладі нюху після Covid-19 – слабка.

Порушення нюху і якість життя

Безумовно, втрата функції будь-якого з органів почуттів – значна проблема, в деяких ситуаціях прирівнюється до інвалідності. Для оцінки ступеня порушення нюху і впливу даної проблеми на якість життя були розроблені спеціальні опитувальники. Встановлено, що деякі пацієнти стають більш дратівливими, у них підвищується рівень тривоги, може знижуватися апетит, розвивається соціальна замкнутість, а також виникає ризик втрати відчуття небезпечних запахів, наприклад витоку газу. Все це, безумовно, створює необхідність розв’язувати ці проблеми.

Перспективи відновлення нюху при його стійкої втрати

Дані наукових досліджень показали, що регенерація нюхового епітелію після вірусних інфекцій відбувається через нервові стовбурні клітини, з яких регенеруються як нюховий епітелій, так і клітини, які підтримують нюхові нейрони. При картині хронічного запалення в порожнині носа цей регенеративний процес порушується. Можливо, в майбутньому будуть розроблені препарати для стимуляції регенеративного процесу або створені протоколи з пересадки стовбурових клітин, відповідальних за регенерацію нюхових нейронів, в спеціальну зону в порожнині носа. Так чи інакше, нам залишається вірити, що ці дослідження будуть ініційовані за аналогією з пересадкою стовбурових клітин при інших патологіях в організмі людини.

Соцмережі